FotbalDomácí Kamerun na úvod Afrického poháru otáčel, Senegal spasil až v 97....

Domácí Kamerun na úvod Afrického poháru otáčel, Senegal spasil až v 97. minutě Mané

Je to tady, africké fotbalové publikum se dočkalo startu kontinentálního mistrovství. Už včera se dostal do akce domácí Kamerun, který proti Burkině Faso otočil nepříznivý stav, dnes čekalo první ostré utkání také favority ze Senegalu. Ti se k výhře doslova protrápili, do role spasitele se nominoval až v 97. minutě nastavení přesný exekutor Sadio Mané.

Na Africký pohár národů se kvůli pandemii nemoci covid-19 čekalo o rok déle, než jaký byl předpoklad. Turnaj se přesunul na letošek z roku 2021, na atraktivitě ani pořadatelském místě se ale nezměnilo vůbec nic. Prestižní akci hostí Kamerun, který se představil hned na úvod.

První body bere Kamerun

Kamerun bude dozajista patřit mezi hlavní taháky. V základní sestavě nechyběly hvězdy jako Onana z Ajaxu Amsterdam, Toko Ekambi z Lyon, Ngadeu z Gentu nebo Vincent Aboubakar, který v současné době kope v Saudské Arábii. Právě tenhle útočník celý zápas s Burkinou Faso rozsekl.

Do vedení se už ve 24. minutě dostali hosté, domácí ale blamáž na úvod nedopustili. Aboubakar dal dva góly z penalty a nebýt videa, mohl slavit na startu druhé půle hattrick. Ale i tak mohl být on i jeho tým spokojený, po těsné výhře 2:1 si Kamerun připsal první body do tabulky.

Senegal spasil Mané

Když se mluví o těch největších hvězdách turnaje, figuruje mezi nimi křídelník Liverpoolu Sadio Mané. Ten hájí na AFCONu barvy Senegalu, který patří mezi nejžhavější kandidáty na titul. I přes fakt, že na ten premiérový země stále čeká.

Vicemistr loňského ročníku, který prohrál ve finále s Alžírskem, měl ale na úvod namále. Sestavu nejprve zdecimovaly pozitivní testy na koronavirus, které vyřadily ze zápasu gólmana Chelsea Edouarda Mendyho a stopera Neapole Koulibalyho.

Kdo se ale do základu vešel, byl Mané. Jeho tým i díky přispění fotbalisty z Ostrovů bušil do bezmocného Zimbabwe téměř celý zápas, gól byl ale k vidění až v úplném závěru. Senegal spasil pokutový kop z 97. minuty nastavení, který proměnil právě Mané.

Ruka ve vápně tak sloužila pro Senegal jako vysvobození a zároveň vodítko k prvním třem bodům na turnaji. Další zápasy čekají favorita ze země na západě Afriky v pátek a příští úterý. Soupeři budou fotbalisté Guiney a Malawi.

Nejčtenější tento týden

Anthony Joshua přežil šok v úvodu zápasu a pak soupeře zničil. Souboj s Furym je znovu o krok blíž

Anthony Joshua měl v Džiddě namále. Britský boxer se po pouhých dvaceti sekundách ocitl na podlaze a jeho vysněný duel s Tysonem Furym visel na vlásku. Olympijský vítěz ale předvedl skvělý obrat, Kristiana Prengu ukončil ve druhém kole a znovu přiblížil dlouho očekávaný britský souboj těžkých vah.

Luke Littler znovu dobyl Blackpool. Ve finále přepsal historické rekordy Phila Taylora

Luke Littler pokračuje v naprosto výjimečné sezoně. Devatenáctiletý Angličan ovládl World Matchplay podruhé za sebou, když ve finále jednoznačně porazil Gerwyna Price 18:9. K triumfu navíc přidal několik historických rekordů a znovu potvrdil, že je současnou jedničkou světových šipek.

Norris vyhrál v Maďarsku první závod sezony, Piastri po kolizi odstoupil

Lando Norris ovládl Velkou cenu Maďarska formule 1 a připsal si první vítězství v letošní sezoně. Úřadující mistr světa porazil Maxe Verstappena a lídra šampionátu Kimiho Antonelliho. Jeho týmový kolega Oscar Piastri po kontaktu s Carlosem Sainzem a následných technických problémech závod nedokončil.

Pogačar popáté vyhrál Tour de France a vyrovnal historický rekord

Tadej Pogačar završil další mimořádnou Tour de France ziskem pátého celkového triumfu. Slovinský cyklista se tím zařadil po bok největších legend závodu a vyrovnal rekord pěti vítězství. Závěrečnou etapu v Paříži ovládl po dramatickém finiši Mathieu van der Poel. Úspěch slavili také čeští cyklisté, Mathias Vacek pomohl stáji Lidl Trek k prvenství v hodnocení týmů.

Štvanice po 40 letech vzdala hold tenisovým legendám

Zaplněný centrální dvorec na pražské Štvanici přivítal československé finalistky Poháru federace z roku 1986. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnily Hana Mandlíková, Helena Suková, Regina Maršíková a Andrea Holíková-Musilová. Martina Navrátilová je pozdravila prostřednictvím videovzkazu.

Norris připravil Hamiltona o pole position, Brita pak trest odsunul na páté místo

Lando Norris ovládl kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska formule 1. Lewis Hamilton za ním zaostal o pouhých 12 tisícin sekundy, po dodatečném trestu však klesl z druhého na páté místo na startovním roštu. Sankci obdržel také lídr šampionátu Kimi Antonelli.

Požáry ve Francii zkrátily závěrečnou etapu Tour de France

Rozsáhlé lesní požáry ve Francii ovlivnily závěr Tour de France. Pořadatelé upravili nedělní trasu do Paříže, aby mohly být policejní a bezpečnostní složky přesunuty do oblastí bojujících s plameny. Závodní část etapy se zkrátí o 44 kilometrů.

České tenistky zažily na Štvanici rozdílný den

Barbora Krejčíková se do finále Livesport Prague Open neprobojovala. V téměř tříhodinovém semifinále podlehla osmnáctileté Rakušance Lilli Tagger 7:6, 3:6 a 6:7. České barvy však zůstaly ve hře alespoň ve čtyřhře, kde Lucie Havlíčková a Laura Samson postoupily do finále.

Carapaz ovládl královskou etapu Tour de France

Richard Carapaz vyhrál královskou 20. etapu Tour de France a přidal druhý triumf během tří dnů. Tadej Pogačar dojel čtvrtý a před nedělním finále drží náskok 6 minut a 26 sekund. K pátému celkovému vítězství mu stačí dokončit závěrečnou etapu v Paříži.

Poslední trénink v Maďarsku ovládl Lando Norris

Lando Norris zajel nejrychlejší čas závěrečného tréninku před Velkou cenou Maďarska. Úřadující mistr světa porazil Lewise Hamiltona o 0,117 sekundy, třetí skončil lídr šampionátu Kimi Antonelli. Výsledky slibují těsný boj o pole position.

Lyles prolétl stovku za 9,79. Na americkém šampionátu jasně zvítězil

Noah Lyles ovládl páteční finále stovky na americkém atletickém šampionátu v New Yorku. Olympijský vítěz časem 9,79 sekundy vyrovnal osobní rekord a zároveň zaběhl nejlepší světový výkon letošní sezony.

Z reprezentace vypadla, teď je mistryní světa. Kneblová ovládla slalom v Oklahomě

Tereza Kneblová proměnila návrat do české reprezentace v největší úspěch své kariéry. Třiadvacetiletá kanoistka vybojovala na mistrovství světa v Oklahoma City zlato a získala první individuální medaili z velké seniorské akce.

Pogačar ovládl Alpe d’Huez a přidal páté etapové vítězství na Tour

Tadej Pogačar znovu potvrdil roli největší hvězdy letošní Tour de France. Slovinský cyklista vyhrál devatenáctou etapu s cílem na legendárním Alpe d'Huez, navýšil svůj náskok v celkovém pořadí a navíc překonal více než třicet let starý rekord slavného stoupání. Po strhujícím výkonu si připsal už páté etapové vítězství v letošním ročníku.

Valentová oplatila Bouzkové loňské vyřazení, Krejčíková pokračuje bez ztráty setu

Tereza Valentová zvládla na Livesport Prague Open jeden z největších zápasů dosavadní kariéry. Ve čtvrtfinále otočila souboj s obhájkyní titulu Marií Bouzkovou, zvítězila po dramatickém průběhu 2:6, 6:4, 7:6 a oplatila jí loňské semifinálové vyřazení. Česká tenistka navíc dohrávala utkání se zdravotními potížemi, přesto si vybojovala postup mezi nejlepší čtyřku.

George Russell je nadšený. Mercedes prý vyřešil všechny technické potíže

George Russell věří, že Mercedes před Velkou cenou Maďarska odstranil problémy s pohonnou jednotkou, které ho připravily o konkurenceschopnost v Belgii. Britský pilot zároveň přiznal, že letošní sezona pro něj představuje dosud nejnáročnější psychickou zkoušku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama