Více
  9.1 C
  Czech
  Pondělí, 26 září, 2022

  Odklepnuto. Ikonické San Siro čeká demolice, sloužit bude přesně 100 let

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Existuje jen málo stadionů, které má ve svém seznamu přání snad každý fotbalový fanoušek. Santiago Bernabéu, Camp Nou a San Siro. Poslední jmenovaný stadion využívají týmy AC a Interu Milán od roku 1926, už teď je však jasné, že bude zanedlouho konec. Ikonický svatostánek čeká demolice.

  San Siro a Stadio Giuseppeho Meazy. Názvy, které zná snad každý člověk, jenž sleduje fotbal. Honosí se jimi společný fotbalový stadion milánských velkoklubů z AC a Interu a v italském městě stojí už od roku 1926. Legendární fotbalová adresa prošla v minulosti řadou renovací, ta poslední jí ale bude osudnou.

  Dlouho se mluvilo o přestavbě, která by fotbal v Miláně posunula na další úroveň. Mluvilo se o rozšíření hlediště, rekonstrukci zastaralých prvků San Sira, nakonec je ale všechno jinak. Oba kluby se dohodly na tom, že stadion nechají zbourat a postaví kompletně nový. Práce na stadionu by měly započít v roce 2024, v roce 2026 pak půjde San Siro k zemi.

  Ikonické fotbalové místo bude jako poslední akci hostit ceremoniál olympijských her za čtyři roky, pak ho čeká demolice. Fanoušci už teď rozhodnutí oplakávají a kritizují kluby za to, že zvláštní místo chtějí nahradit novým. Zlobí se také nad faktem, že se nakonec nepřistoupí k plánu zachovat jednu z věží Tower 11.

  Bláznivá cenovka

  Na kolik celá „legrace“ vyjde? Tak to se podržte. Kluby musí ve spolupráci se sponzory zaplatit přes 1 miliardu liber, tedy asi 28 miliard českých korun. Doufají ale, že se investice vyplatí. Přestože bude kapacita stadion menší. Současných 80 tisíc míst nahradí „jen“ 65 tisíc.

  „Rozumím pochybnostem, protože San Siro je zvláštní místo. Ale je třeba mít odvahu,“ začal v rozhovoru pro web AC Milán jeho výkonný ředitel Ivan Gazidis. „Vzpomínky na San Siro tu budou navždy, nikdo je nedokáže vymazat, to je nemožné,“ pokračoval.

  „Každá liga na světě, která byla úspěšná, to dokázala díky výstavbě nových stadionů s neuvěřitelným a zážitkem pro fanoušky. Máme všechno, co je potřeba: fotbal, lidi, fanoušky. Vidím skvělou budoucnost, jen je třeba mít odvahu. Vytvoření nových stadionů je zásadním krokem, pokud chceme být opět na vrcholu fotbalového světa,“ doplnil.

  Za dva roky začnou práce, v roce 2026 se bude stadion bourat, v roce 2030 by se mohl na novém stadionu s názvem „Katedrála“ poprvé hrát fotbal.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno