FotbalChtěli mistrovství vyhrát, teď na něj ani nepojedou. Barážový výbuch Itálie řeší...

Chtěli mistrovství vyhrát, teď na něj ani nepojedou. Barážový výbuch Itálie řeší celý svět

O tom, jak může být postup na mistrovství světa náročný, by mohli vyprávět čerství mistři Evropy z Itálie. Vloni v létě vyhráli zástupci Apeninského poloostrova EURO, teď vybuchli v baráži o místenku do Kataru. Nad jejich síly byli Severní Makedonci, kteří vystřelili postup v nastaveném čase. Navíc na venkovním hřišti.

Fotbal je vrtkavý sport. Jednou jste nahoře, jednou dole. Něco takového si teď mohou říkat fotbalisté Itálie, kteří mají za sebou semifinále baráže o postup na světový šampionát do Kataru. Doma se představili proti outsiderům ze Severní Makedonie, na které sázkové kanceláře vypsaly kurz přes 15.

Po losu dvojic do evropské baráže se mluvilo o tom, že jeden z gigantů na MS jistojistě nepojede. Všichni předpokládali, že si to o letenku na Střední východ rozdají Portugalci a Italové. Ti první misi zvládli, ti druzí ale nikoliv. Tým loňským evropských šampionů na domácím hřišti padl.

Jedním slovem katastrofa

Italové nastoupili ve zvučné sestavě, nechyběli borci jako Donnarumma z Paříže, jeho týmový parťák Verratti, Jorginho z Chelsea nebo kanonýr Lazia Ciro Immobile. Ani to ale k postupu nestačilo, Severní Makedonci, kteří skončili v kvalifikační skupině druzí na Němci, udeřili v nastavení.

Ještě před zápasem kouč Mancini hrdě hlásil atak na historicky pátou trofej z MS. „Naším cílem je mistrovství světa vyhrát. Abychom toho dosáhli, musíme v příštích dvou zápasech vyhrát a kvalifikovat se. Neměli bychom v této situaci být, ale ve fotbale vás může vždycky něco překvapit,“ pronesl.

A přesně to se stalo. Itálie bude chybět na mistrovství světa podruhé v řadě, už v roce 2018 se neprobila na světový šampionát, který hostilo Rusko. Do té doby od roku 1958 na největší fotbalové akci světa nechyběla.

Postup se rodil v bolestech

Ač byl výsledek jiný, Itálie svého soka naprosto zničila. Na rohy zvítězila jasně 16:0, v poměru střel byla situace také jasná, 32:4. Jenomže na to se historie bohužel pro Italy neptá, v nastavení vystřelil Severní Makedonii postup dalekonosnou ranou z 25 metrů Trajkovski.

Do teď s Itálií bude? Celá země smutní, nejistou budoucnost má i trenér Mancini, který má u kormidla podle smlouvy vydržet až do roku 2026. „Uvidíme. Zklamání je teď příliš velké,“ hlesl po zápase. Ať tak či onak, s Katarem si on ani jeho tým nemusí dělat starosti. Makedonci vyzvou ve finále baráže Cristiana Ronalda a spol., kteří porazili 3:1 Turecko.

Postup na mistrovství světa utekl Italům, další celky si ale včera postup zajistily. Japonsko, Saudská Arábie, Ekvádor, Uruguay. To jsou další týmy, které nebudou na prestižním turnaji, jenž se bude konat v listopadu a prosinci letošního roku, chybět. Dnes jsou na programu zápasy africké části, kde se rozhodně o dalších účastnících.

Nejčtenější tento týden

Silva vyhrál druhou etapu Gira a vede celý závod

Thomas Silva prožil na Giru d’Italia životní den. Čtyřiadvacetiletý Uruguayec ze stáje Astana vyhrál druhou etapu slavného závodu a po těsném finiši se posunul do čela průběžného pořadí. Po 221 kilometrech z Burgasu do Veliko Tarnova porazil Floriana Storka a Giulia Cicconeho.

Nosková v Římě hladce prošla do osmifinále

Linda Nosková zvládla třetí kolo turnaje WTA 1000 v Římě bez větších potíží. Česká dvojka porazila Oleksandru Oliynykova 6:1, 6:3 a poprvé v kariéře prošla ve Foro Italico do osmifinále. Na kurtu strávila jen 69 minut.

Češi po špatném startu zabrali, na Finy to ale nestačilo

Čeští hokejisté nenavázali na povedený výkon proti Švédsku. Ve druhém utkání Švédských her prohráli s Finskem 2:3, i když dokázali smazat dvoubrankovou ztrátu. Zápas rozhodla finská přesilovka v závěru třetí třetiny.

Dobeš zazářil proti Buffalu, Dostál střídal už po první třetině

České brankáře čekaly v play off NHL naprosto rozdílné večery. Jakub Dobeš pomohl Montrealu k výhře 5:1 nad Buffalem a po 28 zákrocích si vysloužil ocenění pro druhou hvězdu zápasu. Lukáš Dostál naopak zažil s Anaheimem těžký start proti Vegas. Ducks prohráli 2:6 a český gólman po třech inkasovaných brankách z první třetiny přepustil místo Ville Husso.

Češi proti Finům vsadí na Kořenáře

Čeští hokejisté vstoupí v sobotu do druhého utkání na Švédských hrách. Po výhře nad domácím Švédskem chtějí potvrdit dobrou formu také proti Finsku. V brance nastoupí Josef Kořenář, kterému bude krýt záda Petr Kváča. Hrát se začne ve 12:00.

Oleksandr Usyk otevřel dveře k velkému britskému souboji. Fabio Wardley ale nejdřív musí projít tvrdou zkouškou   

Fabio Wardley má před sebou nejdůležitější zápas kariéry. Pokud v Manchesteru porazí nebezpečného Daniela Duboise, může si otevřít cestu k životnímu souboji. Oleksandr Usyk totiž dal jasně najevo, že britského ranaře začíná brát vážně a v budoucnu ho může čekat bitva o sjednocení titulů těžké váhy.

Philadelphia s Vladařem prohrává 0:3 a v NHL stojí nad propastí

Hokejisté Philadelphie nezvládli ani třetí duel druhého kola play off NHL a po porážce 1:4 s Carolinou jim hrozí rychlý konec sezony. Český brankář Daniel Vladař inkasoval čtyřikrát z 30 střel. Hurricanes zatím v letošním play off neprohráli a od postupu do finále Východní konference je dělí jediná výhra.

Luke Littler v Leedsu porazil Humphriese a vyrovnal rekord Premier League

Fenomenální Luke Littler je k nezastavení. V bouřlivé atmosféře v Leedsu ovládl už šestý večer letošní Premier League a vyrovnal vlastní rekord z minulého roku. Ve finále porazil po dramatické bitvě Luka Humphriese 6:5 a znovu potvrdil, že v současnosti nemá na okruhu konkurenci.

Shakira představila oficiální song pro mistrovství světa ve fotbale 2026

Shakira se vrací na fotbalové mistrovství světa s další oficiální písní. Kolumbijská zpěvačka představila skladbu „Dai Dai“, která bude hymnou šampionátu v roce 2026. Turnaj společně uspořádají Spojené státy, Kanada a Mexiko.

Luxus za miliony. VIP vstupenky na UFC v Bílém domě mají stát přes 30 milionů korun

Historicky první profesionální sportovní akce v areálu Bílého domu bude mimořádná nejen svým prostředím, ale i cenami. Za nejluxusnější balíčky na galavečer UFC Freedom 250 mají fanoušci zaplatit částku, za kterou by si mohli pořídit luxusní vilu.

Dostál dovedl Anaheim k výhře ve Vegas

Lukáš Dostál prožil další silný večer v play off NHL. Český brankář chytil 21 střel a pomohl Anaheimu k výhře 3:1 na ledě Vegas. O čisté konto přišel až šest sekund před koncem. Montreal s Jakubem Dobešem naopak padl v Buffalu 2:4.

Gianni Infantino podráždil fanoušky. Za lístek za 50 milionů vám osobně donese hot dog i colu

Ceny vstupenek na fotbalové mistrovství světa dál budí emoce. Prezident FIFA Gianni Infantino nyní rozvířil debatu dalším výrokem, když prohlásil, že fanouškovi, který zaplatí miliony za finálový lístek, osobně přinese občerstvení.

České trio slaví v Římě postup do druhého kola

Český tenis má na antuce v Římě tři další postupující. Vít Kopřiva, Kateřina Siniaková a Tereza Valentová zvládli vstup do turnaje ve dvou setech. Naopak Sára Bejlek končí po porážce s Laurou Siegemund.

Nečas pomohl Coloradu k další výhře nad Minnesotou

Martin Nečas prožil nejlepší večer v letošním play off NHL. Český útočník otevřel skóre, přidal asistenci a výrazně pomohl Coloradu k domácí výhře 5:2 nad Minnesotou. Avalanche vedou v sérii druhého kola už 2:0 a v letošní vyřazovací části stále nepoznali porážku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama