9.3 C
Czech
Sobota 28. února 2026
MS v hokeji 2024Američané jedou domů. Češi po nervy drásající koncovce uhájili led poměrem 1:0

Američané jedou domů. Češi po nervy drásající koncovce uhájili led poměrem 1:0

Reklama

Celých sedm dlouhých sekund diváci stáli a jásali. Tato krátká doba dělila český tým od vítězství ve čtvrtfinále hokejového mistrovství světa. Povedlo se, Američané jedou domů. Český brankář Lukáš Dostál předvedl famózní výkon. Pavel Zacha se postaral o jednobodový náskok, který už soupeři nedokázali zvrátit. 

Dostál na vrcholu 

Synonymem pro neprůstřelnou vestu se po dnešku stane jméno Lukáš Dostál. Český gólman zlikvidoval 36 střel a zastavil útok, jehož součástí jsou zatím nejlepší střelci turnaje Matt Boldy (6+8 bodů) a Brady Tkachuk (7+6 bodů). Na druhé straně Češi poprvé v turnaji překonali americké oslabení a postoupili do dalšího kola.

Pro Dostála, kterému je teprve 23 let, se jedná o teprve druhé mistrovství světa. Loni totiž odchytal pouze jeden zápas. Dnes však předvedl výkon, který se zapíše do českého hokejového folklóru. Není divu, že byl tento mladý talent vyhlášen hráčem zápasu. 

Zpátky ke kořenům 

Češi oproti úterní tíživé porážce s Kanadou upravili útočné formace. Kapitán Roman Červenka, který hrál krátce po boku Davida Pastrňáka a Pavla Zacha, se vrátil ke své tradiční lajně s Lukášem Sedlákem a Ondřejem Kašem. Bostonská dvojice doplněná Ondřejem Palátem vytvořila útok složený pouze z hráčů NHL.

Američané měli našlápnuto na vítězství 

Ačkoliv Pastrňák byl před zápasem středem pozornosti, lépe do utkání vstoupili Američané. Nenechali se rozhodit bouřlivou atmosférou před zaplněnou pražskou O2 arenou a v úvodu zápasu hráli výrazně lepší hokej. Dobře bránili a začali se tlačit do útoku, což způsobilo u domácích fanoušků mírné obavy.

Stačila však jediná rychlá ztráta kotouče, aby se vše změnilo. Pastrňák se dostal do úniku a vypálil střelu skrz nohy Setha Jonese. Richard Lindgren sice střelu zlikvidoval, hlučné povzbuzování domácích tribun ale znovu nabralo na síle. A tak to bylo po celou první třetinu, s dalšími šancemi na únik pro Martina Nečase a neúnavného Pastrňáka.

Druhá třetina rozhodla 

Ve druhé třetině se obraz hry vyrovnal a Češi si vypracovali první vážnou šanci. Střelu Davida Tomáška tečoval soupeř a Ondřej Beránek dorážel na volný puk. Lindgren ale puk udržel.

Američané se dostali do přesilovky poté, co byl Pastrňák vyloučen za vysokou hůl. Pravděpodobně omylem, rozhodčí ovšem měří všem stejně.

Dosud bezchybná americká přesilovka (13 úspěšných v základní skupině) inkasovala gól pouhých 16 sekund poté, co byl Brady Tkachuk vyloučen za hrubou hru. Střela Davida Špačka od modré čáry tečovala o hokejku Brocka Nelsona a skončila na Zachově hrudi, odkud se odrazila do branky. O2 arena přišla kvůli jásotu málem o strop. Fanoušci byli v euforii. 

Kapitán Červenka si na tento gól připsal sekundární asistenci a málem přidal i druhou branku. Češi se však poté začali sami vylučovat a Spojené státy si tvořily více šancí. Lukáš Dostál předvedl výborný zákrok v závěru druhé třetiny proti stále nebezpečnému Tkachukovi těsně před druhou přestávkou.

Závěrečných 20 minut se neslo v duchu přežití. Přestože se Čechům naskytlo hned několik šancí, výsledek byl po posledních nekonečných sedmi sekundách, kdy se vhazovalo u Američanů, stále 1:0. 

Češi jsou na ledě doma 

Český tým si zajistil touto zaslouženou výhrou postup. Pokud snad někdo pochyboval o schopnostech tohoto mančaftu, měl by se minimálně začervenat. Český hokej má ve světě stále hlasitý zvuk. Hlasitější už je jen dnešní jásot, který se line z pražské O2 areny. Semifinále čeká.  

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Stephen Bunting umlčel kritiky. V Belfastu předvedl večer kariéry

Anglický šipkař Stephen Bunting zažil v belfastské SSE Arena Belfast večer, který může zásadně změnit jeho sezonu v Premier League. Po třech týdnech bez jediné výhry a sílící kritice ze strany fanoušků odpověděl nejlepším možným způsobem, tedy suverénním triumfem, během něhož porazil hned několik elitních soupeřů a umlčel všechny pochybovače.

Krejčí přispěl 14 body k výhře Portlandu nad Chicagem

Vít Krejčí odehrál v NBA druhý střelecky nejlepší zápas v dresu Portlandu a pomohl k výhře 121:112 na palubovce Chicaga. Český rozehrávač zapsal 14 bodů, k tomu přidal tři doskoky a dvě asistence. Trail Blazers navázali na povedené venkovní období, zatímco Bulls dál čekají na výhru.

Josh Rock rozjásal Belfast. V domácí aréně trefil svůj první nine-darter v Premier League

Šipkař Josh Rock ze Severního Irska zažil ve čtvrtek večer okamžik, na který nikdy nezapomene. V rámci večera Premier League v belfastské SSE Arena Belfast trefil svůj první nine-darter v této prestižní soutěži a přiznal, že šlo o „speciální pocit“. Dokonalý leg rozburácel celou arénu. 

Nečas dal dva góly, Pastrňák zapsal padesátou asistenci sezony

Martin Nečas pokračuje ve skvělé formě i po návratu soutěže. Ve čtvrtečním programu NHL vstřelil oba góly Colorada, jenže domácí celek přesto padl s Minnesotou 2:5. David Pastrňák naopak pomohl asistencí k výhře Bostonu 4:2 nad Columbusem a do statistik si připsal už padesátou přihrávku v sezoně.

Crosby se ozval po zranění, Gudase neobviňuje

Sidney Crosby dohrál olympijské čtvrtfinále s Českem jen pár minut a zbytek turnaje už vynechal. Teď ví, že nepomůže ani Pittsburghu, mimo hru má být nejméně čtyři týdny. Přesto Radko Gudase neobviňuje a odmítá, že by český obránce překročil hranici. Mluví klidně a bere to jako součást hokeje.

Jonny Clayton znovu vyzve Littlera. Premier League míří do Belfastu

Jonny Clayton vyzve v Belfastu světovou jedničku Lukea Littlera v očekávané repríze nedávného souboje z Glasgow. Další večer šipkařské Premier League slibuje napínavé bitvy o klíčové body i návrat Michaela van Gerwena po zdravotní pauze. Průběžné pořadí je mimořádně vyrovnané a každý zápas může zásadně zamíchat kartami.

První ženský dokonalý leg na PDC ProTour. Historický moment nejen pro Beau Greaves

Anglická šipkařka Beau Greaves se zapsala do historie profesionálních šipek, když na turnaji Players Championship 6 v Leicesteru předvedla perfektní leg a stala se první ženou, která zaznamenala nine-darter na okruhu PDC ProTour. Výjimečný okamžik přišel v dramatickém duelu proti zkušenému Mensuru Suljovicovi. Nakonec jej porazila těsně 6:5.

Nečas po olympijské pauze nastartoval Colorado výhrou nad Utahem

Martin Nečas naskočil do prvního zápasu NHL po olympijské pauze ve velkém stylu. Gólem a asistencí řídil výhru Colorada 4:2 na ledě Utahu, v brance domácích stál Karel Vejmelka. Bodovali i další Češi, Radko Gudas pomohl Anaheimu při výhře 6:5 nad Edmontonem a Tomáš Hertl přihrál na pojistku Vegas v duelu s Los Angeles. V akci byl také brankář Daniel Vladař, který i přes porážku Philadelphie ve Washingtonu zaujal 26 zákroky.

Conor Benn změnil promotéra. Jeho novým šéfem bude Dana White

Britský boxer Conor Benn udělal jedno z nejvýraznějších rozhodnutí své kariéry. Devětadvacetiletý bojovník po deseti letech ukončil spolupráci s promotérskou stájí Matchroom Boxing a podepsal smlouvu s novým projektem Zuffa Boxing, za kterým stojí šéf UFC Dana White. Benn uvedl, že jeho cílem jsou „zápasy pro odkaz“ a vystoupení na těch největších světových scénách.

Inter doma padl a v Lize mistrů končí, Bodö/Glimt slaví historický postup

Loňský finalista Ligy mistrů Inter Milán zažil tvrdý náraz. V play off nestačil ani v odvetě na Bodö/Glimt a do osmifinále nejde. Norský klub z města za polárním kruhem naopak píše mimořádný příběh. V úterý postup potvrdilo také Atlético Madrid, Bayer Leverkusen s Patrikem Schickem a Newcastle.

Násilí kartelů v Mexiku. Prezidentka ujišťuje, že fanoušci mistrovství světa 2026 jsou v bezpečí

Mexická prezidentka Claudia Sheinbaum odmítla obavy o bezpečnost fanoušků na fotbalovém mistrovství světa 2026. Učinila tak poté, co smrt šéfa drogového kartelu vyvolala vlnu násilí v několika státech. Podle vlády se situace rychle vrací k normálu.

Ross Smith si připsal cenné vítězství na Players Championship 5 v Leicesteru

Anglický šipkař Ross Smith potvrdil skvělou formu z úvodu sezony a suverénním výkonem ovládl pátý turnaj série Players Championship 2026 v Leicesteru. Ve finále nedal větší šanci krajanovi Chrisu Dobeymu, kterého porazil jednoznačně 8:2, a připsal si už sedmý titul na prestižním okruhu Players Championship. Turnaj přinesl nejen dominantní jízdu vítěze, ale také několik překvapivých výsledků.

Češi v Dubaji začali vítězně, Menšík i Lehečka jdou dál

Čeští tenisté Jakub Menšík a Jiří Lehečka vstoupili do turnaje v Dubaji vítězně a postoupili do druhého kola. Menšík přehrál Huberta Hurkacze 6:4 a 7:6, v tie breaku proměnil až pátý mečbol. Lehečka se naopak protrápil proti Lucovi Nardimu, nakonec však otočil zápas na 4:6, 6:4 a 6:2.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama