Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Jeden prcek, druhý obr. Basketbalový David kryl ve stejném týmu NBA záda Goliášovi

  Výškovým standardem jsou v basketbalovém světě bezpochyby 2 metry. Tuto míru však v minulosti nesplnili úplně všichni. Zajímavý je zejména příběh dvou borců, kterých se právě tohle týkalo, každého však trochu jiným způsobem. Vedení klubu Washington Bullets vsadilo v 80. letech minulého století na kuriozitu.

  Tyrone Curtis „Muggsy“ Bogues. Ten je dodnes pasován na basketbalového rytíře toho nejmenšího vzrůstu. Se svými 160 centimetry se kolegům vůbec nemohl vyrovnat. Je historicky nejdrobnějším hráčem, který se v neslavnější basketbalové lize světa představil. Během své kariéry v NBA vystřídal rozehrávač za celkem čtyři týmy – Washington Bullets, Charlotte Hornets, Golden State Warriors a Toronto Raptors.

  Proti němu stojí jeho parťák Manute Bol a ten míval zase opačný problém. Díky výšce 231 centimetrů nechával diváky v úžasu. Manute dlouho žebříček nejvyšších hráčů v NBA vedl, pak ho ale z trůnu sesadil Gheorghe Mureșan. Gheorghe měl podle statistik 231 centimetrů, stejně jako Manute, rozdíl byl však v milimetrech. Na třetí místo řadíme bývalého čínského basketbalistu Jao Minga, který se svojí výškou 229 cm také zapsal do dějin.

  Jak to celé začalo?

  Při hledání talentů v roce 1985 se Bullets chopili šance a draftovali súdánského rodáka, prvního Afričana, který kdy vstoupil do kolosu s názvem NBA. Manute Bol na hřišti působil jako mýtická postava. Se svým rozpětím paží 2,4 metru a výškovým dosahem 3 metrů dostával právem vizitku specialisty na blokování.

  O dva roky později se tým rozhodl pro riskantní krok. Pod ruku jim přišel nejmenší ligový hráč všech dob Tyrone Bogues. Jeho postava vůbec nepřipomínala hráče basketu, ale spíše žokeje. Ve světě obrů se prosadil především výborným odebíráním míčů a citem pro přihrávku.

  Chybička se vloudila

  I přes velkou snahu byl tým vyřazený hned v prvním kole vyřazovací fáze NBA. Dvojice tým za úspěchem dotáhnout nedokázala, klub však o peníze nepřišel. Stadiony praskaly díky dvěma hvězdám ve švech a staly se těmi nejnavštěvovanějšími v lize.

  Není totiž zvykem, aby se na jednom hřišti potkali výborný velikán a ještě lepší špunt. Na konci sezóny se kamarádi rozloučili a každý putoval dál do jiného týmu.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.