Více
  14.7 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Sbohem, Pekingu. Ani rekordní výprava Česku nepomohla, olympijské hry skončily fiaskem

  Konec olympijských her v Pekingu i nadějí na zisk dalšího cenného kovu. Dějiště her v čínské metropoli se dnešním závěrečným ceremoniálem rozloučilo se XXIV. zimní olympiádou. Tou, na kterou s úsměvem někteří rozhodně vzpomínat nebudou. Ať už kvůli pandemii nemoci covid-19, tak kvůli výsledkům, které třeba z pohledu české výpravy rozhodně ideální nebyly.

  Na olympijské hry v Pekingu se česká veřejnost neskutečně těšila. Stejně jako výbor doufala, že sportovci navážou na úspěchy z Pchjongčchangu, se kterým se z pohledu národních barev České republiky spojilo hned sedm cenných kovů. Letos ale výpravě pšenka rozhodně nekvetla.

  Češi vyslali pod pět kruhů rekordní počet účastníků. O cenné kovy se jich pralo celkem 114, jenomže medaile domů přivezou jen dva. Přesněji dvě, Martina Sáblíková brala v rychlobruslení bronz a Ester Ledecká obhájila zlato na snowboardu. Jinde, od biatlonu po hokej, to bylo horší.

  Rekordní trapas hokejistů, nejistí biatlonisté. Až na čtvrté místo Markéty Davidové ze závěrečného „masáku“ se české naděje na medaile rozsypaly. Lepší než český tým byli v počtu kovů třeba i o polovinu menší a ne zrovna zimními sporty pobláznění Maďaři.

  České cenné kovy na zimních olympiádách:

  Olympijské hryZlatoStříbroBronzCelkem
  1994 – Lillehammer0000
  1998 – Nagano1113
  2002 – Salt Lake City1203
  2006 – Turín1214
  2010 – Vancouver2046
  2014 – Soči2428
  2018 – Pchjongčchang2237
  2022 – Peking1012

  Češi podali nejhorší výkon od olympijských her v Lillehammeru v Norsku, kdo naopak bude na hry vzpomínat ještě dlouho, jsou právě Norové. Ti povedou domů do Skandinávie celkem 37 medailí, z nichž má hned 16 zlatou barvu.

  Velkolepý úvod, velkolepý závěr

  O olympijských hrách v Pekingu se dlouho mluvilo před samotným startem. Nezpůsobila sportoviště, hry v zemi, která porušuje občanská práva, navíc všudypřítomná hrozba covidu-19. Nakonec ale vše klaplo a 4. února proběhl zahajovací ceremoniál. Dnes, o 16 dní později, vše zase končí.

  Rozdaly se poslední ze 109 sad medailí, poslední z více než 2800 sportovců se pokusili zabojovat o věčnou slávu. Jako vrchol by se dal prezentovat třeba hokej, jehož finálový zápas se hrál dnes ráno. Finové v něm přehráli Rusy a poprvé si pověsili na krk olympijské zlato.

  Peking je u konce, na další zimní edici her si musíme počkat do roku 2026. Ještě touto dobou bude právě tehdy probíhat olympiáda v Evropě, přesněji zimních střediscích Itálie. Olympijské hry bude hostit Milán a Cortina d’Ampezzo. Ve stejné destinaci se hry pořádaly už v roce 1956.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  1 komentář

  Comments are closed.