Více
  20.8 C
  Czech
  Pondělí 24. června 2024

  Strakovy postřehy: U Kuchty je to o hlavě, Olayinka je špička. Bílek musí v Plzni zůstat

  Známý a populární trenér František Straka pro web Sports24.cz opět glosoval víkendové dění ve FORTUNA:LIZE. Přinášíme Vám sedmý díl seriálu Strakovy postřehy. Jak bývalý kouč Sparty, Teplic, Českých Budějovic či fotbalové reprezentace viděl jasné vítězství Sparty v Ostravě? Který hráč ze Slavie ho baví a má Plzeň ještě šanci na titul?

  Sparta vyhrála v Ostravě. Začátek možná nebyl úplně podle představ, hosté byli hodně obezřetní, zjišťovali, čeho je Ostrava schopná. Ale pak to Sparta vzala do svých rukou. Sice tomu pomohla fatální chyba obrany, ale jinak výborný a obezřetný výkon. Naprosto zasloužený vítězství, fanoušci musí být spokojení. Sparťané znovu ukázali, že jsou favoritem na titul, za tím si stojím. Ze tří týmů, které budou hrát o titul, to mají nejlépe nakopnutý.

  Mám jen slova chvály a malinko mi to připomíná, když spolu začínali hrát Standa Griga a Tomáš Skuhravý. Také bylo spoustu skeptiků, kteří tvrdili, že nemůžou hrát vedle sebe, protože to jsou podobné typy. Ale nakonec se ukázalo, že si dokáží absolutně vyhovět. Což je právě i případ Kuchty s Čvančarou. Uvidíme, co bude po sezoně s Kuchtou, kterému končí hostování. Samozřejmě okolo něho bude spousta jednání. Ale Honza ukázal, jakým hráčem je. Pro něho to bylo ze začátku strašně moc těžký, protože byl de facto ještě hráč Slavie. Všichni si vzpomínáme, jaké zápasy hrál na Spartě za Slavii… Ale zapracoval na sobě po mentální, tak i po pohybové stránce. Ale u něj je to otázka především hlavy, musí to mít správně nastavené a musí mít důvěru. A pak zůstat pevně nohama na zemi a předvádět zodpovědný výkon. A to teď ukazuje v plný síle. Takhle si ho asi na Letný všichni představovali.

  Celkem jsem ale překvapený, co předvedla Ostrava, poněvadž s touto obranou bude mít problémy, to si nemáme co nalhávat, taková je tvrdá skutečnost.

  Druhou věcí je, že nyní přichází zápas s Hradcem Králové a po něm je reprezentační přestávka. A malinko se obávám, aby kluci nepolevili a pokračovali v nastolených výkonech. Nesmí se stát, že by něco podcenili. Ale věřím, že si uvědomují vážnost utkání a zvládnou to. V zápase budou absolutním favoritem. Samozřejmě, Hradec se nesmí podcenit, poněvadž je to nenápadný tým, který dokáže hodně kousat a zlobit. A zlobí především největší favority. Ale když podá Sparta soustředěný výkon, tak v Boleslavi proti Hradci vydoluje tři body.

  Slavia zvládla Plzeň 2:1. První poločas byl poměrně vyrovnaný. Dalo se čekat, že Viktorka bude hrát z pevné a soustředěné defenzivy s možností rychlých protiútoků. A jeden se jim vydařil. Ale tohle na Slavii nestačilo, protože na 2. poločas přišly změny, které se vyplatily. Co mě překvapilo, byla až neškodnost Plzně z tohohle směru jsem čekal daleko více, než mistři ukázali. Hrát jenom na to, že bráníte a v podstatě se k ničemu nedostanete, není cesta. Dnešní fotbal je o odvaze, hrát pressing, repressing, vyzkoušet určitý varianty. Ale tohle byla absolutní pasivita a poté už byla otázka času, kdy začnou padat góly. A nakonec ten trest přišel.

  Michalu Bílkovi končí po sezoně smlouva a začíná se spekulovat, že by novou nemusel dostat. Já nerozumím tomu, jak může tohle někdo zpochybňovat. Michal přicházel v době, kdy se Plzni nedařilo a dokázal je dostat do Ligy mistrů, což je absolutně supr. Nemá se za co stydět a přijde mi nepochopitelný, že by neměl obdržet další kontrakt. Pokud se tak nestane, tak je to totálně špatně a zase se dostáváme do takového toho módu, který je v Česku bohužel absolutně normální.

  Slavii zápas rozhodla silná lavička, nyní to byl Ondra Lingr. Já jsem ho měl v Karviné. Pamatuji, když jsem tehdy přišel k týmu, tak mi bylo řečeno, že dva hráči odejdou – a to právě Lingr a Vojta Smrž. Já jsem se chytil za hlavu a říkal, že se snad zbláznili! Ne, tihle kluci tady zůstanou, nepřichází v úvahu, aby odcházeli, protože to jsou hráči, kteří jsou mladí a mají obrovskou perspektivu. Ondra Lingr byl jeden z těch, kteří fotbal opravdu žrali, měli ho rádi a obětovali mu hodně. Strašně rád se na něho koukám. Ale celkově má Slavie kádr, který netvoří pouze 11 hráčů do základu. Naopak Jindra Trpišovský má kam sáhnout. A když bych měl z týmů někoho vyzdvihnout, tak pro mě je Peter Olayinka absolutní špička. Sice odchází pryč, ale vidíte, s jakou vervou hraje, jak ostatní kolem sebe hecuje a jakým způsobem to celkově prožívá. To je hráč, který jde příkladem a stáhne i ostatní. V tomto směru príma fajn a bude zajímavé sledovat jeho kariéru i nadále.  

  Letošní jaro má vážně grády a já jsem za to jedině rád. Je dobře, že se tam nahoře mele Sparta se Slavií. A stále nezapomínejme na Plzeň, která má výbornej kádr. Asi až v nadstavbě se rozhodne, kdo bude mistrem. O to víc bude liga otevřená. To že teď Plzeň prohrála nic neznamená, protože tam jsou nadále minimální bodové rozdíly. Bude záležet, jak budou týmy připraveny po reprezentační pauze. Znám z vlastní zkušenosti, že přijížděli hráči a vše bylo úplně jinak.

  Blíží se kvalifikace na mistrovství Evropy a zápasy proti Polsku a Moldavsku. Přál bych si vidět na hřišti jedenáct borců, kteří půjdou do zápasu s jasným přesvědčením, že utkání zvládnou. A je úplně jedno, jestli to bude sparťan nebo slávista. Reprezentační dres je nejvíc, čeho může hráč v kariéře dosáhnout. A pomalinku už je čas, abychom udělali nějaký úspěch. Máme Evropu za rohem, v Německu, v Mekce fotbalu, a musíme udělat maximum proto, abychom se tam dostali.

  Sledujte nás na sítích

  Lando Norris předstihl Maxe Verstappena a získal pole position ve Velké ceně Španělska

  Lando Norris, pilot McLarenu, dosáhl své první pole position ve Formuli 1 po téměř třech letech, když v Barceloně porazil Maxe Verstappena. Norris popsal své kolo na pole position při Velké ceně Španělska jako "umělecké dílo".

  Divoká remíza s Gruzií. Český tým postrádal důraznost 

  Patrik Schick svým gólem zrušil v Hamburku vedení Gruzie z první půle, kdy z penalty proměnil Georges Mikautadze. Oba týmy si tak připsaly první bod ve skupině F. Česko po prohře s Portugalskem potřebovalo kýžené vítězství. Podle mnohých se zdá, že bude remízy ještě litovat. 

  Lando Norris předstihl Maxe Verstappena a získal pole position ve Velké ceně Španělska

  Lando Norris, pilot McLarenu, dosáhl své první pole position ve Formuli 1 po téměř třech letech, když v Barceloně porazil Maxe Verstappena. Norris popsal své kolo na pole position při Velké ceně Španělska jako "umělecké dílo".

  Divoká remíza s Gruzií. Český tým postrádal důraznost 

  Patrik Schick svým gólem zrušil v Hamburku vedení Gruzie z první půle, kdy z penalty proměnil Georges Mikautadze. Oba týmy si tak připsaly první bod ve skupině F. Česko po prohře s Portugalskem potřebovalo kýžené vítězství. Podle mnohých se zdá, že bude remízy ještě litovat.