FotbalKontroverzní návrh. Některé zápasy Ligy mistrů chtějí velkokluby hrát mimo Evropu

Kontroverzní návrh. Některé zápasy Ligy mistrů chtějí velkokluby hrát mimo Evropu

Přední evropské kluby chtějí další radikální změnu v rámci Ligy mistrů. Chtějí, aby se některé vybrané zápasy milionářské soutěže hrály mimo Evropu. Dočkat by se mohli fanoušci například v USA, Číně nebo na Blízkém východě. Týkat by se to mělo zatím pouze duelů základních skupin.

Už tento týden se na chorvatském ostrovu Hvar koná zasedání Výkonného výboru UEFA a poté se v tureckém Istanbulu uskuteční valná hromada Evropské klubové asociace (ECA). Právě na těchto konferencích se kluby a vedení zabývají způsoby, jak rozvíjet fotbal, a jak zvyšovat příjmy po covidové epidemii.

A jedním z bodů, jenž se bude probírat, bude i možnost přesunutí některých zápasů Ligy mistrů ze starého kontinentu. Projekt podporuje také prezident PSG Násir Al-Chelajfí, který je zároveň předsedou ECA a členem Výkonného výboru UEFA. Počítá se ale se souhlasem dalších věhlasných klubů.

Plán má umožnit celosvětové fanouškovské základně některých velkých klubů další velký zdroj příjmů. Zatím jde sice pouze o návrh, ale je jasné, že by pořádně rozčílil fanoušky v Evropě, kteří by svou nevoli dali jasně najevo, stejně jako tomu bylo při neúspěšném projektu Superligy. Právě po totálním krachu Superligy dala UEFA slavným klubům daleko větší pravomoce.

Na stole je ale další návrh. Projednávat se bude také možnost zahajovací turnaje, kterého by se zúčastnily čtyři mančafty včetně vítěze Ligy mistrů. I tento turnaj by se hrál mimo Evropu. Totéž se plánuje se Superpohárem, kde se střetává šampion Champions League a vítěz Evropské ligy.

A proč chtějí nejlepší kluby hrát mimo Evropu? ECA v minulém týdnu zveřejnila zprávu, podle níž až třetina čínských fanoušků a 28 % fanoušků z USA začalo fotbal sledovat díky nejlepším evropským ligám.

„To zdůrazňuje, že pro evropské kluby a soutěže existují příležitosti, jak na tomto zájmu a vlivu stavět, zvýšit dostupnost evropského klubového fotbalu pro tyto diváky a nadále budovat a prohlubovat zájem o evropský fotbal,“ píše se v oficiální zprávě.

Evropský fotbal by se tímto krokem přiblížil systému, kterým fungují soutěže v Severní Americe. NHL, NBA, NFL i MLB už uskutečnily několik zápasů mimo USA a Kanadu a spousta z nich se odehrála i na starém kontinentu. Navíc vstupenky na tyto duely bývají hodně cenným zbožím a klubům by tak mohly přitéct miliony navíc.

Letošní ročník nejlepší klubové soutěže světa je zhruba ve své polovině skupinových fází a chystá se na jednu už odsouhlasenou změnu. Od roku 2024 nahradí současný formát s 32 týmy nový, takzvaný švýcarský formát, ve kterém bude dokonce 36 celků.

Nejčtenější tento týden

„Mám toho dost.“ Max Verstappen po dalším selhání ostře kritizoval Red Bull

Max Verstappen po Velké ceně Velké Británie nešetřil kritikou vlastního týmu. Čtyřnásobný mistr světa označil technickou závadu svého monopostu za nebezpečnou a přiznal, že už má opakujících se problémů plné zuby. Podle něj může podobná porucha v rychlých zatáčkách skončit vážnou nehodou.

Leclerc v Silverstonu ukončil téměř dvouleté čekání na vítězství

Charles Leclerc ovládl Velkou cenu Británie a připsal si první triumf ve formuli 1 od října 2024. Jezdec Ferrari využil skvělý start, udržel vedení po většinu závodu a v cíli slavil před Georgem Russellem a týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem. Dramatický průběh ovlivnily technické potíže Kimiho Antonelliho i závěr za safety carem.

Lesní požáry změní Tour de France. Třetí etapa se pojede bez diváků

Pořadatelé Tour de France museli kvůli rozsáhlému lesnímu požáru na jihu Francie přijmout bezprecedentní opatření. Třetí etapa se sice pojede podle plánu, diváci ale nedostanou povolení postavit se podél trati ani fandit v cíli.

Muchová zvládla české derby a ve Wimbledonu je ve čtvrtfinále

Karolína Muchová vyhrála jedno z největších českých derby letošního Wimbledonu. V osmifinále porazila Barboru Krejčíkovou 7:5, 5:7, 6:3 a po bitvě dlouhé dvě hodiny a 45 minut postoupila do čtvrtfinále. Předloňská šampionka turnaje sice ve druhém setu předvedla velký návrat, ale Muchová se z nepříjemného výpadku rychle oklepala.

Čeští volejbalisté do 22 let vyhráli mistrovství Evropy

Čeští mladí volejbalisté dosáhli na největší úspěch své generace. Ve finále evropského šampionátu v portugalské Albufeiře porazili Polsko 3:1 na sety a poprvé v historii ovládli mistrovství Evropy do 22 let. Po vyrovnaném průběhu rozhodli ve svůj prospěch především skvělým závěrem zápasu.

Antonelli odstartuje do Velké ceny Británie z pole position

Andrea Kimi Antonelli má za sebou mimořádně povedený víkend v Silverstonu. Devatenáctiletý pilot Mercedesu nejprve ovládl sobotní sprint a následně vyhrál i kvalifikaci na dnešní Velkou cenu Británie. Do první řady se vedle něj postaví Charles Leclerc, hned za nimi odstartují Lewis Hamilton a George Russell.

Bartůňková bere Wimbledon jako velký krok dopředu

Nikola Bartůňková opustila Wimbledon ve třetím kole, ale z Londýna neodjíždí se sklopenou hlavou. Dvacetiletá česká tenistka podlehla Barboře Krejčíkové 3:6, 5:7, přesto svůj první start v hlavní soutěži dospělých na travnatém grandslamu hodnotila velmi pozitivně.

Wimbledon nabídne ostré osmifinále. Aryna Sabalenka vyzve rozjetou Osaku

Centrální kurt ve Wimbledonu se může těšit na jeden z nejatraktivnějších zápasů letošního turnaje. Světová jednička Aryna Sabalenka zvládla souboj s Lotyškou Jelenou Ostapenko a v osmifinále narazí na čtyřnásobnou grandslamovou šampionku Naomi Osaku, která zatím na travnatých dvorcích září.

Klopp je připraven převzít Německo

Jürgen Klopp se může vrátit k trenérské práci v nejviditelnější možné roli. Bývalý kouč Liverpoolu a Dortmundu potvrdil, že jedná s Německým fotbalovým svazem o převzetí reprezentace. Národní tým hledá nového trenéra po rezignaci Juliana Nagelsmanna, který skončil po neúspěchu na mistrovství světa.

Hamilton ovládl jediný trénink v Silverstonu

Lewis Hamilton zajel nejrychlejší čas jediného volného tréninku před Velkou cenou Británie formule 1. Na domácí trati porazil vedoucího muže šampionátu Kimiho Antonelliho a naznačil, že Ferrari může o víkendu bojovat o přední příčky.

Daniel Vladař má o budoucnosti ve Flyers jasno

Český brankář Daniel Vladař si prodloužení smlouvy s Philadelphií vysnil už po své první sezoně v klubu. Nový pětiletý kontrakt začne platit od ročníku 2027 až 2028 a podle gólmana byla dohoda otázkou okamžiku. Flyers mu navíc dali jasně najevo, že s ním počítají jako s jednou z klíčových postav budoucnosti.

Konec jedné cyklistické éry. Chris Froome po těžké nehodě ukončil slavnou kariéru

Jeden z nejúspěšnějších silničních cyklistů moderní historie oznámil konec profesionální kariéry. Brit Chris Froome, čtyřnásobný vítěz Tour de France, se rozhodl definitivně uzavřít svou sportovní cestu poté, co se už nedokázal vrátit po vážné nehodě z loňského roku. Za sebou zanechává kariéru plnou rekordů, nezapomenutelných momentů i několika kontroverzí.

Jakub Dobeš prodloužil smlouvu s Montrealem do roku 2030

Český brankář Jakub Dobeš si po výborné sezoně v NHL výrazně finančně polepší. Montreal s pětadvacetiletým gólmanem uzavřel novou tříletou smlouvu, která začne platit od sezony 2027 až 2028. Celková hodnota kontraktu dosahuje 16 milionů dolarů, což představuje téměř 340 milionů korun.

Táborsko odmítlo první ligu, šanci nyní zvažuje Artis Brno

Táborsko nevyužije mimořádnou možnost zahrát si v příští sezoně nejvyšší fotbalovou soutěž. Vedení klubu nabídku po důkladném zvážení odmítlo. Hlavními důvody byly nevyhovující stadion, nejistota kolem domácích zápasů v Českých Budějovicích i krátký čas na sestavení konkurenceschopného týmu. Dalším osloveným klubem je nyní Artis Brno.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama