Atletika1/2 Maratonu Praha poběží dvojnásobný vítěz nebo elitní závodnice

1/2 Maratonu Praha poběží dvojnásobný vítěz nebo elitní závodnice

Pořádný dav lidí se vydá v sobotu do pražských ulic. 1/2 Maraton Praha se vrací po roce, a v plné parádně! Ozdobou budou nejenom tisíce běžců, ale také elitní atleti. O svůj třetí triumf v tomto závodě bude usilovat Keňan Benard Kimeli, vpředu chtějí být také další jeho krajané nebo domácí Jiří Homoláč. Jednu z největších hvězd na startovní listině představuje Irine Jepchumba Kimais, která letos na půlmaratonské trati dokázala zvítězit v Barceloně časem 1:04:37. Oblíbený závod odstartuje z Náměstí Jana Palacha v sobotu od 10:00.

Kimeli útočil na svůj třetí triumf na 1/2 Maratonu Praha už v minulém roce, nakonec ale v mrazivém počasí doběhl na třetím místě. Praha je pro něj velmi oblíbené místo a v letošním ročníku bude opět největší favorit. Nejvíce se připravuje v Japonsku, kde tráví více než šest měsíců během roku jako profesionální sportovec Fujitsu Corporation. Kimeli je zároveň člen týmu RunCzech Racing.

Svého nejlepšího času dosáhl v roce 2019, kdy v Praze zaběhl 59:07, mužský traťový rekord je stále 58:47 minut. Vysoko chce být také Roncer Kipkorir Konga, který zaběhl čas 59:38 v Paříži, nebo další Keňan Geoffrey Kimutai Koech, který půlmaraton zvládl o dvě vteřiny rychleji v Houstonu v roce 2020. Dále dorazí elitní závodníci z celého světa, z  Velké Británie Paulos Surafel nebo Ukrajinec Oleksandr Mokliak. Kromě domácího Jiřího Homoláče chce být vidět také Patrik Vebr, nový člen RunCzech Racing týmu, pro kterého to bude na této trati premiéra.

Velmi zajímavá jména jsou v ženské kategorii. Ve velké formě je zejména Keňanka Irine Jepchumba Kimais – v letošním roce vyhrála v Barceloně s působivým časem pod hodinu a pět minut. V minulém roce skončila na třetím místě na Berlínském půlmaratonu nebo vyhrála ve vyprahlé Saudské Arábii. Vítězství bude obhajovat Keňanka Nesphine Jepleting, která v minulém roce zaznamenala čas 1:06:57.

Diváci budou na trati sledovat a určitě podporovat Moiru Stewartovou, držitelku českého národního rekordu na půlmaraton (1:10:14) a na 10 kilometrů. Ta bude v sobotu útočit na překonání vlastního českého rekordu, k čemuž jí bude vypomáhat další z domácích vytrvaleckých es Vít Pavlišta. Představí se také Tereza Hrochová, vítězka půlmaratonu v Českých Budějovicích 2022 v rámci Runczech běžecké ligy nebo vicemistryně světa v běhu do vrchu z roku  2022 Barbora Macurová.

Nejčtenější tento týden

Ronaldinho se vrací na trávník, jeho novým klubem je Ravenna

Brazilská legenda Ronaldinho se stala hráčem italské Ravenny a zároveň vstoupila do projektu klubu jako jeho spolumajitel. Šestačtyřicetiletý bývalý vítěz Zlatého míče potvrdil, že by měl nastoupit alespoň do jednoho soutěžního zápasu. Kdy přesně se tak stane, zatím není jasné, zájem fanoušků je ale obrovský.

Krpálek získal na Grand Prix v Číně bronz

Lukáš Krpálek potvrdil na Grand Prix v čínském Čching taou dobrou formu a vybojoval bronzovou medaili v kategorii nad 100 kilogramů. Český judista zvládl tři ze čtyř zápasů a napravil dojem z předchozího turnaje v Ulánbátaru, kde skončil těsně pod stupni vítězů.

Chelsea chce přivést Xhaku zpět do Londýna

Chelsea pracuje na přestupu, který by v Premier League vyvolal pořádný rozruch. Londýnský klub se zajímá o Granita Xhaku, bývalého kapitána Arsenalu a současného lídra Sunderlandu. Švýcarský záložník má být s Chelsea ústně domluvený na podmínkách smlouvy, hotovo ale zdaleka není.

Jedničkou draftu NHL se stal Gavin McKenna, Novotný míří do Vancouveru

Kanadský útočník Gavin McKenna naplnil očekávání a jako první hráč letošního draftu NHL zamířil do Toronta. Český hokej měl v úvodním kole jediného zástupce. Útočníka Adama Novotného si z 24. místa vybral Vancouver, který po něm sáhl při své druhé volbě v prvním kole.

Wimbledon v ohrožení? Emma Raducanu vynechala trénink, start britské hvězdy je nejistý

Domácí fanoušci mají důvod k obavám. Emma Raducanu několik dní před startem Wimbledonu vynechala plánovaný trénink a stále se potýká se zraněním pravé nohy. Času na návrat do plné kondice rychle ubývá a nad účastí bývalé vítězky US Open se vznáší stále větší otazník.

David Kozma před Štvanicí vyzval Christiana Eckerlina a myslí na další titul

David Kozma se po únorovém návratu na vítěznou vlnu znovu hlásí o velké zápasy. Ještě před duelem s Davidem Zawadou na pražské Štvanici veřejně vyzval Christiana Eckerlina a dal jasně najevo, že by rád bojoval o speciální titul krále Německa na stadionovém turnaji ve Frankfurtu.

Mercedes mění pravidla hry. Antonelli s Russellem dostali jasný pokyn kvůli Hamiltonovi

Souboj o titul mistra světa Formule 1 začíná nabírat nové obrátky. Mercedes před Velkou cenou Rakouska přiznal, že jeho jezdci Kimi Antonelli a George Russell už nebudou za všech okolností bojovat jeden proti druhému. Důvodem je sílící konkurence v čele šampionátu, především Lewis Hamilton, který se po rozpačitém úvodu sezony dostává zpět do špičkové formy.

Tyson Fury vs. Anthony Joshua zůstává na britské půdě. Přesun do Las Vegas není bez nové dohody možný

Spekulace o dějišti boxerského megazápasu nabírají na síle. Anthony Joshua a Tyson Fury mají podle smlouvy nastoupit ve Velké Británii, jenže stále častěji se skloňuje i Las Vegas. Promotér Eddie Hearn nyní vysvětlil, proč přesun není tak jednoduchý.

Nečas poprvé ovládl Zlatou hokejku a ukončil vládu Pastrňáka

Martin Nečas získal za sezonu 2025 až 2026 poprvé v kariéře Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hokejistu. Útočník Colorada Avalanche v tradiční anketě předčil Davida Pastrňáka i Tomáše Hertla a ukončil tak tříletou dominanci bostonské hvězdy.

Draft NHL nabídne českou brankářskou vlnu i boj o velké přestupy

Letošní draft NHL v Buffalu slibuje zajímavý pohled nejen na největší světové talenty, ale také na české naděje. Do popředí se dostávají především mladí brankáři, zároveň však hokejový svět sleduje rušné dění na přestupovém trhu. Několik velkých výměn už proběhlo a další mohou následovat v nejbližších dnech.

Dustin Poirier po zatčení přiznal problémy. Legendární bojovník hledá pomoc po konci kariéry

Patřil mezi nejrespektovanější tváře UFC a během šestnáctileté kariéry si získal obdiv fanoušků i soupeřů. Nyní ale Dustin Poirier prožívá jedno z nejtěžších období svého života. Po zatčení kvůli údajnému veřejnému opilství otevřeně přiznal, že po ukončení kariéry bojuje s psychickými problémy a rozhodl se vyhledat odbornou pomoc.

Místo konání megazápasu Fury vs. Joshua zatím není jasné, Frank Warren ale fanoušky uklidnil 

Souboj, na který čekají fanoušci boxu už několik let, by se měl uskutečnit ještě letos. Přestože stále není známé datum ani místo konání, promotér Frank Warren odmítá spekulace o možném zrušení zápasu Tysona Furyho s Anthonym Joshuou. Podle něj vše závisí pouze na tom, aby oba Britové zvládli své přípravné duely.

Šok pro český tenis. Markéta Vondroušová dostala čtyřletý zákaz činnosti, odmítla antidopingovou kontrolu

Český tenis zasáhla mimořádně nepříjemná zpráva. Wimbledonská šampionka z roku 2023 Markéta Vondroušová dostala čtyřletý zákaz činnosti poté, co loni odmítla podstoupit antidopingovou kontrolu. Tenistka se hájí obavami o vlastní bezpečnost a psychickými problémy, nezávislý tribunál však její argumenty neuznal.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama