MotorsportKönigovi pomáhá jezdec se zkušenostmi z MotoGP. Už na mě bude tlačit,...

Königovi pomáhá jezdec se zkušenostmi z MotoGP. Už na mě bude tlačit, říká český jezdec

Vylepšit 18. místo, tedy dosavadní maximum v šampionátu superbiků. A hlavně zrychlovat, držet se zkušenějších soupeřů. Takové jsou cíle Olivera Königa v portugalském Estorilu, kde o víkendu čekají českého jezdce další závody. A v nich už ví, že musí ukázat alespoň dílčí úspěchy. To od něj očekává David Salom, bývalý zkušený závodník, který na Olivera v týmu Orelac dohlíží. „Zatím na mě moc netlačil, což se má prý od Portugalska změnit. Těším se na další závodní víkend,“ prohlásil nováček v MS superbiků.

Je pod profesionálním dohledem a v komfortním prostředí. Oliver König je ve španělském týmu jediným závodníkem, a tak se všichni o něho starají. V Orelacu mu například radí David Slalom, který nakoukl také do MotoGP. „Řeším s ním všechny jezdecké záležitosti, třeba jak se pohybovat na motorce, náklony, techniku jízdy atd. Také jsem s ním v kontaktu ohledně přípravy a kondičky,“ popsal König, kterého čeká třetí letošní závodní víkend v královské třídě superbiků.

Salom patří ke zkušeným španělským jezdcům. Celkově absolvoval 74 závodů v MS superbiků, ve kterých získal 152 bodů. Úspěšnější byl v supersportech, tedy v nižší kategorii, kde v roce 2011 dojel na celkovém druhém místě a vystoupal třikrát na stupně vítězů. V následujícím roce zavítal také do MotoGP, ale pouze na dva závody. Například v San Marinu si dojel pro bod za patnácté místo, tehdy Grand Prix nedokončil Karel Abraham. Poslední závod 37letý Španěl odjel v roce 2015, nyní spolupracuje s týmem Orelac Racing, kde má na starosti růst Königa.

„Je v pozici crew chiefa neboli šéf mechanika, který rozhoduje o strategii a nastavení. K ruce má inženýra na elektroniku – data a řídící jednotku a mechaniky. To, že je bývalý jezdec, je výhodou, protože může poradit jezdecky a zná všechny okruhy,“ viděl výhody Miloš Čihák, zkušený manažer. Právě se Salomem komunikuje König nejčastěji a řeší s ním detaily jízdy na superbiky. „Doposud na mě moc netlačil, nechával mi prostor se s motorkou více sžít. Od Estorilu už prý trochu zatlačí. Tak jsem zvědavý, jak se komunikace změní. Půjde ale hlavně o to, abychom se zaměřili na nějaké dílčí výsledky a cíle, které by bylo dobré, abych splnil,“doplnil český jezdec, který zatím v premiérové sezoně mezi elitou dojížděl na příčkách kolem 20. místa.

První tréninky už dnes

Už v pátek čekají Königa první tréninky, které budou důležité. V Portugalsku toho totiž tolik nenajezdil. „Nevím, co od toho čekat. Nechci ale dojet poslední a nechci mít na konci závodu ztrátu,“dodal český jezdec, který o přestávce pilně trénoval. „Cvičil jsem, jezdil na kole, byl jsem dvakrát na silniční motorce. Jednou v Mostě, jednou na Slovakia ringu. Zaměřil se na ruce a záda, vše cvičil na Brumlovce, kde mám svého trenéra.“ První závod v Portugalsku odstartuje v sobotu od 14:00, ve stejný čas pak v neděli.

Nejčtenější tento týden

Tadej Pogačar ovládl slavnou etapu na Den dobytí Bastily. V Tour de France zvýšil náskok na více než tři minuty

Tadej Pogačar znovu potvrdil, proč je největším favoritem letošní Tour de France. Slovinský cyklista ovládl náročnou horskou desátou etapu, připsal si už třetí etapové vítězství v letošním ročníku a v celkovém pořadí navýšil svůj náskok před Jonasem Vingegaardem na více než tři a půl minuty.

Bejlek zvládla vstup do turnaje v Aténách a zahraje si o čtvrtfinále

Sára Bejlek zvládla první překážku na turnaji WTA v Aténách. Česká tenistka přehrála v úvodním kole Slovenku Viktórii Morvayovou 6:0 a 7:5. Po jednoznačném prvním setu ale musela ve druhé sadě otáčet nepříznivý vývoj. O postup mezi nejlepší osmičku si nyní zahraje proti talentované Rakušance Lilli Tagger.

Před letní pauzou se láme sezona F1. Belgie a Maďarsko mohou změnit boj o titul i budoucnost Verstappena

Dva závody, které mohou výrazně ovlivnit zbytek sezony F1. Velké ceny Belgie a Maďarska uzavřou první polovinu mistrovství světa před tradiční letní přestávkou. Ve středu pozornosti bude nejen souboj o titul mezi jezdci Mercedesu, ale také budoucnost Maxe Verstappena, návrat Ferrari do špičky či očekávané technické novinky Aston Martinu.

Krutá zpráva po porážce. Šipkař Danny Noppert zveřejnil nenávistné útoky od fanoušků sázek

Porážka na turnaji European Darts Open pro něj znamenala konec sportovních nadějí, tím ale nepříjemnosti neskončily. Nizozemský šipkař Danny Noppert po vyřazení od Sebastiana Bialeckého zveřejnil šokující zprávy, které mu začaly chodit na sociálních sítích. Jeden z útočníků zašel tak daleko, že zneužil bolestivou rodinnou tragédii, s níž se Noppert vyrovnává dodnes.

Sinner obhájil titul ve Wimbledonu a přidal pátý grandslam

Jannik Sinner znovu ovládl Wimbledon. Ve finále porazil Alexandera Zvereva po čtyřsetové bitvě 6:7, 7:6, 6:3 a 6:4. Italská světová jednička získala první grandslamový titul v sezoně a celkově pátý. Zároveň se zařadila mezi hráče, kteří dokázali na londýnské trávě obhájit triumf.

Vémola se vrací do klece a ve Frankfurtu vyzve Vosgröneho

Karlos Vémola se po více než roce vrací k profesionálním zápasům. Česká legenda MMA nastoupí 26. září na stadionu Deutsche Bank Park ve Frankfurtu, kde ji v domluvené váze do 89 kilogramů čeká neporažený německý bojovník Frédéric Vosgröne. Organizace očekává jeden z největších turnajů své historie před bezmála 60 tisíci fanoušky.

Van der Poel vyhrál devátou etapu Tour de France

Mathieu van der Poel ovládl devátou etapu Tour de France po úspěšném úniku a ve spurtu čtyřčlenné skupiny si připsal třetí etapové vítězství v kariéře. Kvůli vysokým teplotám organizátoři zkrátili trasu na 154,6 kilometru. Žlutý trikot uhájil Tadej Pogačar, zatímco Mathias Vacek po náročném dni výrazně klesl průběžným pořadím.

Salač v Německu předvedl stíhací jízdu a skončil sedmý

Filip Salač napravil nepovedenou kvalifikaci výborným výkonem v závodě Moto2 na Sachsenringu. Český jezdec se z patnáctého místa na startu posunul až na sedmou příčku a posedmé za sebou skončil v elitní desítce. V průběžném pořadí mistrovství světa si navíc udržel osmé místo.

České finále Wimbledonu ovládla Linda Nosková

Linda Nosková získala první grandslamový titul v kariéře. Ve finále Wimbledonu porazila Karolínu Muchovou 6:2, 5:7 a 6:3. Český tenis tak ovládl ženskou dvouhru v All England Clubu potřetí za poslední čtyři roky.

Linda Nosková hraje ve Wimbledonu svůj nejlepší tenis

Linda Nosková vstupuje do prvního grandslamového finále kariéry ve velké formě. Ve 21 letech se ve Wimbledonu utká s Karolínou Muchovou a už teď má jistý posun mezi osm nejlepších hráček světa. Na trávě přitom ještě nedávno hledala jistotu. Letos na ní ale vyhrála turnaj v Berlíně a v Londýně přidala další životní výsledek.

Chris Billam-Smith odmítá čekat na Opetaiu. Po brutální bitvě už vyhlíží další velký zápas

Chris Billam-Smith se po tvrdé výhře nad Ryanem Rozickim zotavil překvapivě rychle a chce se ještě letos vrátit mezi provazy. Jeho vysněným soupeřem zůstává šampion Jai Opetaia, britský boxer ale dává jasně najevo, že kvůli němu nebude odkládat další zápas.

Conor McGregor strhl Hollowayovi brýle. Návrat irské hvězdy provázely emoce i bouřlivé ovace

Conor McGregor je po dlouhé pauze zpět v UFC a ještě před samotným zápasem s Maxem Hollowayem rozvířil emoce. Na závěrečném staredownu strhl soupeři brýle, nechal se unášet ovacemi fanoušků a připomněl, proč stále patří mezi nejsledovanější bojovníky světa. Jeho návrat ale dál provázejí kontroverze i pochybnosti o tom, zda dokáže navázat na někdejší slávu.

Nejlepším hokejistou roku podle IIHF se stal Macklin Celebrini

Kanadský útočník Macklin Celebrini ovládl anketu Mezinárodní hokejové federace o nejlepšího hokejistu uplynulé sezony. Dvacetiletý talent zaujal výkony v NHL i na reprezentační scéně. Za sebou nechal amerického brankáře Connora Hellebuycka i finského útočníka Sebastiana Aho.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama