-2.6 C
Czech
Úterý 30. prosince 2025
FotbalROZHODNUTO! UEFA sudího za „rasistickou poznámku“ potrestala. Místo píšťalky výchovný program

ROZHODNUTO! UEFA sudího za „rasistickou poznámku“ potrestala. Místo píšťalky výchovný program

Dozvuky základních skupin Ligy mistrů se táhnou až do nového roku. Důvodem je situace z 8. prosince, kdy na sebe narazily týmy PSG a tureckého Basaksehiru. Rozhodčí tehdy urazil trenéra tmavé pleti a až doteď čekal na rozsudek. UEFA Rumuna potrestá: do konce sezony do píšťalky nefoukne.

„Skandál“, „Hanba“, „Tohle nemá s fotbalem nic společného.“ Asi takhle nějak vypadaly titulní strany předních světových sportovních deníků po 8. prosinci. V základní fázi nejslavnější evropské klubové soutěže označil rumunský sudí kouče tureckého celku slovem „negro“. A strhl vlnu negativních emocí.

Aby ne. Vždyť v posledních týdnech a měsících se tohle téma neskutečně řeší. Protesty v USA, všudypřítomné heslo „Black Lives Matter“, poklekávání na kolena. Proto je s údivem, že se něco takového mohlo vyřknout v tak prestižním zápase. Ještě navíc z úst rozhodčího.

„Dej červenou kartu tomu černému, takhle se nemůže chovat. Pojď ho označit, tady toho černého,“ křičel na hlavního rumunského arbitra krajan Sebastian Coltescu. Nelíbilo se mu totiž chování asistenta kouče Basaksehiru Pierra Webóa. K označení ale nezvolil úplně šťastný způsob.

V tu chvíli se oba týmy pakovaly do kabin a bitva skončila. Nebylo jasné, co bude dál. Na pokračování zápasu byl nakonec druhý den povolán záložní rozhodcovský tým a Coltescu čekal na verdikt. Ten přišel až 8. března, tedy o celé 3 měsíce později.

Verdikt UEFY zní jasně: „Suspendace za nevhodné chování během zápasu Ligy mistrů.“ Rumun si nezapíská do konce sezony 2020/21, která končí 30. června. Do té doby navíc bude muset také podstoupit výchovný program, aby se podobná situace už nikdy neopakovala.

„V mezinárodním prostředí je správné používání jazyka zásadní proto, aby se zabránilo situacím, jako jsou ty, které nastaly ve výše uvedeném zápase,“ dodala UEFA. Coltescu tak bude muset hodně dlouho zpytoval svědomí. Tohle zkrátka nejde.

Rumun byl vyřazen k listiny mezinárodních oficírů ihned po incidentu. Jeho zákaz tak bude platit pouze na domácí ligovou scénu v Rumunsku, kde stále do dění na hřišti s pomocí své píšťalky promlouvá.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Karlos Vémola podstoupil odloženou operaci zanícené čelisti v doprovodu Vězeňské služby

Karlos Vémola dnes absolvoval odloženou operaci zanícené čelisti, na zákrok čekal kvůli vazbě celý týden. Převoz proběhl pod dohledem Vězeňské služby a po operaci má zůstat několik dnů v nemocniční péči. Doma mezitím řeší situaci jeho manželka Lela, která se snažila dětem dopřát Vánoce i navzdory tomu, že policie Vémolu zadržela 23. prosince. Vedle emocí vyplouvá na povrch i tvrdá realita rodinných výdajů, které se podle dřívějších slov zápasníka pohybují ve statisících měsíčně.

Anthony Joshua ztratil dva nejdůležitější členy svého týmu

Boxerský svět truchlí po tragické autonehodě v Nigérii, při níž Anthony Joshua přišel o dva nejvýraznější členy svého týmu. Sina Ghami a Latif Ayodele, známý také pod přezdívkou Latz, havárii nepřežili. K nehodě došlo na frekventované silnici poblíž Lagosu, kde se vozidlo s Joshuou, oběma muži a dalším pasažérem srazilo se stojícím nákladním autem.

Nečas trefil 50. bod sezony a Avalanche dál válcují NHL

Martin Nečas se v NHL zapsal mezi střelce a posunul se na 50 bodů v sezoně. Colorado doma porazilo Los Angeles 5:2 a dál drží šňůru osmi výher. Českým brankářům naopak večer nevyšel, prohry si připsali Vítek Vaněček i dvojice z Anaheimu Lukáš Dostál a Petr Mrázek. Rozhodčí navíc poslali Tomáše Hertla do sprchy už při prvním střídání.

Luke Littler přežil duel s Crossem a je ve čtvrtfinále. Aspinall končí

Obhájce titulu Luke Littler musel na letošním PDC World Championship bojovat nejen se soupeřem, ale i s publikem. Osmnáctiletý fenomén si v legendárním Alexandra Palace vyslechl hlasitý pískot během souboje i po vítězství 4:2 nad bývalým mistrem světa Robem Crossem. Postup do čtvrtfinále byl hodně náročný. 

Neuvěřitelný blafák Jiříčka, Česko na MS juniorů přetlačilo Finsko v prodloužení

Čeští hokejisté do dvaceti let přetlačili na juniorském mistrovství světa Finsko 2:1 v prodloužení. Dlouho vedli po přesilovkové trefě Matěje Kubiesy, jenže 19 sekund před sirénou inkasovali v oslabení při hře bez brankáře. V nastavení pak rozhodl obránce Adam Jiříček efektní kličkou mezi nohama, a tým si připsal cenné dva body před silvestrovským duelem s Lotyšskem.

OKTAGON 81: Kincl je zpět, Fleury obhájil pás a hned přijal novou výzvu

Oktagon 81 v pražské O2 areně nabídl jedenáct zápasů, dvě titulové bitvy a osm českých bojovníků. Patrik Kincl se po dvou porážkách vrátil dominantním výkonem proti Robu Pukačovi, Will Fleury obhájil pás v těžké váze bleskovým TKO a přijal další výzvu. O titul v muší váze přišel útočit i David Dvořák, jenže duel s Žalgasem Žumagulovem zastavil lékař po třetím kole.

Cristiano Ronaldo ještě konec neplánuje. Kariéru ukončí až s tisícem gólů

Fotbalista Cristiano Ronaldo dal jasně najevo, že konec kariéry zatím nepřipadá v úvahu. Kapitán portugalské reprezentace prohlásil, že profesionální fotbal opustí teprve ve chvíli, kdy dosáhne hranice 1 000 vstřelených gólů v soutěžních zápasech.

Luke Humphries přežil drama na šampionátu PDC

Bývalý světový šampion Luke Humphries měl v neděli na mistrovství světa PDC pořádně namále, přesto se nakonec dokázal probojovat do čtvrtého kola. Spolu s ním slavili postup i další bývalí vítězové turnaje v čele s Michaelem van Gerwenem.

Raška ukončil Spicy Páju za 79 sekund a ukázal rozdíl mezi profíkem a celebritou

Zápas influencera Pavla Tótha s přezdívkou Spicy Pája proti profesionálovi Ondřeji Raškovi skončil bleskově. V pražské O2 areně se ukázalo, jak tvrdě umí realita MMA narazit do velkých slov i internetové sebejistoty. Raška dostal soupeře na zem, nenechal ho vstát a v prvním kole si došel pro TKO.

Čeští junioři zlomili Dánsko sedmi góly a poprvé vyhráli

Čeští hokejisté do 20 let si na mistrovství světa připsali první vítězství. Dánsko porazili 7:2, prosadilo se sedm různých střelců a výrazně pomohl i brankář Matyáš Mařík v klíčových chvílích. Zápas ale zhořkl kvůli tvrdé hře soupeře, na kterou si po utkání nahlas postěžoval Vojtěch Čihař. Další duel čeká národní tým v pondělí od 21:30 českého času proti Finsku.

Rittich zavřel bránu v derby a Nečas řídil další výhru Colorada

Vánoční pauza skončila a NHL se vrátila ve velkém stylu. David Rittich vychytal městské derby proti Rangers a Islanders vyhráli 2:0. Martin Nečas dal dva góly a v nájezdech rozhodl o výhře Colorada 6:5 nad Vegas. David Pastrňák sice skóroval v Buffalu, Boston ale padl 1:4.

Ferrero vysvětlil rozchod s Alcarazem, dohodu zlomila smlouva

Carlos Alcaraz jde do nové sezony bez trenéra, který ho dovedl na úplný vrchol. Juan Carlos Ferrero teď poprvé veřejně vysvětlil, proč skončil. Všechno se zlomilo na nové smlouvě. V pozadí ale běžel i spor o to, kdo bude určovat směr další kariéry.

Littler prošel do osmifinále. Turnaj má první velkou oběť, Bunting padl

Luke Littler dál drtí soupeře a v Alexandra Palace působí jako hráč z jiné ligy. Světová jednička si s přehledem zajistila místo v osmifinále mistrovství světa PDC. V třetím kole smetl Mensura Suljovice 4:0 a znovu ukázal, proč ho všichni berou jako hlavního favorita.

Zabystřan bodoval v Livignu, super G vyhrál Schwarz

Jan Zabystřan navázal na životní týden dalšími body. Osm dnů po senzačním triumfu ve Val Gardeně dojel v super G v Livignu jednadvacátý. V cíli ztratil 0,93 sekundy na vítěze, Rakušana Marca Schwarze. Český rychlostní lyžař znovu ukázal, že už do elitní společnosti nepatří jen na návštěvu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama