Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Historie MS. Korejci před 20 lety přemohli v play off Italy, bohužel s přízní sudích

  Zdroj:FIFA

  S postupem Jižní Koreje počítal málokdo. Jenže letošní mistrovství světa přináší nejedno překvapení. Samotní Korejci nejvíce překvapovali na domácím šampionátu před 20 lety. Z cesty postupně odklidili Portugalce, Italy a Španěly. Bohužel s velkým přispěním mužů s píšťalkou. Před dobou VARu se jednalo asi o nejskandálnější zápasy na mundialu.

  Mistrovství světa 2002 bylo doposud jediným mistrovstvím které pořádaly dvě země. Japonsko a Jižní Korea. Dal se očekávat propadák, vždyť na šampionátu v roce 1998 udělaly dohromady jeden jediný bod. Jenže obě země si pořídily evropské trenéry. A Korejci velké jméno – Nizozemce Guuse Hididnka. Začátky ale byly přetěžké, Asiaté sbírali v přípravě pouze porážky, za zmínku stojí ta ze srpna 2001, když Korea prohrála 0:5 v Drnovicích s Českou republikou!

  Kdo by to byl řekl, že nakonec budou Korejci bojovat o medaile? Nejdříve ve skupině přišla výhra nad Polskem a remíza s USA. Jenže na závěr přišlo nejtučnější sousto – Portugalsko. Sice ještě bez Cristiana Ronaldo, ale za to s Luisem Figem, který si přijel do Asie pro titul. Favorit si ale vše pokazil sám, když dohrával v devíti lidech. V závěru tak udeřil tehdy ještě neznámý Park Či-song, Portugalce poslal domů a domácí Koreji přisoudil první místo ve skupině!

  V osmifinále ale přišla skutečná klasa – Itálie. Tehdy vicemistři Evropy prolezli ze skupiny s odřenými ušima i zádama, ale proti Koreji málokdo pochyboval, že nepostoupí. V týmu byli hráči jako Buffon, Maldini, Cannavaro, Gatusso, Inzaghi či Totti. Právě posledně jmenovaný před zápasem nešetřil arogantními výroky. „Gól od nich určitě nedostaneme, naopak my jim ho dáme, kdykoliv se nám zlíbí.“  

  Jak už to, tak bývá, realita byla opačná. Korejci vletěli na Italy a ekvádorský sudí Moreno písknul už v 5. minutě penaltu. Spornou, protože se ji divili i samotní domácí hráči. Ahn Jung-hwan ale nechal pouze vyniknout Buffona. V 18. minutě vstřelil 4. branku na turnaji Ital Vieri a Squadra Azzura naplňovala roli favorita. Jestli někdo umí držet těsný náskok, jsou to právě Italové. Ne náhodou u nich vznikl termín zvaný „catenaccio,“ což značí opatrný fotbal s důrazem na defenzivu.

  Tahle destruktivní taktika Italům vycházela. Ale nevydržela. V 88. minutě chyboval bek s českými předky Panucci a Seol Ki-hyon vybojoval prodloužení. Jednalo se o nečekanou komplikaci, ale favorit z Apenin si věřil, že vstřelí zlatý gól, na který se před 20 lety ještě hrálo. Spustili tak tlak a po zákroku na Tottiho se dožadovali penalty. Výrazně do zápasu ale vstoupil sudí Moreno, který místo „desítky“ udělil italskému útočníkovi žlutou kartu za simulování. A jelikož byla druhá, šel si Totti vyzvednout klíč od šatny. Přes všechny tyto kopance vstřelil Damiano Tommasi v prodloužení vítězný gól. Dokud nešel praporek pomezního nad hlavu. Jednalo se doslova o milimetrovou záležitost. A tak se v 117. minutě dopsal korejský příběh, když Ahn hlavou překonal Buffona!

  Jeden z největších favoritů si balil, zatímco Korejci vybojovali čtvrtfinále. Italové si hned našli dva viníky. Prvním byl střelec vítězné branky Ahn Jung-hwan, který byl hráčem italské Perugie. A prezident klubu vyhlásil že takhle za klub nikdy nebojoval a dveře má nadobro zavřené. Posléze svá slova mírnil, protože byl nařknut i z rasismu, ale Ahn už stejně neměl zájem. Druhý nepřítel byl nasnadě – sudí Byron Moreno. Tomu byly vyčítány hned tři momenty: penalta pro Koreu, vyloučení Tottiho a neuznaný vítězný gól Tommasiho. Všechny verdikty by si ekvádorský rozhodčí obhájil, ale vyprávějte to rozdováděným „tifosi“, pro které právě turnaj skončil. Navíc si Moreno přisadil. „Byl to jeden z nejlepších výkonů v mé kariéře. Dal bych si známku 8.5 z 10,“ rýpal.

  Korejská pouť ale nekončila, ve čtvrtfinále je čekalo Španělsko, a i ti cítili ve vzduchu jistý švindl. Nebyly jim totiž uznány hned dva regulérní góly! A na penalty Korea vybojovala historické semifinále, tak daleko se žádný zástupce asijského kontinentu nikdy nedostal. Jen byl problém, že domácí zemi, potažmo FIFU, všichni obvinili z korupce. Domácí pouť neměla nakonec medailovou tečku, ale i 4. místo bylo nečekaným až šokujícím úspěchem. Vždyť Jižní Korea dostala bůra od české reprezentace, která na šampionátu ani nebyla a o 9 měsíců později cvičila světové velmoci, i když s nutnou dávkou přízně mužů s píšťalkou.

  Náš příběh má ovšem ještě dvě pointy. První přišla o čtyři roky později v roce 2006 na mistrovství světa v Německu. Tam se Jižní Korea vrátila do „podpalubí“ a nepostoupila ze základní skupiny. Za to Itálie vyhrála celý turnaj, když v osmifinále porazila Austrálii z vymyšlené penalty. Tu proměnil Francesco Totti a na lavičce poražených stál Guss Hiddink! Karma v přímém přenosu.

  Druhá story je z léta 2010. A má kulisy temného thrilleru. Na letišti v New Yorku byl zatčen Ekvádorec Byron Moreno, když měl na těle přilepených deset sáčků s heroinem! Odseděl si 30 měsíců. Když tato zpráva vyšla na povrch, rýpnul si pro změnu brankář Buffon. „V našem zápase to vypadalo, že má heroin spíše v sobě.“

  Letošní postup do osmifinále mistrovství světa mají už Korejci bez kontroverzí a celý fotbalový svět je chválí za pohledný atletický fotbal. Proti Brazilcům jim nikdo nedává příliš šancí. Tak to ale bylo i před 20 lety, a jak to nakonec dopadlo.

  Zápas Brazílie – Jižní Korea začíná dnes ve 20 hodin. Dojde k další senzaci?

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.