8 C
    Středa 8. května 2024

Senzace. České basketbalistky do 20 let přetlačily na ME Polsko a sahají po medaili

Dlouhodobě se prezentují parádními výkony a na právě probíhajícím Mistrovství Evropy basketbalistek U20 v Maďarsku svou vynikající formu potvrzují. České basketbalové reprezentantky do dvaceti let nejprve opanovaly skupinu, následně porazily v osmifinále Belgii a nyní si došly pro důležitý postup do bojů o medaile. Češkám se podařilo zlikvidovat Polky poměrem 64:43 a v semifinále narazí na Francii.

Vše začalo parádně. Tým kolem Valentýny Kadlecové, Elišky Brejchové či Moniky Fučíkové si během prvního hracího dne poradil s domácími Maďarkami 63:50. První jmenovaná hráčka se o výhru zasloužila velkou měrou, nastřílela totiž celkem 12 bodů.

Mnohem vyrovnanější a dramatičtější bitvu svedly Češky další den s Francií. Celie Cardenal hodně větrala naši defenzivu, zaznamenala 15 bodů. A i přesto, že si svěřenkyně Romany Ptáčkové držely veliký náskok, po třetí čtvrtině to vypadalo, že Celie dotlačí svůj výběr k výhře. Basketbalistky z České republiky však nedaly kůži lacino, dokázaly hrát mnohem týmověji než Francouzky a dva body si nakonec pohlídaly.

Trenérka Ptáčková po klání uznala, že se její tým vydal ze všech sil: „Druhý den jsme měli po utkání s Maďarkami novou motivaci, a to tým Francie, který v kategorii U20 opravdu běžně neporážíme. Musím holky pochválit za týmovou a obětavou obranu, včetně doskakování. Opět jsme si poradili s výškovou převahou soupeřek a dovolím si tvrdit, že jsme byli lepším týmem,“ pochválila dívky Romana Ptáčková.

Play-off? Dvě ze dvou výher, cílem je placka!

Belgie nám v cestě stála, solidní střelecká show Kadlecové ji z cesty nemilosrdně odhodila. Patnáct bodů české star, neskutečný nástup do první čtvrtiny i zodpovědná obrana. To vše a mnohem víc vyneslo Češkám čtvrtfinále s Polskem.

Proti Polkám se našemu národnímu výběru podařila první čtvrtina. Tu Češky vyhrály o 6 bodů, ale to pravé peklo nasadily naše hráčky až po pauze, tedy ve čtvrtině třetí. Ta skončila 26:10, a to i díky fenomenální Dominice Paurové, jež za celý zápas nastřílela 15 bodů. Polky nemohly na basketbalový výběr svého sousedního státu najít recept, a tak Česku podlehly 43:64.

Semifinále mezi Českou republikou a Francií začíná v pátek 15. července ve 20:15 a naše hráčky si jdou velmi sebevědomě pro postup do finále. Tak jim držme palce!

Kouč Rulík odhaluje kádr pro MS v Praze

S ubývajícími dny před slavnostním otevřením bran Pražské O2 Areny pro mistrovství světa IIHF vzrůstá i napětí ohledně toho, kdo bude na domácí půdě ČR reprezentovat. Poslední neděle byla důležitým dnem pro fanoušky i hráče, protože kouč národního týmu Radim Rulík konečně odkryl závoj tajemství ohledně složení týmu pro nadcházející turnaj.

Druhé kolo: Tyson Fury vs. Oleksandr Usyk, datum odvety odhaleno

Zápas mezi Tysonem Furym a Oleksandrem Usykem je naplánován na druhou půlku tohoto měsíce. Bude to první Undisputed zápas o titul v těžké váze po téměř čtvrtstoletí. Očekávaný zápas, který byl již třikrát odložen, se uskuteční v Rijádu, přičemž bude platit klauzule o oboustranné odvetě.