-15.7 C
Czech
Pondělí 2. února 2026
FotbalSir Alex Ferguson před 35 lety poprvé vedl United. Jeho tým na...

Sir Alex Ferguson před 35 lety poprvé vedl United. Jeho tým na úvod padl s Oxfordem

Bez Alexe Fergusona by slavný Manchester United nebyl tím týmem, kterým je v současnosti. O tom mají jasno snad všichni fotbaloví fandové po celém světě. Jeden z nejlepších trenérů fotbalových dějin skončil s trénováním v roce 2013, dnes je to ale přesně 35 let od doby, co na lavici „Ďáblů“ usedl poprvé.

Čím je slavný 19. květen roku 2013? Právě v tento den se jeden z nejslavnějších klubů planety zahalil do smutku. Manchester United slavil titul, v posledním zápase remizoval s West Bromwichem Albion, zároveň to však byl poslední zápas, ve kterém vedl „Ďábly“ kouč Sir Alex Ferguson.

Trenér, který ve své kariéře dokázal snad úplně všechno. United dovedl ke 38 trofejím, včetně 13 titulů z anglické Premier League. Pětkrát ovládl FA Cup, dvakrát dominoval Lize mistrů. Díky přínosu fotbalu ho královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu.

Povedené Skotsko, pak krušné začátky v Anglii

Ferguson je rodákem ze skotského Glasgow a v dřívější době profesionálně hrával. Během své dráhy fotbalisty prošel Rangers, St. Johnstone či Falkirkem, jako útočníka ho ale fotbalový svět příliš nezná. Jeho hlavní přínos se udál až na trenérské lavici.

St. Mirren, Aberdeen a „repre“ Skotska. Výkony Alexe Fergusona, zejména v Aberdeenu, se kterým v sezoně 1982/1983 ovládl UEFA Pohár vítězů pohárů, kdy ve finále porazil Real Madrid, upoutaly pozornost. A o jeho služby se o několik let později přihlásil Manchester United.

Skotský lodivod dvakrát neváhal a v roce 1986 nastoupil ke svému prvnímu zápasu. Přesně 6. listopadu 1986 podepsal smlouvu, o dva dny později, 8. listopadu, už koučoval první zápas. Jeho tým tehdy venku nestačil na Oxford United.

United dokončili sezonu na 11. místě, Ferguson ani trochu vedení klubu a fanoušky nenadchl, dokonce se mluvilo i o brzkém konci. A výkony nijak nesílily ani dál. V následující sezoně sice United obsadili druhé místo, pak to ale přišlo znovu. 11., pak dokonce 13.

Zlom v sezoně 1992/1993

Kdy to z pohledu Fergusona přišlo? Až v ročníku 1992/93. Klub ukončil 26letý půst po titulu v Premier League a nastartoval neskutečnou éru, během které si připsal dalších 12 titulů, dvě Ligy mistrů a několik FA Cupů.

Sám trenér Alex Ferguson se stal nejdéle sloužím koučem v dějinách United. V trenérském křesle seděl 26 let, byl u 1299 zápasů a stal se legendou legend. „Steve Jobs byl Apple, Alex Ferguson byl Manchester United,“ pronesl před lety bývalý předseda klubu David Gill.

Ferguson v současné době zastává pozici člena představenstva Manchesteru United a nedávno figuroval třeba v námluvách při příchodu Cristiana Ronalda.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Vít Krejčí míří z Atlanty do Portlandu

Český rozehrávač Vít Krejčí mění v NBA dres a po Atlantě bude nově působit v Portlandu. Součástí dohody jsou i dva výběry ve druhém kole draftu, opačným směrem putuje pivot Duop Reath. Pro pětadvacetiletého rodáka ze Strakonic jde o třetí angažmá v zámoří, v aktuální sezoně si drží výbornou úspěšnost trojek a v ligových statistikách patří mezi špičku.

Von Allmen ovládl sjezd v Crans Montaně a poslal vzkaz před olympiádou

Sjezd Světového poháru v Crans Montaně vyhrál úřadující mistr světa Franjo von Allmen. Švýcar v poslední generálce před zimními olympijskými hrami porazil Dominika Parise o 0,65 sekundy a znovu potvrdil, že mu místní trať sedí. Jan Zabystřan do bodů nepromluvil, na vítěze ztratil 3,15 sekundy a skončil 49.

Dobeš dál drží Montreal bez porážky, Vejmelka a Hertl tentokrát bez výhry

Český brankář Jakub Dobeš pomohl Montrealu k vítězství 4:2 na ledě Buffala, když pochytal 36 střel a stal se druhou hvězdou zápasu. Canadiens s ním v brance prodloužili vítěznou sérii a zároveň pokračují v úspěšné jízdě novým kalendářním rokem. Karel Vejmelka ani 29 zákroky nezabránil porážce Utahu 2:3 s Dallasem a Tomáš Hertl se v duelu se Seattlem zapsal do statistik asistencí, jeho tým ale prohrál 2:3.

Alcaraz dobyl Australian Open a zkompletoval kariérní Grand Slam

Carlos Alcaraz poprvé v kariéře vyhrál Australian Open a ve finále v Melbourne otočil duel s Novakem Djokovičem. Světovou jedničku porazil 2:6, 6:2, 6:3, 7:5, získal sedmý grandslamový titul a jako nejmladší tenista v historii završil kariérní Grand Slam.

Coyle nasázel hattrick a Columbus vyhrál v Chicagu 4:2

Columbus zvládl jediný páteční zápas programu NHL a v Chicagu zvítězil 4:2. Hlavní postavou byl Charlie Coyle, který k hattricku přidal i asistenci. Domácím nepomohl ani Connor Bedard s gólem a přihrávkou, Blackhawks prohráli už popáté v řadě.

Rybakina vyhrála Australian Open, po třísetové bitvě zlomila Sabalenku

Jelena Rybakina má titul z Australian Open. Ve finále porazila světovou jedničku Arynu Sabalenku 6:4, 4:6, 6:4 a zapsala druhý grandslamový triumf kariéry. Zároveň si vzala zpět finálovou porážku z Melbourne z roku 2023. Po Wimbledonu 2022 tak slaví další velký večer a potvrdila, že umí zvládat i zápasy na hraně.

Zacha se zranil, olympiádu ale zatím neohrožuje

Pavel Zacha v Bostonu znovu ukázal, jak důležitý umí být, jenže zápas s Philadelphií pro něj skončil předčasně. Při výhře 6:3 dal gól, ve druhé třetině ale odstoupil kvůli problémům v horní části těla. V Bostonu teď počítají s tím, že český útočník nejspíš vynechá nedělní utkání v Tampě.

Bobb odchází z Manchesteru City do Fulhamu, podepsal na pět a půl roku

Oscar Bobb mění dres v rámci Premier League. Dvaadvacetiletý norský záložník přestoupil z Manchesteru City do Fulhamu a v Londýně podepsal smlouvu na pět a půl roku. Cíl je jasný, pravidelně hrát a nabrat tempo směrem k letnímu mistrovství světa. Fulham za něj zaplatil částku pohybující se kolem 31 milionů eur, případně 27 milionů liber.

Vonn si v Crans Montaně poranila koleno a sjezd nakonec nedojel nikdo

Poslední sjezd Světového poháru před olympijskými hrami v italském středisku Cortina d’Ampezzo poznamenaly pády hned několika závodnic. Lindsey Vonn po nárazu do sítě dojela do cíle jen s velkými obtížemi a držela se za levé koleno, pořadatelé pak závod kvůli dalším pádům a zhoršujícím se podmínkám zrušili. Ester Ledecká se na trať vůbec nedostala.

Krejčí zpátky v základu, Atlanta přesto narazila na Houston

Vít Krejčí se po dvou týdnech vrátil do základní sestavy Atlanty, jeho devět bodů ale nezastavilo porážku s Houstonem 86:104. Oslabení Hawks tím ukončili sérii čtyř výher. Prohrály také Oklahoma City v Minnesotě a Detroit ve Phoenixu. V Dallasu zazářil nováček Cooper Flagg 49 body, jenže Charlotte to v koncovce urvala díky Konu Knueppelovi. Philadelphia pak uspěla v dramatické koncovce proti Sacramentu.

Anthony Joshua se emotivně rozloučil s přáteli, kteří zahynuli při autonehodě

Anthony Joshua veřejně promluvil o tragické události, která jej hluboce zasáhla nejen lidsky, ale i profesně. Bývalý mistr světa v těžké váze vzdal emotivní hold dvěma blízkým přátelům a členům svého týmu, Sinovi Ghamimu a Latifu „Latz“ Ayodelemu, kteří zahynuli při autonehodě v Nigérii. Joshua byl v době nehody ve stejném vozidle a sám utrpěl lehká zranění.

Carlos Alcaraz zvítězil. Po epickém boji se Zverevem je poprvé ve finále Australian Open

Carlos Alcaraz musel v semifinále Australian Open sáhnout na absolutní dno svých fyzických i psychických sil. Přesto se mu podařilo zvládnout jeden z nejdramatičtějších zápasů posledních let a po pětihodinové bitvě porazit Alexandera Zvereva. Španělský tenista zvítězil 6:4, 7:6, 6:7, 6:7, 7:5 a poprvé v kariéře si zahraje finále v Melbourne.

Dobeš vychytal Nečasovo Colorado a Zacha skóroval za Boston

Češi znovu výrazně promluvili do dění v NHL. Pavel Zacha dal gól při výhře Bostonu 6:3 nad Philadelphií, ve druhé třetině ale odstoupil s potížemi v horní části těla. Jakub Dobeš zastavil 26 střel a pomohl Montrealu k výhře 7:3 nad Coloradem, navíc si vysloužil ocenění druhé hvězdy zápasu. Ve zbytku noci se řešil i obrat Caroliny proti Utahu, smolný závěr Karla Vejmelky, těsná porážka Lukáše Dostála ve Vancouveru a asistence Tomáše Hertla u divokého comebacku Vegas.

Šok na World Masters. Van Gerwen vypadl hned první večer

Michael van Gerwen zažil na World Masters v Milton Keynes tvrdý pád. Trojnásobný mistr světa vypadl hned v úvodním kole a turnaj tak přišel o jedno z největších jmen už první večer.

Další hráč z Premier League pro Spartu, Sonne míří na půlroční hostování

Sparta získala na půlroční hostování pravého obránce Olivera Sonne Christensena z Burnley. Pětadvacetiletý rodák z Dánska má také peruánský pas díky babičce a za Peru už nastoupil třináctkrát. Na Letné má zalepit místo po Ángelu Preciadovi, který odešel do Atlétika Mineiro. Dohoda neobsahuje opci na přestup a Sonne tak zatím přichází jen do konce sezony.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama