HokejPekingu vládne Finsko. Hokejisté vezou domů premiérové zlato, Rusko ve finále strádalo

Pekingu vládne Finsko. Hokejisté vezou domů premiérové zlato, Rusko ve finále strádalo

Olympijský hokejový turnaj je u konce. Včera zápas o bronz, dnes v ranních hodinách bylo na programu finále. Rusko mělo skvěle našlápnuto k obhajobě nejcennějšího kovu, přemohla ho ale touha po tom úplně prvním ze strany Finska. Severská země přepsala v Pekingu své hokejové dějiny a ukončila zdánlivě nekonečné čekání.

Osud letošního hokejového turnaje pod pěti kruhy je zpečetěn. Po finálovém boji, který se uskutečnil dnes ráno, je o konečném pořadí olympijských her rozhodnuto. Do finále se probojovaly dvě hokejové mocnosti, jedna z nich ale, ku velkému podivu, ještě zlatou medaili domů nepřivezla.

Finsko vyhrálo třikrát mistrovství světa, hokejovému světu představilo v průběhu desítek let řadu skvělých hokejistů a úspěchů země sklízela nespočet. Jenomže olympijské zlato stále chybělo. Blízko k němu bylo v Kanadě v roce 1988 a v Turíně v roce 2006. Tehdy z toho byly dvě druhá místa.

Čekání trvalo až do letošního roku a turnaje v Pekingu. Finsko prolétlo turnajem jako uragán a nechalo za sebou velké škody. Za celý turnaj vyhrálo všechny zápasy, z toho jeden po prodloužení, a stroj se ne a ne zaseknout. Finskou sílu dvakrát poznali také Slováci, kteří s ním prohráli ve skupině i v semifinále.

Jednoznačný průběh i výsledek

Na Finy čekali ve finále hokejisté Ruska, kteří v Pekingu obhajovali zlato z Pchjongčchangu. Také oni prožili celkem povedený turnaj, ve finále ale kromě gólu nepředvedli takřka nic. Ruskové se chopili vedení už v 8. minutě gólem Grigorenka, na víc se ale nezmohli.

Branku soupeře ohrozili jen 17 projektily, Finové naopak vypálili na ruského brankáře hned 31krát. Síť rozvlnily pokusy dva a těsný výsledek Finsko ubránilo. Stejně jako v celém turnaji sázelo i dnes na silnou defenzívu a nenechávalo se vylučovat. Oproti nim Rusové mířil na trestnou třikrát.

Podobně jako bronz u Slovenska znamená zlato pro Finy největší hokejový úspěch v historii, na který se bude ještě hodně dlouho vzpomínat.

Olympijské hry – finále hokejového turnaje:

  • Finsko vs. Rusko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0). Góly a asistence: 24. Pokka (Björninen, Ohtamaa), 41. Björninen (Anttila, Ohtamaa) – 8. M. Grigorenko (N. Něstěrov, N. Gusev). 

Olympijské hry – konečné pořadí hokejového turnaje:

  • 1. Finsko, 2. Rusko, 3. Slovensko, 4. Švédsko, 5. USA, 6. Kanada, …, 9. ČR

Nejčtenější tento týden

Anaheim slaví postup, Dostál zastavil Edmonton

Lukáš Dostál si po nepovedeném pátém duelu spravil chuť ve velkém stylu. Český brankář pochytal 25 střel, pomohl Anaheimu k výhře 5:2 nad Edmontonem a Ducks poslal do druhého kola play off NHL. Spolu s nimi slaví také Minnesota, která stejným výsledkem vyřadila Dallas.

Aberdeen rozhodne. Michael Van Gerwen nastoupí proti Humphriesovi v klíčové bitvě o play-off

Premier League Darts vstupuje do závěrečné fáze a tlak stoupá. V Aberdeenu se na Night 13 střetnou dvě velká jména, Michael van Gerwen a Luke Humphries, v zápase, který může zásadně zamíchat pořadím v boji o elitní čtyřku.

Mohamed Salah se vrátí na Anfield. Liverpoolská legenda chce stihnout rozlučku 

Zranění přišlo v nejméně vhodný moment, kdy se jeho éra v Liverpoolu chýlí ke konci. Mohamed Salah ale podle prvních zpráv neřekl poslední slovo a fanoušci slavného klubu tak stále věří, že svou hvězdu uvidí na hřišti ještě jednou.

Vladař zazářil a poslal Flyers dál, druhou nulou řídil postup, Dobeš vychytal Montrealu mečbol

Čeští brankáři výrazně promluvili do play off NHL. Daniel Vladař zazářil v brance Philadelphie, proti Pittsburghu pochytal všech 42 střel a dovedl Flyers k výhře 1:0 v prodloužení i k postupu do druhého kola. Jakub Dobeš zase pomohl Montrealu k vítězství 3:2 nad Tampou Bay a Canadiens vedou v sérii 3:2 na zápasy.

Bezpečnost FIFA MS 2026 není jistá. Bílý dům žádá obnovení klíčového úřadu 

Přípravy na fotbalové mistrovství světa ve Spojených státech komplikují politické spory i bezpečnostní incident ve Washingtonu. Bílý dům varuje, že bez plně funkčního ministerstva vnitřní bezpečnosti může být organizace turnaje ohrožena. FIFA zatím mlčí. 

Fabio Wardley poslal jasný a tvrdý vzkaz svému soupeři Duboisovi

Souboj dvou ranařů slibuje krev už od prvního gongu. Fabio Wardley chce v titulovém zápase proti Danielu Duboisovi rozpoutat otevřenou bitvu bez taktizování. V Manchesteru půjde o pás organizace WBO a podle všeho i o rychlý a nekompromisní průběh.

Pastrňák rozhodl v prodloužení a udržel Boston ve hře

David Pastrňák znovu ukázal, proč patří mezi největší lídry Bostonu. Český útočník rozhodl pátý zápas série proti Buffalu krásným blafákem v prodloužení. Bruins vyhráli 2:1 a snížili stav série na 2:3. Jejich sezona tak pokračuje a série se vrací do Bostonu.

Pardubice po čtrnácti letech slaví titul

Pardubické Dynamo se vrátilo na extraligový trůn. V šestém finále vyhrálo v Třinci 5:4 po prodloužení a celou sérii ovládlo 4:2 na zápasy. Hlavní roli sehrál Roman Červenka, který dal dva góly a v čase 60:57 rozhodl o zlaté tečce za sezonou.

Lehečka v Madridu přehrál Musettiho a jde do čtvrtfinále

Jiří Lehečka dál září na antukovém Masters v Madridu. Český tenista zvládl osmifinále proti Lorenzu Musetti, kterého porazil jasně 6:3 a 6:3. Na kurtu působil jistě, dobře servíroval a soupeře často tlačil agresivní hrou. Ve čtvrtfinále ho čeká Arthur Fils.

Mercedes pod tlakem. Toto Wolff musí krotit ambice svých jezdců

Tři závody, tři dominantní víkendy a dvojice jezdců na čele šampionátu. Mercedes vstoupil do sezony 2026 ve velkém stylu. Šéf týmu Toto Wolff však upozorňuje, že boj mezi Georgem Russellem a Kimim Antonellim má jasná pravidla.

Vladařovi rozhodl smolný odraz, Vejmelka padl v prodloužení

Českým brankářům pondělní program play off NHL radost nepřinesl. Daniel Vladař s Philadelphií nevyužil druhý mečbol proti Pittsburghu a po porážce 2:3 vede jeho tým už jen 3:2 na zápasy. Karel Vejmelka s Utahem sahal po velkém obratu proti Vegas, jenže Golden Knights nakonec vyhráli 5:4 v prodloužení a srovnali sérii na 2:2.

Plíšková v Madridu prošla do čtvrtfinále

Karolína Plíšková pokračuje v Madridu ve výborné jízdě. Česká tenistka zvládla osmifinále proti Solaně Sierře a po výhře 6:4, 6:3 si zahraje o semifinále. Bývalá světová jednička zároveň výrazně posílí svou pozici v žebříčku a přiblíží se návratu do elitní stovky.

Drama i dominance v NBA play off, favorité jsou krok od postupu

Nedělní zápasy prvního kola NBA play off přinesly jasné vzkazy. Boston a San Antonio mají postup na dosah, Houston odmítl konec sezony a Toronto srovnalo krok s Clevelandem. Každá série nabídla jiný příběh, od defenzivních bitev po jednoznačné demolice.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama