2.9 C
Czech
Středa 3. prosince 2025
HokejObří výměna v NHL. Mezi týmy Calgary a Floridy došlo k top...

Obří výměna v NHL. Mezi týmy Calgary a Floridy došlo k top obchodu roku

Během mezidobí od konce uplynulé sezony do startu té nové se týmy NHL snaží posilovat své kádry. Na nové angažmá se chystá řada českých hokejistů, rušno ale bylo také na trase Calgary-Florida. O vzájemném obchodě mezi oběma celky se mluví jako o tom vůbec nejzajímavějším, který byl letos v dosavadním průběhu přestupového okna k vidění.

Změnu dresu už má za sebou Ondřej Palát, který putuje z Tampy Bay do New Jersey, spolu s ním mění působiště také krajan a bývalý spoluhráč Jan Rutta, nově bude hrát za Pittsburgh. Kromě nich se po konci uplynulé sezony stěhovali také další Češi, Kubalíkem nebo Mrázkem počínaje a konče Zachou.

Není to ale jen o českých hokejistech, na nová města a stadiony si budou muset zvykat také ostatní. Jaký obchod veřejnost NHL řeší v současné době nejvíce? Rozhodně ten, ve kterém figurují týmy Calgary a Floridy. Ty si vzájemně vyměnily své nejlepší hráče a postaraly se o senzaci. Vítěz základní části Východní konference a třetí tým té Západní chtějí být na nový ročník připraveni.

Dvojka za osmičku

Začněme u Galgary. Jeho vedení řeší od konce loňské sezony problémy, smlouvu odmítl podepsat jeho klenot a nejlepší hráč Johnny Gaudreau, chvilku po otevření přestupového okna se na sedm let upsal Columbusu. To ale není všechno, kromě něj se rozhodl o odchod z klubu také Matthew Tkachuk. Po Gaudreauovi druhý nejlepší hokejista ve službách Flames a osmý celkově v loňském ročníku NHL.

Tkachuk si vloni připsal své osobní maximum, na kontě měl 104 bodů za 42 gólů a 62 asistencí, byl to hlavně on a jeho parťák Gaudreau, kteří se zasloužili o to, že došlo Calgary v sezoně tak daleko. Přesněji až do čtvrtfinále play-off. Právě o tyhle dva borce ale hokejisté Flames přišli.

Měli by smutnit? Nejspíš ne. Tkachuka totiž vymění s Floridou za útočníka Jonathana Huberdeaua, který se s Gaudreauem dělil o druhé místo v kanadském bodování po základní části. Lepší byl už jen Connor McDavid z Edmontonu. Hubeardeau nasázel 30 gólů, k nim přidal ještě 85 asistencí. Což je opět jeho kariérní maximum.

Kus za kus, skvělý hráč za skvělého hráče. Oba kluby si nové tváře pochvalují. „Matthew je houževnatý a fyzicky hrající bojovník, který toho hodně umí. Stabilně sbírá body a ukazuje se jako jeden z nejkompletnějších a nejdynamičtějších mladých hráčů v NHL,“ pronesl na adresu Tkachuka generální manažer Panthers Bill Zito.

Florida, která vloni získala President’s Trophy pro nejlepší tým základní části NHL a ve vyřazovací fázi vypadla s finalistou z Tampy Bay, získá kromě Tkachuka ještě volbu ve čtvrtém kole draftu v roce 2025, Calgary si spolu s Huberdeauem přijde na mladého útočníka Colea Schwindta a možnost volby v prvním kole draftu 2025.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Zacha asistoval, Boston v Detroitu znovu padl o gól

Pavel Zacha zapsal v úterním programu NHL jednu asistenci. Boston však i přes jeho přihrávku v poslední minutě nedotáhl stíhací jízdu a prohrál v Detroitu 4:5. Colorado dál dominuje soutěži, tým Martina Nečase zdolal Vancouver 3:1 a opřel se o dva góly Nathana MacKinnona. Dramatické momenty nabídly i další duely, včetně návratu brankáře Cartera Harta do NHL či první kariérní trefy dvojice mladíků v dresu Nashvillu.

Skandál na poslední chvíli. Janibek Alimkhanuly neprošel testem na drogy 

Boxerský svět zasáhla krátce před víkendovým galavečerem nečekaná zpráva. Kazachstánský šampion Janibek Alimkhanuly neprošel antidopingovou kontrolou a jeho očekávaný unifikační souboj s Erislandym Larou tak dostal zásadní trhlinu.

Sporná penalta rozohnila Tottenham. Frank obvinil VAR z chyby

Trenér Tottenhamu Thomas Frank měl po divokém utkání na St. James’ Parku jasno: VAR podle něj neměl v závěru vůbec zasahovat. Spurs nakonec díky akrobatickému zásahu Cristiana Romera v nastavení urvali remízu 2:2, ale horké téma večera se točilo kolem penalty, kterou Newcastle dostal v 86. minutě.

Wierer ovládla vytrvalost v Östersundu, Voborníková brala body

Italka Dorothea Wierer vyhrála vytrvalostní závod biatlonistek v Östersundu. V cíli porazila Finku Sonju Leinamova o tři desetiny sekundy. Francouzka Camille Bened uzavřela stupně vítězů. Češky tentokrát nedosáhly na první dvacítku pořadí, nejlepší Tereza Voborníková skončila čtyřiadvacátá.

FIFA chystá revoluci. VAR bude na MS 2026 posuzovat i rohové kopy

FIFA se připravuje na další zásadní změnu ve využívání videoasistence rozhodčích. Na mistrovství světa 2026 plánuje zavést VAR kontroly také u udělování rohových kopů, krok, který může výrazně proměnit způsob, jakým se fotbal bude posuzovat na nejvyšší úrovni. Rozhodnutí však provází kontroverze, protože domácí ligy i samotná IFAB zatím tuto novinku odmítají.

Oleksandr Usyk vs. Fabio Wardley. Zápas, který možná nikdy neuvidíme 

V těžké váze to opět vře. Oleksandr Usyk minulý týden uvolnil svůj titul WBO a podle manažera čerstvého šampiona Fabia Wardleyho tím jasně ukázal, že o vzájemný duel nestojí. Brit se po vítězství nad Josephem Parkerem stal novým držitelem pásu a očekával, že jeho dalším krokem bude povinná obhajoba právě proti Ukrajinci. Místo toho Usyk oznámil, že se chce vydat jiným směrem, a to za Deontayem Wilderem.

Palát skóroval, ale Devils padli. Vejmelkovi a Vaněčkovi se večer nepovedl

Útočník Ondřej Palát se v pondělním programu NHL znovu gólově připomněl, jenže New Jersey podlehlo doma Columbusu 3:5. Radko Gudas přidal asistenci u výhry Anaheimu nad St. Louis. V těžkém večeru se ocitli čeští brankáři. Dan Vladař inkasoval pětkrát proti Pittsburghu a dvojice Karel Vejmelka a Vítek Vaněček neudržela Utah nad hladinou na ledě San Jose.

České házenkářky smetly Kubu a slaví postup na MS

České házenkářky na mistrovství světa deklasovaly Kubu 44:21 a zajistily si postup ze základní skupiny. Tým trenérů Daniela Čurdy a Tomáše Hlavatého zvládl klíčový duel s přehledem a získal první body na turnaji. Nejvíce zářila Charlotte Cholevová, která nasázela jedenáct branek. Češky teď míří do osmifinálové fáze, kde je čekají Norky, Angola a Jižní Korea.

Mrázek nedochytal duel s Chicagem a Anaheim ztratil jisté vedení

Brankář Petr Mrázek kvůli zranění nedohrál utkání Anaheimu s Chicagem. Ducks přišli o rychlé vedení 3:0 a prohráli 3:5. Connor Bedard z Chicaga nasbíral čtyři body. Mrázka navíc trápí zdravotní potíže podobně jako klubového kolegu Lukáše Dostála.

Obavy se vyplnily. Tom Aspinall bojuje s vážným zraněním očí

Britský šampion těžké váhy UFC Tom Aspinall čelí vážným zdravotním komplikacím. Při obhajobě titulu na turnaji UFC 321 jej soupeř Ciryl Gane trefil do očí. Incident se odehrál v závěru prvního kola 25. října a vedl k okamžitému ukončení souboje bez výsledku. Aspinall si tak titul udržel, od té doby nicméně řeší mnohem závažnější problém, a to zda ještě bude moci vůbec pokračovat v kariéře.

Česká smíšená štafeta dojela na Světovém poháru v Östersundu pátá

Čeští biatlonisté vstoupili do nové sezony solidně, i když na stupně vítězů nedosáhli. Smíšená štafeta ve složení Vítězslav Hornig, Michal Krčmář, Tereza Voborníková a Markéta Davidová dojela v úvodním kole Světového poháru v Östersundu pátá. V závodě smíšených dvojic obsadili Mikuláš Karlík a Lucie Charvátová třinácté místo.

Verstappen vítězí v Kataru a dramatizuje boj o titul

Max Verstappen ovládl Velkou cenu Kataru a před finále sezony stáhl náskok Landa Norrise na 12 bodů. Oscar Piastri dojel druhý a drží se ve hře se ztrátou 16 bodů. Závod přinesl napínavý vývoj, chyby McLarenu i silný finiš favorizovaného Nizozemce, který využil lepší strategie a opět oživil souboj o titul.

Češi v singl mixu v Östersundu skončili třináctí

Čeští biatlonisté Mikuláš Karlík a Lucie Charvátová obsadili ve smíšené štafetě dvojic v Östersundu třinácté místo. Výrazně je zpomalila střelba, která přinesla jedno trestné kolo a sedmnáct dobíjení. Vítězství před domácím publikem slavili Sebastian Samuelsson a Ella Halvarsson.

TKV šokoval Clarka a získal britský titul těžké váhy

Jeamie „TKV“ Tshikeva se postaral o překvapení, které otřáslo britskou boxerskou těžkou vahou. V Derby porazil domácího hrdinu Frazera Clarka těsným výsledkem na split decision a stal se novým britským šampionem v nejtěžší váhové kategorii. Šlo o historický večer i z jiného důvodu. Profesionální box se po dvaceti letech vrátil na obrazovky BBC v přímém přenosu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama