FotbalBenátky si příští rok zahrají Sérii A. Mezi elitou chyběly téměř 20...

Benátky si příští rok zahrají Sérii A. Mezi elitou chyběly téměř 20 let

Benátky, to není zrovna fotbalové město. Kanály, gondoly, náměstí sv. Marka, ale fotbal? To je tady až na druhé koleji. A bylo tomu tak dlouhých skoro 20 let, teď se ale fotbalisté vracejí zpátky do Série A. Spolu s nimi postoupili i Empolio a Salernitana.

Italské město Benátky proslavilo hned několik věcí. Místo ulic tady mají kanály, místními řidiči „MHD“ jsou řidiči všudypřítomných gondol. „Město na vodě“ je spjato také s každoročním karnevalem masek nebo filmovým festivalem.

Fotbal se tady v posledních letech příliš neřešil, to se ale brzy změní. Juventus Turín, AC i Inter Milán, Neapol či Fiorentina. Všechny tyto týmy v příští sezoně zamíří do Benátek, bude se tady totiž po 19 letech hrát Série A.

Venezia Football Club vznikl už v roce 1907, mnoho úspěchů ale za sebou nemá. Dvakrát vítězství v Sérii B, tedy druhé lize, v sezoně 1940/41 ale klub vyhrál Italský pohár, což se doteď považuje za největší úspěch v dějinách.

20 let bez „elity“

Benátky strávily v první italské lize celkem 23 sezon a naposledy sváděly boje s elitní společností v sezoně 2001/02. Od té doby „šlus“, bankrot a trápení se v nižších soutěžích. S tím už je ale konec. Benátky zvládly play-off o postup na jedničku.

Už dříve postoupili do Série A výběry Empolia a Salernitani, o třetím nováčkovi v lize ale muselo rozhodnout až postupové play-off. V tom sváděly souboje týmy Chieva, Lecce a Cittadelly, všechny tři ale dokázaly Benátky přehrát.

Postup tak byl na světě. Benátky sice včera v odvetě s posledním jmenovaným týmem obdržely červenou kartu a „pouze“ remizovaly, na výsledku bojů o Sérii A už to ale nic nezměnilo. Benátky, vítejte zpátky v první italské lize.

Prsty má ve vzestupu klubu i slavný fotbalista Filippo Inzaghi, který trénoval tým mezi lety 2016 až 2018. Mistr světa z roku 2006 by se možná mohl na lavičce Benátek znovu objevit. Po konci v Beneventu se o jeho dalších krocích ale zatím jen spekuluje.

Nejčtenější tento týden

Neymar je zpět. Brazílie odhalila nominaci na mistrovství světa

Brazilská reprezentace vyráží na letošní mistrovství světa i s největší domácí hvězdou poslední dekády. Trenér Carlo Ancelotti zařadil do konečné šestadvacetičlenné nominace zkušenou legendu. Neymar se po dlouhém období zdravotních problémů vrací do národního týmu. Pro slavného útočníka půjde už o čtvrtý světový šampionát v kariéře.

Luke Humphries znovu ukázal svou sílu. V Leicesteru ovládl Players Championship a vyslal jasný vzkaz konkurenci

Luke Humphries potvrdil, že i v roce 2026 patří mezi absolutní světovou elitu. Na turnaji Players Championship 17 předváděl po celý den mimořádně přesvědčivé výkony a ve finále si poradil s Nizozemcem Jermainem Wattimenou 8:4. Pro Angličana jde už o druhý triumf na ProTour v letošní sezoně a zároveň důkaz, že po několika nevyrovnaných týdnech znovu ukázal svou nejlepší formu.

Dobeš pomohl Montrealu do konferenčního finále NHL

Jakub Dobeš zvládl jeden z nejtěžších večerů kariéry. Český brankář pochytal 37 střel Buffala a výrazně pomohl Montrealu k výhře 3:2 po prodloužení v sedmém utkání druhého kola play off NHL. Canadiens tak slaví postup mezi nejlepší čtyři týmy soutěže, kde je čeká Carolina.

Jannik Sinner přepsal tenisovou historii. Triumf v Římě ho zařadil po bok Djokoviče

Jannik Sinner dál potvrzuje, že současný mužský tenis má nového vládce. Italský fenomén ovládl domácí turnaj v Římě a ve 24 letech dosáhl mety, kterou před ním pokořil pouze Novak Djokovič. Po triumfu na Italian Open zkompletoval všech devět turnajů série Masters 1000 a stále hlasitěji se mluví o tom, zda právě nezačíná nová éra světového tenisu.

Max Verstappen přišel o triumf na Nürburgringu jen chvíli před cílem. Senzaci překazila technická závada

Max Verstappen měl při své premiéře ve čtyřiadvacetihodinovce na Nürburgringu nakročeno k senzaci. Šampion Formule 1 vedl se svým týmem slavný vytrvalostní závod ještě necelé čtyři hodiny před cílem, pak ale přišel krutý zlom. Porucha hnací hřídele připravila nizozemského pilota o šanci na vítězství a připomněla, proč je Nürburgring považován za jeden z nejtěžších závodů světa.

Sinner dobyl Řím a vyrovnal historický zápis Djokoviče

Jannik Sinner zvládl domácí finále v Římě a po výhře 6:4, 6:4 nad Casperem Ruudem slavil další velký milník kariéry. Italská světová jednička ovládla všech devět turnajů série Masters a napodobila Novaka Djokoviče. Zároveň se stala prvním domácím vítězem římského podniku po padesáti letech.

Salač zajel v Barceloně nejlepší výsledek sezony

Filip Salač prožil v Barceloně nejpovedenější závod letošního ročníku mistrovství světa silničních motocyklů. Ve Velké ceně Katalánska v kategorii Moto2 dojel sedmý a o dvě příčky vylepšil své sezonní maximum. Český jezdec se po horším úvodu dokázal vrátit do boje o vyšší pozice a v závěru si výsledek pohlídal.

Buffalo smetlo Montreal a sérii rozhodne sedmý zápas

Buffalo zvládlo v Montrealu zápas o přežití ve velkém stylu. Sabres vyhráli 8:3, srovnali sérii druhého kola play off NHL na 3:3 a vynutili si rozhodující duel na domácím ledě. Jakub Dobeš inkasoval šest branek a ve třetí třetině střídal.

Salah chce Liverpool zpátky mezi elitu

Mohamed Salah se po další porážce Liverpoolu ozval nezvykle důrazným prohlášením. Egyptský křídelník po sezoně klub opustí, ještě před odchodem ale chce Reds pomoct alespoň k postupu do příštího ročníku Ligy mistrů. Zároveň připomněl, jakou identitu podle něj Liverpool ztratil a k čemu by se měl vrátit.

Oktagon v Hannoveru nabídl osm ukončení, Max Holzer zůstal neporažen

Oktagon 88 v Hannoveru přinesl divoký večer plný rychlých finišů. V ZAG Areně skončilo před limitem osm z deseti zápasů a domácí publikum dostalo přesně to, kvůli čemu přišlo: vítězství Maxe Holzera v hlavním duelu večera. Německý talent v prvním kole ukončil zkušeného Khalida Taha a dál drží neporazitelnost.

Xabi Alonso převezme Chelsea po sezoně

Chelsea má nového trenéra pro příští sezonu. Londýnský klub oznámil příchod Xabiho Alonsa, který se na Stamford Bridge dohodl na čtyřleté smlouvě. Funkci převezme po skončení aktuálního ročníku.

Lewandowski po sezoně skončí v Barceloně

Robert Lewandowski po sezoně opustí Barcelonu. Sedmatřicetiletý polský útočník oznámil konec na sociálních sítích a potvrdil, že jeho smlouva nebude prodloužena. V katalánském klubu strávil čtyři roky.

Fabio Wardley chce zpět svůj pás. Po epické bitvě s Duboisem chce odvetu

Těžká váha má před sebou další velký britský souboj. Fabio Wardley po dramatické porážce s Danielem Duboisem okamžitě aktivoval klauzuli o odvetě a chce získat zpět titul mistra světa organizace WBO. Jejich první duel nabídl jeden z nejlepších zápasů posledních let a fanoušci nyní netrpělivě čekají na pokračování.

Luke Humphries znovu děsí konkurenci. Obhájce titulu načasoval formu v Premier League dokonale

Ještě před několika týdny vypadal jeho postup do play-off Premier League téměř nemožně. Nyní je ale Luke Humphries zpět mezi největšími favority na titul. Obhájce prvenství ovládl patnáctý večer soutěže v Birminghamu a před vyřazovací částí vyslal soupeřům jasný vzkaz: s „Cool Handem“ se musí znovu počítat.

Dobeš podržel Montreal a Vegas slaví postup

Jakub Dobeš pomohl Montrealu k důležité výhře v play off NHL. Canadiens uspěli v Buffalu 6:3 a v sérii vedou 3:2 na zápasy. Vegas zvládlo duel v Anaheimu, vyhrálo 5:1 a postoupilo do finále Západní konference. Tomáš Hertl přidal asistenci, Lukáši Dostálovi sezona skončila.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama