MotorsportSpor o titul z roku 2008. Massa ho chce Hamiltonovi sebrat právní cestou

Spor o titul z roku 2008. Massa ho chce Hamiltonovi sebrat právní cestou

Už je tomu 15 let od doby, kdy Lewis Hamilton usedl poprvé ve své kariéře na trůn pro mistra světa formule 1. Tehdy vyhrál o jeden jediný bod nad Brazilcem Felipem Massou, ten se ale po letech dožaduje přezkoumání. Podle něj prohrál hlavně kvůli kontroverzi ve Velké ceně Singapuru a případ chce řešit právní cestou.

Scény ze zmiňované Grand Prix Singapuru mají automobiloví fanoušci ještě stále v paměti. Na vině je úmyslná nehoda, kterou způsobil Nelson Piquet jr. Jezdec Renaultu zavinil kolizi, po které musel vyjet na trať safety car a Massa, tehdejší lídr pořadí, musel do boxů. Postupem času se pak propadl až na třinácté místo.

Jeho hlavní konkurent si vedl v závodě o něco lépe, dojel třetí a do posledního závodu vyjížděl o něco klidnější. Věděl, že mu stačí málo k tomu, aby se stal šampionem. I v případě, že Massa závěrečný podnik ovládne. A tak se nakonec i stalo, Massa zvítězil, Hamilton dojel na páté pozici a urval pro sebe o jediný bod titul mistra světa.

O tom, že by byla nehoda Piqueta úmyslná, se začalo spekulovat o rok později. Bylo potvrzeno, že byly spekulace založeny na pravdě a Renault dostal stopku v F1 na dva roky. Výsledky ze závodu v Singapuru, který boj o titul rozhodl, se ale bohužel pro Massu neanulovaly. To teď ale Brazilec chce změnit.

Vyšetřování tehdy nic nepotvrdilo

Situace se tehdy zkoumala do detailu, vyšetřování FIA ale neodhalilo žádné důkazy o tom, že by Renault o něčem věděl. A stejně tak vedení orgány formule 1. Po nedávném rozhovoru Bernieho Ecclestonea, tehdejšího bosse F1, se ale objevují informace, které naznačují, že právě FIA měla o porušení pravidel před závěrem sezony vědět.

„Rozhodli jsme se nic nepodnikat. Chtěli jsme chránit sport a uchránit ho před obrovským skandálem. Tehdy platilo pravidlo, že klasifikace mistrovství světa po slavnostním předávání cen FIA na konci roku je nedotknutelná. Takže Hamiltonovi byla předána trofej a vše bylo v pořádku. Měli jsme včas dostatek informací, abychom celou záležitost prošetřili. Podle stanov jsme měli za těchto podmínek závod v Singapuru zrušit. To znamená, že by se mistrem světa stal Felipe Massa, a ne Lewis Hamilton,“ šokoval Ecclestone.

Právě po tomto komentáři se Massa rozhodl jednat.

„Po 15 letech jsme se dozvěděli, že bývalý majitel kategorie říká, že na to přišel v roce 2008 spolu s prezidentem FIA a nic neudělali, aby nepošpinili jméno F1. Je velmi smutné vědět, že výsledek tohoto závodu měl být zrušen a já bych měl titul. Nakonec jsem to byl já, kdo tímto výsledkem ztratil nejvíc. Takže po tom jdeme,“ řekl Brazilec v rozhovoru pro Motor Sport.

Případ by se tak měl znovu otevřít. V případě, že Massa uspěje, stane se dodatečně mistrem světa za rok 2008.

Nejčtenější tento týden

Siniaková a Taylor Townsend drží v Madridu neporazitelnost. Po dalším obratu už mají 12 výher v řadě

Kateřina Siniaková a Taylor Townsend pokračují na tisícovce v Madridu ve vítězné jízdě. Česko-americký pár zvládl i druhý zápas na turnaji, porazil Alexandru Eala a Zeynep Sönmez 6:1, 7:5 a natáhl svou aktuální sérii už na 12 zápasů.

Tsitsipas v Madridu znovu neudržel nervy. Během zápasu urážel vlastního otce

Stefanos Tsitsipas prožil na Masters v Madridu další turbulentní zápas. Řecký tenista sice proti Patricku Kypsonovi postoupil, během duelu ale nezvládl emoce, sprostě urážel svého otce a ještě se dostal do sporu s rozhodčí.

Lakers jsou krok od postupu, Krejčího Portland padl se Spurs

Basketbalisté Los Angeles Lakers zvládli dramatický závěr v Houstonu a po výhře 112:108 v prodloužení vedou v sérii už 3:0. Blízko k postupu má také San Antonio, které i bez Victora Wembanyamy otočilo duel v Portlandu. Vít Krejčí se dostal do hry v poslední minutě.

Čeští brankáři ovládli večer v play off NHL

Play off NHL mělo výraznou českou stopu. Karel Vejmelka, Jakub Dobeš i Lukáš Dostál dovedli své týmy k důležitým výhrám a Utah, Montreal i Anaheim vedou v sériích prvního kola 2:1 na zápasy. Nejvíce práce měl Vejmelka, který čelil velkému tlaku Vegas a zapsal třicet zákroků.

Češi ve Vídni přehráli Rakousko a dál ladí formu bez porážky

Čeští hokejisté zvládli i třetí přípravný zápas před mistrovstvím světa. Ve Vídni porazili Rakousko jasně 5:1, navázali na dvě výhry nad Německem a dál drží neporazitelnost. V brance si úspěšnou premiéru v seniorském národním týmu odbyl Jan Bednář.

Boston doma nestačil na Buffalo a v sérii ztrácí

Boston nezvládl první domácí zápas série s Buffalem a po porážce 1:3 prohrává v úvodním kole play off NHL 1:2 na utkání. David Pastrňák ani Pavel Zacha se bodově neprosadili, přestože patřili k nejaktivnějším střelcům Bruins. Výrazně blíže k postupu má Carolina, která přehrála Ottawu 2:1 a vede už 3:0 na zápasy.

Lando Norris věří, že Max Verstappen zůstane déle, než si myslíme. Formule 1 by bez něj ztratila tvář

Budoucnost Maxe Verstappena ve Formuli 1 je v posledních týdnech velkým tématem. Lando Norris i Oscar Piastri se shodli, že odchod čtyřnásobného mistra světa by byl pro celý sport citelnou ztrátou. Věří však, že nizozemský fenomén jen tak nezmizí.

Bouře v Liverpoolu. Stephen Bunting čeká domácí euforii, Littlera možná vypískají

Šipkařská Premier League míří na slavnou adresu a domácí Stephen Bunting se připravuje na večer plný emocí. Zatímco jeho jméno bude halou rezonovat v pozitivním duchu, jiní hráči v čele s Lukem Littlerem mohou zažít mnohem chladnější přijetí.

Rallye Šumava otevře domácí šampionát, Kopecký útočí na dvanáctý titul

Nová sezona mistrovství České republiky v automobilových soutěžích začíná v Klatovech. Jubilejní 60. ročník Rallye Šumava nabídne silné startovní pole, návrat velkých jmen i první důležitý test před dalším bojem o titul. Největší pozornost znovu míří na Jana Kopeckého, který chce rozšířit svou sbírku o dvanáctý domácí triumf.

Vladař dovedl Philadelphii k třetí výhře, Dostál vrátil Anaheim do série

Daniel Vladař znovu podržel Philadelphii a Flyers po výhře 5:2 nad Pittsburghem vedou v sérii už 3:0. První radost v letošním play off prožil také Lukáš Dostál, který pomohl Anaheimu k výhře 6:4 v Edmontonu a Ducks srovnali stav série na 1:1. Dallas pak po druhém prodloužení udolal Minnesotu 4:3 a ujal se vedení 2:1 na zápasy.

Kopřiva dominoval V Madridu na antuce, Čanga vyprovodil kanárem

Vít Kopřiva zvládl první kolo antukového turnaje Masters v Madridu bez nejmenších potíží. Český tenista porazil Čang Č'Čena 6:2 a 6:0, a ve druhém kole ho čeká těžká zkouška proti Andreji Rubljovovi.

Richard Riakporhe po drtivém triumfu hlásí útok na elitu těžké váhy

Britský boxer Richard Riakporhe vstoupil do těžké váhy razantně a hned získal domácí titul. Po dominantním vítězství nyní otevřeně mluví o světové šanci a vysílá jasný vzkaz zavedeným jménům. Přichází nová generace hladových bojovníků.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama