Více
  2.4 C
  Czech
  Úterý, 30 listopadu, 2021

  Od tragédie v Kongu uběhlo 23 let. Fotbalisté zakleli své soupeře, ty pak zabil blesk

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Na pohled magicky vypadající přírodní úkaz, při dopadu na zem smrtící zabiják. I tak by se dal popsat kamarád hromu, blesk. V provincii Kasai v demokratické republice Kongo nikdy na 25. října 1998 nezapomenou. Během fotbalové zápasu se za stavu 1:1 snesl na trávník blesk, který vše změnil a tým hostů se skácel k zemi.

  Obdivovaný a milovaný sport. To je fotbal. V prvé řadě hra, při které se lidé baví v hospodách nebo na stadionech. V Kongu v roce 1998 však jak hráčům tak i divákům ztuhnul úsměv na rtech. Odehrával se zápas mezi domácím klubem Bena Tshadi a hostujícím klubem Basanga. Stav byl nerozhodný, když zčistajasna na fotbalový stadion uhodil blesk.

  Místní noviny L’Avenir napsaly, že blesk během zápasu zabil najednou 11 mladých hráčů ve věku od 20 do 35 let. Dalších asi 30 lidí bylo zraněno.

  Magie, to je oč tu běží

  Zajímavé však bylo, že padlí hráči měli všichni stejné dresy. Těch 11 obětí bylo totiž z týmu hostujícího, domácí zůstali bez úhony maximálně s otřesem. Celým Kongem se tedy začalo šuškat, jestli hráči domácího klubu náhodou neseslali na hostující kletbu.

  Už dlouho se vědělo, že si k zápasům ve střední a západní Africe zvou čaroděje k dodání štěstí, odvahy a spolu s diváky tvořením „dvanáctého muže na hřišti“. Domácí tým byl na místě obviněn z úmyslného zabití soupeřů pomocí šamanů a nezbilo mu nic jiného, než hřiště rychle opustit.

  Mohly za to kovové kolíky?

  Spekulací mnoho, logické vysvětlení jediné. Hráči z domácího týmu byli vybaveni kopačkami s kovovými kolíky, kdežto tým soupeřů pouze plastovými. Ačkoliv je to příběh silný a poutavý, nikdy nebylo dokázáno, že se opravdu stal.

  Informace z místního deníku nebyly totiž nikdy oficiálně potvrzeny. V Kongi zrovna zuřila občanská válka a kvůli tomu jsou informace velmi nejisté. „K zápasu nejsou známy ani žádné další podrobnosti, dokonce se rozcházejí i informace o tom, který ze dvou klubů byl domácím, a který hostujícím mužstvem,“ tvrdí tehdejší zprávy.

  Fakta sice potvrzená nejsou, ale znáte to. Na každém šprochu, pravdy trochu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Robert Lewandowski

  Dejte Zlatý míč i Lewandowskému, volá svět. Dodatečné udělení kvituje také vítěz Messi

  Včerejší den patřil galavečeru v Paříži, během kterého si našel cestičku ke svému pánovi další Zlatý míč. Už posedmé v kariéře zvedl trofej nad hlavu Lionel Messi, s rozhodnutím pořadatelů z France Football ale mnozí nesouhlasí. Myslí si, že měl prestižní anketu ovládnout Robert Lewandowski. Polský kanonýr ale skončil znovu pod vrcholem.
  Lionel Messi

  Historie přepsána. Lionel Messi získal svůj sedmý Zlatý míč, snajpr Bayernu ostrouhal

  Zlatý míč putuje znovu do Argentiny. Prestižní anketu, předávanou tomu nejlepšímu fotbalistovi za uplynulý rok, ovládl již posedmé v kariéře Lionel Messi. Druhý skončil veliký favorit na výhru Robert Lewandowski. Bohužel pro něj mu trofej o kousek utekla.
  Tom Daley

  Zlatý olympionik vydává svoji kolekci pleteného oblečení. Každý si ji však musí uplést sám

  Zlatý olympionik Tom Daley, který se proslavil díky pletení na olympijských hrách v Tokiu posílá na trh svoji kolekci pleteného oblečení. Těšit se můžete na čepice, vesty, deky, vánočních punčochy a dokonce i vycpaného plameňáka. Vše má však jeden malý háček, věci si musí každý uplést sám.
  Belenenses vs. Benfica

  Portugalský trapas. Vedení ligy donutilo nastoupit tým, kterému covid vyřadil 17 hráčů

  Pandemie nemoci covid-19 ještě stále neodezněla. Ba naopak, svět děsí africká mutace s názvem omikron, která dokáže nadělat ještě větší paseku. Na vlastní kůži poznali hrůzu nové varianty koronaviru fotbalisté portugalského klubu Belenenses. Ti museli proti Benfice nastoupit v devíti, liga totiž nechtěla jejich zápas odložit.
  Manchester City vs West Ham

  Citizens útočí po skalpu Kladivářů na čelo Premier League, Chelsea uhrála s United bod

  Zasněžená Premier League nabízí vyrovnané bitvy ať už na hřišti či v tabulce. Londýnská Chelsea doposud držela před Manchesterem City slušný bodový náskok, nicméně v uplynulém kole doma ztratila s trápícími se United. Citizens naopak svůj duel se Součkem a spol. zvládli a modrobílý tým Petra Čecha dotáhli na rozdíl jediného bodu.
  Ralf Rangnick

  Na lavičku United usedne expert na talenty. Rangnick objevil Haalanda, Wernera nebo Maného

  Britská média mají konečně jasno. Manchester United našel náhradu za odcházejícího kouče Oleho Gunnara Solskjaera. Do pozice hlavního kouče povolá, pravděpodobně do konce sezony, zkušeného Ralfa Rangnicka. O koho jde? Německý kouč trénoval
  Reklama
  Reklama
  Reklama