Více
  11.6 C
  Czech
  Úterý, 27 září, 2022

  Ruská hvězda střádá plány na útěk a změnu dresu. Jsi zrádkyně lidu, slýchá biatlonistka

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Téma ruských sportovců a sankcí za vpád „jejich“ vojsk na území Ukrajiny vzbuzuje ve světě kontroverzi. Někteří jsou pro, jiní proti, většina lidí ale řeší zejména postoje cizinců. Jak to mají sami Rusové? Většina mlčí, najdou se ale i tací, kteří věci řeší po svém. Třeba biatlonistka Darja Virolajnenová chce z rodné země utéct.

  Pokud vše zůstane tak, jak vedení světových sportovních organizací řeklo v první polovině roku, Rusové nemohou a ještě dlouho nebudou moct jezdit a být součástí mezinárodních akcí. Jedná se o fotbal, který čeká mistrovství světa v Kataru, hokej, volejbal, basketbal, ale také zimní sporty. A zejména biatlon, ve kterém má Rusko velké zastoupení.

  A vždy také mělo. Anfisa Rezcovová zářila v biatlonu během minulého století a má tři zlaté medaile z olympijských her, její dcera Kristina Rezcovová má nejcennější kovy z olympiády dva. Ideální ruská rodinka z Moskvy, ze které pochází? Na papíře možná, realita je ale trochu jiná. Druhá dcera Anfisy se totiž zřejmě rozhodla pro změnu národních barev.

  Ruský web televizní stanice MatchTV informoval o tom, že se Darja Virolajnenová minulý víkend zúčastnila mistrovství Finska v letním biatlonu a individuálního závodu na 15 kilometrů. A skončila druhá! Téměř ihned se tak začaly rojit spekulace o tom, že by mohla reprezentovat právě zemi na západ od ruských hranic. Kde navíc s vlastní rodinou žije.

  Někteří neřeší, jiní se rozčilují

  Virolajnenová kvůli těhotenství a narození dítěte zmeškala celou minulou sezonu, tu letošní by mohla zahájit jako členka finského národního týmu. V zemi pod polárním kruhem několik let bydlí s manželem Romanem Virolajnenem, který má finské kořeny, ona sama už dokonce měla získat občanství.

  „Daša má už i finské občanství, žije s manželem Romanem Virolainenem, který má finské kořeny, takže pokud má šanci startovat za Finsko, budu šťastný, když ji využije. Jsem stoprocentně jistý, že se do jejich reprezentace dostane. Budu šťastný, když naši sportovci budou startovat v mezinárodních závodech, i když ne pod naší vlajkou. Pro mě to nejsou zrádci,“ uvedl ve svém vyjádření komentátor Dmitrij Gubernijev, který má úzké vazby na prezidenta Vladimira Putina.

  Jako on ale řada ostatních nesmýšlí. Spíše naopak.

  „Jak se k tomu vyjádřit, abych nikoho neurazil? Už dříve jsem říkal, že tyhle změny národností beru jako zradu. Ona si to ale v hlavě evidentně přebírá jinak. Má svůj život. Ale v této situaci je jakékoliv opuštění Ruska, ať už v jakémkoliv sportu, zrada lidu a všech, kteří reprezentují svoji milovanou zem,“ prohlásil v rozhovoru pro MatchTV bývalý šéf ruského biatlonového svazu Vladimir Dračev.

  Biatlonová sezona na svůj start ještě nějaký ten pátek bude čekat, až v tu chvíli se dozvíme, zda Virolajnenová občanství změnila, či ne.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno