-2 C
Czech
Pátek 30. ledna 2026
EURO 2021Do ME zbývá 1 den. Češi chtějí minimálně postup, tohle trio jim...

Do ME zbývá 1 den. Češi chtějí minimálně postup, tohle trio jim bude stát v cestě

Už jen jeden jediný den schází do startu fotbalové mistrovství Evropy. Mezi TOP evropskými výběry nechybí ani Česká republika, ta ale musí už v základní skupině rozlousknout těžký oříšek. Vlastně tři – Anglii, Skotsko a Chorvatsko. S touhle trojicí změří Češi síly.

Dech letošního EURA už pomalu začínáme cítit na krku. Tak málo chybí do začátku evropského fotbalového svátku. Už jsme společně rozebrali stadiony a země, kde se bude hrát, vzpomínalo se na minulé úspěchy a řeč už byla i o zajímavostech.

Odpočítávání na našem sportovním webu si tentokrát zpříjemníme rozborem skupiny „D“, tedy té, ve které figuruje Česká republika. Týmy už mají za sebou poslední přípravné zápasy, za chvilku se půjde naostro.

Češi svou generálku zvládli na jedničku. S Albánií se sice zprvu nehrál nijak pohledný fotbal, čeští fotbalisté se ale tentokrát před brankou, na rozdíl od „mače“ s Itálií, činili. Soupeři z Balkánu nasázeli tři góly, inkasovali jen jednou a naladili se na EURO.

Na tom čeká Čechy silná trojice – Anglie, Skotsko a Chorvatsko.

Anglie

Reprezentace „Albionu“, to je vždy žhavý kandidát na titul. Kupodivu ale z 9 účastí na mistrovství Evropy vydřela pouhé dva bronzy. Angličany často svazují ostrá britská média, jejich hrdinům se tudíž tolik prosadit nedaří. Uvidíme, co z toho bude letos.

Největším úspěchem v dějinách Anglie je bezpochyby triumf na MS v roce 1966.

Anglie je týmem, ve kterém se mísí zkušenost a mládí. I když nutno říct, že letos vyhraje druhá možnost. Angličané mají v nominaci hned čtveřici hráčů, kteří se narodili po roce 2000, a ještě navíc to jsou právě oni, kdo táhne celý tým.

Kromě Sancha, Saky, Fodena a Bellinghama (ročník 2003!) vsadil kouč Southgate na osvědčenou partu okolo hráčů Manchesteru United a City, Chelsea a dalších týmů z PL. Podle bookmakerů má právě tenhle kádr na EURU jednu z největších šancí na úspěch.

  • Na koho si dát pozor – Foden, Sancho, Kane.
  • Poslední zápas – rok 2019, kvalifikace na EURO: Česko vs. Anglie 2:1

Skotsko

Skoti se dostali na EURO po 24 letech. Na posledním mistrovství Evropy v roce 1996, kdy Češi získali stříbro, nepostoupili ani ze skupiny. Skotsko ale není radno podceňovat, už jen kvůli vzájemné bilanci z předešlých zápasů Ligy národů.

Čechy nečeká příjemný soupeř, ještě navíc, když se bude hrát v jeho teritoriu v Glasgow. Tam to Češi příliš v lásce nemají, od souboje Slavie a Rangers zatím mnoho času neuplynulo, dá se tak čekat pořádná bitva. Skoti budou chtít svému soupeři „naložit“.

V nominaci kouč Skotska vyčnívá 10 hráčů z anglické Premier League, většina zbytku kádru pak hraje domácí soutěž na severu Britských ostrovů. Češi proti Skotům celé EURO rozjedou, hrát se bude v pondělí 14. června.

  • Na koho si dát pozor – McTominay, Robertson, Frazer
  • Poslední zápas – rok 2020, Liga národů: Skotsko vs. Česko 1:0

Chorvatsko

Co se týče destinace pro letní dovolenou, mají Češi jasno. Chorvatsko je pro mnohé první volbou, hezké pláže, dobré pivo, příznivé ceny. Když ale padne řeč na fotbal, nejsou Chorvaté zrovna nejpříjemnějšími soupeři. I proto, že se na předešlém MS dostali až do finále.

To patří dozajista mezi ty největší úspěchy v historii tamního fotbalu. Lidé takhle jména moc dobře znají: Modrič, Perišič, Kovačič. To všechno jsou výborní chorvatští fotbalisté. Má ale stárnoucí tým šanci i letos na EURU?

Těžko říct. Roky plynou, hráčům dochází šťáva a není jasné, jak to týmu zapadnou noví mladíci, kteří v Rusku na světovém šampionátu ještě chyběli. Chorvaté mají také slušný mix zkušenosti a mladé energie, jestli to ale bude stačit, to se teprve dozvíme.

  • Na koho si dát pozor – Modrič, Perišič, Rebič.
  • Poslední zápas – rok 2016, EURO: Česko vs. Chorvatsko 2:2

Tip redakce sports24.cz na pořadí v tabulce

1.Anglie
2.Česko
3.Chorvatsko
4.Skotsko

Jak to vidí legendy?

„Buďme fanoušky českého fotbalu,“ nabádá David Rozehnal, účastník „bronzového“ EURA 2004. „Možná nemáme papírově tým na to stát se mistry Evropy, ale ta výkonnost v průběhu kvalifikace byla nadprůměrná, takže bych se nebál. Doufám, že minimálně postoupíme ze skupiny,“ pokračuje.

„Přeju klukům, aby se dostali co nejdál a my mohli být pyšní na to, že máme zase tým v tom čtyřce nebo osmičce. Nebo klidně EURO i vyhrát. Proč ne, snít je třeba,“ dodává bývalý bek českého národního týmu.

„Myslím si, že tým špatný nemáme. Klidně může překvapit. Věřím, že minimálně ze skupiny se dostaneme, pak už je to o štěstí a nějaké konstelaci. Ale ten tým podle mě má na to příjemně překvapit,“ myslí si nejlepší střelec „repre“ Jan Koller.

Tak věřme i my.

  • Skotsko vs. Česko – 14. června v 15:00
  • Chorvatsko vs. Česko – 18. června v 18:00
  • Česko vs. Anglie – 22. června ve 21:00
Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Další hráč z Premier League pro Spartu, Sonne míří na půlroční hostování

Sparta získala na půlroční hostování pravého obránce Olivera Sonne Christensena z Burnley. Pětadvacetiletý rodák z Dánska má také peruánský pas díky babičce a za Peru už nastoupil třináctkrát. Na Letné má zalepit místo po Ángelu Preciadovi, který odešel do Atlétika Mineiro. Dohoda neobsahuje opci na přestup a Sonne tak zatím přichází jen do konce sezony.

Szabová přišla o titulovou soupeřku a Oktagon řeší velké dilema

Turnaj v Ostravě přišel o plánovanou titulovou bitvu. Lucia Szabová měla 14. února v Ostravar Areně útočit na druhý pás, jenže Leidiane Fernandes z boje kvůli zranění vypadla. Oktagon teď řeší, zda najde náhradu, a fanouškům se okamžitě nabízí jediné velké jméno, Lucie Pudilová. Jenže ta nastoupí už tuto sobotu ve Stuttgartu proti Katharina Lehner.

Krejčí pomohl pěti body a Atlanta přidala čtvrtou výhru v řadě

Atlanta Hawks zvládli další těžký večer a v Bostonu porazili Celtics 117:106. V NBA tak natáhli vítěznou sérii na čtyři zápasy. Vít Krejčí odehrál šest minut a stihl pět bodů. Cleveland zároveň rozebral LA Lakers 129:99, LeBron James při vzpomínkovém videu plakal a po utkání připustil, že možná viděl Cleveland naposledy jako host.

Serena Williams nevylučuje návrat na tenisové kurty. Legendární Američanka znovu budí spekulace

Jedna z největších osobností světového tenisu Serena Williams opět rozvířila debatu o možném návratu do profesionálního sportu. Přestože po US Open 2022 oficiálně ukončila kariéru, nyní odmítá comeback jednoznačně vyloučit. Nedávná vyjádření i administrativní kroky třiadvacetinásobné grandslamové vítězky znovu vyvolaly pozornost fanoušků i odborné veřejnosti.

Šampion WBA Gervonta Davis skončil v rukou policie. Po dvoutýdenním pátrání byl zatčen v Miami

Úřadující mistr světa organizace WBA v lehké váze Gervonta Davis byl ve středu zatčen v Miami v souvislosti s vážnými obviněními z domácího násilí. K jeho zadržení došlo po zhruba dvoutýdenním pátrání, do něhož se zapojily místní policejní složky i federální úřady. Americký boxer, patřící dlouhodobě mezi největší hvězdy profesionálního boxu, tak znovu čelí výrazným problémům mimo ring.

Sabalenka smetla Svitolinu a je počtvrté v řadě ve finále Australian Open

Aryna Sabalenka prošla přes Elinu Svitolinu ve dvou setech a znovu si zahraje o titul v Melbourne. Světová jednička vyhrála 6:2 a 6:3, letos dál neztratila ani set. V sobotním finále narazí na vítězku duelu Jessica Pegula proti Elena Rybakina.

Tyson Fury se vrací do ringu, v dubnu ho čeká Makhmudov

Tyson Fury potvrdil návrat z boxerského důchodu. V dubnu se v Británii utká s Arslanbekem Makhmudovem a zahájí novou kapitolu kariéry. Zápas má být prvním krokem k plnému návratu mezi elitu těžké váhy.

Testy F1 v Barceloně. Hadjar havaroval s Red Bullem, Hamilton i Verstappen poprvé na trati

Druhý den neveřejných testů Formule 1 na okruhu v Barceloně přinesl první dramatický moment. V deštěm ztížených podmínkách havaroval Isack Hadjar s vozem Red Bull, zatímco Lewis Hamilton a Max Verstappen absolvovali své první kilometry v rámci letošního „shakedownu“.

Novak Djokovič postoupil do semifinále po skreči Musettiho. Štěstí mu zatím přeje

Novak Djokovič zůstává ve hře o další přepis tenisové historie. Srbský rekordman se na Australian Open dostal do semifinále, přestože byl na pokraji vyřazení. Čtvrtfinálový duel s Lorenzem Musettim skončil nečekaně nešťastně. Ital zápas vzdal kvůli zranění ve chvíli, kdy vedl o dva sety.

Carlos Alcaraz pokračuje v honbě za kariérním Grand Slamem. De Minaura přehrál, v semifinále ho čeká Zverev

Carlos Alcaraz zůstává ve hře o svůj první titul na Australian Open i o zkompletování kariérního Grand Slamu. Světová jednička ve čtvrtfinále v Melbourne předvedla dominantní výkon a domácího favorita Alexe de Minaura porazila hladce 7:5, 6:2 a 6:1. V semifinále jej nyní čeká německý tenista Alexander Zverev.

Luke Littler pod zvýšeným tlakem. Chybějící trofej a honba za další nadvládou

Světová jednička Luke Littler míří do Milton Keynes s jasným cílem. Vyhrát Winmau World Masters a přiblížit se kompletní sbírce televizních majorů PDC. Podle soupeřů ale s rostoucími ambicemi přichází i extra tlak.

Jubilejní večer v New Yorku, Pastrňák má 900 bodů, Bruins ale prohráli

David Pastrňák znovu ukázal, proč patří mezi nejvýraznější tváře NHL. Proti New York Rangers nasbíral tři asistence a třetí přihrávkou uzavřel metu 900 bodů v soutěži. Boston však nakonec prohrál 3:4 v prodloužení, takže jubilující útočník odcházel z ledu s hořkosladkým pocitem.

Perušič ukončil kariéru a Schweiner má nového parťáka

Dvojice, která přinesla českému beachvolejbalu titul mistrů světa, se po deseti sezonách rozchází. Ondřej Perušič ve 31 letech končí profesionální kariéru, u týmu ale zůstává jako asistent trenéra. David Schweiner bude pokračovat s Tadeášem Trousilem a nový pár už míří k olympijské kvalifikaci na Los Angeles 2028.

Australian Open znovu mění program kvůli vedru

Australian Open podruhé za čtyři dny sáhl do programu. V úterý čeká Melbourne až 42 stupňů. Organizátoři proto posouvají část zápasů a chrání hráče i fanoušky před extrémem. Vedro letos diktuje tempo turnaje častěji než soupeři.

Tyson Fury má nového vyzyvatele. Je jím jeho bývalý sparingpartner

Tyson Fury se po krátkém odchodu do boxerského důchodu vrací zpět do ringu a už nyní se spekuluje o jeho dalším soupeři. Zatímco v zákulisí se mluví především o duelech s Oleksandrem Usykem nebo britskou nadějí Fabiem Wardleym, do boje o comebackový zápas se překvapivě hlásí chorvatský těžkotonážník Agron Smakici, muž, který s Furym sdílí nejen tréninkový ring, ale i napjatou minulost.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama