TenisSabalenkové v cestě za třetím titulem z Australian Open v řadě stojí už...

Sabalenkové v cestě za třetím titulem z Australian Open v řadě stojí už jen Keys

Obhájkyně titulu Aryna Sabalenka se v sobotním finále utká s devatenáctou nasazenou Američankou Madison Keys. Chce stát první ženou od dob Martiny Hingisové v letech 1997-99, která vyhrála Australian Open třikrát v řadě.

Sen o trojnásobném vítězství se pro Sabalenkovou může stát skutečností.

Sabalenka je podle BBC po vítězství ve čtyřech z předchozích pěti vzájemných střetnutí drtivou favoritkou na poražení Keys. Běloruska pomalu a postupně nachází svou nejlepší formu na turnaji kategorie major, který definoval její kariéru.

Ačkoli neprokázala tak zničující formu jako v posledních dvou taženích v Melbourne Parku, v rozhodujících chvílích se do popředí dostala Sabalenkové psychická odolnost, důslednost a obrovská síla.

Zapsat své jméno vedle legend

Pokud v sobotu vyhraje, stane se šestou ženou, která získala tři tituly z Australian Open v řadě. Připojila by se tak k Margaret Court, Evonne Goolagong Cawley, Steffi Graf, Monice Seles a Hingis.

„Je šílené, že jsem v situaci, kdy mám šanci zapsat své jméno vedle legend,“ cituje Sabalenkovou agentura Reuters. Nyní usiluje o svůj čtvrtý grandslamový titul po vítězství na US Open 2024.

„O tom se mi ani nesnilo. Bude to znamenat hodně.“

Sabalenka v Rod Laver Areně usiluje o 21. vítězství v řadě. „Cítím se prostě jako doma,“ dodala. „Loni jsem si říkala: ‚Dobře, cítím se tu jako doma, cítím se tu tak dobře, cítím tu veškerou podporu‘. Letos to cítím ještě víc. Je to jako návrat domů na můj domácí Slam.“

Bude to velká bitva, předpovídá Sabalenka

Navzdory působivému začátku roku 2025 by málokdo čekal, že se Keys dostane tak daleko. Devětadvacetiletá tenistka je však důstojnou finalistkou, v posledním čtvrtém kole porazila světovou dvojku Igu Swiatek.

Swiatek byla třetí nasazenou hráčkou Top 10, která s Keys prohrála poté, co Američanka v posledním 16. kole porazila šestou nasazenou Jelenu Rybakinu a ve třetím kole desátou nasazenou Danielle Collins.

Keys při své jediné předchozí cestě do grandslamového finále na US Open 2017 prohrála s krajankou Sloane Stephens. Šampionka z Adelaide ví, že bude muset svou hru pozvednout na jinou úroveň, aby měla v sobotu proti Sabalenkové šanci.

Na svém 46. grandslamovém turnaji bude usilovat o to, aby se po Lindsay Davenport (2000), Jennifer Capriati (2001, 2002), Sereně Williams (2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2015, 2017) a Sofii Kenin (2020) stala pátou americkou hráčkou od roku 2000, která získá titul z Australian Open.

„I ona hraje neuvěřitelný tenis,“ řekla Sabalenka o své soupeřce, která v této sezoně rovněž drží jedenáctizápasovou vítěznou šňůru.

„Je to velmi agresivní hráčka, dobře podává, dobře se pohybuje. Viděla jsem tady její zápasy. Je ve skvělé formě. Bude to velká bitva.“

Nejčtenější tento týden

Vendula Valdmannová dál vítězí. Po singlu slaví v Gruzii i deblový titul

Osmnáctiletá Vendula Valdmannová potvrzuje výbornou formu. Po nedávném triumfu ve dvouhře na turnaji ITF W50 v Roehamptonu přidala další trofej, tentokrát ve čtyřhře na podniku ITF W75 v gruzínské Lopotě, kde zvítězila po boku Polky Martyny Kubka.

Kladno představilo první posilu pro novou sezonu

Rytíři začali odhalovat nové tváře pro další extraligový ročník. První posilou se stal útočník Filip Přikryl, který přichází z Českých Budějovic. Pětadvacetiletý forvard má za sebou výrazné období v Motoru a na Kladně chce udělat další krok.

Zemřel Alex Zanardi, legenda motorsportu a paralympijský šampion

Sportovní svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 59 let zemřel bývalý pilot formule 1 Alex Zanardi. Ital patřil k největším bojovníkům moderního sportu. Po těžké nehodě přišel o obě nohy, přesto se vrátil k závodění a později získal čtyři zlaté paralympijské medaile v paracyklistice.

Buffalo a Vegas slaví postup, Tampa si vynutila sedmý zápas

Play off NHL poznalo další dva postupující. Buffalo vyřadilo Boston po výhře 4:1, u které nechyběl gól Davida Pastrňáka po přihrávce Pavla Zachy. Vegas zvládlo šestý duel v Utahu jasně 5:1 a jde dál i s Tomášem Hertlem. Tampa Bay naopak přežila v Montrealu, kde rozhodla až v prodloužení a vynutila si sedmý zápas.

Čeští mladíci ztratili semifinále se Švédskem v prodloužení

Česká osmnáctka sahala na mistrovství světa po finále. V Trenčíně vedla nad Švédskem 3:1, jenže soupeř ve třetí třetině srovnal a v prodloužení rozhodl kapitán Bosse Meijer. Tým trenéra Jana Tomajka tak čeká zápas o bronz proti Lotyšsku.

Anaheim slaví postup, Dostál zastavil Edmonton

Lukáš Dostál si po nepovedeném pátém duelu spravil chuť ve velkém stylu. Český brankář pochytal 25 střel, pomohl Anaheimu k výhře 5:2 nad Edmontonem a Ducks poslal do druhého kola play off NHL. Spolu s nimi slaví také Minnesota, která stejným výsledkem vyřadila Dallas.

Aberdeen rozhodne. Michael Van Gerwen nastoupí proti Humphriesovi v klíčové bitvě o play-off

Premier League Darts vstupuje do závěrečné fáze a tlak stoupá. V Aberdeenu se na Night 13 střetnou dvě velká jména, Michael van Gerwen a Luke Humphries, v zápase, který může zásadně zamíchat pořadím v boji o elitní čtyřku.

Mohamed Salah se vrátí na Anfield. Liverpoolská legenda chce stihnout rozlučku 

Zranění přišlo v nejméně vhodný moment, kdy se jeho éra v Liverpoolu chýlí ke konci. Mohamed Salah ale podle prvních zpráv neřekl poslední slovo a fanoušci slavného klubu tak stále věří, že svou hvězdu uvidí na hřišti ještě jednou.

Vladař zazářil a poslal Flyers dál, druhou nulou řídil postup, Dobeš vychytal Montrealu mečbol

Čeští brankáři výrazně promluvili do play off NHL. Daniel Vladař zazářil v brance Philadelphie, proti Pittsburghu pochytal všech 42 střel a dovedl Flyers k výhře 1:0 v prodloužení i k postupu do druhého kola. Jakub Dobeš zase pomohl Montrealu k vítězství 3:2 nad Tampou Bay a Canadiens vedou v sérii 3:2 na zápasy.

Bezpečnost FIFA MS 2026 není jistá. Bílý dům žádá obnovení klíčového úřadu 

Přípravy na fotbalové mistrovství světa ve Spojených státech komplikují politické spory i bezpečnostní incident ve Washingtonu. Bílý dům varuje, že bez plně funkčního ministerstva vnitřní bezpečnosti může být organizace turnaje ohrožena. FIFA zatím mlčí. 

Fabio Wardley poslal jasný a tvrdý vzkaz svému soupeři Duboisovi

Souboj dvou ranařů slibuje krev už od prvního gongu. Fabio Wardley chce v titulovém zápase proti Danielu Duboisovi rozpoutat otevřenou bitvu bez taktizování. V Manchesteru půjde o pás organizace WBO a podle všeho i o rychlý a nekompromisní průběh.

Pastrňák rozhodl v prodloužení a udržel Boston ve hře

David Pastrňák znovu ukázal, proč patří mezi největší lídry Bostonu. Český útočník rozhodl pátý zápas série proti Buffalu krásným blafákem v prodloužení. Bruins vyhráli 2:1 a snížili stav série na 2:3. Jejich sezona tak pokračuje a série se vrací do Bostonu.

Pardubice po čtrnácti letech slaví titul

Pardubické Dynamo se vrátilo na extraligový trůn. V šestém finále vyhrálo v Třinci 5:4 po prodloužení a celou sérii ovládlo 4:2 na zápasy. Hlavní roli sehrál Roman Červenka, který dal dva góly a v čase 60:57 rozhodl o zlaté tečce za sezonou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama