HokejČtyři hvězdy NHL mají problém. Pokud vyhrají Stanley Cup, nesmí s ním...

Čtyři hvězdy NHL mají problém. Pokud vyhrají Stanley Cup, nesmí s ním do Ruska

Teprve včera se rozjelo finále zámořské NHL, podobně jako v mnohých dalších odvětvích se však i tady neřeší pouze sport. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu nesmí hokejisté, kteří vyhrají Stanley Cup, ukázat trofej ve svých domovech v Rusku. Informovalo o tom agentura AP a vedení nejlepší hokejové soutěže světa.

Válka na Ukrajině se dotýká všeho a všech. Její dopad je znatelný také ve sportu, organizace vylučují z mezinárodních soutěží ruské kluby a národní týmy, sankcím čelí také jednotlivci. Pocítí je také ti, kteří se rvou o prestižní pohár zvaný Stanley Cup. Ten dostane vítěz zámořské hokejové soutěže NHL.

Rvou se o něj zástupci Colorada Avalanche a Tampy Bay Lightning, ruští hráči, kteří mají šanci získat ho, jsou celkem čtyři. Na jedné straně Valerij Ničuškin, na té druhé se využívá služeb Nikity Kučerova, Andreje Vasilevského a Michail Sergačova. Ani jeden z nich zřejmě nebude moct při klasickém hráčském kolečku odvést trofej do své rodné země.

„Co se týče léta, tak Stanley Cup do Ruska a Běloruska nezamíří. Může se stát, že to stejně jako v případě pandemie umožníme až s odstupem, letos určitě ne,“ pronesl podle agentury AP zástupce komisaře NHL Bill Daly. Podobně jako Rusko je na tom také Bělorusko, žádný Bělorus ale o Stanley Cup nehraje.

Draft by neměl být narušený

Letošní sezona NHL se blíží ke konci, veřejnost už se ale teď připravuje na další pomyslný vrchol. Už v první polovině července bude na programu draft, který bude sloužit mnohým mladým hokejistům jako vstupní brána do elitní hokejové společnosti. Navíc bude už jubilejní s pořadovým číslem 60, čekají se tak od něj velké věci.

Jak to bude s Rusy, kteří tradičně zaplňují přední pozice těch nejžádanějších teenagerů? Na tuto otázku odpovídal vrchní komisař NHL Garry Bettman. „Všichni budou stejně jako v minulých letech k dispozici,“ nechal se slyšet. Na rozdíl od oslav Stanley Cupu se tady s Rusy počítat bude.

Když už je řeč o mistrovském poháru, boj o něj bude pokračovat druhým zápasem v noci ze soboty na neděli. Hrát se bude znovu na ledě Colorada.

Nejčtenější tento týden

Bezpečnost FIFA MS 2026 není jistá. Bílý dům žádá obnovení klíčového úřadu 

Přípravy na fotbalové mistrovství světa ve Spojených státech komplikují politické spory i bezpečnostní incident ve Washingtonu. Bílý dům varuje, že bez plně funkčního ministerstva vnitřní bezpečnosti může být organizace turnaje ohrožena. FIFA zatím mlčí. 

Fabio Wardley poslal jasný a tvrdý vzkaz svému soupeři Duboisovi

Souboj dvou ranařů slibuje krev už od prvního gongu. Fabio Wardley chce v titulovém zápase proti Danielu Duboisovi rozpoutat otevřenou bitvu bez taktizování. V Manchesteru půjde o pás organizace WBO a podle všeho i o rychlý a nekompromisní průběh.

Pastrňák rozhodl v prodloužení a udržel Boston ve hře

David Pastrňák znovu ukázal, proč patří mezi největší lídry Bostonu. Český útočník rozhodl pátý zápas série proti Buffalu krásným blafákem v prodloužení. Bruins vyhráli 2:1 a snížili stav série na 2:3. Jejich sezona tak pokračuje a série se vrací do Bostonu.

Pardubice po čtrnácti letech slaví titul

Pardubické Dynamo se vrátilo na extraligový trůn. V šestém finále vyhrálo v Třinci 5:4 po prodloužení a celou sérii ovládlo 4:2 na zápasy. Hlavní roli sehrál Roman Červenka, který dal dva góly a v čase 60:57 rozhodl o zlaté tečce za sezonou.

Lehečka v Madridu přehrál Musettiho a jde do čtvrtfinále

Jiří Lehečka dál září na antukovém Masters v Madridu. Český tenista zvládl osmifinále proti Lorenzu Musetti, kterého porazil jasně 6:3 a 6:3. Na kurtu působil jistě, dobře servíroval a soupeře často tlačil agresivní hrou. Ve čtvrtfinále ho čeká Arthur Fils.

Mercedes pod tlakem. Toto Wolff musí krotit ambice svých jezdců

Tři závody, tři dominantní víkendy a dvojice jezdců na čele šampionátu. Mercedes vstoupil do sezony 2026 ve velkém stylu. Šéf týmu Toto Wolff však upozorňuje, že boj mezi Georgem Russellem a Kimim Antonellim má jasná pravidla.

Vladařovi rozhodl smolný odraz, Vejmelka padl v prodloužení

Českým brankářům pondělní program play off NHL radost nepřinesl. Daniel Vladař s Philadelphií nevyužil druhý mečbol proti Pittsburghu a po porážce 2:3 vede jeho tým už jen 3:2 na zápasy. Karel Vejmelka s Utahem sahal po velkém obratu proti Vegas, jenže Golden Knights nakonec vyhráli 5:4 v prodloužení a srovnali sérii na 2:2.

Plíšková v Madridu prošla do čtvrtfinále

Karolína Plíšková pokračuje v Madridu ve výborné jízdě. Česká tenistka zvládla osmifinále proti Solaně Sierře a po výhře 6:4, 6:3 si zahraje o semifinále. Bývalá světová jednička zároveň výrazně posílí svou pozici v žebříčku a přiblíží se návratu do elitní stovky.

Drama i dominance v NBA play off, favorité jsou krok od postupu

Nedělní zápasy prvního kola NBA play off přinesly jasné vzkazy. Boston a San Antonio mají postup na dosah, Houston odmítl konec sezony a Toronto srovnalo krok s Clevelandem. Každá série nabídla jiný příběh, od defenzivních bitev po jednoznačné demolice.

Motor má nového kouče, tým přebírá Petrovický

Hokejisté Českých Budějovic vstoupí do nové extraligové sezony s novým trenérským štábem. Motor povede slovenský kouč Róbert Petrovický, který naposledy působil v Olomouci. Po jeho boku budou pracovat Valdemar Jiruš a David Vrbata. Klub tím uzavřel důležitou část změn po odchodu Ladislava Čiháka.

Těžká nehoda v belgické rally. Jos Verstappen vyvázl bez zranění, jeho vůz skončil na střeše

Dramatické okamžiky nabídla Rallye de Wallonie. Zkušený nizozemský jezdec a otec mistra Formule 1 Jos Verstappen havaroval ve vysoké rychlosti, jeho speciál se převrátil a narazil do stromu. Navzdory děsivým záběrům vyvázla posádka bez zranění.

Colorado slaví postup, Boston dělí od konce jediná porážka

Colorado zvládlo sérii s Los Angeles bez jediné porážky a po výhře 5:1 prošlo do druhého kola play off NHL. U triumfu nechyběl ani Martin Nečas, který asistoval u posledního gólu Nathana MacKinnona. Boston naopak doma tvrdě narazil, podlehl Buffalu 1:6 a v sérii prohrává 1:3 na zápasy.

Sebastian Sawe přepsal historii maratonu. V Londýně pokořil dvouhodinovou hranici

Londýnský maraton přepsal atletickou historii. Sabastian Sawe posunul hranici, o které se dlouho mluvilo jako o nedosažitelné. Výkon pod dvě hodiny byl roky považován za symbol absolutního limitu lidských možností. Teď už to neplatí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama