6.6 C
Czech
Pondělí 23. února 2026
CyklistikaLucembursko jásá. Jungels vyhrál devátou etapu Tour, svět ohromil luxusním únikem

Lucembursko jásá. Jungels vyhrál devátou etapu Tour, svět ohromil luxusním únikem

Reklama

Žlutý trikot sice nadále patří Tadeji Pogačarovi, nicméně hrdinou deváté etapy se stal mladý cyklista z Lucemburska. Bob Jungels si dle svých slov po letech trápení přijel pro etapový triumf a díky fantastickému úniku se mu jej podařilo získat už v etapě číslo devět. Druhý byl Castroviejo, třetí Verona. Vedoucí závodník Pogačar dojel pátý.

Trvalo to celkem jedenáct let. Lucembursko čekalo na etapové vítězství od doby Andyho Schlecka, fanoušky z půlmilionového evropského státu rozradostnil až v neděli 10. července 2022 devětadvacetiletý Schlekův následovník Bob Jungels.

Muž, jenž si prošel neuvěřitelnými zdravotními problémy, prožívá nejkrásnější momenty svého sportovního života. Více než 63 kilometrů před cílem deváté etapy nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France se utrhl předním jezdcům a dlouhým sólem si dojel pro luxusní výhru v čase 4:46:39.

Tadej Pogačar, jemuž patřila šestá i sedmá etapa, nyní vede o 39 vteřin před druhým Jonasem Vingegaardem.

Tour se stěhuje ze Švýcarska do Francie, nicméně organizátoři začínají bojovat s covidovými problémy. V této oblasti je výskyt koronaviru stále relativně vysoký, a proto probíhá pravidelné testování a dodržují se všechna hygienická opatření.

Jak jezdci, tak i celý štáb doufá, že vše proběhne bez větších komplikací: „Je to velká hrozba. Celý náš tým se testoval před dvěma dny. Držíme si palce před dnešními výsledky. Bereme to velmi vážně, dodržujeme všechna možná opatření. Doufám, že většina pelotonu bude v pořádku,“ říkal médiím lídr pořadí Pogačar.

Zkusil jsem to, hodnotil své sólo Jungels

Vítěz deváté etapy po triumfu popisoval, jak během závodu strategicky přemýšlel: „Musel jsem nastoupit už dřív, jinak bych proti favoritům neměl šanci, tak jsem to zkusil. V tom posledním stoupání bych už pelotonu neujel. Ale vyhodnotil jsem to dobře,“ pochválil se Bob.

Jungels mluvil i o podařené etapě z roku 2018: „Připomnělo mi to vítězství na Lutych–Bastogne–Lutych. Zariskoval jsem a vyplatilo se mi to. Věděl jsem, že když přejedu kopec, tak to ve sjezdu a na rovině určitě zvládnu. Držel jsem si své tempo, vyšlo to parádně,“ říkal rozzářený cyklista z Lucemburska.

https://twitter.com/LeTour/status/1546207631869501440?s=20&t=ou-ZloBuF9WurUqeRT3HlA

Bob Jungels však cíl devátého úseku vyhlížel dlouho: „Poslední kilometr byl nekonečný, to musím uznat,“ dodala lucemburská hvězda.

Desátá etapa se pojede 12. července, a to z Morzine do Megéve. Doufejme, že všichni zůstanou zdraví a covidové trable Tour de France nepřeruší…

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Barcelona po výhře nad Levante znovu vede LaLigu

Barcelona využila zaváhání Realu Madrid v Pamploně a po domácí výhře 3:0 nad Levante se vrátila do čela soutěže. Katalánci rozhodli už v první půli, kdy skórovali Marc Bernal a kapitán Frenkie de Jong. Definitivní razítko přidal v závěru Fermín López.

Alcaraz vyhrál v Dohá titul po finálové demolici Filse

Carlos Alcaraz zvládl finále turnaje ATP 500 v Dohá v rekordním tempu. Arthura Filse přehrál 6:2, 6:1, připsal si 26. titul kariéry a v sezoně dál drží stoprocentní bilanci.

Jágr naznačil, že už se do extraligy možná nevrátí

Jaromír Jágr během on line vysílání na Instagramu připustil, že fanoušci už ho v soutěžním zápase nejspíš neuvidí. V této sezoně naskočil za Kladno jen do šesti utkání a naposledy hrál 21. prosince v Liberci. Přiznal také, že během olympijní pauzy nabral několik kilo a drží se hlavně pohybem na ledě, ne plnohodnotnou přípravou na návrat.

Po tragické nehodě zpět do ringu. Anthony Joshua plánuje comeback

Anthony Joshua plánuje návrat do ringu letos v červenci. Podle promotéra Eddieho Hearna ale britský boxer zatím nenastoupí proti Tysonu Furymu, jak se původně očekávalo. Bývalý mistr světa se stále zotavuje po tragické autonehodě, k níž došlo během jeho vánoční návštěvy rodiny v Nigérii.

Jonny Clayton dobyl Glasgow a vede Premier League

Jonny Clayton ovládl třetí večer Premier League Darts v Glasgow. Velšan předvedl jeden z nejlepších výkonů své kariéry, když na cestě za triumfem postupně porazil Giana van Veena, Luka Littlera i krajana Gerwyna Price.

Haaland znovu na radaru PSG, v pozadí se skloňuje i Španělsko

Erling Haaland má v Manchesteru City čerstvě prodlouženou smlouvu až do roku 2034 a pobírá jednu z nejvyšších mezd v Evropě. Přesto se kolem něj znovu rozjely spekulace. Paris Saint Germain se měl diskrétně zajímat o to, zda by se někdy mohl stát dostupným. Zároveň se dál mluví o tom, že pokud by útočník někdy z Anglie odešel, nejpravděpodobněji by ho to táhlo do Španělska.

Bitva šampionek na obzoru. Duel Claressa Shields vs. Mikaela Mayer může změnit ženský box

Potenciální duel Claressa Shields vs. Mikaela Mayer má podle promotéra Dmitrije Sality velkou šanci na uskutečnění ještě v letošním roce. Pokud by se americké šampionky skutečně střetly v ringu, mohlo by jít o největší zápas v historii ženského boxu. Než se však začne jednat o super souboji dvou hvězd, čeká Shields důležitá obhajoba všech titulů v Detroitu.

Luke Littler bez boje mezi nejlepšími. Michael van Gerwen odstoupil

Třetí večer šipkařské Premier League v Glasgow nabídl nečekaný vývoj ještě před prvním šipkovým hodem. Úřadující mistr světa Luke Littler postoupil přímo do semifinále poté, co jeho soupeř Michael van Gerwen odstoupil ze soutěže kvůli zdravotním problémům. Očekávaný duel dvou velkých jmen tak z programu zmizel a mladý Angličan získal důležité body bez odehraného zápasu.

José Mourinho pod palbou kritiky. Reakce na údajný rasismus vyvolala bouři

Evropská fotbalová unie UEFA zahájila vyšetřování poté, co útočník Real Madrid Vinicius Jr. uvedl, že byl během úterního utkání proti Benfice rasově urážen. Incident, k němuž mělo dojít během vítězství španělského klubu 1:0, nyní rozděluje fotbalovou veřejnost a pod palbou kritiky se ocitl také trenér Benfiky José Mourinho.

Manny Pacquiao znovu v akci. Legendárního Filipínce čeká exhibice s Ruslanem Provodnikovem

Boxerská legenda Manny Pacquiao se znovu vrací mezi provazy. Sedmačtyřicetiletý Filipínec nastoupí 18. dubna k desetikolové exhibici ve velterové váze proti bývalému světovému šampionovi Ruslanu Provodnikovovi. Duel se uskuteční v hale Thomas & Mack Center v Las Vegas a jeho konání oznámili promotéři Industry Media a společnost Banner Promotions vedená Arthurem Pelullem.

Coco Gauff otevřeně promluvila o dění v USA

Americká tenistka Coco Gauff přiznala, že je pro ni stále těžší sledovat zprávy z domova, a zdůraznila, že se chce dál vyjadřovat k tématům, která považuje za důležitá. Dvojnásobná grandslamová šampionka patří mezi skupinu amerických sportovců, kteří v poslední době veřejně komentují přísnou imigrační politiku prezidenta Donalda Trumpa.

Tyson Fury znovu na scéně. Těžká váha slibuje velikou show

Britský boxer Tyson Fury znovu rozvířil vody těžké váhy. Na tiskové konferenci k dubnovému zápasu s Arslanbekem Makhmudovem předvedl show, na jakou jsou fanoušci zvyklí: dlouhé odpovědi, sebevědomá prohlášení i typický humor. Sedmatřicetiletý ranař tvrdí, že se vrací proto, aby přinesl do boxu zábavu, která mu podle něj v posledních měsících chyběla.

F1 zachovala Barcelonu, závod se pojede jen v sudých letech

Okruh u Barcelony si udrží místo v kalendáři formule 1, i když se Grand Prix Španělska přesune do Madridu. Katalánský závod se od sezony 2028 pojede jen v sudých letech a bude se střídat s belgickým Spa Francorchamps. Nová dohoda prodlužuje setrvání barcelonské tratě až do roku 2032 a podnik ponese název Grand Prix Barcelony Katalánska.

Efe Ajagba poslal v Las Vegas jasný vzkaz soupeřům. Charlese Martina ukončil ve čtvrtém kole

Nigerijský boxer Efe Ajagba předvedl v Las Vegas jeden z nejvýraznějších výkonů své dosavadní kariéry, když tvrdě ukončil bývalého světového šampiona IBF Charlese Martina ve čtvrtém kole. Dominantní vítězství nejen potvrdilo Ajagbův rostoucí potenciál, ale zároveň vyslalo jasný signál směrem k elitě těžké váhy, že se v divizi objevuje další vážný vyzyvatel.

Švýcarský střelec Fiala se ozval z nemocnice po zlomenině nohy

Kevin Fiala má za sebou operaci zlomenin v dolní části levé nohy a olympijský turnaj pro něj skončil předčasně. Útočník s českými kořeny se fanouškům přihlásil z nemocničního lůžka a poděkoval za podporu. Los Angeles Kings už zároveň vědí, že o jednoho z lídrů přijdou minimálně do konce základní části.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama