4.3 C
Czech
Sobota 13. prosince 2025
LOH2024Bouře v bazénu: Olympijský rekord čínského plavce „není v lidských silách“, prohlásil komentátor

Bouře v bazénu: Olympijský rekord čínského plavce „není v lidských silách“, prohlásil komentátor

Australský komentátor způsobil poprask, když prohlásil, že nový světový rekord čínského olympijského plavce Pana Zhanle na 100 metrů volným stylem není „v lidských silách“.

Čínská státní média, sportovci a fanoušci se okamžitě semkli na jeho podporu.

Pan překonal svůj vlastní světový rekord na 100 metrů volným stylem, když z předchozího rekordu z únorového mistrovství světa v Dauhá ubral 0,40 sekundy. V závodu pokořil své soupeře včetně Australana Kylea Chalmerse a Rumuna Davida Popoviciho.

„To není skutečné, tohle pole neporazíte. Kyle Chalmers, David Popovici, Jack Alexy, tyhle kluky neporazíte o jednu délku celého těla na 100 volný způsob. To není v lidských silách, OK, tak mi to neprodávejte, nestrkejte mi to do krku. Není to skutečné,“ komentoval výsledek závodu plavecký trenér Brett Hawke.

    21 dopingových testů

    Devatenáctiletý Pan zaplaval čas 46,40 sekundy a získal první zlatou plaveckou medaili pro Čínu na olympijských hrách v Paříži, informovala agentura Reuters. Jeho vítězství přišlo poté, co „před hrami a během nich absolvoval přísné programy dopingových testů s nulovým pozitivním výsledkem“, uvedl v pátek deník China Daily.

    Pan uvedl, že před hrami absolvoval od května do července 21 dopingových testů. „Spolupracoval jsem se všemi testovacími procedurami a jsem přesvědčen, že soutěžím poctivě a čistě,“ řekl listu.

    „Hodně jsem trénoval aerobik a vytrvalost, abych posílil svůj tlak a kop v závěrečném rozštěpu. Přijali jsme také vědecký systém sledování a analýzy pod vodou, abychom přezkoumali své techniky a údery a mohli trénovat lépe a efektivněji.“

    Čínští fanoušci se Pana zastávají

    Australský trenér a komentátor Brett Hawke na svém Instagramu napsal, že „není v lidských silách porazit toto pole“ a že plavání „nebylo skutečné. Ne v tomhle bazénu, proti tomuhle poli“.

    Hawkeův komentář byl hojně sdílen na čínské platformě Weibo, kde ho jeden uživatel okomentoval: „Je to tak super vidět, jak jsou neschopní, naštvaní a rozbíjejí svou obranu.“

    „Chválí nás, říká, že ta pozice je nemožná. Je nám líto, že jsme to dokázali,“ napsal jiný.

      Tým je pod drobnohledem

      Čínský plavecký tým je pod intenzivním drobnohledem od dubnového odhalení, že 23 plavců z této země mělo v roce 2021 pozitivní test na zakázaný lék na srdce, ale mohli startovat na olympijských hrách v Tokiu.

      Světová antidopingová agentura (WADA) přijala závěry čínského vyšetřování, že výsledky byly způsobeny kontaminací z hotelové kuchyně. Nezávislý přezkum podpořil postup WADA.

      Audit Světové atletické federace dospěl k závěru, že ze strany řídícího orgánu nedošlo k žádnému pochybení nebo zatajování. Panovo jméno nebylo mezi čínskými plavci uvedenými ve zprávách deníku New York Times a německé televizní stanice ARD.

      „Čínský plavecký tým podstoupil za dva týdny více testů než zahraniční sportovci za celý rok,“ napsal čínský list Global Times.

      Čínská plavkyně Zhang Yufei, která získala bronzovou medaili ve finále na 200 metrů motýlkem, odpovídala na otázky týkající se Pana během čtvrteční tiskové konference.

      „Proč jsou čínští sportovci zpochybňováni, když plavou tak rychle? Proč se nikdo neodvážil zpochybňovat Phelpse, když vyhrál?“ ptala se.

      Reklama
      Reklama

      Nejčtenější tento týden

      Adamczyková se vrátila do Světového poháru pátým místem v Cervinii

      Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu pátým místem v Cervinii. V kvalifikaci zajela nejrychlejší čas, na medaili ale nedosáhla. V malém finále však zvítězila a připsala si důležité body směrem k olympijské kvalifikaci. Z vítězství se radovali Francouzi Léa Casta a Jonas Chollet.

      Gian van Veen konečně zvítězil v Ally Pally

      Gian van Veen si v pátek večer připsal své vůbec první vítězství na pódiu Alexandra Palace a postoupil do druhého kola mistrovství světa PDC. Společně s ním slavili postup také Ricky Evans a Damon Heta, zatímco 12. nasazený Ross Smith se stal prvním vyřazeným nasazeným hráčem turnaje.

      Šok před mistrovstvím světa. Fanoušci mluví o zradě, FIFA mlčí

      Mistrovství světa ve fotbale má být svátkem pro fanoušky z celého světa. Turnajem, který spojuje národy, generace i různé sociální vrstvy. Jenže s blížícím se světovým šampionátem v roce 2026 se stále hlasitěji ozývá otázka: pro koho vlastně tento turnaj je? Nejnovější informace o cenách vstupenek totiž vyvolaly mezi fanoušky vlnu pobouření, jaká nemá v moderní historii šampionátů obdoby.

      Luke Littler odstartoval cestu za druhým titulem dominantní výhrou 

      Luke Littler zahájil obhajobu titulu mistra světa organizace PDC vítězstvím 3:0 na sety nad Litevcem Dariusem Labanauskasem. Osmnáctiletý světový hráč číslo jedna byl hlavní hvězdou úvodního večera šampionátu v londýnské Alexandra Palace.

      Červenka narozeninovým gólem potvrdil sílu týmu před olympiádou

      Česká reprezentace má za sebou vítězný vstup do posledního turnaje Euro Hockey Tour před olympijskými hrami. Výhra nad Finskem 3:1 v Liberci potvrdila konkurenceschopnost týmu i směrem k únorovému vrcholu sezony. Zápas nabídl řadu pozitivních signálů, které přesahují samotný výsledek.

      Ledecká zahájila sezonu 22. místem ve Svatém Mořici, veteránka Vonn slavila návrat na vrchol

      Ester Ledecká vstoupila do olympijské sezony ve Světovém poháru alpských lyžařek 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítěznou Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Americká legenda ve 41 letech vybojovala první triumf po návratu do seriálu a zapsala se do historie jako nejstarší vítězka závodu SP ve sjezdovém lyžování.

      Pastrňák znovu zářil a Boston díky němu vyhrál ve Winnipegu

      David Pastrňák se po zranění vrátil ve velkém stylu a dvěma góly i dvěma asistencemi řídil výhru Bostonu 6:3 na ledě Winnipegu. Bruins vyhráli počtvrté v řadě a český kanonýr se navíc v klubové historii osamostatnil na pátém místě střelců, když dorovnal a předčil Ricka Middletona, na kontě má 404 branek. Ve stejný večer se mezi hvězdy dostal i brankář David Rittich, bodovali také Martin Nečas a Radek Faksa.

      Ledecká ovládla trénink na Světový pohár

      Ester Ledecká skončila druhá v závěrečném tréninku na páteční sjezd Světového poháru ve Svatém Mořici. Dlouho držela nejrychlejší čas, jenže domácí Joana Hählen s vysokým číslem 56 projela trať o třináct setin rychleji. Trénink pak ale narušil těžký pád Michelle Gisin, kterou vrtulník přepravil do nemocnice, informují švýcarská média.

      Real Madrid vs. Manchester City 1:2. Haaland rozhodl, Guardiola slaví cenný triumf

      Manchester City si výrazně posílil šance na umístění v elitní osmičce ligové fáze Ligy mistrů, když na stadionu Santiaga Bernabéua otočil zápas s Realem Madrid a zvítězil 2:1. Domácím zařídil vedení Rodrygo, ale ještě v prvním poločase odpověděli Nico O’Reilly a z penalty Erling Haaland.

      Utah znovu padl, Vejmelka kryl 32 střel a nestačilo to

      Karel Vejmelka předvedl 32 zákroků, přesto Utah znovu nezvládl těsný souboj. Domácí podlehli Floridě 3:4, a prohloubili sérii neúspěchů. Panthers rozhodli až v samotném závěru a podpořili svůj aktuální vzestup. Ve středečním programu se prosadil i Seattle, který otočil duel s Los Angeles. Chicago uspělo proti Rangers a Detroit zvládl divoký zápas v Calgary.

      Promotér Le Sy naznačil konec Kotlára v Clashi po ostudném výkonu

      Jaroslav Kotlár má za sebou víkend, který zvedl ze židle fanoušky i promotéry. Na turnaji CLASH 14 selhal hned dvakrát a místo boje nabídl výkon, který vyvolal pobouření celé haly. Tvrdě ho kritizoval i promotér Tomáš Le Sy, který naznačil, že Kotlár možná v organizaci skončí. Zápasník však na sociálních sítích oznámil, že se nevzdává a už míří k další přípravě.

      „Není to fér.“ Aryna Sabalenka tvrdě o účasti transgender žen v ženském tenise

      Světová jednička Aryna Sabalenka znovu otevřela téma účasti transgender sportovkyň v ženském tenise. Běloruská hráčka uvedla, že podle jejího názoru by bylo „nespravedlivé“, aby současné profesionálky nastupovaly proti soupeřkám, které prošly mužskou pubertou a mohou mít podle ní určitou fyzickou výhodu. Debata se vrací do popředí v době, kdy některé sportovní organizace stanovují nové limity pro účast transgender žen.

      Hokejisté z NHL odmítnou jet na olympiádu, pokud led nebude bezpečný

      Hráči zámořské NHL stále počítají s účastí na zimních olympijských hrách 2026 v Itálii, avšak vedení ligy zároveň varuje, že v případě nekvalitního či nebezpečného ledu mohou účast na turnaji odvolat. Uvedl to zástupce NHL Bill Daly, podle něhož je zatím situace předmětem intenzivního řešení. Dokáže Itálie zajistit kvalitní zázemí? Pokud ano, olympijský hokej nabídne skvělou podívanou. 

      Tottenham přehrál Slavii a postup v Lize mistrů se ji vzdálil

      Slavia nezvládla klíčový duel na stadionu Tottenhamu a po porážce 0:3 se její šance na postup do vyřazovací fáze Ligy mistrů výrazně snížily. Český mistr inkasoval po vlastním gólu Davida Zimy a dvou penaltách, které proměnili Mohammed Kudus a Xavi Simons. Zápas doprovodil i nečekaný spor o přesun duhové vlajky domácích LGBTQ+ fanoušků, který na tribunách přitáhl velkou pozornost.
      Reklama
      Reklama
      Reklama
      Reklama