8.9 C
Czech
Čtvrtek 12. března 2026
MotorsportKönig má potenciál dojíždět na bodech, myslí si Kněžínek

König má potenciál dojíždět na bodech, myslí si Kněžínek

Dvacet let se pohybuje v paddocku světového šampionátu superbiků. Začínal u Ondřeje Ježka, nyní pomáhá Oliveru Königovi v týmu Orelac Racing Movisio. Zároveň elektronik Michal Kněžínek byl u několika dalších závodníků. „Oliver má určitě potenciál jezdit na bodech. Kdyby se nám nekazila tolik technika v závodech, dokázali bychom to všem také v letošním roce,“ dodal zkušený Kněžínek, který si spolupráci pochvaluje. V akci bude také o víkendu, kdy zavítá seriál superbiků do španělské Aragonie.

Ví, jak už na něj. Když se například po trénincích na závodním okruhu vrátí Oliver König do boxu, neosloví ho ihned s dotazem na techniku. „Pochopil jsem, že potřebuje chvíli času. Musí si totiž všechno nejdříve rozmyslet, aby nám pak poskytl zpětnou vazbu. Je to pro něho důležité,“ dodal úsměvem specialista na elektroniku Kněžínek. Podle něho se už naučil König podávat dobré a přínosné informace o chování motorky.

Dříve to bylo z Olivera těžké dostat, delší dobu se rozmýšlel. Teď už je to lepší. Zajímá nás, jestli je motorka na trati tvrdší nebo měkčí, jak se chová podvozek. Nebo jestli se přehazuje hůře nebo lehce,“ popsal rutinní záležitosti Kněžínek. V týmu Orelac Racing Movisio mu pomáhá také Ondřej Ježek, současný rider coach Königa. „Dostáváme zpětné informace také od něho, protože vše sleduje přímo z trati. Je to pro nás rozhodně přínosné,“ dodal Kněžínek, který by rád viděl českého jezdce v MS superbiků na lepších místech.

König je totiž stále v letošní sezoně bez bodu. Na vině je podle Kněžínka také jeho technika – závodní stroj kawasaki. „Když se nám stane nějaký technický problém, tak bohužel většinou v závodě, což není vůbec ideální. Například na jeho domácí trati v Mostě měl Oliver smůly opravdu hodně a nemohl jet zcela naplno. Přitom je rozhodně rychlým klukem, už bych mu přál, aby zajížděl na přednějších pozicích,“ doplnil Kněžínek, který není jediným mechanikem či specialistou na elektroniku v paddocku MS superbiků.

Šikovné české ruce tu prý mají skvělou pověst. „Ví se o nás, že si umíme poradit v jakékoliv situaci, improvizujeme a jsme rychlí. Když se dívám na jiné národnosti v tomto oboru, tak je fakt, že některým to trvá delší dobu při práci. Ale nechci být moc konkrétní,“ zakončil s úsměvem Kněžínek. Ten má k ruce v týmu dalšího českého mechanika – Lukáše Poršeho. Pomáhat budou Königovi od pátku do neděle ve španělské Aragonii.

Nejčtenější tento týden

Berger za nakopnutí Kuchty trest nedostane, Slavia ale čelí řízení

Disciplinární komise nemůže potrestat slávistického fyzioterapeuta Daniela Bergera za incident z poločasové přestávky derby se Spartou. Důvod je prostý, není členem FAČR. Případ tím ale nekončí. Komise už zahájila řízení se Slavií a čeká, jak klub zareaguje na selhání svého zaměstnance.

Jiří Tuž poprvé v kariéře vystoupal na pódium Světového poháru

Český běžec na lyžích Jiří Tuž prožil v Drammenu životní večer. Ve sprintu klasickou technikou dojel druhý a poprvé v kariéře se dostal na stupně vítězů ve Světovém poháru. Jednadvacetiletý reprezentant navázal na silné výsledky z této sezony a potvrdil, že už patří mezi nejužší sprintařskou špičku.

Jack Draper šokoval Djokoviče v Indian Wells, Kartal kvůli zranění odstoupila 

Britský tenista Jack Draper zaznamenal jedno z největších vítězství své kariéry, když v osmifinále turnaje v Indian Wells porazil Novaka Djokoviče. Po více než dvou a půl hodinách dramatického boje zvítězil 4:6, 6:4, 7:6 a poprvé v kariéře dokázal srbského šampiona porazit.

Írán o účasti na fotbalovém mistrovství světa FIFA neuvažuje, uvedl tamní ministr sportu

Írán se podle ministra sportu a mládeže Ahmada Donjamalího v současné situaci nemůže zúčastnit fotbalového mistrovství světa 2026. Turnaj se má konat ve Spojených státech, Kanadě a Mexiku a začne 11. června, šance na účast íránského týmu je však mizivá.

Pastrňák rozhodl, Nečas skóroval a čeští brankáři slavili

Čeští hokejisté byli v úterním programu NHL znovu výrazně vidět. Martin Nečas sice pomohl Coloradu gólem, jenže jeho tým doma padl s Edmontonem 3:4. David Pastrňák naopak v prodloužení připravil vítěznou branku Bostonu proti Los Angeles. Radost měli i gólmani Jakub Dobeš a Lukáš Dostál, kteří své týmy podrželi při výhrách.

Ronda Rousey zpět v kleci. Po deseti letech vyzve Carano

Bývalá hvězda smíšených bojových umění Ronda Rousey chce podle svých slov „přepsat svůj konec“, když se po deseti letech vrátí do MMA zápasem proti Gině Carano. Souboj dvou amerických legend se uskuteční 16. května v aréně Intuit Dome.

Donald Trump by podle Infantina uvítal účast Íránu na mistrovství světa

Americký prezident Donald Trump podle prezidenta FIFA Gianniho Infantina uvedl, že íránská reprezentace je na letošním mistrovství světa ve fotbale ve Spojených státech vítána, a to i navzdory probíhajícímu vojenskému konfliktu mezi oběma zeměmi.

Šesti íránským fotbalistkám byl udělen azyl v Austrálii

Příběh íránského ženského fotbalového týmu během asijského šampionátu v Austrálii má nečekané pokračování. Několik hráček se rozhodlo nevrátit do vlasti a požádalo o ochranu. Australská vláda jim nabídla humanitární víza.

Vladař inkasoval šestkrát, Vaněček pomohl Utahu alespoň k bodu

Dva čeští brankáři zasáhli do pondělního programu NHL, ani jeden ale na výhru nedosáhl. Daniel Vladař prožil v dresu Philadelphie velmi těžký večer a po šesti inkasovaných gólech střídal. Vítek Vaněček naopak držel Utah dlouho ve hře, jeho tým však nakonec padl v Chicagu po prodloužení.

Siniaková v Indian Wells vyřadila obhájkyni titulu Andrejevovou

Kateřina Siniaková zvládla v Indian Wells mimořádně těžký zápas a poprvé v kariéře prošla do osmifinále dvouhry. Česká tenistka po téměř tříhodinové bitvě porazila obhájkyni titulu Mirru Andrejevovou 4:6, 7:6, 6:3. V dalším kole narazí na Elinu Svitolinu.

Kämpf se ve Washingtonu těší na novou šanci, debut zatím brzdí administrativa

David Kämpf má za sebou další nečekaný přesun v NHL a v novém působišti zatím sbírá první dojmy. Český útočník po odchodu z Vancouveru přiznal, že ho výměna zaskočila, zároveň ale neskrývá radost z angažmá ve Washingtonu. Do kabiny přišel mezi známé tváře a věří, že týmu brzy pomůže i na ledě.

Ostuda po Old Firm derby. Na hřiště vtrhli fanoušci, zasahovala policie 

Čtvrtfinále Skotského poháru mezi Rangers a Celticem mělo být dalším velkým dílem slavného Old Firm derby. Nakonec se však bude mluvit především o chaotických scénách po závěrečném hvizdu. Po penaltovém rozstřelu, který poslal Celtic do semifinále, totiž na trávník stadionu Ibrox vtrhli fanoušci obou klubů a incidenty nyní vyšetřuje policie i skotská fotbalová asociace.

Luke Littler obhájil titul z UK Open po výhře nad Wadem

Luke Littler obhájil triumf na turnaji UK Open, když ve finále v Mineheadu porazil Jamese Wadea 11:7. Devatenáctiletý mistr světa tak navázal na loňský titul a stal se prvním hráčem od Michaela van Gerwena v letech 2015 a 2016, kterému se podařilo vyhrát „FA Cup šipek“ dvakrát po sobě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama