-7.6 C
Czech
Pondělí 16. února 2026
MotorsportSoucit s Ukrajinci je Vettelovi vlastní. Jezdec F1 si utrpení nedokáže vůbec...

Soucit s Ukrajinci je Vettelovi vlastní. Jezdec F1 si utrpení nedokáže vůbec představit

Reklama

O víkendu se přesune seriál formule 1 do španělské Barcelony, ve chvilkách relativního volna ale měli jezdci během minulých dní čas i na jiné věci. Sebastian Vettel zasedl k rozhovoru s novináři britské stanice BBC a mimo jiné se rozpovídal o válce na Ukrajině. Sám si utrpení tamních obyvatel nedokáže vůbec představit.

Podobně jako ostatní sporty poznamenal vpád ruských vojsk na Ukrajinu také formuli 1. Nejslavnější automobilový seriál skončil pro Rusa Nikitu Mazepina, hlavní ruský sponzor stáje Haas skončil spolu s ním. Na otázky ohledně ukrajinské krize se vyjadřují také jezdci. Hlasitě promluvil Sebastian Vettel.

„Vyrostl jsem v době, kdy nikdy nebyla válka, nebo řekněme nebyla tak blízko. Samozřejmě člověk cestuje po světě, vidí tolik míst a ví, že je to privilegium žít tak, jak žijeme v Evropě,“ pronesl německý pilot v rozhovoru pro BBC. Sám válku nezažil, stav na Ukrajině si tak neumí vůbec představit.

„Nesmíme zapomínat na to, že ukrajinský lid bude trpět dnes a zítra a pravděpodobně ještě dlouho. Z první ruky jsem slyšel některé rodiny, které utíkaly z Ukrajiny a snažily se hledat útočiště. Nedokážu si to utrpení představit. Musím být upřímný, protože je to něco, s čím se nedokážu ztotožnit,“ pokračoval.

Hlavní je postarat se o Ukrajinu

Někdejší mistr světa tuší, že budoucnost nebude ani trochu jednoduchá. Závislost Evropy na Rusku z hlediska energie válce jen přispívá, „jeho“ Německo ale na druhou stranu alespoň dodává Ukrajině zbraně.

„Myslím si, že první věc je, pravidlo číslo jedna, že se musíme postarat o Ukrajinu. V Německu se vedla dlouhá a vášnivá debata. Měli bychom dodávat zbraně, nebo neměli? Nakonec se ukázalo, že ano, a Německo zbraně dodává,“ myslí si jezdec Aston Martinu. Co bude dál? To neví vůbec nikdo.

„Nevíte, co Putin a Rusko, nebo hlavně Putin, udělá. Je to určitá nejistota. Myslím si, že v širším pohledu musíme udělat všechno, co je v našich silách, abychom ho zastavili a pomohli lidem, kteří se cítí ohroženi, nebo zejména lidem, kteří trpí, jako jsou Ukrajinci,“ doplnil vynikající závodník.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Brito znovu získal titul v Oktagonu a Kozma se v Ostravě vrátil výhrou

Oktagon 84 v Ostravě přinesl změnu na trůnu welterové váhy i vítězný restart Davida Kozmy. Kaik Brito ve třetím kole po zásahu z otočky porazil Ronalda Paradeisera a získal zpět mistrovský pás. Na kartě se představila řada domácích jmen, ale z devíti českých zástupců vyhráli jen dva.

Muchová vyhrála tisícovku v Dauhá a dočkala se titulu po 2337 dnech

Karolína Muchová ovládla turnaj WTA 1000 v Dauhá a získala největší titul kariéry. Ve finále porazila Victoriu Mbokoovou 6:4, 7:5 a po téměř sedmi letech znovu zvedla nad hlavu trofej.

Krejčí zazářil na palubovce Utahu a Portland bere cennou výhru

Vít Krejčí v posledním zápase Portlandu před pauzou pro Utkání hvězd znovu ukázal, že si v novém působišti rychle našel místo. Proti Utahu dal 11 bodů, přidal pět doskoků a dvě asistence a pomohl k vítězství 135:119. V noci se psala i historie v Los Angeles, kde LeBron James posunul rekordy díky triple double.

Max Verstappen cítí rozpaky ohledně nové éry F1. Lando Norris má opačný názor

Úřadující čtyřnásobný mistr světa Max Verstappen vstupuje do nové sezony formule 1 s odhodláním, zároveň však otevřeně přiznává, že změny technických pravidel mu zatím příliš nesedly. Během testů v Bahrajnu nizozemský jezdec uvedl, že nové monoposty podle něj ztrácejí část charakteru tradiční F1. Jeho rival Lando Norris však reagoval s úsměvem a zdůraznil, že právě odlišnost nové generace vozů považuje za zábavnou výzvu.

Gerwyn Price ovládl Premier League v Belgii. Van Gerwenovi ukončil vítěznou sérii

Antverpy zažily premiérový večer šipkařské Premier League a fanoušci v zaplněném AFAS Dome rozhodně nelitovali. Hlavní roli si tentokrát přivlastnil Gerwyn Price, který ve finále druhého hracího večera porazil Michaela van Gerwena 6:3 a připsal si cenný triumf.

Tyson Fury míří zpět do ringu. Sní o trilogii s Usykem

Bývalý dvojnásobný mistr světa v těžké váze Tyson Fury se vrací mezi provazy s jasným cílem, a to znovu útočit na světové tituly. Podle promotéra Franka Warrena má britský obr po comebackovém zápase v hledáčku starého rivala Oleksandra Usyka, s nímž v roce 2024 dvakrát prohrál.

Nová rivalita v Premier League Darts. Gian van Veen se Littlera nebojí

Gian van Veen vstoupil do nové sezony Premier League Darts sebevědomě a hned na úvod ukázal, že se světové jedničky Luka Littlera nebojí. Nizozemský talent po cenné výhře otevřeně mluví o rostoucí rivalitě i nutnosti vracet soupeři psychologické výpady. Druhý večer v Antverpách tak slibuje nejen špičkové výkony, ale i další kapitolu napjatého souboje nové generace šipek.

Thomas Frank věří, že udrží lavičku Tottenhamu. Po porážce s Newcastlem ale sílí tlak fanoušků i kritika výsledků

Trenér Tottenhamu Thomas Frank je přesvědčen, že navzdory rostoucí nespokojenosti fanoušků zůstane ve funkci hlavního kouče i pro další zápasy. Londýnský celek totiž utrpěl domácí porážku 1:2 s Newcastlem a připsal si už patnáctou ligovou prohru pod vedením dánského trenéra, který má nyní nejhorší procentuální úspěšnost vítězství ze všech manažerů Spurs v éře Premier League.

McLaren ukázal MCL40. Úřadující mistři světa vsadili na osvědčený vzhled

Tým McLaren oficiálně odhalil závodní lakování monopostu MCL40, s nímž bude v sezoně 2026 obhajovat mistrovské tituly ve formuli 1. Představení proběhlo v Bahrajnu těsně před začátkem předsezonních testů a potvrdilo, že britská stáj se i v nové éře technických pravidel drží osvědčené vizuální identity.

Aston Martin konečně představil podobu nového monopostu. I tak je ale cítit napětí

Tým Aston Martin oficiálně představil lakování monopostu AMR26, prvního vozu navrženého pod vedením Adriana Neweyho. Slavnostní odhalení proběhlo v Saúdské Arábii a potvrdilo, že britská stáj zůstává věrná tradiční závodní zelené barvě, kterou používá od návratu do formule 1 v roce 2021. Pozornost se ovšem soustředí především na technickou stránku vozu a ambice týmu v éře nových pravidel.

Serena Williams se může vrátit už 22. února

Americká tenisová legenda Serena Williams bude moci od neděle 22. února znovu nastoupit do soutěžního tenisu. Zda se však skutečně vrátí na kurty, zůstává i nadále nejasné. Třiadvacetinásobná grandslamová šampionka oficiální comeback dosud neoznámila a kolem její budoucnosti panuje řada otazníků.

Cadillac odhalil první zbarvení monopostu formule 1 během Super Bowlu

Nový tým formule 1 Cadillac na sebe výrazně upozornil ještě před svým oficiálním vstupem do šampionátu. Premiéra vůbec prvního zbarvení jeho monopostu pro sezonu 2026 proběhla netradičně během reklamního bloku Super Bowlu, tedy nejsledovanější sportovní události ve Spojených státech. Americká stáj tak využila finále ligy NFL jako globální pódium pro představení své identity.

Krejčí dal deset bodů a Portland znovu přetlačil Memphis

Vít Krejčí odehrál v dresu Portlandu zatím nejlepší zápas. Proti Memphisu dal 10 bodů, přidal čtyři asistence a tři doskoky a pomohl k výhře 122:115. Trail Blazers uspěli nad stejným soupeřem už podruhé během dvou dnů, tentokrát doma otočili zápas v poslední čtvrtině.

Bejlek vyhrála v Abú Zabí první titul WTA

Sára Bejlek si v Abú Zabí došla pro premiérový titul na okruhu WTA. Ve finále turnaje kategorie WTA 500 porazila Ekaterinu Alexandrovou 7:6, 6:1. Dvacetiletá Češka zvládla celý týden včetně kvalifikace bez ztráty jediného zápasu.

Emma Raducanu pokračuje suverénně, po výhře nad Chwalinskou je v semifinále Transylvania Open

Emma Raducanu si na turnaji Transylvania Open zajistila postup do semifinále po přesvědčivém vítězství 6:0 a 6:4 nad Polkou Majou Chwalinskou. Britská jednička a turnajová nasazená jednička potvrdila roli favoritky a na rumunských kurtech znovu předvedla velmi vyspělý výkon.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama