1.5 C
Czech
Pondělí 15. prosince 2025
Cyklistika105. ročník Gira d’Italia s jedním Čechem. Výstup na Etnu čeká jen...

105. ročník Gira d’Italia s jedním Čechem. Výstup na Etnu čeká jen Hirta, Štybar nejede

Už jen pár dní čekání, pak se jde na věc. Slavný etapový cyklistický závod letos odkroutí už svou 105. edici. Začínat se bude už v pátek v Budapešti, pak se jezdci postupně budou přesouvat na Apeninský poloostrov. Co se týče české vlajky, nést ji bude jeden jediný zástupce. Jan Hirt pojede, jeho krajan Zdeněk Štybar nakonec ne.

Druhý nejstarší závod, podle některých však ten vůbec nejtěžší. Po boku Tour de France je Giro d’Italia symbolem cyklistiky. Letos se pojede už jeho 105. ročník a fanoušci i jezdci se mohou těšit na zajímavé scenérie. Hory, rovinky, dvě časovky, dvě země. Nejprve se pojede v Maďarsku, poté v Itálii.

Do dění velkolepé cyklistické show se zapojí také jeden Čech. Jan Hirt z belgické stáje Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux figuruje v týmové nominaci a v pátek by na startu v Budapešti chybět neměl. Naopak Zdeněk Štybar, který byl v původních plánech stáje Quick-Step Alpha Vinyl, nepojede.

Vedení belgického týmu se rozhodlo jinak. Povolávací rozkaz do Gira dostal už pošesté ve své kariéře Mark Cavendish. Vítěz bodovací soutěže z roku 2013 a majitel celkem patnácti etapových triumfů bude chtít všem ukázat, že ne náhodou je nejlepším aktivním jezdcem v historii závodu.

„Motivaci pro Giro d’Italia máme obrovskou. Na start se postaví skvělý tým a Mark bude naším mužem pro roviny. Vyhrál na Giru spoustu etap a může se v hromadných spurtech opřít o dostatek silných jezdců,“ prozradil na webových stránkách stáje sportovní ředitel Quick-Stepu Davide Bramati.

Maďarsko, Sicílie, konec ve Veroně

Pokud máte po ruce kalendáře, zakroužkujte si datum 6. května. Právě v tento den se rozjede Giro d’Italia na rovinaté trati v Maďarsku. Následovat bude časovka, další etapa, pak přesun na Sicílii, kde si přijdou na své zejména vrchaři. Jezdce čeká například náročný výstup na sopku Etna.

Pak už se pojede přímo na Apeninském poloostrově, ve městech jako Neapol, Parma nebo Janov. Korunovace vítěze je na programu 29. května ve Veroně, kdy budou mít závodníci v nohou téměř 2 500 kilometrů. Jediný Čech Jan Hirt bude chtít vylepšit své maximum, tedy 12. místo z roku 2012.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Krejčí mluví o životní výzvě po dalším pádu Wolves

Wolverhampton byl na Arsenalu pár minut od bodu, nakonec ale znovu prohrál. Dva vlastní góly přepsaly zápas i náladu v týmu. Ladislav Krejčí po dalším zklamání otevřeně popsal, jak těžké je žít v nekonečné sérii porážek.

Češi v Curychu narazili a se Švédy padli 0:5

Čeští hokejisté na Švýcarských hrách loňský titul neobhájili a po závěrečném debaklu 0:5 se Švédskem skončili druzí. V přímém souboji o první místo se na nároďáku podepsal nabitý program i krátký čas na regeneraci. Tým Radima Rulíka inkasoval pětkrát a utrpěl nejvyšší porážku pod jeho vedením.

České florbalistky vyřadily Finsko a zahrají si finále MS

Český tým zvládl semifinále s Finskem bez jediného inkasovaného gólu a poprvé v historii postoupil do finále mistrovství světa. O všem rozhodla jediná rána kapitánky Michaely Kubečková těsně před koncem. V Ostravar aréně šlo o nervy až do posledních vteřin.

Škvor jde do těžké váhy a všichni kroutí hlavou, v O2 areně ho čeká německý obr

Daniel Škvor vezme 28. prosince na turnaji OKTAGON 81 v pražské O2 areně zápas v těžké váze proti Němci Patricku Vespazianimu. Podle deníku Sport.cz šestatřicetiletý český postojář přiznává, že z trenérského a manažerského pohledu nedává krok do vyšší kategorie moc smysl, nabídku ale přijal kvůli dlouhé pauze. OktagonMMA.com připomíná, že půjde o souboj dvou trojek žebříčku, jen každé v jiné váze.

Výhra 5:3 nad Švýcary poslala Česko do boje o triumf na Švýcarských hrách

Čeští hokejisté v Curychu porazili domácí Švýcarsko 5:3 a na Švýcarských hrách mají po dvou zápasech plný počet bodů. O výhru se nejvíc postaral druhý útok ve složení Filip Chlapík, Michael Špaček a Daniel Voženílek, který se podepsal pod první čtyři góly. V neděli od 11:45 čeká národní tým Švédsko a půjde přímo o celkové vítězství na turnaji, stačí i dvoubodový triumf.

Adamczyková se vrátila do Světového poháru pátým místem v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu pátým místem v Cervinii. V kvalifikaci zajela nejrychlejší čas, na medaili ale nedosáhla. V malém finále však zvítězila a připsala si důležité body směrem k olympijské kvalifikaci. Z vítězství se radovali Francouzi Léa Casta a Jonas Chollet.

Gian van Veen konečně zvítězil v Ally Pally

Gian van Veen si v pátek večer připsal své vůbec první vítězství na pódiu Alexandra Palace a postoupil do druhého kola mistrovství světa PDC. Společně s ním slavili postup také Ricky Evans a Damon Heta, zatímco 12. nasazený Ross Smith se stal prvním vyřazeným nasazeným hráčem turnaje.

Šok před mistrovstvím světa. Fanoušci mluví o zradě, FIFA mlčí

Mistrovství světa ve fotbale má být svátkem pro fanoušky z celého světa. Turnajem, který spojuje národy, generace i různé sociální vrstvy. Jenže s blížícím se světovým šampionátem v roce 2026 se stále hlasitěji ozývá otázka: pro koho vlastně tento turnaj je? Nejnovější informace o cenách vstupenek totiž vyvolaly mezi fanoušky vlnu pobouření, jaká nemá v moderní historii šampionátů obdoby.

Luke Littler odstartoval cestu za druhým titulem dominantní výhrou 

Luke Littler zahájil obhajobu titulu mistra světa organizace PDC vítězstvím 3:0 na sety nad Litevcem Dariusem Labanauskasem. Osmnáctiletý světový hráč číslo jedna byl hlavní hvězdou úvodního večera šampionátu v londýnské Alexandra Palace.

Červenka narozeninovým gólem potvrdil sílu týmu před olympiádou

Česká reprezentace má za sebou vítězný vstup do posledního turnaje Euro Hockey Tour před olympijskými hrami. Výhra nad Finskem 3:1 v Liberci potvrdila konkurenceschopnost týmu i směrem k únorovému vrcholu sezony. Zápas nabídl řadu pozitivních signálů, které přesahují samotný výsledek.

Ledecká zahájila sezonu 22. místem ve Svatém Mořici, veteránka Vonn slavila návrat na vrchol

Ester Ledecká vstoupila do olympijské sezony ve Světovém poháru alpských lyžařek 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítěznou Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Americká legenda ve 41 letech vybojovala první triumf po návratu do seriálu a zapsala se do historie jako nejstarší vítězka závodu SP ve sjezdovém lyžování.

Pastrňák znovu zářil a Boston díky němu vyhrál ve Winnipegu

David Pastrňák se po zranění vrátil ve velkém stylu a dvěma góly i dvěma asistencemi řídil výhru Bostonu 6:3 na ledě Winnipegu. Bruins vyhráli počtvrté v řadě a český kanonýr se navíc v klubové historii osamostatnil na pátém místě střelců, když dorovnal a předčil Ricka Middletona, na kontě má 404 branek. Ve stejný večer se mezi hvězdy dostal i brankář David Rittich, bodovali také Martin Nečas a Radek Faksa.

Ledecká ovládla trénink na Světový pohár

Ester Ledecká skončila druhá v závěrečném tréninku na páteční sjezd Světového poháru ve Svatém Mořici. Dlouho držela nejrychlejší čas, jenže domácí Joana Hählen s vysokým číslem 56 projela trať o třináct setin rychleji. Trénink pak ale narušil těžký pád Michelle Gisin, kterou vrtulník přepravil do nemocnice, informují švýcarská média.

Real Madrid vs. Manchester City 1:2. Haaland rozhodl, Guardiola slaví cenný triumf

Manchester City si výrazně posílil šance na umístění v elitní osmičce ligové fáze Ligy mistrů, když na stadionu Santiaga Bernabéua otočil zápas s Realem Madrid a zvítězil 2:1. Domácím zařídil vedení Rodrygo, ale ještě v prvním poločase odpověděli Nico O’Reilly a z penalty Erling Haaland.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama