-0 C
Czech
Pátek 27. února 2026
FotbalChelsea čeká hromadný exodus. Kromě financí přijdou Blues také o tři klíčové...

Chelsea čeká hromadný exodus. Kromě financí přijdou Blues také o tři klíčové stopery

Reklama

Ještě na konci května loňského roku se celá Chelsea radovala ze zisku trofeje v milionářské Lize mistrů. Úřadující nejlepší klub Evropy ale v současné době musí řešit obří problémy. Kvůli zařazení majitele Romana Abramoviče na britský sankční seznam fungují Blues na základě takzvané speciální licence, která jim umožňuje prakticky jen hrát. Zády se otáčí sponzoři, konec hrozí několika hráčům.

Průšvih, který nemá v anglickém fotbale obdoby. Takhle nějak by se dala popsat situace kolem Chelsea, jejíž osud je v tuto chvíli více než nahnutý. Ruský podnikatel Roman Abramovič vlastní klub už dlouhých 19 let, kvůli válce na Ukrajině ale poslal úřadující šampiony Ligy mistrů až na samé dno.

Tedy přesněji, ke dnu se klub zatím jen blíží. Ještě na začátku vojenské operace Ruska v zemi východní Evropy se Abramovič snažil zbavit všeho majetku na Ostrovech, včetně Chelsea. Předání klubu do rukou nového majitele už ale nestihne. Britská vláda obchod totiž zatrhla.

Chelsea bude do konce května, kdy končí anglická Premier League, fungovat na základě speciální licence. Ta se dotkne fanoušků, financí a také zmiňovaného prodeje. „Je možné na základě speciální licence prodej uskutečnit. Ale za žádných okolností z toho Abramovič nemůže mít finanční profit,“ zní v tiskové zprávě jednoho z ministrů britské vlády.

Ruský podnikatel, který koupil Chelsea v roce 2003, chtěl původně svůj milovaný klub prodat a peníze věnovat na podporu Ukrajiny. To zřejmě neklapne, Abramovič ale může klub prodat bez zisku. Vše jen musí bezpodmínečně stihnout do konce května.

Fanoušci, sponzoři a hráči

Umístění Romana Abramoviče na sankční seznam se dotkne spousty odvětví. Chelsea nesmí prodávat své klubové předměty, zavřela fanshop, zákaz prodeje platí i na lístky. Do konce ligy tak mohou na domácí zápasy pouze fandové, kteří mají od startu sezony zakoupené permanentky.

Od Chelsea se odvrací také sponzoři, smlouvu ukončila společnost Three, jejíž logo měl včera klub na dresech zřejmě naposledy. Rozpočtu nepomůže ani zkrouhnutý rozpočet na výjezdy, Chelsea bude nově moct vynaložit na cestování na venkovní stadiony pouhých 20 tisíc liber.

Co Chelsea v novém módu nesmí?

  • Prodávat vstupenky na domácí zápasy, do ochozů se dostanou jen majitelé dříve zakoupených vstupenek a permanentek
  • Provozovat fanouškovské obchody, Chelsea nesmí prodávat klubové předměty
  • Utratit za cestování ven více než 20 tisíc liber
  • Podepisovat nové hráče a prodlužovat smlouvy stávajícím

Co Chelsea v novém módu smí?

  • Hrát a posílat výplaty svým zaměstnancům, hráčům a trenérům
  • Přijímat peníze z vysílacích práv

Odchod opor na spadnutí

Chelsea včera řešila spoustu věcí, musela se ale také zaměřit na dění na trávníku. Její fotbalisté nastoupili do souboje s Norwichem a dali na trable zapomenout. Vyhráli v klidu výsledkem 3:1 a upevnili si pozici na třetím místě tabulky Premier League. Nálada ale po utkání ideální nebyla.

„Nejsem si jistý, jestli mě to znepokojuje, ale jsem si toho vědom. Každý den se situace mění. Stále mám radost z toho, že jsem tady a těší mě vést tak silný tým. Uvědomuju si, že teď kolem klubu panuje velký humbuk,“ prohlásil kouč Tuchel. „Dokud ale budeme mít dostatek dresů a autobus, který nás bude vozit na zápasy, zůstaneme tady a budeme tvrdě bojovat. Půjdeme den za dnem,“ doplnil zkušený kouč.

Jak už bylo řečeno, Chelsea nesmí kupovat nové hráče a prodlužovat smlouvy stávajícím. Což by mohl být pro některé z nich problém. Kontrakt vyprší v létě stoperské trojici Antonio Rüdiger, Cesar Azpilicueta a Andreas Christensen. Už teď se tak mluví o nových adresách.

První jméno láká do svých služeb Manchester United. Německý stoper Rüdiger patří mezi základní stavební kameny Chelsea a moc by se trápícím se „Ďáblům“ hodil, o další dva obranáře je zájem ve Španělsku. Kapitána Azpilicuetu a jeho kolegu Christensena loví Barcelona.

Chelsea čekají náročné časy. O tom vůbec nikdo nepochybuje.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Crosby se ozval po zranění, Gudase neobviňuje

Sidney Crosby dohrál olympijské čtvrtfinále s Českem jen pár minut a zbytek turnaje už vynechal. Teď ví, že nepomůže ani Pittsburghu, mimo hru má být nejméně čtyři týdny. Přesto Radko Gudase neobviňuje a odmítá, že by český obránce překročil hranici. Mluví klidně a bere to jako součást hokeje.

Jonny Clayton znovu vyzve Littlera. Premier League míří do Belfastu

Jonny Clayton vyzve v Belfastu světovou jedničku Lukea Littlera v očekávané repríze nedávného souboje z Glasgow. Další večer šipkařské Premier League slibuje napínavé bitvy o klíčové body i návrat Michaela van Gerwena po zdravotní pauze. Průběžné pořadí je mimořádně vyrovnané a každý zápas může zásadně zamíchat kartami.

První ženský dokonalý leg na PDC ProTour. Historický moment nejen pro Beau Greaves

Anglická šipkařka Beau Greaves se zapsala do historie profesionálních šipek, když na turnaji Players Championship 6 v Leicesteru předvedla perfektní leg a stala se první ženou, která zaznamenala nine-darter na okruhu PDC ProTour. Výjimečný okamžik přišel v dramatickém duelu proti zkušenému Mensuru Suljovicovi. Nakonec jej porazila těsně 6:5.

Nečas po olympijské pauze nastartoval Colorado výhrou nad Utahem

Martin Nečas naskočil do prvního zápasu NHL po olympijské pauze ve velkém stylu. Gólem a asistencí řídil výhru Colorada 4:2 na ledě Utahu, v brance domácích stál Karel Vejmelka. Bodovali i další Češi, Radko Gudas pomohl Anaheimu při výhře 6:5 nad Edmontonem a Tomáš Hertl přihrál na pojistku Vegas v duelu s Los Angeles. V akci byl také brankář Daniel Vladař, který i přes porážku Philadelphie ve Washingtonu zaujal 26 zákroky.

Conor Benn změnil promotéra. Jeho novým šéfem bude Dana White

Britský boxer Conor Benn udělal jedno z nejvýraznějších rozhodnutí své kariéry. Devětadvacetiletý bojovník po deseti letech ukončil spolupráci s promotérskou stájí Matchroom Boxing a podepsal smlouvu s novým projektem Zuffa Boxing, za kterým stojí šéf UFC Dana White. Benn uvedl, že jeho cílem jsou „zápasy pro odkaz“ a vystoupení na těch největších světových scénách.

Inter doma padl a v Lize mistrů končí, Bodö/Glimt slaví historický postup

Loňský finalista Ligy mistrů Inter Milán zažil tvrdý náraz. V play off nestačil ani v odvetě na Bodö/Glimt a do osmifinále nejde. Norský klub z města za polárním kruhem naopak píše mimořádný příběh. V úterý postup potvrdilo také Atlético Madrid, Bayer Leverkusen s Patrikem Schickem a Newcastle.

Násilí kartelů v Mexiku. Prezidentka ujišťuje, že fanoušci mistrovství světa 2026 jsou v bezpečí

Mexická prezidentka Claudia Sheinbaum odmítla obavy o bezpečnost fanoušků na fotbalovém mistrovství světa 2026. Učinila tak poté, co smrt šéfa drogového kartelu vyvolala vlnu násilí v několika státech. Podle vlády se situace rychle vrací k normálu.

Ross Smith si připsal cenné vítězství na Players Championship 5 v Leicesteru

Anglický šipkař Ross Smith potvrdil skvělou formu z úvodu sezony a suverénním výkonem ovládl pátý turnaj série Players Championship 2026 v Leicesteru. Ve finále nedal větší šanci krajanovi Chrisu Dobeymu, kterého porazil jednoznačně 8:2, a připsal si už sedmý titul na prestižním okruhu Players Championship. Turnaj přinesl nejen dominantní jízdu vítěze, ale také několik překvapivých výsledků.

Češi v Dubaji začali vítězně, Menšík i Lehečka jdou dál

Čeští tenisté Jakub Menšík a Jiří Lehečka vstoupili do turnaje v Dubaji vítězně a postoupili do druhého kola. Menšík přehrál Huberta Hurkacze 6:4 a 7:6, v tie breaku proměnil až pátý mečbol. Lehečka se naopak protrápil proti Lucovi Nardimu, nakonec však otočil zápas na 4:6, 6:4 a 6:2.

Emma Raducanu nového trenéra nehledá. Chce se vrátit k agresivnějšímu stylu a znovu najít svou herní identitu

Britská tenistka Emma Raducanu uvedla, že po ukončení spolupráce s trenérem Franciscem Roigem zatím neplánuje hledat nového kouče. Místo toho se chce soustředit na návrat k agresivnějšímu hernímu stylu, který jí v minulosti přinesl největší úspěchy.

Aston Martin v pasti nové éry F1. Ambiciózní projekt brzdí motorová krize

Tým Aston Martin vstupoval do nové éry Formule 1 s velkými ambicemi. Změna technických pravidel pro sezonu 2026 měla být ideální příležitostí, jak se definitivně zařadit mezi elitu a bojovat o vítězství. Místo toho však britská stáj prožila mimořádně nepovedené testy, během nichž najela nejméně kilometrů ze všech jedenácti týmů a pravidelně figurovala na konci časových tabulek.

Po 11 letech znovu tváří v tvář, Mayweather a Pacquiao mají odvetu

Odveta, o které se roky mluvilo jen potichu, má termín. Floyd Mayweather Jr. a Manny Pacquiao se mají znovu potkat 19. září v aréně Sphere v Las Vegas, jedenáct let po jejich prvním duelu. Zápas se má vysílat živě po celém světě na Netflixu a oba velikáni už si vyměnili první ostré vzkazy.

Vonn přiznala, že po olympijském pádu málem přišla o nohu

Lindsey Vonn promluvila o následcích děsivého pádu v olympijském sjezdu v Cortině d'Ampezzo. Uvedla, že zranění bylo vážnější, než se zpočátku zdálo, a že jí reálně hrozila amputace levé nohy. Záchranu podle ní přinesl rychlý zákrok a série operací, kterých už absolvovala pět, naposledy šestihodinovou minulý týden po převozu do USA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama