2.3 C
Czech
Středa 25. února 2026
LOH2024Trapas na zahajovacím ceremoniálu: Jižní Korea byla představena jako Severní

Trapas na zahajovacím ceremoniálu: Jižní Korea byla představena jako Severní

Reklama

Na pátečním zahajovacím ceremoniálu Olympijských her v Paříži došlo k velmi nešťastné záměně. Jihokorejští sportovci byli slavnostně představeni jako Severní Korea. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další světová média.

Organizátoři olympijských her se „hluboce omluvili“ poté, co byli sportovci Jižní Koreje na zahajovacím ceremoniálu v Paříži omylem představeni jako Severní Korea. Jižní Korea vyjádřila nad celým incidentem politování. Požadovala od organizátorů ujištění, že se tato chyba nebude opakovat.

Když vzrušený tým mávající vlajkami plul po řece Seině, francouzští i angličtí hlasatelé je představili jako „Korejskou lidově demokratickou republiku“. To je oficiální název Severní Koreje.

Stejný název byl pak správně použit, když kolem proplouvala severokorejská delegace.

Ministerstvo sportu podá stížnost

Obě Koreje jsou rozděleny od konce druhé světové války a v poslední době se napětí mezi státy dále stupňuje.

V titulku, který běžel v dolní části televizního vysílání, byl však uveden správný název, upozornila stanice BBC. Jihokorejský národní olympijský výbor incident okamžitě postoupil organizátorům her a požádal, aby se chyba neopakovala.

Jihokorejské ministerstvo sportu uvedlo, že plánuje podat „důraznou stížnost Francii na vládní úrovni“ kvůli trapnému přehmatu. V prohlášení ministerstvo vyjádřilo „politování nad oznámením…, v němž byla jihokorejská delegace představena jako severokorejský tým“.

V prohlášení se dále uvádí, že druhý náměstek ministra sportu Jang Mi-ran, olympijský vítěz ve vzpírání z roku 2008, požádal o schůzku s předsedou Olympijského výboru Thomasem Bachem.

Omluva MOV

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se omluvil na svém oficiálním korejskojazyčném účtu platformy X (dříve Twitter). Uvedl: „Rádi bychom se hluboce omluvili za chybu, ke které došlo při představování jihokorejské delegace během zahajovacího ceremoniálu.“

Jižní Korea, formálně známá jako Korejská republika, má letos ve svém olympijském týmu 143 sportovců. Ti soutěží v 21 sportech, uvádí agentura Reuters.

Severní Korea vyslala 16 sportovců. Je to poprvé, co se účastní her od Ria 2016.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Češi v Dubaji začali vítězně, Menšík i Lehečka jdou dál

Čeští tenisté Jakub Menšík a Jiří Lehečka vstoupili do turnaje v Dubaji vítězně a postoupili do druhého kola. Menšík přehrál Huberta Hurkacze 6:4 a 7:6, v tie breaku proměnil až pátý mečbol. Lehečka se naopak protrápil proti Lucovi Nardimu, nakonec však otočil zápas na 4:6, 6:4 a 6:2.

Emma Raducanu nového trenéra nehledá. Chce se vrátit k agresivnějšímu stylu a znovu najít svou herní identitu

Britská tenistka Emma Raducanu uvedla, že po ukončení spolupráce s trenérem Franciscem Roigem zatím neplánuje hledat nového kouče. Místo toho se chce soustředit na návrat k agresivnějšímu hernímu stylu, který jí v minulosti přinesl největší úspěchy.

Aston Martin v pasti nové éry F1. Ambiciózní projekt brzdí motorová krize

Tým Aston Martin vstupoval do nové éry Formule 1 s velkými ambicemi. Změna technických pravidel pro sezonu 2026 měla být ideální příležitostí, jak se definitivně zařadit mezi elitu a bojovat o vítězství. Místo toho však britská stáj prožila mimořádně nepovedené testy, během nichž najela nejméně kilometrů ze všech jedenácti týmů a pravidelně figurovala na konci časových tabulek.

Po 11 letech znovu tváří v tvář, Mayweather a Pacquiao mají odvetu

Odveta, o které se roky mluvilo jen potichu, má termín. Floyd Mayweather Jr. a Manny Pacquiao se mají znovu potkat 19. září v aréně Sphere v Las Vegas, jedenáct let po jejich prvním duelu. Zápas se má vysílat živě po celém světě na Netflixu a oba velikáni už si vyměnili první ostré vzkazy.

Vonn přiznala, že po olympijském pádu málem přišla o nohu

Lindsey Vonn promluvila o následcích děsivého pádu v olympijském sjezdu v Cortině d'Ampezzo. Uvedla, že zranění bylo vážnější, než se zpočátku zdálo, a že jí reálně hrozila amputace levé nohy. Záchranu podle ní přinesl rychlý zákrok a série operací, kterých už absolvovala pět, naposledy šestihodinovou minulý týden po převozu do USA.

Titul na obzoru, Procházka má narazit na Ulberga v Miami

Jiří Procházka má znovu stát na prahu titulového zápasu v UFC. V zákulisí se řeší duel s Carlosem Ulbergem z Nového Zélandu, protože Alex Pereira má zamířit do těžké váhy. Termín i místo už kolují mezi fanoušky, zatím ale chybí oficiální potvrzení organizace.

Claressa Shields znovu na vrcholu. V Detroitu předvedla senzační výkon 

Americká boxerská hvězda Claressa Shields potvrdila svou dominanci na domácí půdě v Detroitu, kde jednoznačně porazila Franchon Crews-Dezurn a obhájila status neohrožené absolutní mistryně světa těžké váhy. Všichni tři bodoví rozhodčí ohodnotili duel shodně 100:90, což podtrhlo její kontrolu nad průběhem zápasu.

Luke Littler ovládl premiérový Poland Darts Open. Devítka Van Veena ho nezastavila

Luke Littler potvrdil roli jedničky žebříčku a v Krakově získal titul na historicky prvním turnaji Poland Darts Open. V nedělním finále porazil nizozemského soupeře Giana van Veena 8:4, přestože jeho rival předvedl dokonalý leg, takzvanou „devítku“. Pro Littlera šlo o ideální naladění před dalším večerem Premier League v Belfastu.

Barcelona po výhře nad Levante znovu vede LaLigu

Barcelona využila zaváhání Realu Madrid v Pamploně a po domácí výhře 3:0 nad Levante se vrátila do čela soutěže. Katalánci rozhodli už v první půli, kdy skórovali Marc Bernal a kapitán Frenkie de Jong. Definitivní razítko přidal v závěru Fermín López.

Alcaraz vyhrál v Dohá titul po finálové demolici Filse

Carlos Alcaraz zvládl finále turnaje ATP 500 v Dohá v rekordním tempu. Arthura Filse přehrál 6:2, 6:1, připsal si 26. titul kariéry a v sezoně dál drží stoprocentní bilanci.

Jágr naznačil, že už se do extraligy možná nevrátí

Jaromír Jágr během on line vysílání na Instagramu připustil, že fanoušci už ho v soutěžním zápase nejspíš neuvidí. V této sezoně naskočil za Kladno jen do šesti utkání a naposledy hrál 21. prosince v Liberci. Přiznal také, že během olympijní pauzy nabral několik kilo a drží se hlavně pohybem na ledě, ne plnohodnotnou přípravou na návrat.

Po tragické nehodě zpět do ringu. Anthony Joshua plánuje comeback

Anthony Joshua plánuje návrat do ringu letos v červenci. Podle promotéra Eddieho Hearna ale britský boxer zatím nenastoupí proti Tysonu Furymu, jak se původně očekávalo. Bývalý mistr světa se stále zotavuje po tragické autonehodě, k níž došlo během jeho vánoční návštěvy rodiny v Nigérii.

Jonny Clayton dobyl Glasgow a vede Premier League

Jonny Clayton ovládl třetí večer Premier League Darts v Glasgow. Velšan předvedl jeden z nejlepších výkonů své kariéry, když na cestě za triumfem postupně porazil Giana van Veena, Luka Littlera i krajana Gerwyna Price.

Haaland znovu na radaru PSG, v pozadí se skloňuje i Španělsko

Erling Haaland má v Manchesteru City čerstvě prodlouženou smlouvu až do roku 2034 a pobírá jednu z nejvyšších mezd v Evropě. Přesto se kolem něj znovu rozjely spekulace. Paris Saint Germain se měl diskrétně zajímat o to, zda by se někdy mohl stát dostupným. Zároveň se dál mluví o tom, že pokud by útočník někdy z Anglie odešel, nejpravděpodobněji by ho to táhlo do Španělska.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama