Katar 2022Kapitán Francie na MS nenasadí duhovou pásku. Chce ctít zásady místní kultury

Kapitán Francie na MS nenasadí duhovou pásku. Chce ctít zásady místní kultury

Místo klasické kapitánské pásky se na MS ve fotbale udělala výjimka. Kapitáni obléknou duhové pásky, které značí podporu všem odlišným orientacím. Tento nápad vznikl v Nizozemsku jako projekt „One Love“. Ale například francouzský kapitán Hugo Lloris tuto pásku odmítl. Chce ctít tradice státu. V Kataru je totiž jakákoliv jiná sexuální orientace zakázána a přísně trestána.

Anglie, Belgie, Dánsko, Německo, Nizozemsko, Švýcarsko a Walesu. Těchto sedm zemí se zapojilo do podpory LGBTQ+ komunity. Nápad vznikl v Nizozemsku, že by kapitáni mohli nosit duhové pásky, které by tuto komunity podporovali. Po zkoumání se totiž přišlo na to, že právě fotbal je nejvíce negativním prostředím pro lidi z komunity. Duhová páska, která je hlavním znakem odlišnosti má na MS ve fotbale přinést mír pro všechny.

„Nošení společné pásky jménem našich týmů vyšle jasný vzkaz, jelikož to sleduje celý svět,“ řekl kapitán anglické reprezentace Harry Kane.

Francie měla být taky jednou ze zemí, která se do této akce zapojila. Kapitán týmu, Hugo Lloris však na tiskové konferenci řekl, že se nejspíše nechce účastnit tohoto nápadu. Přijde mu to hrubé vůči pravidlům a kultuře, ve které se fotbal odehrává.  Katar už je teď znám svými přísnými pravidly, kde diváci nesmí pít alkohol. Do kulturních tradic také zapadá odsuzování jakýchkoliv jiných pohlaví nebo lásky. V Kataru dokonce vydali prohlášení, že pokud se někdo přizná k tomu, že byl znásilněn, čeká na něm v nejhorším případě i vězení.

Projekt, který vznikl v Nizozemsku, nese název One Love. Podstata projektu je jasná, chtějí docílit rovnosti ve fotbale. K odlišné sexualitě už se stihl vyjádřit i ambasador Mistrovství světa ve fotbale Salmán. Z jeho slov je jasné, že jejich země opravdu není připravená na akceptování nebo dokonce změny. Katarští obyvatelé mají strach o svoje děti, aby neokoukali chování „odlišných“ lidí a nezkazilo to jejich výchovu.

„Chápu, že i gayové během šampionátu do Kataru přicestují, ale musí akceptovat naše pravidla. Nesmíme dovolit, aby se naše děti učili něčemu takovému,“prohlásil Salmán

Nejčtenější tento týden

O účast na londýnském maratonu 2027 se uchází rekordních 1,3 milionu lidí

Zájem o londýnský maraton dál roste a láme rekordy. Do losování pro ročník 2027 se přihlásilo přes 1,33 milionu lidí. Organizátoři tak hlásí historicky nejvyšší číslo a potvrzují, že závod patří k nejžádanějším na světě.

Francis Ngannou si brousí zuby na Paula. Zároveň také tipnul vítěze bitvy Fury vs. Joshua

Francis Ngannou znovu míchá kartami světa bojových umění. Po návratu do MMA připustil, že ho láká boxerský souboj s Jakem Paulem. A rozhodně nešetří sebevědomím. Vedle toho přidal i svůj pohled na dlouho očekávaný střet Furyho s Joshuou.

Max Verstappen opět ožil, Isack Hadjar v Miami havaroval 

Zatímco Max Verstappen po slabším úvodu sezony znovu našel ztracené tempo a přiblížil se špičce, jeho týmový kolega Isack Hadjar v Miami tvrdě narazil. Jeden víkend, dva zcela odlišné příběhy v barvách Red Bullu.

Vladař držel Flyers nad vodou, Carolina přesto znovu vyhrála

Philadelphia měla zápas v Carolině výborně rozehraný. Rychle vedla o dvě branky a Daniel Vladař ji dlouho držel ve hře skvělým výkonem. Český brankář pochytal 40 střel, jenže Hurricanes znovu našli cestu k vítězství. O triumfu 3:2 rozhodl v prodloužení Taylor Hall.

Zraněný Chmelař chybí v nominaci na Švédské hry

Česká hokejová reprezentace musí krátce po oznámení nominace na Švédské hry řešit první vynucenou změnu. Z kádru kvůli zranění vypadl útočník Jaroslav Chmelař, kterého na soupisce nahradí Kristian Reichel z Mannheimu.

Miami odhalilo slabinu McLarenu. Lando Norris přišel o vítězství kvůli strategii

Lando Norris měl Velkou cenu Miami pevně ve svých rukou, ale rozhodující moment při zastávkách v boxech ho připravil o triumf. Britský jezdec tak místo oslav odjíždí s pocitem promarněné šance, která byla až bolestně blízko.

Jannik Sinner jasně dominuje. V Madridu smetl Zvereva a píše vlastní kapitolu tenisových dějin

Italský tenista Jannik Sinner předvedl ve finále madridského Masters výkon, který budí respekt i obavy soupeřů. Alexandera Zvereva porazil za necelou hodinu a připsal si pátý titul Masters 1000 v řadě. Dominance, jaká se na okruhu ATP nevidí často.

Mladičká senzace. Antonelli vyhrál potřetí v řadě a vede šampionát F1

Devatenáctiletý Kimi Antonelli dál pokračuje ve svém rychlém vzestupu ve formuli 1. V Miami vyhrál třetí závod za sebou a upevnil vedení v šampionátu. Ital z Mercedesu má po čtyřech závodech náskok 20 bodů. Je zároveň nejmladším lídrem průběžného pořadí v historii.

Valentová finále v Saint-Malo nezvládla

Tereza Valentová měla ve finále turnaje WTA 125 v Saint-Malo dobře rozehraný zápas, titul ale nezískala. Devatenáctiletá Češka podlehla Japonce Moyuka Uchijima 7:6, 3:6, 1:6 a první letošní finále neproměnila.

Pražský maraton ovládli Tsegu a Jelim, české tituly mají Havlena a Brtníčková

Pražský maraton nabídl rychlé časy, silné příběhy i české obhajoby. Mezi muži zvítězil Etiopan Berehanu Wendemu Tsegu, který se přiblížil rekordu závodu. Ženský závod při své premiéře na maratonské trati vyhrála Keňanka Milicent Jelim. České tituly získali Yann Havlena a překvapivě Michaela Brtníčková.

Vladař s Flyers nestačil na Carolinu v úvodu druhého kola

Philadelphia vstoupila do druhého kola play off NHL porážkou. Carolina doma zvítězila 3:0 a ujala se vedení v sérii. Český brankář Daniel Vladař si připsal dvacet zákroků, ale Flyers doplatili na špatný začátek. Hlavní postavou zápasu se stal Logan Stankoven, který dal dva góly.

Kanada letos vynechá Spenglerův pohár po více než 40 letech

Tradiční vánoční turnaj v Davosu přijde o jednu ze svých největších značek. Kanada se letos Spenglerova poháru nezúčastní poprvé od roku 1984. Důvodem je konec dlouhodobé dohody mezi kanadským svazem a pořadateli, kteří nový kontrakt nestihli uzavřít včas.

Vendula Valdmannová dál vítězí. Po singlu slaví v Gruzii i deblový titul

Osmnáctiletá Vendula Valdmannová potvrzuje výbornou formu. Po nedávném triumfu ve dvouhře na turnaji ITF W50 v Roehamptonu přidala další trofej, tentokrát ve čtyřhře na podniku ITF W75 v gruzínské Lopotě, kde zvítězila po boku Polky Martyny Kubka.

Kladno představilo první posilu pro novou sezonu

Rytíři začali odhalovat nové tváře pro další extraligový ročník. První posilou se stal útočník Filip Přikryl, který přichází z Českých Budějovic. Pětadvacetiletý forvard má za sebou výrazné období v Motoru a na Kladně chce udělat další krok.

Zemřel Alex Zanardi, legenda motorsportu a paralympijský šampion

Sportovní svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 59 let zemřel bývalý pilot formule 1 Alex Zanardi. Ital patřil k největším bojovníkům moderního sportu. Po těžké nehodě přišel o obě nohy, přesto se vrátil k závodění a později získal čtyři zlaté paralympijské medaile v paracyklistice.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama