0.8 C
    Pátek 26. dubna 2024

Čtvrtfinále mistrovství s Němci, díl čtvrtý. Drama v roce 1934 pamatuje jen málokdo

O postup do semifinále světového šampionátu se naše reprezentace s Německem dnes utká už počtvrté! Mistrovství světa 2019 a čtvrtfinálovou výhru 5:1 si asi pamatuje leckdo. Ikonické mistrovství světa 1996 ve Vídni a výhru ve čtvrtfinále 6:1 s pečetícím gólem Stanislava Neckáře přes celé hřiště si možná taky vybavíte. Ale první podobný a úplně nejdramatičtější souboj si určitě nepamatujete.

Mistrovství světa 1934 se hrálo v italském Miláně a československou reprezentaci tehdy poprvé vedl zahraniční kouč – Kanaďan Howard Grant, který hrál celý rok za LTC Praha a pro turnaj se uvolil koučovat zápasy jako „technický poradce“ vedoucího výpravy Františka Lorenze. Ze tří čtvrtfinálových skupin postoupili tři vítězové – Kanada, USA a Švýcarsko. O poslední místečko se pak střetly dva nejlepší týmy ze druhých míst – Československo a Německo. A 9. února 1934 se odehrálo pořádné drama!

Asi 1500 vesměs italských diváků zuřivě fandilo spojeneckému Německu. Ale během 45 minut (hrálo se stále ještě 3x 15 minut) gól neviděli. Nejblíže k němu byli Čechoslováci, kteří nastřelili tyčku. Prodlužovalo se tak 2x 5 minut. A hned v první nastavené minutě napřáhl z půlky hvězdý německý obránce Gustav Jaenecke, Peka puk vyrazil, ujal se ho ale útočník Werner George a ranou o tyč rozhodl. Sice se ještě dohrávalo zbylých 9 minut, ale na vysokého gólmana Wernera Leinwebera, který měřil na svou dobu impozantních 193 cm, nikdo z Čechoslováků toho dne vyzrát nedokázal, přestože v závěru kouč Grant posílal na led pětici nejlepších útočníků.

Sestava Československa, které tak odjelo z MS bez světové medaile, toho dne vypadala následovně: Jan Peka – Jaroslav Pušbauer, Wolfgang Dorasil – Jiří Tožička, Josef Maleček, Karel Hromádka – Alois Cetkovský, Tomáš Švihovec, Oldřich Kučera. Všichni hráči byli z LTC Praha, jen Dorasil z Troppauer EV.

Zajímavá jména také na německé straně

Zajímaví hráči se objevili i v německém týmu. Kromě obra Leinwebera v brance a obránce Gustava Jaeneckeho, což byl bezesporu nejlepší německý hokejista předválečné doby, hrál stále ještě sedmatřicetiletý veterán z první světové války Erich Römer. V útoku hrál například Horst Orbanowski, který se učil hokej i při studiu v USA, a musel vynechat OH 1936 kvůli práci v Teheránu, nebo Joachim Albrecht von Bethmann-Hollweg, příslušník šlechtického rodu, jehož předkové se dají vypátrat až do 13. století.

Doufejme, že čeští hokejisté dnes navážou na poslední dvě výhry s Německem ve čtvrtfinále. A na dávnou nešťastnou prohru v prodloužení bude i nadále padat prach zapomnění.

Ve fotbalovém světě to vře. Dva hráči Premier League zatčeni

Ve světě fotbalu se často setkáváme s kontroverzemi a skandály. Ty se ovšem nyní dostaly mimo hřiště. Tentokrát se vše točí kolem dvou hráčů Premier League, kteří byli zatčeni v souvislosti s údajným znásilněním. Oba devatenáctiletí muži byli propuštěni na kauci poté, co byli vyslechnuti policií. Zatčení jsou členy stejného klubu. Ten odmítl se k celé věci vyjádřit.

Fanoušky Liverpoolu naštvala reakce Darwina Núñeze na porážku v zápase proti Evertonu

Fanoušci Liverpoolu vyjádřili svůj hněv nad „malichernou“ reakcí Darwina Núñeze na rozhodčí po závěrečném hvizdu zápasu Premier League proti Evertonu. Reds utrpěli výrazný neúspěch v boji o titul, když se svým městským rivalem prohráli 0:2.

Trenér Nurmagomedova na adresu McGregora: Nemám ho rád, ale je to hvězda

V době, kdy se Conor McGregor připravuje na svůj návrat do Ultimate Fighting Championship (UFC), bývalý trenér Chabiba Nurmagomedova Javier Mendez uznal Irův hvězdný potenciál. McGregor, který se v poslední době soustředí na svou začínající hereckou kariéru, se má na konci června vrátit na zápas UFC 303 v Las Vegas. Bude to jeho první zápas po téměř třech letech, jeho poslední vystoupení v oktagonu v červenci 2021 skončilo porážkou s Dustinem Poirierem kvůli zlomenému kotníku.