HokejNagano, první část. Šok v nominaci, skvělý start a slabých deset vteřin s Ruskem

Nagano, první část. Šok v nominaci, skvělý start a slabých deset vteřin s Ruskem

Od největšího úspěchu v československém i českém sportu (Emil Zátopek a Věra Čáslavská prominou) uplynulo 25 let. Právě v únoru 1998 zastavila slavná NHL krám a pustila nejlepší hráče do japonského Nagana, kde se utkali o olympijské zlato. Česká republika do dějiště Her určitě neodjížděla jako vyhledávaný favorit. Všechny ale šokovala. Pojďme se nyní podívat, jaké kulisy měla doba před turnajem a jak si vedl tým v základní skupině.

Pro historickou jedinečnost získalo Nagano přezdívku Turnaj století. Celý hokejový svět byl zvědavý na Kanadu, která hodlala USA vrátit dva roky starou ránu ze Světového poháru. Zlatá olympijská medaile byla poslední velká medaile, která chyběla Waynemu Gretzkymu. Finále se hrálo v 1:45 středoevropského času. To proto, aby v zámoří kvůli časovému posunu viděli velké finále. Nakonec ani jedna z velmocí nebrala medaili…

Česká republika přicestovala do dějiště turnaje a nikoho to příliš nevzrušovalo. Vzpomínka na mizerný Světový pohár z roku 1996 byla ještě čerstvá. Po Luďku Bukačovi převzal tým Ivan Hlinka. A na palubě měl dost možná dva nejlepší hráče té doby: Dominika Haška a Jaromíra Jágra.

Obrovské debaty způsobila už nominace. Ivan Hlinka se Slavomírem Lenerem šli vlastní cestou. „Samozřejmě pozveme hráče z NHL, ale proč z nich dělat celý tým?“ ptal se Hlinka tři měsíce před turnajem. Dalo se tušit, že kuje nějaké pikle. Finální výběr sčítal 23 jmen a z nejlepší ligy světa jich bylo pouze 12! Otevřelo se okno pro hráče z domácí ligy. Těch nakonec dostalo šanci hned osm. V zámoří kroutili nad výběrem hlavou. „Češi nechtějí medaile,“ hlásily americké titulky. Nechápali především neúčast Roberta Krona, Patrika Eliáše, Petra Sýkory či Romana Turka. Zranění na poslední chvíli ještě vyřadilo Vladimíra Vůjtka a Václava Prospala, dva největší české smolaře února 1998.

Média si celý rok pokládala otázku, zda-li bude kapitánem Jágr, nebo Reichel. Ani jeden! Hlinka vsadil na Vladimíra Růžičku. Centr Slavie nebyl v reprezentaci osm let. Nyní na prvním centru vedle Jágra? Vypadalo to jako vtip. „Přiznám se, že jsem se zhrozil, když jsem ho našel v nominaci. Hned jsem volal do Česka, jak na tom je, jestli ještě může bruslit,“ smál se už po turnaji Hašek.

Růžička se k velkému turnaji upnul. „Je fakt, že být v Naganu je pro mě největší motivace od návratu z NHL,“ říkal už v létě 1997. Nominace byla nečekaná, ba dokonce riskantní, ale vyšla. A tah s Růžičkou byl geniální. Veterán měl autoritu u všech členů týmu, a hlavně byl platný i na ledě. Navíc byl nejlepším střelcem českého výběru.

Ve skupině se český tým utkal s Finskem, Kazachstánem a Ruskem.

První utkání proti Finsku nemělo favorita. Češi sice měli v kádru Haška s Jágrem, ale Selänne s Koivem byli také hráči první velikosti. První gól padl až po polovině utkání. Při přesilové hře přihrával Pavel Patera před branku a obránce Grönman si srazil puk do branky. Češi byli lepší, měli střeleckou převahu a ve 45. minutě vstřelil Robert Reichel slavný gól. Útočník New Yorku Islanders míchal pukem za brankou, brankář Myllys trošku nelogicky „tancoval“ od tyče k tyči a šikovný Reichel mu puk zasunul k tyči, kterou si zrovna nehlídal. Za tři minuty Jágr naservíroval puk Růžičkovi a ten zpečetil výsledek na 3:0.

15. února 1998 čekal Čechy odpočinkový zápas. 26. narozeniny slavil Jágr a svoji party ozdobil přihrávkou na gól Martinu Strakovi. Češi potřebovali vyhrát o šest branek, aby jim v posledním utkání s Ruskem stačila remíza k prvnímu místu ve skupině. A tento úkol se povedl, česká republika – Kazachstán 8:2.

Utkání s Ruskem bylo vrcholem skupiny. A ve 32. minutě se podruhé na turnaji trefil Reichel. Češi měli vše skvěle rozjeté. Ale srazila je chvilková slabá pasáž ve třetí třetině. V čase 43:27 vyrovnal Valerij Bure. A o pouhých deset vteřin později otočil skóre Alexej Žamnov. Tento výsledek znamenal hodně. Hlinkův tým šel ve čtvrtfinále na USA místo na Bělorusko. Ale o tom zase příště…

Nejčtenější tento týden

Wimbledon v ohrožení? Emma Raducanu vynechala trénink, start britské hvězdy je nejistý

Domácí fanoušci mají důvod k obavám. Emma Raducanu několik dní před startem Wimbledonu vynechala plánovaný trénink a stále se potýká se zraněním pravé nohy. Času na návrat do plné kondice rychle ubývá a nad účastí bývalé vítězky US Open se vznáší stále větší otazník.

David Kozma před Štvanicí vyzval Christiana Eckerlina a myslí na další titul

David Kozma se po únorovém návratu na vítěznou vlnu znovu hlásí o velké zápasy. Ještě před duelem s Davidem Zawadou na pražské Štvanici veřejně vyzval Christiana Eckerlina a dal jasně najevo, že by rád bojoval o speciální titul krále Německa na stadionovém turnaji ve Frankfurtu.

Mercedes mění pravidla hry. Antonelli s Russellem dostali jasný pokyn kvůli Hamiltonovi

Souboj o titul mistra světa Formule 1 začíná nabírat nové obrátky. Mercedes před Velkou cenou Rakouska přiznal, že jeho jezdci Kimi Antonelli a George Russell už nebudou za všech okolností bojovat jeden proti druhému. Důvodem je sílící konkurence v čele šampionátu, především Lewis Hamilton, který se po rozpačitém úvodu sezony dostává zpět do špičkové formy.

Tyson Fury vs. Anthony Joshua zůstává na britské půdě. Přesun do Las Vegas není bez nové dohody možný

Spekulace o dějišti boxerského megazápasu nabírají na síle. Anthony Joshua a Tyson Fury mají podle smlouvy nastoupit ve Velké Británii, jenže stále častěji se skloňuje i Las Vegas. Promotér Eddie Hearn nyní vysvětlil, proč přesun není tak jednoduchý.

Nečas poprvé ovládl Zlatou hokejku a ukončil vládu Pastrňáka

Martin Nečas získal za sezonu 2025 až 2026 poprvé v kariéře Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hokejistu. Útočník Colorada Avalanche v tradiční anketě předčil Davida Pastrňáka i Tomáše Hertla a ukončil tak tříletou dominanci bostonské hvězdy.

Draft NHL nabídne českou brankářskou vlnu i boj o velké přestupy

Letošní draft NHL v Buffalu slibuje zajímavý pohled nejen na největší světové talenty, ale také na české naděje. Do popředí se dostávají především mladí brankáři, zároveň však hokejový svět sleduje rušné dění na přestupovém trhu. Několik velkých výměn už proběhlo a další mohou následovat v nejbližších dnech.

Dustin Poirier po zatčení přiznal problémy. Legendární bojovník hledá pomoc po konci kariéry

Patřil mezi nejrespektovanější tváře UFC a během šestnáctileté kariéry si získal obdiv fanoušků i soupeřů. Nyní ale Dustin Poirier prožívá jedno z nejtěžších období svého života. Po zatčení kvůli údajnému veřejnému opilství otevřeně přiznal, že po ukončení kariéry bojuje s psychickými problémy a rozhodl se vyhledat odbornou pomoc.

Místo konání megazápasu Fury vs. Joshua zatím není jasné, Frank Warren ale fanoušky uklidnil 

Souboj, na který čekají fanoušci boxu už několik let, by se měl uskutečnit ještě letos. Přestože stále není známé datum ani místo konání, promotér Frank Warren odmítá spekulace o možném zrušení zápasu Tysona Furyho s Anthonym Joshuou. Podle něj vše závisí pouze na tom, aby oba Britové zvládli své přípravné duely.

Šok pro český tenis. Markéta Vondroušová dostala čtyřletý zákaz činnosti, odmítla antidopingovou kontrolu

Český tenis zasáhla mimořádně nepříjemná zpráva. Wimbledonská šampionka z roku 2023 Markéta Vondroušová dostala čtyřletý zákaz činnosti poté, co loni odmítla podstoupit antidopingovou kontrolu. Tenistka se hájí obavami o vlastní bezpečnost a psychickými problémy, nezávislý tribunál však její argumenty neuznal.

Serena Williams získala divokou kartu do dvouhry ve Wimbledonu

Serena Williams znovu nastoupí do wimbledonské dvouhry. Sedminásobná šampionka dostala od pořadatelů poslední volnou divokou kartu a ve 44 letech si zahraje grandslamový singl poprvé po téměř čtyřech letech. Vedle toho nastoupí také do čtyřhry po boku své sestry Venus.

Toto Wolff chystá změnu pravidel v Mercedesu. Hamilton po triumfu ve Španělsku znovu vstupuje do boje o titul

Souboj o mistrovský titul ve Formuli 1 dostává nový rozměr. Šéf Mercedesu Toto Wolff připustil, že stáj bude muset přehodnotit pravidla pro vzájemné souboje George Russella a Kimiho Antonelliho. Důvodem je rostoucí hrozba v podobě Lewise Hamiltona, který po vítězství ve Velké ceně Španělska výrazně oživil své šance na zisk rekordního osmého titulu mistra světa.

Nosková ovládla Berlín a poprvé je v TOP 10

Linda Nosková má za sebou největší týden dosavadní kariéry. Na travnatém turnaji WTA 500 v Berlíně porazila ve finále světovou čtyřku Jessicu Pegula 6:4, 4:6, 6:3, získala druhý titul na okruhu WTA a poprvé se posune do elitní desítky žebříčku. V pondělí bude desátou hráčkou světa a znovu českou jedničkou.

Češi jdou v Mexiku do zápasu bez úniku

České fotbalisty čeká na mistrovství světa zápas, ve kterém už nemají prostor na počítání. Po porážce 1:2 s Koreou a remíze 1:1 s Jihoafrickou republikou mají ve skupině jediný bod a proti domácímu Mexiku potřebují zvítězit. Záložník Michal Sadílek ví, že v Aztéckém stadionu půjde o jednu z nejtěžších zkoušek, jakou může reprezentace na šampionátu dostat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama