-4.1 C
Czech
Úterý 13. ledna 2026
EURO 2021První finále od roku 1966, Anglie si na ME zahraje o titul....

První finále od roku 1966, Anglie si na ME zahraje o titul. Křivda, myslí si experti

Na letošním mistrovství Evropy zbývá rozluštit už jen poslední hádanku. Středeční večer se nesl ve znamení druhého semifinále, ve kterém Anglie zdolala bojovné Dánsko. Duel skončil po 90 minutách smírně, v prodloužení pak udeřili Ostrované z penalty. Byla ale oprávněná?

Je téměř hotovo. Evropa se v posledních dnech soustředí z pohledu fotbalu na jednu jedinou věc, a to EURO. Máme za sebou základní skupiny, většinu vyřazovací fáze a fanoušky čeká už jen finálová bitva. Místenku si už dříve zajistili Italové, ty doplní Anglie.

Angličané vyzvali v semifinále Dánsko, kterým už v úvodu šampionátu otřásl hororový kolaps „špílmachra“ Christiana Eriksena. Jeho týmoví kolegové se ale vzchopili a dokráčeli dál, než asi kdokoliv čekal.

Před branami finále ale vystavil mistrům Evropy z roku 1992 stopku výběr Anglie. Dánové vedli, pak ale ještě v první půli srovnal dalším vlastním gólem na ME kapitán Kjaer. Zápas skončil remízou a šlo se do prodloužení. V tom nebyl k vidění ideální fotbal, účel ale světil prostředky.

To si mohla říct Anglie. Z minima vytěžila maximum a pokutovým kopem rozhodla o tom, že si zahraje první finále mezinárodního turnaje od roku 1966, kdy ovládla mistrovství světa. „Je skvělý pocit být doma ve finále,“ řekl kapitán Kane s odkazem na destinaci pro finále.

To se bude hrát, stejně jako v roce 1966, v Londýně. Wembley letos hostí závěrečnou fázi EURA, což mnozí vidí jako výhodu pro Anglii. A nutno říct, že rozhodčí lehce tlačili družinu Albionu i ve včerejším semifinále.

Kontroverzní penalta!

Dánský gólman Schmeichel, který se stal včera díky svému prohlášení hrdinou internetu, se mohl stát spasitelem i v zápase. A velkou část utkání jím skutečně byl. Likvidoval jednu šanci za druhou a držel dánskou naději.

Tu ale zničil sudí. Na hřišti se objevil druhý balon, rozhodčí ale nechal akci Anglie plynout a po zhlédnutí videa nařídil penaltu. Souboj Sterlinga s obráncem Dánska sice nebyl zrovna ukázkový, i tohle rozhodnutí plus dva míče na hrací ploše ale ztělesňují onu kontroverzi.

„Za mě to penalta nebyla,“ pronesl ve studiu České televize Ivan Hašek. “V žádném případě,” doplnil ho Arsene Wenger. Balonu se nakonec chopil kapitán Kane, který nejprve minul, pak ale z dorážky poslal fanoušky do extáze. Anglie je ve finále mistrovství Evropy.

„Měl jsem vybranou stranu, kam vystřelím. Nebyla to nejlépe kopnutá penalta v mé kariéře. Někdy ale minete a míč se k vám odrazí. Naštěstí se to stalo i dneska,“ řekl Kane. „Jsem na své hráče opravdu hrdý,“ doplnil ho kouč Southgate.

A má být proč. Anglii to v poslední době utíkalo, naposledy pokukovala po finále na MS v Rusku, ale neklaplo to. Teď vyzvou Angličané rozjetou Itálii, hrát se bude v neděli od 21 hodin ve Wembley.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Palát dvěma góly dovedl Devils k výhře v Minnesotě

Ondřej Palát prožil v NHL konečně večer, který dlouho vyhlížel. Na ledě Minnesoty dal dva góly, New Jersey vyhrálo 5:2 a zastavilo sérii čtyř porážek. Dvěma body se připomněl i Martin Nečas, Colorado ale doma padlo s Torontem po prodloužení. Vítězný zápas zvládl také brankář Jakub Dobeš, Montreal přehrál Vancouver 6:3 a bod zapsal i Filip Hronek.

Tottenham našel náhradu za Bentancura. Conor Gallagher míří zpět do Premier League

Tottenham Hotspur učinil výrazný krok k vyřešení problému ve středu zálohy. Londýnský klub se podle dostupných informací dohodl s Atléticem Madrid na přestupu anglického reprezentanta Conora Gallaghera. Přestupová částka by se měla pohybovat kolem 34 milionů liber (zhruba 950 milionů korun), čímž se Gallagher stává jednou z nejvýraznějších posil Spurs v aktuálním přestupovém období.

Anthony Joshua potřebuje čas. O své budoucnosti v boxu zatím nerozhodl 

Promotér Eddie Hearn uvedl, že Anthony Joshua si musí nejprve projít obdobím smutku po tragické ztrátě blízkých přátel, než začne uvažovat o své další boxerské kariéře. Zároveň ale věří, že se bývalý mistr světa v těžké váze do ringu nakonec vrátí.

Atlanta vyhrála na Golden State a Krejčí zůstal v základu

Basketbalisté Atlanty zvládli těžký venkovní zápas v San Francisku a porazili Golden State 124:111. Vít Krejčí nastoupil podruhé za sebou v základní sestavě a za 21 minut zapsal pět bodů a pět doskoků. Hawks vyhráli potřetí v řadě a dál drží deváté místo na východě.

Barcelona ve finále Superpoháru přetlačila Real Madrid 3:2

Finále španělského Superpoháru nabídlo v Džiddě pět gólů a šílené tempo. Barcelona porazila Real Madrid 3:2, obhájila loňský triumf a zapsala si už 16. trofej v soutěži. Dvakrát se prosadil Raphinha a trenér Hansi Flick znovu potvrdil, že finále umí, vyhrál i osmý duel o titul v kariéře.

Hertl pěti body zničil San Jose a táhl Vegas k výhře 7:2

Tomáš Hertl prožil v NHL životní večer. Proti svému bývalému klubu ze San Jose nasázel dva góly, přidal tři asistence a výrazně pomohl Vegas k vysoké výhře 7:2. Pražský centr si tím posunul osobní bodové maximum v jednom zápase a v sezoně se dostal na 39 bodů za 18 branek a 21 asistencí. Dařilo se i dalším Čechům, Vítek Vaněček chytil za Utah a David Pastrňák navázal s Bostonem na povedený víkend.

Česká rychlobruslařka Zdráhalová vyhrála mistrovství Evropy na 1000 metrů

Nikola Zdráhalová má největší úspěch kariéry. V polském Tomaszówě Mazowieckém vyhrála mistrovství Evropy na 1000 metrů a navázala na sobotní stříbro z patnáctistovky. Po dojezdu zvedla ruce nad hlavu, usmála se a brzy si vyslechla i českou hymnu.

Sabalenka obhájila titul v Brisbane a zůstala bez ztráty setu

Aryna Sabalenka potvrdila post světové jedničky a znovu ovládla turnaj v Brisbane. Ve finále porazila Martu Kostyuk 6:4 a 6:3, během celého týdne neztratila ani set a připsala si 22. titul kariéry. Do Melbourne tak míří ve výborném rytmu.

Dalton Smith šokoval Matíase a stal se mistrem světa

Britský boxer Dalton Smith se v New Yorku definitivně zapsal na světovou boxerskou mapu. V bouřlivé atmosféře brooklynského Barclays Center totiž senzačně porazil Portoričana Subriel Matiase a vybojoval titul mistra světa organizace WBC v lehké welterové váze.

Pastrňák rozdal šest asistencí a Zacha dal hattrick při demolici Rangers

David Pastrňák prožil v NHL výjimečnou noc, když při výhře Bostonu 10:2 nad New York Rangers nasbíral šest asistencí. Pavel Zacha k tomu přidal první hattrick v kariéře a Marat Chusnutdinov dal dokonce čtyři góly. V dalším programu Lukáš Dostál znovu nedosáhl na výhru, Anaheim padl v Buffalu 3:5, Tampa Bay naopak natáhla vítěznou sérii na devět zápasů.

Vejmelka jako první brankář sezony dosáhl na 20 výher

Karel Vejmelka dotáhl Utah k vítězství 4:2 nad St. Louis a jako první gólman v této sezoně NHL zapsal dvacátou výhru. Zastavil 26 střel, po zápase bral ocenění třetí hvězdy a rychlostí, s jakou se k metě dostal, se zařadil hned za Dominika Haška.

Ledecká otevřela olympijský rok desátým místem, Vonn znovu vyhrála v Zauchensee

Ester Ledecká vstoupila do olympijského roku 2026 děleným desátým místem ve sjezdu v Zauchensee. Na vítěznou Lindsey Vonn ztratila 75 setin, od pódia ji dělilo 27 setin. Americká legenda si dojela pro 84. triumf ve Světovém poháru a posunula vlastní rekord nejstarší vítězky závodu na 41 let a 84 dní.

Martina Sáblíková byla na ME čtvrtá

Martina Sáblíková se po pěti letech vrátila na mistrovství Evropy a hned v úvodním závodě sahala po další medaili. Na trati 3000 metrů v polském Tomaszówě Mazowieckém dojela čtvrtá, od bronzu ji dělily něco přes dvě sekundy. Vyhrála Norka Ragne Wiklundová a předvedla výkon, který závod jasně rozvrstvil.

Aryna Sabalenka znovu ve finále Brisbane, o titul si zahraje s Martou Kostyuk

Světová jednička Aryna Sabalenka postoupila do finále turnaje Brisbane International už potřetí za sebou. V semifinále porazila Karolínu Muchovou 6:3, 6:4 a potvrdila, že její forma před nadcházejícím Australian Open je velmi silná. Fanoušci se mají rozhodně na co těšit. 

Tyson Fury si se svou vahou rozhodně neláme hlavu 

Bývalý mistr světa těžké váhy Tyson Fury se ostře ohradil proti komentářům, které zpochybňují jeho fyzickou kondici během přípravy na návrat do ringu. Sedmatřicetiletý Brit, jenž nedávno oznámil comeback v roce 2026, vzkázal kritikům, že nadváha mu v minulosti nikdy nebránila porážet ty nejlepší.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama