9.3 C
    Čtvrtek 9. května 2024

Čtyřletý trest za doping: Krasobruslařka Valijevová diskvalifikována, Rusko přijde o olympijské zlato

Konečné rozhodnutí ve věci ruské krasobruslařky Kamily Valijevové padlo. Sportovní arbitráž CAS v Lausanne jí udělila čtyřletý trest za doping a diskvalifikovala ji ze všech soutěží, které se konaly od 25. prosince 2021, včetně Zimních olympijských her 2022 v Pekingu.

„Rusko by mělo následkem tohoto rozhodnutí přijít o olympijské zlato z družstev,“ uvedl zdroj blízký situaci. Tímto se na první místo posune tým Spojených států amerických, druhé místo by mělo připadnout Japonsku a třetí Kanadě.

Valijevová byla v prosinci 2021 na ruském šampionátu pozitivně testována na trimetazidin.

Tato informace však vyšla najevo až během olympiády v Pekingu, po soutěži družstev, kde tehdy patnáctiletá Valijevová pomohla Rusům získat vítězství. V důsledku toho se neuskutečnil medailový ceremoniál.

O odebrání medaile se teprve rozhodne

Čtyřletý zákaz byl zpětně datován k 25. prosinci 2021 – datu, kdy Valieva absolvovala neúspěšný test. Sportovní arbitrážní soud (Cas) také nařídil „diskvalifikaci všech dosažených soutěžních výsledků“ od tohoto data, píše server BBC.

Uvedl však, že pravomoc odebrat Rusku zlatou medaili „není v rámci tohoto arbitrážního řízení a bude muset být přezkoumána dotčenými sportovními organizacemi“. Řídící orgán Mezinárodní bruslařské unie rozhodnutí Cas uvítal a uvedl, že v úterý zveřejní úplné prohlášení o důsledcích.

Kromě toho se Valijevová mohla na olympijských hrách před dvěma lety podmínečně zúčastnit i individuální soutěže. V té však nepotvrdila roli favoritky a skončila na čtvrtém místě.

V důsledku tohoto rozhodnutí je také pravděpodobné, že Valijevová přijde o titul mistryně Evropy, který získala v lednu 2022.

Kyren Wilson po vítězství na snookerovém šampionátu prozradil svůj další cíl

Dvaatřicetiletý snookerový šampion Kyren Wilson si po nedávném vítězství ve finále turnaje v Crucible dělá zálusk na post světové jedničky. Wilson, který porazil Jakea Jonese a získal ikonickou trofej a hlavní výhru 500 000 liber, se nyní ve světovém žebříčku vyšplhal na třetí místo.

Mbappého rozloučení s PSG a zklamání v Lize mistrů

Kylian Mbappé si jistě vysnil zakončení svého působení v Paris Saint-Germain zvednutím trofeje Ligy mistrů. Realita však byla úplně jiná. Zklamán není jen on, ale také fanoušci po celém světě. Takový závěr čekal jen málokdo.

Kouč Rulík odhaluje kádr pro MS v Praze

S ubývajícími dny před slavnostním otevřením bran Pražské O2 Areny pro mistrovství světa IIHF vzrůstá i napětí ohledně toho, kdo bude na domácí půdě ČR reprezentovat. Poslední neděle byla důležitým dnem pro fanoušky i hráče, protože kouč národního týmu Radim Rulík konečně odkryl závoj tajemství ohledně složení týmu pro nadcházející turnaj.