FotbalLegendární faul slaví 17 let. Tolik let uplynulo od Zidaneho hlavičky ve...

Legendární faul slaví 17 let. Tolik let uplynulo od Zidaneho hlavičky ve finále MS

Dost možná se jedná o nejslavnější faul v historii fotbalu. A právě dnes slaví svoje narozeniny. Letí to, za rok už bude plnoletý. Zinedine Zidane ve finále mistrovství světa udeřil hlavou italského soka Marca Materazziho. Byla z toho červená karta a prohra Francie na penalty. Celou situaci ještě umocnil fakt, že se jednalo o poslední zápas Zidaneho kariéry.

Trochu překvapivě celá ta zpráva jen lehce zašuměla a zase tak nikoho nevzrušovala. „Po mistrovství světa ukončím kariéru,“ prohlásil před turnajem v Německu Zinedine Zidane. Ačkoliv to řekl pravděpodobně nejlepší fotbalista poslední desetiletky, závěrečné roky kariéry už vavříny příliš nesbíral.

S Realem Madrid za pět let svého působení získal jediný titul ve španělské lize a s Francií se na posledním Euru poroučel už ve čtvrtfinále, když favorit senzačně padl s pozdějšími šampiony z Řecka. Právě po mistrovství Evropy oznámil Zidane konec reprezentační kariéry, ale když viděl, jak se jeho nástupci souží, tak se zhruba po roce vrátil. Francouzi se na mundial kvalifikovali, ale v deseti duelech kvalifikace nastříleli pouhých 14 branek. I proto média a experti více věřili Brazílii, Argentině či domácímu Německu. I slavná parta trenéra Brücknera si dělala větší naději na medaili než galský kohout. Ten měl zakokrhat poměrně brzy.

Francii navíc vedl neoblíbený a později dokonce nenáviděný trenér Raymond Domenech. Ten vsadil v Německu na partu veteránů, kterou kromě Zidaneho zastupovali v sestavě ještě Barthez, Thuram, Trezeguet či Vieira. Start turnaje nahrál škarohlídům. Francie – Švýcarsko 0:0, Francie – Jižní Korea 1:1. V obou duelech navíc Zidane obdržel žlutou kartu a v závěrečném zápase týmu scházel. Favorit skupiny musel nutně porazit nováčka z Toga, aby se kvalifikoval dále. Tým bez Zidaneho sehrál první povedenější zápas a vyhrál 2:0.

Na osmifinále ale samozřejmě vrátil Domenech svého kapitána do sestavy. Přesto byli Francouzi v roli outsiderů. Více se věřilo Zidaneho partě spoluhráčů z Realu Madrid Raúlovi, Casillasovi či Ramosovi, kteří reprezentovali Španělsko. Ale chyba lávky! Francie zvítězila 3:1 a samotný Zidane se na triumfu podílel jednou trefou. „Možná máme starý tým, ale dokážeme být trpěliví. Vieira a Zidane byli ve skupině kritizováni, ale dnes patřili k nejlepším,“ poukázal Domenech.

Ve čtvrtfinále mělo přejít k předání žezla. Zidane měl odehrát poslední zápas v kariéře a na trůn měl usednout Brazilec Ronaldinho. Zápas ve Frankfurtu nad Mohanem pro to byl ideálním místem. Jenže parta starců se opět vzepřela a Zidane předvedl báječný výkon. Od prvních minut se zápasem bavil, byl lehkonohý, rozdával pasy, jesle a logicky nahrál na jediný gól zápasu Henrymu. V tu chvíli už bral Francouze každý vážně a najednou byli oni největším favoritem na zlato. V nudném semifinále porazili 1:0 díky Zidanově penaltě Portugalsko, a tak se legendární Zizou loučil ve finálovém klání. Poslední překážkou byla Itálie.

A finále začalo snově. Po pěti minutách sebou hodil ve vápně Franocuz Malouda a sudí Elizondo mu pád zbaštil. Jelikož VAR začal o sporných momentech rozhodovat na mistrovství světa až za 12 let, tak si Zidane začal štelovat míč na puntík. Měl trochu štěstí, protože jeho penaltový lob šel do břevna, ale od něj se odrazil těsně za brankovou čáru. Ovšem už v 19. minutě se hlavou prosadil Ital Materazzi. Stav 1:1 vydržel až do prodloužení, i když se hrál poměrně svižný fotbal s mnoha šancemi. A ve 107. minutě se potkali oba střelci branek. Mimo záběr kamer si něco Zidane s Materazzim vysvětlovali a Francouz se najednou otočil a italského stopera hlavou udeřil do hrudníku. Brankář Buffon celou situaci dobře viděl a urgoval rozhodčího. Po chvilkových dohadech sudí Elizondo Zidaneho vyloučil. Když 34letý záložník, vyhlášený později nejlepším hráčem turnaje, míjel u střídaček zlatou trofej, ani na ní nepohlédl. V tu chvíli bylo v uvozovkách jedno, kdo finále nakonec vyhraje, největší highlight turnaje byl na světě. Bohužel. Zidane v penaltovém rozstřelu Francii scházel, protože se z titulu nakonec radovala Itálie.

Všichni se ptali, co řekl Materazzi tak hrozného, že se nechal Zidane natolik vyprovokovat. Nakonec to bylo tak, že ho měl italský rebel osočit, že je synem teroristické ženy. A v Zidanovi se vzbouřila alžírská krev. Dnes už legendární střet má dokonce sochu, stal se terčem mnoha parodií a nynějším pohledem, i když šlo o hodně surový zákrok, většina veřejnosti stojí za Zidanem.

Nejčtenější tento týden

Aberdeen rozhodne. Michael Van Gerwen nastoupí proti Humphriesovi v klíčové bitvě o play-off

Premier League Darts vstupuje do závěrečné fáze a tlak stoupá. V Aberdeenu se na Night 13 střetnou dvě velká jména, Michael van Gerwen a Luke Humphries, v zápase, který může zásadně zamíchat pořadím v boji o elitní čtyřku.

Mohamed Salah se vrátí na Anfield. Liverpoolská legenda chce stihnout rozlučku 

Zranění přišlo v nejméně vhodný moment, kdy se jeho éra v Liverpoolu chýlí ke konci. Mohamed Salah ale podle prvních zpráv neřekl poslední slovo a fanoušci slavného klubu tak stále věří, že svou hvězdu uvidí na hřišti ještě jednou.

Vladař zazářil a poslal Flyers dál, druhou nulou řídil postup, Dobeš vychytal Montrealu mečbol

Čeští brankáři výrazně promluvili do play off NHL. Daniel Vladař zazářil v brance Philadelphie, proti Pittsburghu pochytal všech 42 střel a dovedl Flyers k výhře 1:0 v prodloužení i k postupu do druhého kola. Jakub Dobeš zase pomohl Montrealu k vítězství 3:2 nad Tampou Bay a Canadiens vedou v sérii 3:2 na zápasy.

Bezpečnost FIFA MS 2026 není jistá. Bílý dům žádá obnovení klíčového úřadu 

Přípravy na fotbalové mistrovství světa ve Spojených státech komplikují politické spory i bezpečnostní incident ve Washingtonu. Bílý dům varuje, že bez plně funkčního ministerstva vnitřní bezpečnosti může být organizace turnaje ohrožena. FIFA zatím mlčí. 

Fabio Wardley poslal jasný a tvrdý vzkaz svému soupeři Duboisovi

Souboj dvou ranařů slibuje krev už od prvního gongu. Fabio Wardley chce v titulovém zápase proti Danielu Duboisovi rozpoutat otevřenou bitvu bez taktizování. V Manchesteru půjde o pás organizace WBO a podle všeho i o rychlý a nekompromisní průběh.

Pastrňák rozhodl v prodloužení a udržel Boston ve hře

David Pastrňák znovu ukázal, proč patří mezi největší lídry Bostonu. Český útočník rozhodl pátý zápas série proti Buffalu krásným blafákem v prodloužení. Bruins vyhráli 2:1 a snížili stav série na 2:3. Jejich sezona tak pokračuje a série se vrací do Bostonu.

Pardubice po čtrnácti letech slaví titul

Pardubické Dynamo se vrátilo na extraligový trůn. V šestém finále vyhrálo v Třinci 5:4 po prodloužení a celou sérii ovládlo 4:2 na zápasy. Hlavní roli sehrál Roman Červenka, který dal dva góly a v čase 60:57 rozhodl o zlaté tečce za sezonou.

Lehečka v Madridu přehrál Musettiho a jde do čtvrtfinále

Jiří Lehečka dál září na antukovém Masters v Madridu. Český tenista zvládl osmifinále proti Lorenzu Musetti, kterého porazil jasně 6:3 a 6:3. Na kurtu působil jistě, dobře servíroval a soupeře často tlačil agresivní hrou. Ve čtvrtfinále ho čeká Arthur Fils.

Mercedes pod tlakem. Toto Wolff musí krotit ambice svých jezdců

Tři závody, tři dominantní víkendy a dvojice jezdců na čele šampionátu. Mercedes vstoupil do sezony 2026 ve velkém stylu. Šéf týmu Toto Wolff však upozorňuje, že boj mezi Georgem Russellem a Kimim Antonellim má jasná pravidla.

Vladařovi rozhodl smolný odraz, Vejmelka padl v prodloužení

Českým brankářům pondělní program play off NHL radost nepřinesl. Daniel Vladař s Philadelphií nevyužil druhý mečbol proti Pittsburghu a po porážce 2:3 vede jeho tým už jen 3:2 na zápasy. Karel Vejmelka s Utahem sahal po velkém obratu proti Vegas, jenže Golden Knights nakonec vyhráli 5:4 v prodloužení a srovnali sérii na 2:2.

Plíšková v Madridu prošla do čtvrtfinále

Karolína Plíšková pokračuje v Madridu ve výborné jízdě. Česká tenistka zvládla osmifinále proti Solaně Sierře a po výhře 6:4, 6:3 si zahraje o semifinále. Bývalá světová jednička zároveň výrazně posílí svou pozici v žebříčku a přiblíží se návratu do elitní stovky.

Drama i dominance v NBA play off, favorité jsou krok od postupu

Nedělní zápasy prvního kola NBA play off přinesly jasné vzkazy. Boston a San Antonio mají postup na dosah, Houston odmítl konec sezony a Toronto srovnalo krok s Clevelandem. Každá série nabídla jiný příběh, od defenzivních bitev po jednoznačné demolice.

Motor má nového kouče, tým přebírá Petrovický

Hokejisté Českých Budějovic vstoupí do nové extraligové sezony s novým trenérským štábem. Motor povede slovenský kouč Róbert Petrovický, který naposledy působil v Olomouci. Po jeho boku budou pracovat Valdemar Jiruš a David Vrbata. Klub tím uzavřel důležitou část změn po odchodu Ladislava Čiháka.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama