FotbalPitbul Davids slaví padesátku. Osudovým soupeřem Češi, slavná hádka s Řepkou

Pitbul Davids slaví padesátku. Osudovým soupeřem Češi, slavná hádka s Řepkou

Byl jednou z nejvýraznějších fotbalových postav přelomu tisíciletí. A hodně se jeho osud protnul s českým fotbalem. Góly nedával, přesto ho fanoušci milovali. A ti druzí nenáviděli. Zkrátka enfant terrible. Piraňa. Anebo nejznáměji Pitbul. Edgar Davids. Bývalý spoluhráč Pavla Nedvěda a srdce nizozemského nároďáku slaví dnes 50 let.

Nizozemský národní tým poskládal v 90. letech dost možná nejsilnější národní tým ve své historii. Přesto „Oranjes“ na zlato nedosáhli, stropem byly tři semifinále. Zato Ajax Amsterodam v roce 1995 vyhrál senzačně Ligu mistrů. Obrovskou měrou k těmto milníkům, přispěla banda hráčů, která pocházela z jihoamerického Surinamu, který býval holandskou kolonií. Prvním „dredatým“ králem býval Ruud Gullit, mladšími zástupci poté Patrick Kluivert, Clarence Seedorf a především Edgar Davids.

Dnes slaví 50. narozeniny. Pokud mladší fanoušci nepamatují, tak takový nizozemský klon Tomáše Řepky. Horkokrevný, na hřišti vznětlivý a v mnohém kontroverzní. A především nepřehlédnutelný. Vzhledově díky svým pověstným dredům, a pak také díky brýlím, se kterými směl nastupovat. Mohl za to zelený zákal. Na hřišti byl znám jako obrovský bojovník, strašně rychlý, přímočarý, i když branky nedával.

A velice často se setkával s českým fotbalem. Před dvěma dekádami hrála Česká republika s Nizozemskem v nadsázce každý turnaj a každou kvalifikaci. A Davids nikdy nechyběl. Tu se pohádal právě s Řepkou, tu vyšel soubojově na českého kapitána Pavla Nedvěda. A právě s ním válčil v záloze Juventusu Turín. Davids vyhrál třikrát Serii A, ale v Lize mistrů odešel dvakrát ve finále poražen. A zároveň měl v klubu vážný průšvih. V roce 2001 byl potrestán zákazem činnosti za použití steroidů. Přesto byl o rok později na obálce populární hry FIFA. A zároveň byl hráčem s největším ratingem na hře.

Zkrátka osobnost každým coulem. Jen se s kariérou rozloučil neslavně. V roce 2004 ho trenér Marco Van Basten jmenoval novým kapitánem nároďáku, aby ho vzápětí úplně odstavil. Po konci v Juventusu prošel krásné adresy jako Barcelona, Inter Milán a Tottenham, ale víceméně všude paběrkoval. Trenérská kariéry doposud byla neslavná. Ale v roce 2022 byl opět na očích – jako asistent trenéra Nizozemska. A stále ve velké stylu – s dredy a v brýlích! A zároveň byl u největšího sporu na turnaji, při velké hádce Argentinců s Holanďany. Právě na střídačku „Oranjes“ dělal posunky i vyhlášený kliďas Messi. Prostě Davids, živel, pitbul, ikona. A odedneška i padesátník.

Nejčtenější tento týden

Buffalo smetlo Montreal a sérii rozhodne sedmý zápas

Buffalo zvládlo v Montrealu zápas o přežití ve velkém stylu. Sabres vyhráli 8:3, srovnali sérii druhého kola play off NHL na 3:3 a vynutili si rozhodující duel na domácím ledě. Jakub Dobeš inkasoval šest branek a ve třetí třetině střídal.

Salah chce Liverpool zpátky mezi elitu

Mohamed Salah se po další porážce Liverpoolu ozval nezvykle důrazným prohlášením. Egyptský křídelník po sezoně klub opustí, ještě před odchodem ale chce Reds pomoct alespoň k postupu do příštího ročníku Ligy mistrů. Zároveň připomněl, jakou identitu podle něj Liverpool ztratil a k čemu by se měl vrátit.

Oktagon v Hannoveru nabídl osm ukončení, Max Holzer zůstal neporažen

Oktagon 88 v Hannoveru přinesl divoký večer plný rychlých finišů. V ZAG Areně skončilo před limitem osm z deseti zápasů a domácí publikum dostalo přesně to, kvůli čemu přišlo: vítězství Maxe Holzera v hlavním duelu večera. Německý talent v prvním kole ukončil zkušeného Khalida Taha a dál drží neporazitelnost.

Xabi Alonso převezme Chelsea po sezoně

Chelsea má nového trenéra pro příští sezonu. Londýnský klub oznámil příchod Xabiho Alonsa, který se na Stamford Bridge dohodl na čtyřleté smlouvě. Funkci převezme po skončení aktuálního ročníku.

Lewandowski po sezoně skončí v Barceloně

Robert Lewandowski po sezoně opustí Barcelonu. Sedmatřicetiletý polský útočník oznámil konec na sociálních sítích a potvrdil, že jeho smlouva nebude prodloužena. V katalánském klubu strávil čtyři roky.

Fabio Wardley chce zpět svůj pás. Po epické bitvě s Duboisem chce odvetu

Těžká váha má před sebou další velký britský souboj. Fabio Wardley po dramatické porážce s Danielem Duboisem okamžitě aktivoval klauzuli o odvetě a chce získat zpět titul mistra světa organizace WBO. Jejich první duel nabídl jeden z nejlepších zápasů posledních let a fanoušci nyní netrpělivě čekají na pokračování.

Luke Humphries znovu děsí konkurenci. Obhájce titulu načasoval formu v Premier League dokonale

Ještě před několika týdny vypadal jeho postup do play-off Premier League téměř nemožně. Nyní je ale Luke Humphries zpět mezi největšími favority na titul. Obhájce prvenství ovládl patnáctý večer soutěže v Birminghamu a před vyřazovací částí vyslal soupeřům jasný vzkaz: s „Cool Handem“ se musí znovu počítat.

Dobeš podržel Montreal a Vegas slaví postup

Jakub Dobeš pomohl Montrealu k důležité výhře v play off NHL. Canadiens uspěli v Buffalu 6:3 a v sérii vedou 3:2 na zápasy. Vegas zvládlo duel v Anaheimu, vyhrálo 5:1 a postoupilo do finále Západní konference. Tomáš Hertl přidal asistenci, Lukáši Dostálovi sezona skončila.

Striptérky z Montrealu plánují masivní stávku během Velké ceny Kanady F1

Montreal čeká během závodu Formule 1 neobvyklý protest. Striptérky plánují stávku právě na jeden z nejvýdělečnějších víkendů roku. Chtějí tak upozornit na pracovní podmínky, které podle nich dlouhodobě přehlížejí kluby i úřady.

Siniaková a Townsend znovu dominovaly, Krejčíková je v semifinále

Kateřina Siniaková s Taylor Townsend natáhly parádní sérii už na 17 výher v řadě. Ve čtvrtfinále prestižního turnaje v Římě porazily pár Ellen Perez a Demi Schuurs 7:5 a 6:0. Dařilo se také Barboře Krejčíkové, která v Parmě zvládla těžký obrat proti Viktoriji Golubic a postoupila mezi nejlepší čtyři.

Velký návrat po boji s rakovinou. Mark Webster znovu míří před kamery

Šipkařský svět zažívá emotivní období. Bývalý mistr světa Mark Webster oznámil povzbudivou zprávu po boji se vzácnou formou leukémie a chystá návrat před televizní kamery. Současně Gerwyn Price vysvětloval fanouškům důvody své absence na blížícím se Světovém poháru.

Max Verstappen chce dobýt další legendární závod

Max Verstappen už dávno není jen pilotem Formule 1. Čtyřnásobný mistr světa rozšiřuje své závodní ambice daleko za hranice královské disciplíny motorsportu. Tento víkend ho čeká jedna z nejtěžších výzev kariéry, a to slavný čtyřiadvacetihodinový závod na Nürburgringu. Na ikonické Severní smyčce chce dokázat, že patří mezi absolutní elitu bez ohledu na kategorii.

Colorado po obratu vyřadilo Minnesotu a Nečas zářil dvěma asistencemi

Colorado je ve finále Západní konference NHL. Avalanche v pátém zápase druhého kola porazili Minnesotu 4:3 v prodloužení, i když po první třetině prohrávali o tři góly. Martin Nečas patřil k hlavním postavám večera. Český útočník připravil vyrovnávací trefu Nathana MacKinnon a poté i vítězný gól Bretta Kulak.

James Maddison se pustil do rozhodčích. VAR podle něj ničí odvahu pískat

Anglický reprezentant James Maddison po remíze Tottenhamu s Leedsem ostře zkritizoval rozhodčí i systém VAR. Záložník Spurs tvrdí, že sudí se bojí dělat rozhodnutí přímo na hřišti a spoléhají na technologii, která podle něj fotbalu spíše škodí. Debata o fungování videorozhodčího tak znovu nabírá na síle.

Florentino Pérez vyhlásil válku kritikům. Real Madrid po další sezoně bez trofeje čekají bouřlivé volby

V Realu Madrid znovu houstne atmosféra. Prezident Florentino Pérez po další sezoně bez významné trofeje svolal mimořádnou tiskovou konferenci, během níž ostře zaútočil na novináře, vedení La Ligy i své anonymní kritiky. Zkušený funkcionář zároveň oznámil, že znovu kandiduje na prezidenta klubu. V Madridu tak začíná další turbulentní období.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama