FotbalHokejový národ? Dávno ne. Kanadští fotbalisté se podruhé v dějinách probili na...

Hokejový národ? Dávno ne. Kanadští fotbalisté se podruhé v dějinách probili na MS

Většina už se kvalifikovala, zbývá odpovědět už jen na pár hádanek. Letošní světový šampionát v Kataru se včera večer dozvěděl o tom, kdo se jako další představí na největší fotbalové akci roku. Slavit mohou Kanaďané, kteří se na mistrovství představí podruhé ve svých dějinách. Na úspěch z roku 1986 navázali vítězstvím v kvalifikační skupině.

Hokej hraje ústřední roli, do popředí se ale žene také fotbal. Kanada platí za baštu hokejistů, v zemi ale stále víc a víc lidí zajímá nejpopulárnější kolektivní sport na světě. Fotbalisté okupují v žebříčku FIFA vysoké příčky, teď se představí i na mistrovství světa v Kataru. Na rozdíl od českého výběru.

„Kanada je fotbalová země, věřte tomu. Ještě to dokážeme, tohle je jen začátek,“ myslí si trenér John Herdman, který už na světový šampionát dostal v roce 2015 i ženskou reprezentaci. Muži vyhráli kvalifikační skupinu Severní a Střední Ameriky a zatím jako jediní mají účast jistou.

Ze třinácti zápasů prohráli jen jedinkrát, na kontě mají osm vítězství a čtyři remízy. Jsou na tom tak s 28 body o tři body lépe než Spojené státy americké a Mexiko, tedy dvě reprezentaci, které musejí o účast ještě zabojovat. Čtvrtá je Kostarika, která má bodů ještě o tři další méně.

Kanada bude chtít v Kataru přepsat své dějiny. Z dějiště mistrovství světa v roce 1986 v Mexiku odjížděla bez bodu a vítězství. Postupně prohrála s Francií, Maďarskem a Sovětským svazem. Teď bude chtít předvést, že má na to měřit se s těmi nejlepšími. Už jen kvalifikace napověděla, že tomu tak je.

Hattrick Pulišiče na postup nestačil

Jak už bylo řečeno, osud ještě nemají zpečetěný Spojené státy americké. Ti sice vyhráli rozdílem třídy nad Panamou, útočník Chelsea Christian Pulišič dal hattrick, na postup to ale bohužel nestačí. Poslední zápas odehrají USA se čtvrtou Kostarikou, a pokud vyhrají, mají letenku do Kataru jistou.

Podobně je na tom také Mexiko, které čeká zápas se šestým Salvadorem. I tak se čekají tři body, které budou v kvalifikaci o mistrovství světa klíčové. Podobně jako Američany čekají poslední bitvy o postup také Evropany, Afričany nebo Asiaty. Místenku si ještě mohou vydobýt velcí favorité i outsideři.

Jistotu stále nemají například Egypt, který se porve se Senegalem, dvojice Nigérie a Ghana nebo Alžírsko a Maroko. Ve všech případech jeden postoupí a druhý bude sledovat dění v Kataru jen na televizní obrazovce.

Nejčtenější tento týden

Anthony Joshua přežil šok v úvodu zápasu a pak soupeře zničil. Souboj s Furym je znovu o krok blíž

Anthony Joshua měl v Džiddě namále. Britský boxer se po pouhých dvaceti sekundách ocitl na podlaze a jeho vysněný duel s Tysonem Furym visel na vlásku. Olympijský vítěz ale předvedl skvělý obrat, Kristiana Prengu ukončil ve druhém kole a znovu přiblížil dlouho očekávaný britský souboj těžkých vah.

Luke Littler znovu dobyl Blackpool. Ve finále přepsal historické rekordy Phila Taylora

Luke Littler pokračuje v naprosto výjimečné sezoně. Devatenáctiletý Angličan ovládl World Matchplay podruhé za sebou, když ve finále jednoznačně porazil Gerwyna Price 18:9. K triumfu navíc přidal několik historických rekordů a znovu potvrdil, že je současnou jedničkou světových šipek.

Norris vyhrál v Maďarsku první závod sezony, Piastri po kolizi odstoupil

Lando Norris ovládl Velkou cenu Maďarska formule 1 a připsal si první vítězství v letošní sezoně. Úřadující mistr světa porazil Maxe Verstappena a lídra šampionátu Kimiho Antonelliho. Jeho týmový kolega Oscar Piastri po kontaktu s Carlosem Sainzem a následných technických problémech závod nedokončil.

Pogačar popáté vyhrál Tour de France a vyrovnal historický rekord

Tadej Pogačar završil další mimořádnou Tour de France ziskem pátého celkového triumfu. Slovinský cyklista se tím zařadil po bok největších legend závodu a vyrovnal rekord pěti vítězství. Závěrečnou etapu v Paříži ovládl po dramatickém finiši Mathieu van der Poel. Úspěch slavili také čeští cyklisté, Mathias Vacek pomohl stáji Lidl Trek k prvenství v hodnocení týmů.

Štvanice po 40 letech vzdala hold tenisovým legendám

Zaplněný centrální dvorec na pražské Štvanici přivítal československé finalistky Poháru federace z roku 1986. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnily Hana Mandlíková, Helena Suková, Regina Maršíková a Andrea Holíková-Musilová. Martina Navrátilová je pozdravila prostřednictvím videovzkazu.

Norris připravil Hamiltona o pole position, Brita pak trest odsunul na páté místo

Lando Norris ovládl kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska formule 1. Lewis Hamilton za ním zaostal o pouhých 12 tisícin sekundy, po dodatečném trestu však klesl z druhého na páté místo na startovním roštu. Sankci obdržel také lídr šampionátu Kimi Antonelli.

Požáry ve Francii zkrátily závěrečnou etapu Tour de France

Rozsáhlé lesní požáry ve Francii ovlivnily závěr Tour de France. Pořadatelé upravili nedělní trasu do Paříže, aby mohly být policejní a bezpečnostní složky přesunuty do oblastí bojujících s plameny. Závodní část etapy se zkrátí o 44 kilometrů.

České tenistky zažily na Štvanici rozdílný den

Barbora Krejčíková se do finále Livesport Prague Open neprobojovala. V téměř tříhodinovém semifinále podlehla osmnáctileté Rakušance Lilli Tagger 7:6, 3:6 a 6:7. České barvy však zůstaly ve hře alespoň ve čtyřhře, kde Lucie Havlíčková a Laura Samson postoupily do finále.

Carapaz ovládl královskou etapu Tour de France

Richard Carapaz vyhrál královskou 20. etapu Tour de France a přidal druhý triumf během tří dnů. Tadej Pogačar dojel čtvrtý a před nedělním finále drží náskok 6 minut a 26 sekund. K pátému celkovému vítězství mu stačí dokončit závěrečnou etapu v Paříži.

Poslední trénink v Maďarsku ovládl Lando Norris

Lando Norris zajel nejrychlejší čas závěrečného tréninku před Velkou cenou Maďarska. Úřadující mistr světa porazil Lewise Hamiltona o 0,117 sekundy, třetí skončil lídr šampionátu Kimi Antonelli. Výsledky slibují těsný boj o pole position.

Lyles prolétl stovku za 9,79. Na americkém šampionátu jasně zvítězil

Noah Lyles ovládl páteční finále stovky na americkém atletickém šampionátu v New Yorku. Olympijský vítěz časem 9,79 sekundy vyrovnal osobní rekord a zároveň zaběhl nejlepší světový výkon letošní sezony.

Z reprezentace vypadla, teď je mistryní světa. Kneblová ovládla slalom v Oklahomě

Tereza Kneblová proměnila návrat do české reprezentace v největší úspěch své kariéry. Třiadvacetiletá kanoistka vybojovala na mistrovství světa v Oklahoma City zlato a získala první individuální medaili z velké seniorské akce.

Pogačar ovládl Alpe d’Huez a přidal páté etapové vítězství na Tour

Tadej Pogačar znovu potvrdil roli největší hvězdy letošní Tour de France. Slovinský cyklista vyhrál devatenáctou etapu s cílem na legendárním Alpe d'Huez, navýšil svůj náskok v celkovém pořadí a navíc překonal více než třicet let starý rekord slavného stoupání. Po strhujícím výkonu si připsal už páté etapové vítězství v letošním ročníku.

Valentová oplatila Bouzkové loňské vyřazení, Krejčíková pokračuje bez ztráty setu

Tereza Valentová zvládla na Livesport Prague Open jeden z největších zápasů dosavadní kariéry. Ve čtvrtfinále otočila souboj s obhájkyní titulu Marií Bouzkovou, zvítězila po dramatickém průběhu 2:6, 6:4, 7:6 a oplatila jí loňské semifinálové vyřazení. Česká tenistka navíc dohrávala utkání se zdravotními potížemi, přesto si vybojovala postup mezi nejlepší čtyřku.

George Russell je nadšený. Mercedes prý vyřešil všechny technické potíže

George Russell věří, že Mercedes před Velkou cenou Maďarska odstranil problémy s pohonnou jednotkou, které ho připravily o konkurenceschopnost v Belgii. Britský pilot zároveň přiznal, že letošní sezona pro něj představuje dosud nejnáročnější psychickou zkoušku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama