MotorsportČtyřkolkař Tůma testoval na Dakaru novou navigaci. Hlavně nesmím spadnout, říká

Čtyřkolkař Tůma testoval na Dakaru novou navigaci. Hlavně nesmím spadnout, říká

Jde o významnou novinku v jeho kategorii. Jezdci na čtyřkolce budou mít na Dakarské rallye povinný elektronický roadbook. V něm dostávají účastníci dálkové soutěže základní informace o trati a hlavně o kontrolních bodech. Doposud je dostávali ve formě kroužkového papírového bloku, na letošním ročníku je však poprvé pro čtyřkolkáře takto klíčová věc elektronická s displejem. „Musíme se s tím sžít, je to něco nového. Hrozbu spatřuji v tom, že pokud udělám kotrmelec a rozbije se mi, tak nevím, kudy pak jet,“ prozradil o novice Zdeněk Tůma z týmu BARTH Racing.

Má za sebou administrační přejímky a první testovací jízdy. A také se jihočeský závodník aklimatizuje na podmínky v Saudské Arábii. Nejvíce myšlenek však věnuje elektronickému roadbooku, se kterým doposud nejel. K vidění byl totiž zejména u kamionů nebo závodních aut, možnost si ho namontovat mají také motorkáři. Povinný je však v kategorii čtyřkolek.

„Je to opravdu velký rozdíl, protože jsme zvyklí na papírový blok, do kterého si děláme poznámky a během jízdy ho překlikáváme. Elektrický roadbook je náchylný na ostré slunce. Proto pořadatelé měřili, pod jakým sklonem ho mám namontovaný,“ popisoval Tůma novinku, kterou si vyzkoušel včera během testování. „Právě kvůli dobré viditelnosti jsem měl trochu obavy. Nakonec s tím problém nebude, vidět bylo vše.“

Závodníci v roadbooku dostávají informace o tom, za jaký počet kilometrů mají odbočit, kdy bude kontrolní bod, který musí přejet. Jde pouze o základní informace, nejedná se o úplnou navigaci, kde je zmapovaný veškerý terén. Itinerář dostávají účastníci Dakaru každý večer před novou etapou. Bez této „Bible“ prakticky neví, kdy někam zahnout, jakým směrem se vydat. „A tak bude opravdu velký problém, když se rozbije,“ varoval Tůma.

Právě motorkáři nebo jezdci na čtyřkolce nejsou chránění jako posádky aut či kamionů. Navíc v dunách či v kamenitých pistách často padají. „Když se vybourám a udělám kotrmelec, tak věci na řídítku se rozbijí často. A pokud se elektronický roadbook zničí, tak pak nemám v ruce nic. Musel bych pak někým jet a tím se dovézt do cíle. Byl bych odkázán na někoho jiného,“předpovídal Tůma z pardubického týmu BARTH Racing. Také proto si zejména elitní motorkáři nechtěli elektronický roadbook přimontovat.

Poslední den v roce čekají jezdce na Dakaru prolog a startovní pódium. „Jede se po vyznačené cestě pouhých pár kilometrů, bude to spíše rychlostní zkouška po takové dráze. To prvního ledna nás čeká už přes 600 kilometrů. Tam se ukáže, kdo je jak dobře připraven,“ dodal Tůma.

Nejčtenější tento týden

„Mám toho dost.“ Max Verstappen po dalším selhání ostře kritizoval Red Bull

Max Verstappen po Velké ceně Velké Británie nešetřil kritikou vlastního týmu. Čtyřnásobný mistr světa označil technickou závadu svého monopostu za nebezpečnou a přiznal, že už má opakujících se problémů plné zuby. Podle něj může podobná porucha v rychlých zatáčkách skončit vážnou nehodou.

Leclerc v Silverstonu ukončil téměř dvouleté čekání na vítězství

Charles Leclerc ovládl Velkou cenu Británie a připsal si první triumf ve formuli 1 od října 2024. Jezdec Ferrari využil skvělý start, udržel vedení po většinu závodu a v cíli slavil před Georgem Russellem a týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem. Dramatický průběh ovlivnily technické potíže Kimiho Antonelliho i závěr za safety carem.

Lesní požáry změní Tour de France. Třetí etapa se pojede bez diváků

Pořadatelé Tour de France museli kvůli rozsáhlému lesnímu požáru na jihu Francie přijmout bezprecedentní opatření. Třetí etapa se sice pojede podle plánu, diváci ale nedostanou povolení postavit se podél trati ani fandit v cíli.

Muchová zvládla české derby a ve Wimbledonu je ve čtvrtfinále

Karolína Muchová vyhrála jedno z největších českých derby letošního Wimbledonu. V osmifinále porazila Barboru Krejčíkovou 7:5, 5:7, 6:3 a po bitvě dlouhé dvě hodiny a 45 minut postoupila do čtvrtfinále. Předloňská šampionka turnaje sice ve druhém setu předvedla velký návrat, ale Muchová se z nepříjemného výpadku rychle oklepala.

Čeští volejbalisté do 22 let vyhráli mistrovství Evropy

Čeští mladí volejbalisté dosáhli na největší úspěch své generace. Ve finále evropského šampionátu v portugalské Albufeiře porazili Polsko 3:1 na sety a poprvé v historii ovládli mistrovství Evropy do 22 let. Po vyrovnaném průběhu rozhodli ve svůj prospěch především skvělým závěrem zápasu.

Antonelli odstartuje do Velké ceny Británie z pole position

Andrea Kimi Antonelli má za sebou mimořádně povedený víkend v Silverstonu. Devatenáctiletý pilot Mercedesu nejprve ovládl sobotní sprint a následně vyhrál i kvalifikaci na dnešní Velkou cenu Británie. Do první řady se vedle něj postaví Charles Leclerc, hned za nimi odstartují Lewis Hamilton a George Russell.

Bartůňková bere Wimbledon jako velký krok dopředu

Nikola Bartůňková opustila Wimbledon ve třetím kole, ale z Londýna neodjíždí se sklopenou hlavou. Dvacetiletá česká tenistka podlehla Barboře Krejčíkové 3:6, 5:7, přesto svůj první start v hlavní soutěži dospělých na travnatém grandslamu hodnotila velmi pozitivně.

Wimbledon nabídne ostré osmifinále. Aryna Sabalenka vyzve rozjetou Osaku

Centrální kurt ve Wimbledonu se může těšit na jeden z nejatraktivnějších zápasů letošního turnaje. Světová jednička Aryna Sabalenka zvládla souboj s Lotyškou Jelenou Ostapenko a v osmifinále narazí na čtyřnásobnou grandslamovou šampionku Naomi Osaku, která zatím na travnatých dvorcích září.

Klopp je připraven převzít Německo

Jürgen Klopp se může vrátit k trenérské práci v nejviditelnější možné roli. Bývalý kouč Liverpoolu a Dortmundu potvrdil, že jedná s Německým fotbalovým svazem o převzetí reprezentace. Národní tým hledá nového trenéra po rezignaci Juliana Nagelsmanna, který skončil po neúspěchu na mistrovství světa.

Hamilton ovládl jediný trénink v Silverstonu

Lewis Hamilton zajel nejrychlejší čas jediného volného tréninku před Velkou cenou Británie formule 1. Na domácí trati porazil vedoucího muže šampionátu Kimiho Antonelliho a naznačil, že Ferrari může o víkendu bojovat o přední příčky.

Daniel Vladař má o budoucnosti ve Flyers jasno

Český brankář Daniel Vladař si prodloužení smlouvy s Philadelphií vysnil už po své první sezoně v klubu. Nový pětiletý kontrakt začne platit od ročníku 2027 až 2028 a podle gólmana byla dohoda otázkou okamžiku. Flyers mu navíc dali jasně najevo, že s ním počítají jako s jednou z klíčových postav budoucnosti.

Konec jedné cyklistické éry. Chris Froome po těžké nehodě ukončil slavnou kariéru

Jeden z nejúspěšnějších silničních cyklistů moderní historie oznámil konec profesionální kariéry. Brit Chris Froome, čtyřnásobný vítěz Tour de France, se rozhodl definitivně uzavřít svou sportovní cestu poté, co se už nedokázal vrátit po vážné nehodě z loňského roku. Za sebou zanechává kariéru plnou rekordů, nezapomenutelných momentů i několika kontroverzí.

Jakub Dobeš prodloužil smlouvu s Montrealem do roku 2030

Český brankář Jakub Dobeš si po výborné sezoně v NHL výrazně finančně polepší. Montreal s pětadvacetiletým gólmanem uzavřel novou tříletou smlouvu, která začne platit od sezony 2027 až 2028. Celková hodnota kontraktu dosahuje 16 milionů dolarů, což představuje téměř 340 milionů korun.

Táborsko odmítlo první ligu, šanci nyní zvažuje Artis Brno

Táborsko nevyužije mimořádnou možnost zahrát si v příští sezoně nejvyšší fotbalovou soutěž. Vedení klubu nabídku po důkladném zvážení odmítlo. Hlavními důvody byly nevyhovující stadion, nejistota kolem domácích zápasů v Českých Budějovicích i krátký čas na sestavení konkurenceschopného týmu. Dalším osloveným klubem je nyní Artis Brno.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama