MotorsportKdo vyhraje v Abú Dhabí, bude králem F1. Hamilton má po Arábii...

Kdo vyhraje v Abú Dhabí, bude králem F1. Hamilton má po Arábii stejně bodů jako Verstappen

Příznivci závodů formule 1 si lepší sezonu snad ani nemohli přát. Odjeto je 21 Velkých cen z 22 a o titul se rvou úřadující šampion Lewis Hamilton a holandský mág Max Verstappen. Do posledního měření sil vjedou oba borci se stejným počtem bodů, Brit totiž kraloval trati v saudskoarabské Džiddě.

Seriál formule 1 vjíždí do závěrečné zatáčky. Už příští týden se na trati v Abú Dhabí pojede závěrečná Velká cena letošní sezony. Jak vypadá pořadí jezdců? Dlouho vedl holandský jezdec Max Verstappen, parádními výkony v posledních několika závodech se ale na něj dotáhl Lewis Hamilton.

Oba elitní piloti vjedou do poslední zastávky šampionátu se stejným počtem bodů. Dvojice má v čele pořadí údaj 369,5, ve Spojených arabských emirátech tak půjde o všechno. Nikdo nemá výhodu, nikdo nemá nevýhodu. Během nedělního závodu se rozhodne o tom, kdo letos převezme korunu krále.

Báječná podívaná ve Džiddě

Předposlední závod letošního ročníku formule 1 se jel na trati v Saudské Arábii. A bylo se na co dívat! Už v kvalifikaci nebyla o drama nouze, Verstappen, tehdy ještě lídr, najel do zdi, poničil si vůz a obsadil až třetí místo. Nepovedená kvalifikace ho samozřejmě mrzela.

„Cítím se hrozně. Kvalifikace byla přesně podle našich představ, jel jsem své tempo. Třetí pozice na startu je zklamání, ale ukázali jsme, že auto je rychlé,“ pronesl Holanďan. Jeho ústřední rival Hamilton naopak zajel nejrychlejší čas a do Velké ceny startoval z prvního místa.

Verstappen měl jasný cíl. I přes nepřízeň v kvalifikaci si v závodě dojet pro titul mistra světa. Potřeboval, aby vyhrál s nejrychlejším kolem a Hamilton dojel šestý, nebo vyhrál bez nejrychlejšího kola a Hamilton dojel sedmý, aby dojel s nejrychlejším kolem druhý a Hamilton desátý nebo dojet druhý bez nejrychlejšího kola a Hamilton nebodoval.

To se ale k jeho smůle nestalo.

Osmý triumf, k tomu nejrychlejší kolo

Jak už bylo řečeno, oba jezdci, kteří se letos rvou o titul pro šampiona F1, mají v tabulce stejně bodů. Hamilton se dotáhl na svého soka díky vítězství a nejrychlejšímu kolu na trati v Saudské Arábii. Cesta k němu ale nevedla po vydlážděné cestě, ba naopak.

Velkou cenu ovlivnilo několik kolizí, během kterých se udál restart závodu. Na jednom vydělal Verstappen, který se ujal vedení díky Hamiltonově tahu s bohy, druhý restart začal Verstappen kvůli vyjetí z tratě na třetí pozici. Před Brita se ale dokázal v průběhu dalších kol natlačit.

Holanďan měl lepší výchozí pozici, ve 37. kole ale přišel zkrat. Vedl, nechtěl před sebe pustit Hamiltona, a tak zpomalil. Brit nestihl cuknout, do svého soka svůj monopost napálil a způsobil poškození obou vozidel.

„Nechápu, proč sešlápl brzdu tak silně. To kvůli tomu jsem do něj narazil. Bylo to trochu matoucí,“ myslí si Hamilton. „Zpomalil jsem, chtěl jsem ho pustit, byl jsem vpravo, ale on mě nechtěl předjet a srazili jsme se. Nechápu, co se tam stalo,“ opáčil Verstappen.

Komisaři nejprve udělili Verstappenovi trest 5 vteřin, po závodě jich ale nakonec bylo ještě 10. Celkové zúčtování ale žádnou velkou změnu nevidělo, celkově druhý Verstappen měl totiž na třetího Bottase dostatečný náskok. Hamilton předjel Verstappena až v závěru a na vině byla horší sada pneumatik u jezdce Red Bullu. Brit tak slaví třetí výhru v řadě.

Velká cena Saudské Arábie:

  • 1. Hamilton (Brit./Mercedes) 2:06:15,118, 2. Verstappen (Niz./Red Bull) -11,825, 3. Bottas (Fin./Mercedes) -27,531, 4. Ocon (Fr./Alpine) -27,633, 5. Ricciardo (Austr./McLaren) -40,121, 6. Gasly (Fr./AlphaTauri) -41,613, 7. Leclerc (Mon./Ferrari) -44,475, 8. Sainz (Šp./Ferrari) -46,606, 9. Giovinazzi (It./Alfa Romeo) -58,505, 10. Norris (Brit./McLaren) -1:01,358.

Pořadí šampionátu po 21 závodech z 22:

  • 1. Verstappen a Hamilton oba 369,5, 3. Bottas 218, 4. Pérez (Mex./Red Bull) 190, 5. Leclerc 158, 6. Norris 154, 7. Sainz 149,5, 8. Ricciardo 115, 9. Gasly 100, 10. Alonso (Šp./Alpine) 77.

Nejčtenější tento týden

České tenistky zažily na Štvanici rozdílný den

Barbora Krejčíková se do finále Livesport Prague Open neprobojovala. V téměř tříhodinovém semifinále podlehla osmnáctileté Rakušance Lilli Tagger 7:6, 3:6 a 6:7. České barvy však zůstaly ve hře alespoň ve čtyřhře, kde Lucie Havlíčková a Laura Samson postoupily do finále.

Carapaz ovládl královskou etapu Tour de France

Richard Carapaz vyhrál královskou 20. etapu Tour de France a přidal druhý triumf během tří dnů. Tadej Pogačar dojel čtvrtý a před nedělním finále drží náskok 6 minut a 26 sekund. K pátému celkovému vítězství mu stačí dokončit závěrečnou etapu v Paříži.

Poslední trénink v Maďarsku ovládl Lando Norris

Lando Norris zajel nejrychlejší čas závěrečného tréninku před Velkou cenou Maďarska. Úřadující mistr světa porazil Lewise Hamiltona o 0,117 sekundy, třetí skončil lídr šampionátu Kimi Antonelli. Výsledky slibují těsný boj o pole position.

Lyles prolétl stovku za 9,79. Na americkém šampionátu jasně zvítězil

Noah Lyles ovládl páteční finále stovky na americkém atletickém šampionátu v New Yorku. Olympijský vítěz časem 9,79 sekundy vyrovnal osobní rekord a zároveň zaběhl nejlepší světový výkon letošní sezony.

Z reprezentace vypadla, teď je mistryní světa. Kneblová ovládla slalom v Oklahomě

Tereza Kneblová proměnila návrat do české reprezentace v největší úspěch své kariéry. Třiadvacetiletá kanoistka vybojovala na mistrovství světa v Oklahoma City zlato a získala první individuální medaili z velké seniorské akce.

Pogačar ovládl Alpe d’Huez a přidal páté etapové vítězství na Tour

Tadej Pogačar znovu potvrdil roli největší hvězdy letošní Tour de France. Slovinský cyklista vyhrál devatenáctou etapu s cílem na legendárním Alpe d'Huez, navýšil svůj náskok v celkovém pořadí a navíc překonal více než třicet let starý rekord slavného stoupání. Po strhujícím výkonu si připsal už páté etapové vítězství v letošním ročníku.

Valentová oplatila Bouzkové loňské vyřazení, Krejčíková pokračuje bez ztráty setu

Tereza Valentová zvládla na Livesport Prague Open jeden z největších zápasů dosavadní kariéry. Ve čtvrtfinále otočila souboj s obhájkyní titulu Marií Bouzkovou, zvítězila po dramatickém průběhu 2:6, 6:4, 7:6 a oplatila jí loňské semifinálové vyřazení. Česká tenistka navíc dohrávala utkání se zdravotními potížemi, přesto si vybojovala postup mezi nejlepší čtyřku.

George Russell je nadšený. Mercedes prý vyřešil všechny technické potíže

George Russell věří, že Mercedes před Velkou cenou Maďarska odstranil problémy s pohonnou jednotkou, které ho připravily o konkurenceschopnost v Belgii. Britský pilot zároveň přiznal, že letošní sezona pro něj představuje dosud nejnáročnější psychickou zkoušku.

Luke Littler děsí soupeře. V Blackpoolu předvádí výkony jako z jiné planety

Luke Littler pokračuje na World Matchplay v Blackpoolu v mimořádných výkonech. Obhájce titulu bez větších problémů postoupil do semifinále přes Joshe Rocka a podle expertů hraje šipky, na které momentálně nikdo nestačí.

Krejčíková a Bejlek jsou ve čtvrtfinále Prague Open, Bartůňkovou zastavilo bolestivé drama

Barbora Krejčíková a Sára Bejlek potvrdily na domácím turnaji v Praze roli favoritek a postoupily mezi osm nejlepších. Krejčíková zvládla české derby s Lucií Havlíčkovou, Bejlek jasně přehrála Marii Timofejevovou. Naopak Nikola Bartůňková nevyužila ve třetím setu vedení 5:1 ani čtyři mečboly a po více než tříhodinové bitvě skončila.

Carapaz ovládl horskou etapu Tour de France a Vacek byl vidět v úniku

Richard Carapaz se dočkal druhého etapového triumfu na Tour de France. Ekvádorský cyklista rozhodl osmnáctou etapu únikem v závěrečném stoupání do střediska Orciéres Merlette. Žlutý trikot bez problémů uhájil Tadej Pogačar, který dál míří za celkovým vítězstvím. V průběhu etapy na sebe upozornil také český reprezentant Mathias Vacek, jenž dlouho figuroval v úniku.

Tyson Fury výrazně zhubl. Před zápasem v Thajsku bude čelit nejtěžšímu soupeři kariéry

Tyson Fury absolvoval oficiální vážení před pátečním duelem s polským obrem Mariuszem Wachem. Přestože britský boxer pokračuje ve zlepšování kondice, na váze byl proti svému soupeři výrazně lehčí. Zápas v Thajsku má být poslední prověrkou před očekávaným střetem s Anthonym Joshuou.

Gerwyn Price míří za titulem. World Matchplay ale poznamenal kolaps Menziese

Gerwyn Price potvrdil roli jednoho z hlavních favoritů World Matchplay a po přesvědčivém vítězství nad Robem Crossem postoupil do čtvrtfinále. Večer v Blackpoolu však poznamenal kolaps Camerona Menziese, který musel svůj zápas kvůli zdravotním problémům předčasně ukončit.

Miami omylem zveřejnilo video naznačující možný návrat LeBrona Jamese

Miami Heat rozvířilo spekulace o budoucnosti LeBrona Jamese. Klub na YouTube omylem zveřejnil odkaz na tiskovou konferenci, která měla představit jeho návrat. Video rychle zmizelo, ale fanoušci si ho všimli a začali řešit, zda se slavný basketbalista chystá zpět na Floridu.

Tereza Valentová otočila těžký zápas a Šalková zářila bleskovým postupem

České tenistky prožily na turnaji Livesport Prague Open mimořádně povedený den. Tereza Valentová po nepovedeném vstupu otočila duel proti Maya Joint a vybojovala čtvrtfinále. Dominika Šalková naopak nedala Océane Dodin žádnou šanci a po dominantním výkonu zvítězila za pouhých 49 minut. Obě hráčky po zápase neskrývaly spokojenost a už vyhlížejí další výzvy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama