9.8 C
Czech
Neděle 29. března 2026
FotbalBarcelonský trapas, díl druhý. Pohár UEFA hrály v roce 2001 hvězdy jako...

Barcelonský trapas, díl druhý. Pohár UEFA hrály v roce 2001 hvězdy jako Rivaldo nebo Guardiola

Středeční zápasy Ligy mistrů se nesly ve znamení krásných zápasů, nádherných fotbalových akcí, ale také jednoho obřího pádu. Slavná Barcelona se první polovinou sezony protrápila, nezáří v domácí La Lize a na evropské půdě to není o nic lepší. Posledním hřebíčkem do rakve je sestup do Evropské ligy, kterou hráli Katalánci naposledy v sezoně 2003/2004.

Během léta odešel Lionel Messi, klub je v dezolátním stavu a nijak slavná není ani finanční situace. Takhle nějak vypadala Barcelona před startem nové sezony. Po několika utkáních je to ale z jejího pohledu ještě horší. Klub je v lize sedmý a na jaře si nezahraje Ligu mistrů.

Matematika byla jednoduchá. Barcelona musela vyhrát venkovní bitvu s rozjetým Bayernem a zároveň musela spoléhat na Dynamo Kyjev, které by obralo Benficu Lisabon. Nestalo se, Barcelona si po 20 letech zopakovala blamáž. Do Evropské ligy sestoupila naposledy v sezoně 2000/2001.

Kluivert, Guardiola nebo de Boer

Barcelona a jiná evropská soutěž než Liga mistrů? Historie je dlouhá a celkem pestrá. Naposledy hrála Barcelona Evropskou ligu, tehdy ještě známou pod názvem Pohár UEFA, před 17 lety. Ligový ročník zakončila na šestém místě a kvalifikovala se jen do druhé nejlepší soutěže.

Stejný scénář jako letos se ale odehrál už o pár let dříve. Sezona 2000/2001 byla pro Barcelonu otřesná. Ve skupině Ligy mistrů skončila až na třetím místě za AC Milánem a Leedsem United a musela se smířit s pádem. Athény, Celta Vigo, Liverpool. To byly soupeři Katalánců.

Modročervené barvy tehdy oblékali borci jako Pepe Reina, Frank de Boer, Phillip Cocu, Pep Guardiola, Luis Enrique, Patrick Kluivert, Marc Overmars nebo Rivaldo. Papírově nejlepší tým ale Pohár UEFA do vítězného konce nedotáhl.

Athény? Jasný postup. Celta Vigo? S odřenýma ušima šla Barcelona dál. Stopku ale nakonec vystavil Liverpool, se kterým Barcelona doma remizovala a venku o jediný gól prohrála. Reds nakonec celou soutěž ovládli.

Xavi u obou blamáží

Semifinálový dvojzápas už sice nehrál, v prvním vyřazovacím kole Poháru UEFA ale na posledních pár minut nastoupil i tehdy mladičký Xavi. Ten Xavi, který dnes Barcelonu trénuje. Zatím to po jeho příchodu z Kataru není ono. Barcelona se dál trápí.

„Potřebujeme z našich hráčů dostat víc. Tohle musí být bod obratu, musíme se k tomu postavit čelem, zapracovat na dynamice a mnoha dalších věcech. Patříme do Ligy mistrů, ne do Evropské ligy. Ale skutečnost je taková, že hrajeme Evropskou ligu, takže ji musíme zkusit vyhrát,“ říká nový lodivod Barcelony.

Tak se nechme překvapit. Los je na programu příští týden.

Nejčtenější tento týden

Pyfer umlátil Adesanyu na zemi a uštědřil mu další porážku

Israel Adesanya chtěl po dlouhé pauze zastavit sérii porážek a vrátit se mezi největší hvězdy střední váhy UFC. V hlavním zápase turnaje v Seattlu ale narazil. Joe Pyfer s ním svedl tvrdou bitvu v postoji, pak duel strhl na zem a ve druhém kole ho ukončil technickým knockoutem. Bývalý šampion tak prohrál počtvrté za sebou.

Moses Itauma rozdrtil Franklina. Brutální KO v Manchesteru volá po titulové šanci

Naprostá demonstrace síly. Moses Itauma v Manchesteru zničil dosud nezdolného Jermainea Franklina a jako první ho ukončil před limitem. Dominantní výkon mladého Brita znovu potvrzuje, že boj o světový titul už není otázkou „jestli“, ale „kdy“.

Antonelli v Japonsku zvítězil a stal se nejmladším lídrem šampionátu

Kimi Antonelli ovládl Velkou cenu Japonska a ve 19 letech se stal nejmladším lídrem šampionátu formule 1 v historii. Ital v Suzuce vytěžil maximum ze safety caru po tvrdé havárii Olivera Bearmana, navázal na triumf z Číny a upevnil silný vstup Mercedesu do nové sezony. Druhý dojel Oscar Piastri, třetí skončil Charles Leclerc.

Sabalenka se po triumfu v Miami omluvila divačce

Aryna Sabalenka po vítězném finále v Miami neřešila jen trofej a zisk prestižního Sunshine Doublu. Po zápase se vrátila také k momentu, který vzbudil pozornost během rozhodujícího setu. Běloruská tenistka se omluvila divačce, na niž během vypjaté chvíle ostře reagovala.

Pražské mistrovství světa v krasobruslení sklidilo velkou chválu

Pražské mistrovství světa v krasobruslení se zařadilo mezi akce, na které se jen tak nezapomíná. Nadšení neskrývali závodníci, pořadatelé ani prezident Mezinárodní bruslařské federace Kim Če-jol. Vyprodaná O2 arena, silná atmosféra a mimořádný zájem fanoušků ukázaly, že se šampionát do české metropole nevrátil jen jako velká sportovní událost. Proměnil se i v jasný signál, že Praha zvládne akci nejvyšší úrovně.

Siniaková může v Miami získat Sunshine Double

Kateřina Siniaková stojí v Miami před dalším velkým zápisem do tenisové historie. Společně s Taylor Townsend může ovládnout i druhou velkou březnovou tisícovku v USA a doplnit tak vzácný Sunshine Double. Po triumfu v Indian Wells jí k tomu chybí už jen poslední výhra.

Jágr kariéru oficiálně ještě neukončil

Jaromír Jágr ještě nevyslovil definitivní konec, ale zároveň dává jasně najevo, že další start už se rychle neblíží. V 54 letech už nechce podřizovat hokeji tolik času, energie a každodenní přípravy jako dřív. Hra ho stále baví, jenže poměr mezi obětí a tím, co mu dnes zápasy dávají, se podle něj změnil.

Růžička odehrál v extralize tisící zápas

Martin Růžička si v Hradci Králové připsal další mimořádný milník. Kapitán Třince nastoupil k tisícímu extraligovému utkání a hned v úvodu večera posunul i rekord produktivity v play off. Jeho tým navíc vyhrál 3:2 ve druhém prodloužení a po pátém čtvrtfinále slaví postup do semifinále.

Antonelli ovládl kvalifikaci v Japonsku před Russellem a Piastrim

Mercedes potvrdil v Suzuce velkou formu a obsadil první dvě místa na startu. Pole position získal Andrea Kimi Antonelli, který porazil George Russella o 298 tisícin sekundy. Třetí skončil Oscar Piastri, do závěrečné části se naopak nedostal Max Verstappen.

Jiří Lehečka si v Miami zahraje o největší titul kariéry

Český tenista Jiří Lehečka dál prožívá skvělý turnaj v Miami. V semifinále smetl Arthura Filse 6:2 a 6:2, znovu si podržel servis v celém zápase a poprvé v kariéře postoupil do finále podniku Masters 1000. O titul si zahraje s Jannikem Sinnerem, který v druhém semifinále přehrál Alexandera Zvereva.

Chmelař asistoval, Sýkora dal první gól v NHL

New York Rangers po šesti porážkách zabrali a doma smetli Chicago 6:1. Do povedeného večera výrazně promluvili i mladíci z farmy. Jaroslav Chmelař zapsal první asistenci v NHL, Adam Sýkora zase premiérový gól. Detroit mezitím vyhrál v Buffalu 5:2 a český brankář Michal Postava zůstal na střídačce jako náhradník.

Letná se plní, finále baráže s Dánskem táhne fanoušky

Úterní zápas českých fotbalistů proti Dánsku se blíží vyprodání. Na Letné už zbývají jen desítky vstupenek, hlavně v rohových sektorech. Reprezentace tak může v klíčovém duelu o mistrovství světa čekat mimořádně silnou kulisu.

Dvakrát 170. Luke Littler v Berlíně ohromil drtivou nominací 

Angličan Luke Littler v Berlíně předvedl výkon na hranici dokonalosti, když ve finále Premier League dvakrát zavřel maximální 170 a zlomil odpor Michaela van Gerwena. Devatenáctiletý mladík tak potvrdil, že patří k největším hvězdám současných šipek.

Sabalenka porazila Rybakinu a zahraje si finále Miami Open

Aryna Sabalenka postoupila podruhé za sebou do finále turnaje v Miami a dál útočí na mimořádný double. Světová jednička v semifinále přehrála Elenu Rybakinu 6:4, 6:3 a po triumfu v Indian Wells zůstává jediný krok od takzvaného Sunshine Double. Ve finále ji čeká domácí Coco Gauff.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama