Katar 2022Šílený příběh slavné Zlaté Niké. Svatý grál fotbalu skončil v tavící peci

Šílený příběh slavné Zlaté Niké. Svatý grál fotbalu skončil v tavící peci

Jeden z nejprestižnějších sportovních šampionátů si žádá náležitou trofej. Jako první se předávala zlatá vyhotovená trofej, která nesla název Niké. Byla pojmenována po bohyni vítězství a sloužila jako trofej od roku 1930. Bylo tomu tak až do roku 1970, kdy ji získali Brazilci. Těm byla trofej ukradena a nikdy se nenašla. Předpokládá se, že byla roztavena. Poté, co bylo vyhlášeno hledání další trofeje, ozval se Ital Silvio Gazzaniga a zhotovil novou trofej, jejíž putovní duplikát je předáván dodnes.

Cesta slavné fotbalové trofeje byla opravdu trnitá. Ještě předtím, než byla pachateli ukradeny Brazilskému týmu, setkala se taky například s druhou světovou válkou. Při ní měl Ottorino Barassi, předseda Italské fotbalové federace, trofej schovávat v krabici od bot u sebe v posteli, aby ji nacisti nenašli. A taky se mu to povedlo. Poté, co trofej přežila válku, dělala pár desítek let radost vítězným týmům šampionátu. Až do osudného dne, kdy byla ukradena.

Pokud si ale myslíte, že trofej zažila pouze loupež v Brazílii, jste na omylu. Ještě pár let předtím, v roce 1966 byla ukradena z Westminsterského opatství v Londýně. Tato událost ale měla šťastný konec. Detektivové byli v koncích, pátralo se na všech frontách. Až po týdnu ji našly na okraji města zabalenou v novinách. A tento příběh má i svého hrdinu. Je jím malý voříšek jménem Pickles. Ze dne na den se z neznámého pejska stal nejznámější čtyřnohý kamarád.

V roce 1970 vyhráli Brazilci a svoji trofej si odvezli a vystavili v sídle Brazilské fotbalové konfederace v Rio de Janeiro. Ten tým, který vyhraje MS potřetí za sebou měl tu výhodu, že si mohl pohár nechat. To se však Brazilcům nevyplatilo. O třináct let později si tuto trofej vyhlídli a 19. prosince ukradli. Trofej pachatelé podle odborníků nejspíše roztavili. Trofej se totiž nikdy nepodařilo vypátrat. I přes to, že tehdy jeden z nejlepších fotbalistů, Pelé, prosil v slzách zloděje k vrácení.

A tak přišla na scénu nová. O novou trofej se postaral Ital Silvio Gazzaniga. Jeho socha má na první pohled vyvolat v každém z nás pocit vítězství. Proto taky použil dva fotbalisty se vztyčenýma nohama držící zeměkouli.

Nejčtenější tento týden

Lakers jsou krok od postupu, Krejčího Portland padl se Spurs

Basketbalisté Los Angeles Lakers zvládli dramatický závěr v Houstonu a po výhře 112:108 v prodloužení vedou v sérii už 3:0. Blízko k postupu má také San Antonio, které i bez Victora Wembanyamy otočilo duel v Portlandu. Vít Krejčí se dostal do hry v poslední minutě.

Čeští brankáři ovládli večer v play off NHL

Play off NHL mělo výraznou českou stopu. Karel Vejmelka, Jakub Dobeš i Lukáš Dostál dovedli své týmy k důležitým výhrám a Utah, Montreal i Anaheim vedou v sériích prvního kola 2:1 na zápasy. Nejvíce práce měl Vejmelka, který čelil velkému tlaku Vegas a zapsal třicet zákroků.

Češi ve Vídni přehráli Rakousko a dál ladí formu bez porážky

Čeští hokejisté zvládli i třetí přípravný zápas před mistrovstvím světa. Ve Vídni porazili Rakousko jasně 5:1, navázali na dvě výhry nad Německem a dál drží neporazitelnost. V brance si úspěšnou premiéru v seniorském národním týmu odbyl Jan Bednář.

Boston doma nestačil na Buffalo a v sérii ztrácí

Boston nezvládl první domácí zápas série s Buffalem a po porážce 1:3 prohrává v úvodním kole play off NHL 1:2 na utkání. David Pastrňák ani Pavel Zacha se bodově neprosadili, přestože patřili k nejaktivnějším střelcům Bruins. Výrazně blíže k postupu má Carolina, která přehrála Ottawu 2:1 a vede už 3:0 na zápasy.

Lando Norris věří, že Max Verstappen zůstane déle, než si myslíme. Formule 1 by bez něj ztratila tvář

Budoucnost Maxe Verstappena ve Formuli 1 je v posledních týdnech velkým tématem. Lando Norris i Oscar Piastri se shodli, že odchod čtyřnásobného mistra světa by byl pro celý sport citelnou ztrátou. Věří však, že nizozemský fenomén jen tak nezmizí.

Bouře v Liverpoolu. Stephen Bunting čeká domácí euforii, Littlera možná vypískají

Šipkařská Premier League míří na slavnou adresu a domácí Stephen Bunting se připravuje na večer plný emocí. Zatímco jeho jméno bude halou rezonovat v pozitivním duchu, jiní hráči v čele s Lukem Littlerem mohou zažít mnohem chladnější přijetí.

Rallye Šumava otevře domácí šampionát, Kopecký útočí na dvanáctý titul

Nová sezona mistrovství České republiky v automobilových soutěžích začíná v Klatovech. Jubilejní 60. ročník Rallye Šumava nabídne silné startovní pole, návrat velkých jmen i první důležitý test před dalším bojem o titul. Největší pozornost znovu míří na Jana Kopeckého, který chce rozšířit svou sbírku o dvanáctý domácí triumf.

Vladař dovedl Philadelphii k třetí výhře, Dostál vrátil Anaheim do série

Daniel Vladař znovu podržel Philadelphii a Flyers po výhře 5:2 nad Pittsburghem vedou v sérii už 3:0. První radost v letošním play off prožil také Lukáš Dostál, který pomohl Anaheimu k výhře 6:4 v Edmontonu a Ducks srovnali stav série na 1:1. Dallas pak po druhém prodloužení udolal Minnesotu 4:3 a ujal se vedení 2:1 na zápasy.

Kopřiva dominoval V Madridu na antuce, Čanga vyprovodil kanárem

Vít Kopřiva zvládl první kolo antukového turnaje Masters v Madridu bez nejmenších potíží. Český tenista porazil Čang Č'Čena 6:2 a 6:0, a ve druhém kole ho čeká těžká zkouška proti Andreji Rubljovovi.

Richard Riakporhe po drtivém triumfu hlásí útok na elitu těžké váhy

Britský boxer Richard Riakporhe vstoupil do těžké váhy razantně a hned získal domácí titul. Po dominantním vítězství nyní otevřeně mluví o světové šanci a vysílá jasný vzkaz zavedeným jménům. Přichází nová generace hladových bojovníků.

Tlak na férovost. Toto Wolff varuje před zásahem do vyváženosti Formule 1

Nová pravidla Formule 1 pro sezonu 2026 mají pomoci vyrovnat výkonnost motorů, zároveň však otevírají prostor pro kontroverze. Šéf Mercedesu Toto Wolff vyzývá Mezinárodní automobilovou federaci, aby pečlivě dohlédla na jejich uplatňování a zabránila narušení současného rozložení sil.

Boston srovnal sérii s Buffalem, Pastrňák znovu bodoval a Zacha dal gól

Boston zvládl druhý zápas osmifinálové série na ledě Buffala a po výhře 4:2 vyrovnal stav na 1:1. David Pastrňák přidal dvě asistence a po dvou duelech vede produktivitu play off. Pavel Zacha vstřelil důležitý gól v přesilovce. Ve stejný večer uspěli také Karel Vejmelka s Utahem a Colorado, naopak Jakub Dobeš s Montrealem padl po prodloužení.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama