MS v hokeji 2022Červenka ukázal cestu. Zraje jako víno, kapitán coby top útočník MS psal...

Červenka ukázal cestu. Zraje jako víno, kapitán coby top útočník MS psal dějiny

Jen málokdo čekal, že by Roman Červenka na mistrovství ve Finsku mohl atakovat přední příčky v tabulce nejlepších hráčů turnaje. Mnozí kroutili hlavou už nad nominací, jiní mu absolutně nevěřili. Právě těmto lidem ale český útočník zavřel pusu. Byl zvolen do All Star týmu a také nejlepším útočníkem celého MS.

Už je mu 36 let, hraje „pouze“ ve Švýcarsku za ne zrovna ideálně hrající Rapperswil. Členem reprezentace už je nějaký pátek, na šampionátu v roce 2018 v Dánsku dělal kapitána, stejně tak i letos na olympijských hrách v Pekingu. Bylo otázkou, zda na něj vsadí také Jalonen. Jak už ale víme, vsadil.

Červenka splatil finskému trenérovi důvěru 17 body za pět branek a 12 asistencí v deseti zápasech na mistrovství a táhl český tým za úspěchem. Byl to on, kdo poslal své spoluhráče do vedení 4:3 v souboji o třetí místo proti Spojeným státům americkým. Bývalý hráč Slavie, Omsku nebo Calgary prožil nejlepší turnaj v kariéře.

Poprvé získal medaili v roce 2011, tu následovala ta samá bronzová o rok později. Ke zlatu se přiblížil až letos po parádním vystoupení proti USA. „Dobrá třetí třetina ne? Takhle jsme si to po druhé třetině představovali. Museli jsme tam nechat všechno,“ říkal po zápase pro Radiožurnál kapitán repre.

Do All Star týmu se dostal Čech poprvé od MS v roce 2019, kdy si vysloužili místo Jakub Voráček a Filip Hronek.

Nejlepší hráč z Finska

Finsko vyhrálo mistrovství, doma poprvé vybojovalo zlato. Velkou měrou se o jedno z nejpovedenějších mistrovství v národní historii zasloužil gólman Jussi Olkinuora. Chytal, co se dalo, v základní skupině měl úspěšnost zákroků přes 90 procent. Fin byl vybrán mezi nejlepšími podle direktorátu a novinářů.

Individuální ocenění MS ve Finsku:

Nejlepší hráči MS na jednotlivých postech (podle direktoriátu turnaje):

  • Brankář: Jussi Olkinuora (Finsko)
  • Obránce: Mikko Lehtonen (Finsko)
  • Útočník: Roman Červenka (Česko)

Nejužitečnější hráč turnaje (podle akreditovaných novinářů): Jussi Olkinuora (Finsko).

All Star tým (podle akreditovaných novinářů): 

  • Jussi Olkinuora – Mikko Lehtonen (oba Finsko), Seth Jones (USA) – Pierre-Luc Dubois (Kanada), Roman Červenka (ČR), Sakari Manninen (Finsko).

Nejčtenější tento týden

Luxus za miliony. VIP vstupenky na UFC v Bílém domě mají stát přes 30 milionů korun

Historicky první profesionální sportovní akce v areálu Bílého domu bude mimořádná nejen svým prostředím, ale i cenami. Za nejluxusnější balíčky na galavečer UFC Freedom 250 mají fanoušci zaplatit částku, za kterou by si mohli pořídit luxusní vilu.

Dostál dovedl Anaheim k výhře ve Vegas

Lukáš Dostál prožil další silný večer v play off NHL. Český brankář chytil 21 střel a pomohl Anaheimu k výhře 3:1 na ledě Vegas. O čisté konto přišel až šest sekund před koncem. Montreal s Jakubem Dobešem naopak padl v Buffalu 2:4.

Gianni Infantino podráždil fanoušky. Za lístek za 50 milionů vám osobně donese hot dog i colu

Ceny vstupenek na fotbalové mistrovství světa dál budí emoce. Prezident FIFA Gianni Infantino nyní rozvířil debatu dalším výrokem, když prohlásil, že fanouškovi, který zaplatí miliony za finálový lístek, osobně přinese občerstvení.

České trio slaví v Římě postup do druhého kola

Český tenis má na antuce v Římě tři další postupující. Vít Kopřiva, Kateřina Siniaková a Tereza Valentová zvládli vstup do turnaje ve dvou setech. Naopak Sára Bejlek končí po porážce s Laurou Siegemund.

Nečas pomohl Coloradu k další výhře nad Minnesotou

Martin Nečas prožil nejlepší večer v letošním play off NHL. Český útočník otevřel skóre, přidal asistenci a výrazně pomohl Coloradu k domácí výhře 5:2 nad Minnesotou. Avalanche vedou v sérii druhého kola už 2:0 a v letošní vyřazovací části stále nepoznali porážku.

Arsenal je po dvaceti letech ve finále Ligy mistrů

Arsenal zvládl semifinále Ligy mistrů a vrací se mezi evropskou elitu. Londýnský klub porazil Atlético Madrid 1:0 a po výsledku 2:1 z obou zápasů slaví postup do finále. Rozhodl Bukayo Saka jediným gólem, který přišel těsně před přestávkou.

O účast na londýnském maratonu 2027 se uchází rekordních 1,3 milionu lidí

Zájem o londýnský maraton dál roste a láme rekordy. Do losování pro ročník 2027 se přihlásilo přes 1,33 milionu lidí. Organizátoři tak hlásí historicky nejvyšší číslo a potvrzují, že závod patří k nejžádanějším na světě.

Francis Ngannou si brousí zuby na Paula. Zároveň také tipnul vítěze bitvy Fury vs. Joshua

Francis Ngannou znovu míchá kartami světa bojových umění. Po návratu do MMA připustil, že ho láká boxerský souboj s Jakem Paulem. A rozhodně nešetří sebevědomím. Vedle toho přidal i svůj pohled na dlouho očekávaný střet Furyho s Joshuou.

Max Verstappen opět ožil, Isack Hadjar v Miami havaroval 

Zatímco Max Verstappen po slabším úvodu sezony znovu našel ztracené tempo a přiblížil se špičce, jeho týmový kolega Isack Hadjar v Miami tvrdě narazil. Jeden víkend, dva zcela odlišné příběhy v barvách Red Bullu.

Vladař držel Flyers nad vodou, Carolina přesto znovu vyhrála

Philadelphia měla zápas v Carolině výborně rozehraný. Rychle vedla o dvě branky a Daniel Vladař ji dlouho držel ve hře skvělým výkonem. Český brankář pochytal 40 střel, jenže Hurricanes znovu našli cestu k vítězství. O triumfu 3:2 rozhodl v prodloužení Taylor Hall.

Zraněný Chmelař chybí v nominaci na Švédské hry

Česká hokejová reprezentace musí krátce po oznámení nominace na Švédské hry řešit první vynucenou změnu. Z kádru kvůli zranění vypadl útočník Jaroslav Chmelař, kterého na soupisce nahradí Kristian Reichel z Mannheimu.

Miami odhalilo slabinu McLarenu. Lando Norris přišel o vítězství kvůli strategii

Lando Norris měl Velkou cenu Miami pevně ve svých rukou, ale rozhodující moment při zastávkách v boxech ho připravil o triumf. Britský jezdec tak místo oslav odjíždí s pocitem promarněné šance, která byla až bolestně blízko.

Jannik Sinner jasně dominuje. V Madridu smetl Zvereva a píše vlastní kapitolu tenisových dějin

Italský tenista Jannik Sinner předvedl ve finále madridského Masters výkon, který budí respekt i obavy soupeřů. Alexandera Zvereva porazil za necelou hodinu a připsal si pátý titul Masters 1000 v řadě. Dominance, jaká se na okruhu ATP nevidí často.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama