-10.8 C
Czech
Úterý 20. ledna 2026
FORTUNA:LIGAStrakovy postřehy: Vrba? Jen s mladými se záchrana uhrát nedá. Návštěvy? V Česku fotbal...

Strakovy postřehy: Vrba? Jen s mladými se záchrana uhrát nedá. Návštěvy? V Česku fotbal skomírá

Známý populární trenér František Straka pro web Sports24.cz opět glosoval víkendové dění ve FORTUNA:LIZE. Přinášíme Vám druhý díl seriálu Strakovy postřehy. Jak viděl bývalý kouč Sparty, Teplic, Českých Budějovic či fotbalové reprezentace první jarní výhru Sparty? Přesvědčila ho Plzeň? A jaký má názor na trenéra Vrbu, který ve Zlíně razí heslo, že „takhle liga není pro mladý?“

Sparta – Mladá Boleslav byl zábavný zápas. Výsledkově fajn, z důvodu psychiky je důležité, že Sparta vyhrála. Ale nebylo to takové, jako bychom si asi všichni přáli. Na Letné budou muset hodně zabrat. Hlavně začátek nebyl dobrý, působilo to na mě bez Sörensena a Vitíka dost chaoticky. Pozitivní byl za mě výkon Ládi Krejčího na místě stopera, který tu roli zvládl velice dobře. Pozitivem jsou určitě čtyři góly a nejlepším hráčem na hřišti byl Fin Kairinen, který ukázal, že kvalitu má. Moc se mi líbilo, jaký měl přehled, klid na balonu, kolmicemi posílal spoluhráče do slibných možností. Sám gól dal a další připravil… I z toho důvodu mi hlava nebrala, proč nedostal šanci v Olomouci. Měl jsem informace, že byl zdravotně v pořádku, takže se zpětně ukázalo, že se jednalo o špatný tah trenéra Priskeho. Výsledek hezký, ale na silnější mančafty by takový výkon nemusel stačit, nyní hlavně myslím Slavii a Plzeň.

Dále se musí vyřešit situace okolo Kuchty a Čvančary. Asi každý musí cítit, že ta spolupráce neklape. Myslím si, jestli by nestálo za pokus oba prohodit. Čvančara by šel na hrot a Kuchta na křídlo, protože by tam za mě udělal určitě více práce než Čvančara. V neděli vstřelil dva góly dal Minčev. Myslím si, že mu více sedí role žolíka, který dokáže hru rozhýbat. A když přijde nějakých 20 minut před koncem zápasu, tak svojí rychlostí a dravostí na obranu soupeře působí. Dokáže tak svoje přednosti využít.

Sparta, Slavia ani Plzeň nevyhráli nijak přesvědčivě. Viktoria dokázala po facce od Hradce zabrat, i když její první půlka nebyla kdovíjak excelentní. Ale poté ukázala, že má schopné hráče, kteří rozhodli zápas individuálními výkony. Je určitě pozitivní, když dokázali utkání otočit. Nesmíme zapomínat na to, že Plzeň hrála před pár měsíci Ligu mistrů, takže kvalita tam zkrátka je.

Stadion v Pardubicích je za mě povedený. Je jen dobře, že mohou hrát doma. Je malý, útulný, takže za mě v pohodě. Jediné, do čeho se všichni opřeli, jsou vysoké ploty v sektoru hostí. Tak to zkrátka je, venku to nemáte, poněvadž tam jsou opatření úplně jiná. Když tam uděláte nějaký průšvih, tak vás hned zavřou, odsoudí a nedostanete se na fotbal třeba celý rok. Tohle u nás není, v Česku je demokracie úplně jiná. Ale když ji tady máme, tak bychom se podle ní měli i chovat. Na Spartě nyní kotel nebyl a byla to obrovská škoda, poněvadž kotel dělá na stadionu atmostéru. A nejen v Česku. Vezměte si Dortmund, kde by byl bez severní tribuny? Tak to zkrátka je.

Slavia to urvala, zřejmě zaslouženě, ale já musím pochválit Pardubice. Hráli dobrý fotbal, ale neměli tolik štěstí v koncovce. To je obrovský rozdíl mezi těmito týmy, a právě třeba Slavií. Jurečkovi stačí jedna šance a je to většinou gól. Výhodou Východočechů bylo i to, že Slavia hraje otevřeně, to se pak hraje úplně jinak než proti mančaftu, který hraje hodně defenzivně. Pro Pardubice to je dobré znamení, že dokáží potrápit týmy, které hrají o titul, ale rozhodující zápasy budou proti přímým konkurentům o záchranu.

Absolutně nesmyslně na mě působil Ousou. Protože jestli hráč ví, že má žlutou kartu a poté vběhne na hřiště, aniž by ho vyzval rozhodčí… To hraničí s inteligencí daného hráče. Uvidíme, jak si to s ním Jindra Trpišovský vyřídí.

Baník vyhrál 5:0 v Teplicích. Měl jsem možnost mluvit v nedávné době s Pavlem Hapalem a vůbec se nedivím, že je tam, kde je. Myslím, že Ostravě se vrátila taková ta chuť po gólech, zodpovědnost, glanc, každý hráč ví, co má dělat. To dneska Baník zdobí a výsledek 5:0 mluví za vše. Ale zklamalo mě vystoupení Teplic, protože mě vůbec nenapadlo, že doma dostanou takový výprask.  

Pavel Vrba vybojoval druhý bod ve Zlíně. Za mě absolutně správně, že sází na starší kluky. Poněvadž s mladými borci záchranu neukopete. Potřebujete harcovníky, kteří jsou zvyklí o záchranu hrát. Dva zápasy, dva body, které se budou počítat. Ale už je pomalu na čase, aby Zlín dokázal vyhrát.

Jinak 700 diváků v Jablonci… Celkově byly návštěvy v tomto kole tristní. Bohužel to asi něco ukazuje. Fotbal u nás trochu skomírá. Já si pamatuju za nás, že ať byla zima nebo nebyla zima, tak byly stadiony plný. Možná je to i servisem pro diváky. Když se podíváte do Evropy, tak tam tohle není. Zaostáváme jak kvalitou stadionů, tak i komfortem pro diváky. Je to bohužel obraz našeho fotbalu a naší společnosti.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Oleksandr Usyk má otevřenou cestu k Wilderovi. WBC schvaluje velký návrat amerického ranaře

Boxerský svět znovu zpozorněl. Ukrajinský šampion těžké váhy Oleksandr Usyk může ve své další obhajobě nastoupit proti jednomu z nejnebezpečnějších knockoutérů poslední dekády, a to Deontayi Wilderovi. Prezident organizace WBC Mauricio Sulaiman potvrdil, že Wilder je plně způsobilý vyzvat držitele pásu a že Usykova žádost o dobrovolnou obhajobu byla oficiálně schválena.

Sen se rozplynul v slzách. Francesca Jones nedohrála při premiéře v Melbourne

Melbourne zažilo na druhý den Australian Open emotivní chvíle i nečekané konce zápasů. Britská tenistka Francesca Jones se rozplakala přímo na kurtu, když jí zranění zhatilo sen o prvním vítězství v hlavní soutěži grandslamu. Brzké skreče se staly nepříjemným leitmotivem dne. Dohráno předčasně měli i osmý nasazený Felix Auger-Aliassime či kanadská kvalifikantka Marina Stakusic, kterou museli z kurtu odvézt na vozíku.

Nosková a Muchová zvládly start Australian Open a jsou ve druhém kole

Linda Nosková i Karolína Muchová prošly v Melbourne přes první překážku a otevřely české účty na Australian Open. Nosková smetla Lotyšku Darju Semenistaja za 58 minut a nadělila jí i „kanára“. Muchová si poradila s Jaqueline Cristian po dvou setech, druhý rozhodl tie break.

Tampa Bay v Dallasu vyhrála 4:1 a dál vede Východ

Tampa Bay prodloužila bodovou sérii na třináct zápasů a po výhře 4:1 v Dallasu se drží na špici Východní konference. V hlavní roli stál Andrej Vasilevskij, který pustil za záda jediný kotouč z 20 střel a zapsal už dvacáté vítězství v sezoně. Ve stejný večer uspěl i Edmonton, který smetl St. Louis 5:0, a Detroit urval duel s Ottawou 4:3 po prodloužení.

Ester Ledecká je zpátky na stupních vítězů

Ester Ledecká dojela třetí v superobřím slalomu Světového poháru. V italském Tarvisiu ztratila 0,94 sekundy na vítěznou Emmu Aicher a o 0,67 sekundy ji předčila Lindsey Vonn. Pro českou lyžařku šlo o první pódium v sezoně a zároveň důležitý signál směrem k olympiádě v Miláně a Cortině.

Reshtenko vybojoval bronz na mistrovství Evropy v Sheffieldu

České krasobruslení má po dlouhých třinácti letech medaili z mistrovství Evropy. Georgii Reshtenko získal v Sheffieldu bronz a udělal to způsobem, který si o slovo řekl sám. Po krátkém programu byl až osmý, ve volné jízdě ale vystřihl výkon, který ho katapultoval mezi nejlepší tři.

Loprais dojel na Dakaru druhý, Prokop skončil 23. a Engel uzavřel dvacítku

Rallye Dakar vyvrcholila českými výsledky na čele i v první stovce. Aleš Loprais dotáhl kamion do celkového druhého místa, Martin Prokop uzavřel čtvrtou desítku mezi auty a Milan Engel se v motorkách vešel do elitní dvacítky. V kamionech slavil premiérový triumf Vaidotas Žala, v autech si pro šesté vítězství dojel Násir Attíja a motorky rozhodly až poslední kilometry o pouhé dvě sekundy.

Australian Open přivítá rekordní českou výpravu

Tenisový rok se rozjíždí naplno a Australian Open odstartuje s nebývale početnou českou stopou. V hlavní soutěži dvouhry se v Melbourne představí rekordní počet českých hráčů a hráček, což ještě víc zvýrazňuje, jak silnou pozici teď český tenis má.

Češi bodovali od Sappora po Tarvisio, Adamczykovou zastavil pád soupeřky

Zimní sobota nabídla české stopy napříč disciplínami od skoků na lyžích přes snowboardcross až po alpské lyžování. Roman Koudelka se v Sapporu dostal na nejlepší výsledek téměř za dva roky, Eva Adamczyková v Číně vypadla ve čtvrtfinále po kolizi a Ester Ledecká se ve sjezdu v Tarvisiu držela ve druhé desítce.

Coloradu nestačil gól Nečase a Carolina zničila Floridu devíti trefami

Martin Nečas skóroval, přesto Colorado doma tvrdě narazilo na Nashville a prohrálo 3:7. Predators táhl Ryan O´Reilly hattrickem a asistencí. Lukáš Dostál pomohl Anaheimu k výhře 3:2 po nájezdech v Los Angeles, chytil 26 střel a v rozstřelu uspěl proti dvěma ze tří střelců. A Carolina předvedla výjimečný večer, Floridu smetla 9:1, tři góly a nahrávku zapsal Nikolaj Ehlers.

Zabystřan ve Wengenu dojel čtrnáctý a Franzoni slavil první výhru

Jan Zabystřan skončil v superobřím slalomu ve Wengenu na 14. místě a vyrovnal svůj druhý nejlepší výsledek sezony v této disciplíně. Na Lauberhornu ztratil 1,77 sekundy a po závodě mluvil o náročném rytmu tratě i jedné kritické chybě, kterou ustál. Pro premiérové vítězství ve Světovém poháru si dojel Ital Giovanni Franzoni, který potvrdil formu z wengenských tréninků.

Luke Littler zahájil sezonu dominantně. V Bahrajnu ho čeká odveta s Pricem

Dvojnásobný mistr světa Luke Littler vstoupil do turnaje Bahrain Darts Masters ve velkém stylu. Osmnáctiletý Angličan si v úvodním kole poradil s legendárním Paulem Limem jasně 6:1 a postoupil do čtvrtfinále, kde ho čeká atraktivní souboj s Gerwynem Pricem. Fanoušci si rozhodně přijdou na své.

Anthony Joshua se konečně vrátil do posilovny

Britský boxer a bývalý šampion těžké váhy Anthony Joshua se po tragické autonehodě, při níž zahynuli dva jeho blízcí přátelé a členové týmu, znovu objevil v posilovně. Návrat k tréninku naznačuje, že bývalý mistr světa se snaží vyrovnat s jedním z nejtěžších období své kariéry i osobního života.

Loprais znovu vyhrál na Dakaru a stáhl ztrátu na Žalu

Aleš Loprais na Rallye Dakar dotáhl vítězný hattrick, když ovládl třetí etapu v řadě a dál tlačí na průběžně vedoucího Vaidotase Žalu. V kamionech zůstává druhý, ale po 11. etapě ztrácí už jen 16 minut a 24 sekund, přičemž do cíle zbývají dvě rychlostní zkoušky. V autech zaujal Martin Prokop i jinak než výsledkem, v kamenité pasáži pustil před sebe Naniho Romu, aby ho nezdržoval v boji o celkové prvenství.

Vladař odstoupil po první třetině kvůli zranění a Philadelphia v Buffalu padla

Philadelphia řeší nepříjemnou starost. Brankář Dan Vladař nedochytal duel NHL v Buffalu a po první třetině přepustil místo Samuelu Erssonovi. Flyers pak prohráli 2:5, zatímco Sabres dál drží vítěznou vlnu. Ve středečním programu zaujalo i páté vítězství Vegas v řadě a další tvrdý večer Rangers v Madison Square Garden.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama