16.3 C
    Sobota 27. července 2024

Švýcarsko těsně poráží Česko v dramatickém rozstřelu

Švýcarsko zvítězilo v souboji neporažených týmů skupiny A, když v nájezdech porazilo Česko. O vítěznou branku se postaral Philipp Kurašev po remíze 1:1 v regulérní hrací době a prodloužení.

Kevin Fiala, který do turnaje naskočil až dnes po příletu z Los Angeles, kde jeho manželka Jessica porodila dceru Maisie-Mae, oslavil otcovství gólem v přesilovce v první třetině. Matěj Stránský pak odpověděl první českou přesilovkovou brankou v turnaji. Fiala se nechal po zápase slyšet, že děkuje právě manželce a dceři, které mu dodaly sílu do hry.

Rozhodly nájezdy

Fiala i Stránský skórovali také v nájezdech, vítěznou branku ale vstřelil Kurašev. Napodobil rychlou střelu, která přinesla úspěch Stránskému na druhé straně, a překvapil Lukáše Dostála ranou hned na začátku nájezdu. Podle Kuraševa při nájezdech nečekal na chybu. Rozhodl se pro rychlou střelu a sázka vyšla.

Švýcaři vyvíjeli tlak

Švýcarská přesilovka včera na Česko fungovala skvěle a postarala se i o průlom v první třetině. Když Roman Červenka seděl na trestné lavici, Švýcarsko využilo přesilovky a Fiala svou premiéru v turnaji oznámil úvodní brankou. Český obránce Radko Gudas byl příliš zaměstnaný tím, aby odřízl přihrávkovou linii pro Ninoa Niederreitera, což umožnilo Fialovi nadjet si to od mantinelu a propálit Dostála nad ramenem.

Ve vyrovnané hře pět na pět bylo těžké určit favorita. Na začátku utkání to bylo kvůli častým píšťalkám složité. Byly to sice nebezpečné momenty, jako například když Spacekova střela těsně minula švýcarskou branku, ale také hodně důrazného a fyzického hokeje.

Emoce z ledu nezmizí

Uprostřed tvrdé hry se rozhořely emoce. Po strkanicích kolem Dostálovy branky putovali na trestnou lavici čtyři hráči, dva z každého týmu, a poté šel za napadání sedět Švýcar Roman Siegenthaler, což vrátilo Česko do přesilovkového sedla.

Tentokrát přesilovka fungovala. Rychlou kombinací v útočném pásmu Červenka šikovně poslal puk, který nakonec našel Stránského v levém kruhu. Švýcaři už letos v Davosu viděli jeho rychlou střelu nesčetněkrát, ale na tuto, která propálila Leonarda Genoniho a srovnala stav, nenašli odpověď.

Momentum se přelévalo z jedné strany na druhou. Chvíli před koncem druhé třetiny Češi faulovali, což zajistilo Švýcarsku přesilovku na začátku třetí třetiny. Ta sice nebyla využita, ale Kurašev měl skvělou šanci poté, co Češi ztratili puk ve středním pásmu a dravý útočník se ocitl sám před Dostálovou brankou.

Šance se vytvářely čím dál hůř a zdálo se, že o vítězi může rozhodnout jediná chyba. Genoni málem daroval Čechům gól, když jeho nepřesná rozehrávka z rohu byla nebezpečně využita Jakubem Flekem. Švýcarský brankář ukázal, že s vyrážečkou snad i spí.

Slabým článkem zápasu byli rozhodčí

I hvězdná komentátorská dvojice se shodla, že v zápase, kde se tak málo fauluje, musí být rozhodčí velice obezřetní, co pískají. Nejednou se tribuna ozvala, když Švýcarům prošly sporné zákroky nebo ofsajd. Česká hra byla naopak velice často trestána s až podivuhodnou důsledností. Rozhodčí si v takto napínavém zápase přízeň fanoušků ani hráčů zrovna nevydobyli.

Kanadským ženským fotbalem otřásl skandál, trenérka na olympiádě končí

Trenérka kanadské ženské fotbalové reprezentace Beverly Priestman byla odvolána z funkce hlavní trenérky pro olympijské hry. Je také dočasně suspendována kanadskou fotbalovou federací. Důvodem je pokračující skandál kolem dronu, který v pondělí přeletěl nad tréninkem novozélandského týmu.

Murray se loučí s olympijským singlem, v deblu míří za medailí

Andy Murray se odhlásil z tenisového singlu na Olympijských hrách v Paříži, ale nastoupí v deblu. Pro legendárního Brita to bude poslední turnaj kariéry. Fanoušci se tak mohou těšit na čtyřhru, kde si on Andyho slibují skvělý výkon.

Francouzská olympijská závodnice nesmí na zahajovací ceremoniál. Důvodem je hidžáb

Francouzská vláda a představitelé olympijských her hledají kreativní řešení, které by umožnilo francouzské sprinterce Sounkambě Sylle mít hidžáb na zahajovacím ceremoniálu, a přitom stále dodržovat zákony země týkající se sekularismu.