Více
  -1.4 C
  Czech
  Pondělí, 24 ledna, 2022

  Neobyčejný život obyčejného sportovce. Hrdinou druhé světové války se stal běžec

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Louis Zamperini měl celkem pestrý život. Poté, co soutěžil na olympijských hrách v běhu v roce 1936 v Berlíně, ho posléze čekalo bránění své země za druhé světové války. Přežil pád letadla, dva roky v zajateckém Japonském táboře a na stará kolena pořádal přednášky o svém životě. Neobyčejný život obyčejného sportovce.

  Louis Zamperini se narodil 26. ledna 1917 v Oleanu ve státě New York. Jako malý neměl zrovna velké štěstí, několikrát se málem utopil nebo dokonce uhořel při požáru. Zamperini byl často jako malý šikanován a to hlavně kvůli rodičům, kteří nemluvili anglicky. Aby našel útočiště, přihlásil se v patnácti letech do atletického kroužku. Nejenže se mu dařilo, ale také se inspiroval sportovci jako byl například Glenn Cunningham. Právě ten jako dítě přežil téměř smrtelné popáleniny a přesto se stal profesionálním běžcem.

  Začátky běžecké kariéry

  Poté, co Zamperini v roce 1934 vytvořil národní středoškolský rekord v míli tím, že ji uběhl za čtyři minuty a 21,2 sekundy, rozhodla se University of Southern California udělit mu stipendium. Mladý sportovec odjel do New Yorku kde uběhl 5000 metrů v jedné z nejhorších vln veder, svým výkonem se kvalifikoval na Olympijské hry v Berlíně. Tím, že se probojoval na Olympijské hry, ocitl se Zamperiny na dosah mocného vládce Adolfa Hitlera, který si ho po výkonu nechal zavolat na krátký rozhovor.

  „Ach, ty jsi ten chlapec s rychlým finišem,“ poplácal ho po zádech Hitler.

  Ztroskotání na moři

  V roce 1940 se přihlásil k národnímu letectvu. Jelikož se dobře zaučil a byl ku prospěchu státu, dostal za úkol najít ztroskotané letadlo. Mise se ale nepovedla a jejich letadlo se zřítilo do moře. Pouze on a dva další vojáci přežili. Se svými dvěma kolegy zaháněly týdny hlad, žízeň a napadání žraloky. Pili pouze dešťovou vodu a chytali podivné ryby. Jeden z vojáků zemřel 33. den na moři, kdežto zbylý dva se po dvou týdnech doplavili na Marshallovy ostrovy.

  Japonský vězeňský tábor

  V roce 1993 Zampeliniho rodiče obdrželi dopis od prezidenta Roosewelta, že je jejich syn po smrti. Nikdo však netušil, že sportovec stále žije. Po vyplavení se na ostrově byli zajati Japonci a odvlečeni do tábora. Až do roku 1945 byli každý den biti.

  „Snesl bych jakékoliv bití a fyzické trety. Tohle bylo ale jiné. Chtěli zničit moji důstojnost a to jsem nemohl snést,“ uváděl na svých přednáškách Zampelini.

  Když Japonci zjistili, že se jedná o olympijského běžce, začali se k němu chovat trochu jinak. Začal pro ně být totiž zajímavý a v mnoha ohledech nápomocný. Poté, co se Zampeliniho zeptali, jak dokázal přežít, řekl jim, že musel zabrousit do své běžecké minulosti.

  „Za prvé, pokud chcete uspět, musíte se naučit sebekázni. Za druhé, musíte mít důvěru sami v sebe a věřit tomu, že ať čelíte čemukoliv, prostě dokážete uspět. A pak je tu taky aspekt udržení se ve formě a nesmíme zapomenout na humor, ten mi vlastně zachránil život,“ uvedl již zesnulý sportovec.

  Konec dobrý, všechno dobré

  Když Japonsko v roce 1945 kapitulovalo, dostal se sportovec zpátky domů do USA. Přežil hlavně díky představě Japonců o jeho nevyčíslitelné pomoci. Bohužel po čase se sám obrátil k alkoholu, aby ze své hlavy vyhnal démony z války. Byl ženatý 54 let, než jeho žena Cynthia zemřela v roce 2001. Zamperiniho středoškolský rekord nebyl překonán dlouhých 20 let. V roce 2014 zemřel na zápal plic, zanechal po sobě dvě milující děti. Ještě předtím, než opustil tento svět, objížděl různé besedy a školy, aby vyprávěl svůj jedinečný příběh.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Bobistky Jamajky

  Kokosy na sněhu, edice Peking. Jamajská výprava na olympiádě přepíše dějiny sportu

  Téměř každý sportovní fanoušek ví o olympiádě v Calgary a čtyřbobu, který se tehdy postaral o senzaci. Dějiny sportu sepsala parta čtyř Jamajčanů, kteří vyměnili Karibik za sníh. Na hrách v Pekingu se čeká něco podobného, pouze s tím rozdílem, že tentokrát už budou posádky hned tři.
  Pomník Emiliana Saly v Nantes

  Od tragické smrti Emiliana Saly uběhly přesně 3 roky. Viník letecké nehody dostal směšný trest

  Psal se leden roku 2019, když fandové Cardiffu City slavili. Do klubu, jenž se v té době potácel na dně Premier League, měl přijít za rekordní částku argentinský kanonýr Emiliano Sala. Ten ale bohužel nikdy neviděl stadion, tréninkové centrum, ani zástupce klubu. Fotbalista po pádu letadla, které mířilo na Ostrovy, zemřel.
  Oscar Pistorius

  Podobně jako Robinho putovaly za mříže i další hvězdy. Mezi jmény nechybí ani Tyson

  Ani velké sportovní osobnosti se neřadí mezi úplné svatoušky. Mnozí fotbalisté, hokejisté či boxeři sice možná jsou považováni za vzory, z těchto chlapíků si ale příklad rozhodně neberte. Přinášíme vám pět těch nejznámějších sportovních hvězd, které skončily v rukou policie a následně ve vězení.
  Tom Brady

  Smutek stranou. Mladík po smrti své matky zářil, dojemný příběh uhranul i Toma Bradyho

  Středoškolský quarterback Alex Brown ztratil po čtrnáctiletém boji s rakovinou prsu svoji matku. Smutek se ale nekonal, nadějný sportovec se hned další den ukázal v zápase svého týmu a skóroval osmi touchdowny. Jeho příběh zasáhl Daniela Jonese, ale i hvězdu amerického fotbalu Toma Bradyho.
  Občerstvení před zápasem

  Děsivá pizza, mizející párek. Občerstvení na fotbalech je často gastronomickým „zážitkem“

  Dobré jídlo a pití patří neodmyslitelně k prožití toho nejlepšího fotbalového zážitku. Neexistuje nic lepšího, než se zakousnout do šťavnaté klobásky, usrknout dobrého piva a u toho sledovat oblíbený tým. V některých zemích a na některých stadionech však není vše zalito sluncem. Podívejme se na ty nejšílenější gastronomické výtvory, které byly divákům naservírovány.
  Gerard Pique

  Eden, Gerard nebo Cristiano. Jaké fotbalisty považují ženy za nejpohlednější?

  Nejen dobrý výkon nebo výsledek. Občas stačí pohledná tvář a vyrýsované tělo na dosažení prvních příček ve sportovních žebříčcích. Co ženy na fotbalistech přitahuje nejvíc? Při sestavování pořadí bylo zahrnuto mnoho faktorů. Na prvních místech je tělesná stavba, atraktivní tvář, základna fotbalových fandů nebo osobnost. Jsou podle vás tito fotbalisté ti nejpohlednější?
  Reklama

  1 komentář

  1. Zamperini se ocitl u Hitlera, ne Zamperiny
   zbylí dva se doplavili, ne zbylý
   Zamperiniho rodiče, ne Zampeliniho
   dopis od prezidenta Roosevelta, ne Roosewelta
   Snesl bych fyzické tresty, ne trety
   Zampelini je tam vícekrát, má to být Zamperini

   Neškodilo by zmínit, že o něm byl natočen i film Nezlomný v roce 2014.

   Dík za článek

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama