CyklistikaEritrejec jezdí na kole od svých 13 let. Teď na klasice v...

Eritrejec jezdí na kole od svých 13 let. Teď na klasice v Belgii přepsal dějiny cyklistiky

Pokud ho ještě neznáte, jeho jméno byste si měli zapsat za uši. Biniam Girmay, eritrejský cyklista, neměl na klasice Gent-Wevelgem vůbec startovat. Nakonec se ale na start postavil, fantasticky unikl a jako první Afričan v historii závod ve Flandrech ovládl. Na to, že jel poprvé na kole před osmi lety, jezdí parádně.

Afrika a cyklistika? Nenechte se zmást, právě na tomto kontinentu zažívá tento sport nevídaný boom. Jako první africký stát bude v roce 2025 pořádat cyklistické mistrovství Rwanda, do evropských týmů se přesouvají stále noví a noví jezdci a mezi nimi se nachází i několik vycházejících hvězd.

Právě poslední bod ztělesňuje Biniam Girmay. Na kolo poprvé nasedl ve svých třinácti letech, kdy si ho půjčil od svého sourozence a na kole jezdil za otcem, který provozoval ve vzdáleném městě tesařství. Cyklistice propadl, přesunul se do Evropy, vloni podepsal smlouvu s belgickým týmem Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux, za který jezdí i český jezdec Jan Hirt a o víkendu se postaral o zápis do dějin.

O startu na klasice Gent-Wevelgem se dozvěděl až v pátek a čekal ho náročný závod. Délka kolem 250 kilometrů, mnozí čekali jasný triumf Wouta van Aerta. Eritrejec ale všem vytřel zrak, ve čtyřčlenné skupince unikl zbytku a nikdo ho už nechytil. Vyhrál tak 84. ročník prestižního závodu, navíc jako první Afričan v dějinách.

„Je to důležitý moment pro mě, pro můj tým, ale i pro africkou cyklistiku,“ hlásil hned po závodě.

Flandry skvělé, doma nejlépe

Eritrejec potvrdil, že se mu v Belgii daří na jedničku. Před rokem právě tady získal stříbro v závodě do 23 let. Jinak je také mistrem Afriky, už ovládl také závod v Alcúdii a na Paříž-Nice skončil celkově pátý. Celkem slušné výkony na 21letého cyklistu. Vrcholem je ale samozřejmě Gent-Wevelgem.

„Je to neuvěřitelné, úžasné. Tohle jsem nečekal. Teprve před pár dny jsme změnili můj program a přijeli jsme sem pro dobrý výsledek. Ten závod je skvělý,“ radoval se v cíli. Jak cesta ke zlatu probíhala? „Když jsem viděl, že zbývá 250 metrů, nechtěl jsem už čekat, protože už bych pak nemusel mít prostor. Tak jsem jen zavřel oči a makal dál,“ popisoval.

„Všichni čekali, co udělá Van Aert, což mi to trochu usnadnilo,“ doplnil. Největší favorit klasiky nakonec dojel až na dvanáctém místě, Girmayovi se tak díval jen na záda. Belgický tým si mne ruce, Eritrejec podává úžasné výkony a očekává se, že to nejlepší teprve přijde.

Ale až po návratu zpět do Evropy z Afriky, kam se teď vítěz závodu chystá. „Jsem tu tři měsíce. Už mi chybí žena a dcera, takže jedu domů,“ nastínil své plány. Na startech vrcholů sezony, které budou tradičně v létě, už se ale bude opět hlásit.

Nejčtenější tento týden

Novak Djokovič se na úvod Wimbledonu pořádně nadřel. Po tříhodinové bitvě ale zůstává ve hře o historický rekord

Novak Djokovič vstoupil do letošního Wimbledonu vítězně, první kolo mu ale dalo pořádně zabrat. Čínského tenistu Wu I-pinga porazil po více než třech hodinách boje 6:4, 5:7, 6:4 a 6:4. Sedminásobný šampion londýnského grandslamu tak pokračuje v honbě za rekordním pětadvacátým grandslamovým titulem.

Gudas se vrací na Floridu, Anaheim ho vyměnil

Radko Gudas mění působiště v NHL. Anaheim vyměnil zkušeného českého obránce na Floridu výměnou za útočníka A. J. Greera. Oběma hráčům po sezoně skončila smlouva, proto nyní Panthers získali především přednostní právo jednat s Gudasem o novém kontraktu ještě před otevřením trhu s volnými hráči.

Tenisté na Wimbledonu ukončí protest, obnoví kontakt s médii

Nejlepší světoví tenisté po víkendových jednáních s pořadateli Wimbledonu ukončí protest proti médiím. Sporné otázky kolem rozdělování peněz a postavení hráčů ale zůstávají otevřené a jednání budou pokračovat i po skončení turnaje.

George Russell znovu útočí na titul. Po vítězství v Rakousku přiznal, že si sáhl na dno

Ještě před několika týdny ztrácel George Russell na týmového kolegu Kimiho Antonelliho propastných 68 bodů a přiznával, že prožívá jedno z nejtěžších období své kariéry. Po triumfu na Velké ceně Rakouska je ale zpět ve hře o titul mistra světa formule 1 a do další části sezony hledí s novou dávkou sebevědomí.

Manuel v Paříži znovu posunula osobní rekord a vládne Evropě

Lurdes Gloria Manuel pokračuje ve skvělé sezoně. Na mítinku Diamantové ligy v Paříži doběhla podruhé, znovu si výrazně vylepšila osobní rekord a časem 49,37 sekundy se zařadila na čtvrté místo letošních světových tabulek. Rychlejší letos nebyla žádná evropská čtvrtkařka.

Šok pro domácí fanoušky. Emma Raducanu kvůli zranění odstoupila z Wimbledonu

Velká rána pro britský tenis i samotný Wimbledon. Emma Raducanu se jen několik hodin před svým úvodním zápasem odhlásila z turnaje. Lékaři u domácí jedničky odhalili únavovou zlomeninu pravé nohy, která jí nedovolí nastoupit před domácím publikem.

Ronaldinho se vrací na trávník, jeho novým klubem je Ravenna

Brazilská legenda Ronaldinho se stala hráčem italské Ravenny a zároveň vstoupila do projektu klubu jako jeho spolumajitel. Šestačtyřicetiletý bývalý vítěz Zlatého míče potvrdil, že by měl nastoupit alespoň do jednoho soutěžního zápasu. Kdy přesně se tak stane, zatím není jasné, zájem fanoušků je ale obrovský.

Krpálek získal na Grand Prix v Číně bronz

Lukáš Krpálek potvrdil na Grand Prix v čínském Čching taou dobrou formu a vybojoval bronzovou medaili v kategorii nad 100 kilogramů. Český judista zvládl tři ze čtyř zápasů a napravil dojem z předchozího turnaje v Ulánbátaru, kde skončil těsně pod stupni vítězů.

Chelsea chce přivést Xhaku zpět do Londýna

Chelsea pracuje na přestupu, který by v Premier League vyvolal pořádný rozruch. Londýnský klub se zajímá o Granita Xhaku, bývalého kapitána Arsenalu a současného lídra Sunderlandu. Švýcarský záložník má být s Chelsea ústně domluvený na podmínkách smlouvy, hotovo ale zdaleka není.

Jedničkou draftu NHL se stal Gavin McKenna, Novotný míří do Vancouveru

Kanadský útočník Gavin McKenna naplnil očekávání a jako první hráč letošního draftu NHL zamířil do Toronta. Český hokej měl v úvodním kole jediného zástupce. Útočníka Adama Novotného si z 24. místa vybral Vancouver, který po něm sáhl při své druhé volbě v prvním kole.

Wimbledon v ohrožení? Emma Raducanu vynechala trénink, start britské hvězdy je nejistý

Domácí fanoušci mají důvod k obavám. Emma Raducanu několik dní před startem Wimbledonu vynechala plánovaný trénink a stále se potýká se zraněním pravé nohy. Času na návrat do plné kondice rychle ubývá a nad účastí bývalé vítězky US Open se vznáší stále větší otazník.

David Kozma před Štvanicí vyzval Christiana Eckerlina a myslí na další titul

David Kozma se po únorovém návratu na vítěznou vlnu znovu hlásí o velké zápasy. Ještě před duelem s Davidem Zawadou na pražské Štvanici veřejně vyzval Christiana Eckerlina a dal jasně najevo, že by rád bojoval o speciální titul krále Německa na stadionovém turnaji ve Frankfurtu.

Mercedes mění pravidla hry. Antonelli s Russellem dostali jasný pokyn kvůli Hamiltonovi

Souboj o titul mistra světa Formule 1 začíná nabírat nové obrátky. Mercedes před Velkou cenou Rakouska přiznal, že jeho jezdci Kimi Antonelli a George Russell už nebudou za všech okolností bojovat jeden proti druhému. Důvodem je sílící konkurence v čele šampionátu, především Lewis Hamilton, který se po rozpačitém úvodu sezony dostává zpět do špičkové formy.

Tyson Fury vs. Anthony Joshua zůstává na britské půdě. Přesun do Las Vegas není bez nové dohody možný

Spekulace o dějišti boxerského megazápasu nabírají na síle. Anthony Joshua a Tyson Fury mají podle smlouvy nastoupit ve Velké Británii, jenže stále častěji se skloňuje i Las Vegas. Promotér Eddie Hearn nyní vysvětlil, proč přesun není tak jednoduchý.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama