CyklistikaDějiny cyklistiky čeká přepis. Pojede se do Afriky, za čtyři roky zamíří...

Dějiny cyklistiky čeká přepis. Pojede se do Afriky, za čtyři roky zamíří MS do Rwandy

Mistrovství světa v Belgii ještě ani neskončilo, Mezinárodní cyklistická unie už má ale jasno o tom, kde se bude šampionát konat v příštích letech. Cyklistická smetánka zamíří v roce 2025 do Rwandy. MS na africkém kontinentu? To tady ještě nikdy předtím nebylo. Půjde tak o přepis historie.

Cyklistika patří v poslední době mezi velice populární sporty. Většinu čísel dělá Tour de France, Vuelta nebo Giro d‘Italia. Prestižním podnikem, který se stejně jako tři zmiňované koná každý rok, je ale také světové mistrovství. Tzv. UCI Road World se letos jede v Belgii.

Na tratích v západní Evropě už se v minulém týdnu jely časovky, to hlavní nás ale teprve čeká. Závody mužů, žen, juniorů a juniorek jsou v plánu počínaje dneškem. Zraky sportovní veřejnosti se ale upínají k neděli, během které nasedne na kola mužská elita.

DatumTyp závoduDélka
25. září od 12:20Ženy Elite157,7 km
26. září od 10:25Muži Elite267,7 km

Za rok Austrálie, za čtyři Rwanda

Jak už bylo řečeno, světový šampionát je letos v Belgii, Mezinárodní cyklistická unie už ale naprosto přesně ví, kde se bude mítink konat v dalších letech. Za rok to bude Austrálie, za dva Skotsko, za další tři Švýcarsko. Což jsou celkem známé destinace.

To, co se ale bude dít za čtyři roky, je ale přinejmenším zajímavé. Poprvé v dějinách MS, které se koná od roku 1921, se pojede do Afriky. Pořadatelství získala země s názvem Rwanda, která je pro sportovní svět celkem neznámá.

Tenhle fakt se ale v roce 2025 změní. Rwanda soupeřila o pořadatelství s Marokem, dalším Afričanem na seznamu, nakonec ale vyhrál stát ležící jižněji od Středozemního moře. O zvolení Kigali mluvil už před čtyřmi lety šéf UCI David Lappartient.

Afrika se tak zařadí po bok ostatních kontinentů, které už se pořádání chopily v minulosti. V Evropě se MS konala mnohokrát, v Severní Americe se jelo poprvé v roce 1970 na území Kanady, v Jižní Americe šlo o Venezuelu o 3 roky později, do Asie a Japonska odletěli cyklisté v roce 1990 a do Austrálie, kam se cyklisté poženou už za rok, se soupeřilo premiérově v roce 2010.

Nejčtenější tento týden

Zverev po pětisetové bitvě získal premiérový titul z French Open

Alexander Zverev se na čtvrtý pokus dočkal vysněného grandslamového triumfu. Ve finále French Open porazil Itala Flavia Cobolliho po více než čtyřhodinové bitvě 6:1, 4:6, 6:4, 6:7 a 6:1. Německý tenista tak prolomil dlouholeté čekání na titul z turnajů velké čtyřky a uzavřel jednu z největších kapitol své kariéry.

Antonelli ovládl chaotickou Velkou cenu Monaka a zvýšil náskok v čele šampionátu

Andrea Kimi Antonelli potvrdil skvělou formu a vyhrál Velkou cenu Monaka 2026. Jezdec Mercedesu si připsal páté vítězství v řadě a výrazně navýšil svůj náskok v průběžném pořadí mistrovství světa. Náročný závod ovlivnily nehody, penalizace i červené vlajky. Na stupně vítězů se vedle Antonelliho postavili Lewis Hamilton a Isack Hadjar.

OKTAGON 89: Rasťo z Ruže ovládl Celebrity Series, hlavní duel skončil předčasně

Turnaj OKTAGON 89 v Bratislavě nabídl několik výrazných výkonů, rychlá ukončení i velká překvapení. Jedním z hlavních příběhů večera se stal Rastislav Zvara, známý z reality show Ruža pre nevestu, který svého soupeře tvrdě ukončil už v prvním kole. Galavečer ale uzavřel smolný závěr titulového souboje mezi Igorem Severinem a Žalgasem Žumagulovem.

Další grandslam pro sehrané duo! Siniaková s Townsend ovládly Paříž

Kateřina Siniaková znovu potvrdila postavení nejlepší deblistky světa. Na Roland Garros vyhrála po boku Američanky Taylor Townsend titul ve čtyřhře žen. Nasazené jedničky ve finále porazily dvojici Anna Danilina a Aleksandra Krunic 6:2, 7:5. Pro českou tenistku jde už o jedenáctý grandslamový triumf v ženském deblu a celkově dvanáctý grandslamový titul v kariéře.

Menšík v Paříži prorazil mezi grandslamovou elitu

Jakub Menšík odehrál na French Open turnaj, který může změnit pohled na jeho další kariéru. Do Paříže nepřijížděl jako jeden z hlavních favoritů, antukové jaro měl spíš nevýrazné a krátce před grandslamem schytal v Hamburku tvrdou porážku. Jenže v areálu Roland Garros se všechno otočilo.

Mirra Andreeva ovládla French Open a poděkovala i sama sobě

Mirra Andreeva završila v Paříži životní turnaj. Ve finále French Open porazila Maja Chwalinska 6:3, 6:2 a získala první grandslamový titul kariéry. Devatenáctiletá tenistka prošla pavoukem s jediným ztraceným setem a na cestě za trofejí využila i zaváhání největších favoritek.

Finálové šílenství v NHL. Vegas vedlo 4:0 a málem odešlo poražené

Hokejisté Vegas zvládli třetí finálový duel NHL a po výhře 5:4 ve druhém prodloužení vedou nad Carolinou 2:1 na zápasy. Golden Knights přitom promarnili náskok 4:0. Hlavními postavami večera byli Tomáš Hertl, který zaznamenal gól a asistenci, a Mitchell Marner, jenž hattrickem přepsal několik historických statistik. O vítězství domácích nakonec rozhodl obránce Shea Theodore.

Královna bílé stopy Zuzana Maděrová má jasno, chce další úspěchy

Olympijská vítězka Zuzana Maděrová má za sebou životní sezonu. Česká snowboardistka ovládla anketu Král bílé stopy, stále přijímá gratulace k triumfu z Itálie a zároveň už naplno pracuje na přípravě na další zimu. Motivaci podle svých slov rozhodně neztratila.

Siniaková s Townsend rozdrtily soupeřky, Menšíkův sen o finále skončil

Český tenis prožil v Paříži další výrazný den. Kateřina Siniaková postoupila po dominantním výkonu do finále ženské čtyřhry Roland Garros. Jakub Menšík naopak svůj životní grandslamový turnaj v semifinále uzavřel, když podlehl favorizovanému Alexandru Zverevovi. Přesto odjíždí z Paříže s cenným výsledkem i výrazným posunem mezi elitou.

Moskva chystá hokejový zápas USA proti Rusku, Ovečkin se ho ale nezúčastní

V Moskvě se 1. července má uskutečnit hokejové utkání mezi americkými a ruskými hráči. Akce navazuje na myšlenku, o které v minulosti hovořili prezidenti Donald Trump a Vladimir Putin. Organizátoři ji představují jako symbolické gesto ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Zatím však vše nasvědčuje tomu, že na ledě se neobjeví hvězdy NHL ani KHL.

Maňasová překonala rekord Kratochvílové a vede evropské tabulky

Česká atletika zažila mimořádně povedený večer. Karolína Maňasová v rakouském St. Pöltenu dvakrát překonala 45 let starý český rekord Jarmily Kratochvílové na 100 metrů. Ve finále navíc zaběhla čas 11,01 sekundy, kterým se dostala do čela letošních evropských tabulek. Výrazný posun zaznamenaly také Lurdes Gloria Manuel, Nikol Tabačková a Tereza Elena Šínová.

Lewis Hamilton si chválí Ferrari. Před Monakem věří, že Scuderia konečně míří správným směrem

Lewis Hamilton začíná po turbulentním přestupu do Ferrari znovu připomínat jezdce, který roky dominoval formuli 1. Sedminásobný mistr světa po povedeném závodě v Kanadě otevřeně promluvil o změnách uvnitř týmu, novém závodním inženýrovi i rostoucí důvěře ve Ferrari. A před Velkou cenou Monaka naznačil, že slavná italská stáj může patřit mezi hlavní favority víkendu.

České volejbalistky slaví v Lize národů druhou výhru, Belgii nedaly šanci

České volejbalistky zvládly na úvodním turnaji Ligy národů v čínském Nankingu další důležitý zápas. Belgii porazily jednoznačně 3:0 na sety a připsaly si druhé vítězství během tří utkání. Cenný triumf je navíc posunul na 14. místo světového žebříčku právě před jejich soupeřky.

Carolina po obratu srovnala finále, Hertlův faul rozhodl prodloužení

Hokejisté Caroliny zvládli ve druhém finále Stanley Cupu dramatický obrat a po výhře 4:3 v prodloužení vyrovnali sérii s Vegas na 1:1. Ještě deset minut před koncem přitom prohrávali o dvě branky. Smutným hrdinou večera se stal český útočník Tomáš Hertl, po jehož vyloučení rozhodl v nastavení Seth Jarvis.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama