4.3 C
Czech
Sobota 13. prosince 2025
MotorsportOdchod Ricciarda z F1 potvrzen, v RB ho do konce sezony nahradí...

Odchod Ricciarda z F1 potvrzen, v RB ho do konce sezony nahradí Lawson

Společnost RB, která patří Red Bullu, ve čtvrtek vyřadila Daniela Ricciarda a jako jeho náhradu do konce sezony Formule 1 povolala Novozélanďana Liama Lawsona.

Dvaadvacetiletý Lawson je rezervním jezdcem Red Bullu od roku 2022. V loňském roce, kdy byl osminásobný vítěz velkých cen zraněný, nahradil pětatřicetiletého Ricciarda v pěti závodech.

Tento krok se podle Reuters všeobecně očekával po sílících spekulacích, že Australanova kariéra ve Formuli 1 dospěla ke konci.

Ricciardo se loni v polovině sezony vrátil do týmu v naději, že ukáže, že na to stále má. Doufal v možné nahrazení Sergia Péreze v hlavním týmu Red Bull, ale místo toho ho v RB předčil Japonec Yuki Tsunoda.

„Všichni by Danielovi rádi poděkovali za jeho tvrdou práci v posledních dvou sezónách,“ řekl šéf týmu RB Laurent Mekies. „Do týmu přinesl spoustu zkušeností a talentu s fantastickým přístupem, který všem pomohl rozvíjet a posilovat pevného týmového ducha.“

„Daniel byl opravdový gentleman na trati i mimo ni a nikdy mu nechyběl úsměv. Bude nám chybět a v rodině Red Bullu bude mít vždy zvláštní místo,“ dodal dále v prohlášení Mekies. “Rád bych také využil této příležitosti a přivítal Liama. Tým už dobře zná. Jezdil za nás v minulé sezóně a dobře se se vším vyrovnal v obtížných podmínkách, takže to bude přirozený přechod.“

Dojatý Ricciardo se loučí na sítích

Italská RB původně na sociálních sítích zveřejnila „děkovný“ vzkaz.

„Miluji tento sport celý svůj život. Je to divoké a úžasné a byla to cesta,“ uvedl Ricciardo samostatně na Instagramu.

„Týmům a jednotlivcům, kteří se na tom podíleli, děkuji. Fanouškům, kteří milují tento sport někdy víc než já, haha, děkuji. Vždycky bude mít své vrcholy a pády, ale byla to zábava a popravdě řečeno, neměnil bych.“

“Až do dalšího dobrodružství.“

Sedm vítězství s Red Bullem

Ricciardův odchod vzali jezdci minulý víkend při Velké ceně Singapuru za své, když Australan skončil poslední. V závěru závodu však zajel potřetí do boxů, aby nasadil čerstvé pneumatiky a zajel nejrychlejší kolo.

Mekies poté vysvětlil, že mu tým dal šanci „vzhledem k tomu, že to mohl být Danielův poslední závod“.

Ricciardo, věčně usměvavý oblíbenec fanoušků, jehož odchod budou mnozí oplakávat, získal sedm svých vítězství s Red Bullem. Poslední během nešťastného působení u McLarenu v roce 2021. V letech 2014 a 2016 skončil v šampionátu třetí, v druhém případě jako týmový kolega nyní trojnásobného mistra světa Maxe Verstappena. Singapur byl jeho 258. závodem v kariéře s 32 umístěními na stupních vítězů a 1329 body.

Byl to můj sen od dětství, říká Lawson

Lawson si od svého vystoupení jako náhradník dával na čas, přičemž Red Bull měl jasno v tom, že se nakonec ve Formuli 1 objeví.

RB oznámilo, že Tsunoda zůstane v roce 2025, ale druhé místo zůstává nepotvrzené. Lawson je jasným favoritem na jeho obsazení.

„Jsem nesmírně vděčný, že jsem dostal příležitost jezdit za VCARB (RB), jezdit ve Formuli 1 byl můj sen už od dětství. Udělám vše pro to, abych byl na Austin připraven,“ řekl.

Dalším závodem je sprintový víkend v Texasu 20. října, první z trojice závodů, které zahrnují Mexiko a Brazílii. Sezonu zakončí další trojitý závod v Las Vegas, Kataru a Abú Zabí.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Adamczyková se vrátila do Světového poháru pátým místem v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu pátým místem v Cervinii. V kvalifikaci zajela nejrychlejší čas, na medaili ale nedosáhla. V malém finále však zvítězila a připsala si důležité body směrem k olympijské kvalifikaci. Z vítězství se radovali Francouzi Léa Casta a Jonas Chollet.

Gian van Veen konečně zvítězil v Ally Pally

Gian van Veen si v pátek večer připsal své vůbec první vítězství na pódiu Alexandra Palace a postoupil do druhého kola mistrovství světa PDC. Společně s ním slavili postup také Ricky Evans a Damon Heta, zatímco 12. nasazený Ross Smith se stal prvním vyřazeným nasazeným hráčem turnaje.

Šok před mistrovstvím světa. Fanoušci mluví o zradě, FIFA mlčí

Mistrovství světa ve fotbale má být svátkem pro fanoušky z celého světa. Turnajem, který spojuje národy, generace i různé sociální vrstvy. Jenže s blížícím se světovým šampionátem v roce 2026 se stále hlasitěji ozývá otázka: pro koho vlastně tento turnaj je? Nejnovější informace o cenách vstupenek totiž vyvolaly mezi fanoušky vlnu pobouření, jaká nemá v moderní historii šampionátů obdoby.

Luke Littler odstartoval cestu za druhým titulem dominantní výhrou 

Luke Littler zahájil obhajobu titulu mistra světa organizace PDC vítězstvím 3:0 na sety nad Litevcem Dariusem Labanauskasem. Osmnáctiletý světový hráč číslo jedna byl hlavní hvězdou úvodního večera šampionátu v londýnské Alexandra Palace.

Červenka narozeninovým gólem potvrdil sílu týmu před olympiádou

Česká reprezentace má za sebou vítězný vstup do posledního turnaje Euro Hockey Tour před olympijskými hrami. Výhra nad Finskem 3:1 v Liberci potvrdila konkurenceschopnost týmu i směrem k únorovému vrcholu sezony. Zápas nabídl řadu pozitivních signálů, které přesahují samotný výsledek.

Ledecká zahájila sezonu 22. místem ve Svatém Mořici, veteránka Vonn slavila návrat na vrchol

Ester Ledecká vstoupila do olympijské sezony ve Světovém poháru alpských lyžařek 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítěznou Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Americká legenda ve 41 letech vybojovala první triumf po návratu do seriálu a zapsala se do historie jako nejstarší vítězka závodu SP ve sjezdovém lyžování.

Pastrňák znovu zářil a Boston díky němu vyhrál ve Winnipegu

David Pastrňák se po zranění vrátil ve velkém stylu a dvěma góly i dvěma asistencemi řídil výhru Bostonu 6:3 na ledě Winnipegu. Bruins vyhráli počtvrté v řadě a český kanonýr se navíc v klubové historii osamostatnil na pátém místě střelců, když dorovnal a předčil Ricka Middletona, na kontě má 404 branek. Ve stejný večer se mezi hvězdy dostal i brankář David Rittich, bodovali také Martin Nečas a Radek Faksa.

Ledecká ovládla trénink na Světový pohár

Ester Ledecká skončila druhá v závěrečném tréninku na páteční sjezd Světového poháru ve Svatém Mořici. Dlouho držela nejrychlejší čas, jenže domácí Joana Hählen s vysokým číslem 56 projela trať o třináct setin rychleji. Trénink pak ale narušil těžký pád Michelle Gisin, kterou vrtulník přepravil do nemocnice, informují švýcarská média.

Real Madrid vs. Manchester City 1:2. Haaland rozhodl, Guardiola slaví cenný triumf

Manchester City si výrazně posílil šance na umístění v elitní osmičce ligové fáze Ligy mistrů, když na stadionu Santiaga Bernabéua otočil zápas s Realem Madrid a zvítězil 2:1. Domácím zařídil vedení Rodrygo, ale ještě v prvním poločase odpověděli Nico O’Reilly a z penalty Erling Haaland.

Utah znovu padl, Vejmelka kryl 32 střel a nestačilo to

Karel Vejmelka předvedl 32 zákroků, přesto Utah znovu nezvládl těsný souboj. Domácí podlehli Floridě 3:4, a prohloubili sérii neúspěchů. Panthers rozhodli až v samotném závěru a podpořili svůj aktuální vzestup. Ve středečním programu se prosadil i Seattle, který otočil duel s Los Angeles. Chicago uspělo proti Rangers a Detroit zvládl divoký zápas v Calgary.

Promotér Le Sy naznačil konec Kotlára v Clashi po ostudném výkonu

Jaroslav Kotlár má za sebou víkend, který zvedl ze židle fanoušky i promotéry. Na turnaji CLASH 14 selhal hned dvakrát a místo boje nabídl výkon, který vyvolal pobouření celé haly. Tvrdě ho kritizoval i promotér Tomáš Le Sy, který naznačil, že Kotlár možná v organizaci skončí. Zápasník však na sociálních sítích oznámil, že se nevzdává a už míří k další přípravě.

„Není to fér.“ Aryna Sabalenka tvrdě o účasti transgender žen v ženském tenise

Světová jednička Aryna Sabalenka znovu otevřela téma účasti transgender sportovkyň v ženském tenise. Běloruská hráčka uvedla, že podle jejího názoru by bylo „nespravedlivé“, aby současné profesionálky nastupovaly proti soupeřkám, které prošly mužskou pubertou a mohou mít podle ní určitou fyzickou výhodu. Debata se vrací do popředí v době, kdy některé sportovní organizace stanovují nové limity pro účast transgender žen.

Hokejisté z NHL odmítnou jet na olympiádu, pokud led nebude bezpečný

Hráči zámořské NHL stále počítají s účastí na zimních olympijských hrách 2026 v Itálii, avšak vedení ligy zároveň varuje, že v případě nekvalitního či nebezpečného ledu mohou účast na turnaji odvolat. Uvedl to zástupce NHL Bill Daly, podle něhož je zatím situace předmětem intenzivního řešení. Dokáže Itálie zajistit kvalitní zázemí? Pokud ano, olympijský hokej nabídne skvělou podívanou. 

Tottenham přehrál Slavii a postup v Lize mistrů se ji vzdálil

Slavia nezvládla klíčový duel na stadionu Tottenhamu a po porážce 0:3 se její šance na postup do vyřazovací fáze Ligy mistrů výrazně snížily. Český mistr inkasoval po vlastním gólu Davida Zimy a dvou penaltách, které proměnili Mohammed Kudus a Xavi Simons. Zápas doprovodil i nečekaný spor o přesun duhové vlajky domácích LGBTQ+ fanoušků, který na tribunách přitáhl velkou pozornost.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama