15 C
    Sobota 4. května 2024

Tah s motorem Hamiltonovi nevyšel. Verstappen se vrací do čela, v Turecku vyhrál Bottas

O víkendu se jela Velká cena Turecka vozů formule 1. Už před samotným startem se řešila řada věcí v čele s výměnou motoru, která posunula o 10 pozic dozadu Lewise Hamiltona. Tah Britovi vůbec nevyšel, dojel až pátý a čelo pořadí šampionátu musel přepustit svému rivalovi Maxi Verstappenovi.

Na trati v Turecku se o víkendu jela Velká cena. Jezdci formule 1 se ale museli i tentokrát poprat s nepříznivými podmínkami. Tzv. mokrý závod nakonec vyšel Valtterimu Bottasovi z Mercedesu. Pilot, který po sezoně odchází do Alfy Romeo, letos vyhrál poprvé.

„Už je to nějaký čas, co jsem naposledy vyhrál, takže to chutná skvěle. Z mé strany to byl jeden z nejlepších závodů, které jsem kdy odjel. Kromě jednoho smyku jsem měl vše pod kontrolou. Jsem rád, že jsem měl také jednou hladký závod,“ řekl po triumfu Fin.

Spoustu se toho ale událo i za ním. Před Velkou cenou se rozhodl pro výměnu motoru Lewis Hamilton, který útočí na osmý titul v kariéře. Vloni v Turecku slavil vyrovnání rekordu a zvedal nad hlavu pohár, teď mu ale závod vůbec nevyšel.

Špatná výměna kol

Hamilton dostal penalizaci 10 míst na startu a startoval až jedenáctý. Na mokré trati se ale dokázal prodrat až na třetí místo. Pak ale selhala i taktika s výměnou pneumatik a Brit se propadl. Nakonec dojel na páté příčce a po závodě se zlobil.

„Mám pocit, že jsem měl zůstat na trati. Jsem frustrovaný sám ze sebe, že jsem se neřídil svými pocity. Když totiž zajedete sedm kol před cílem, nemáte čas projít fází drolení přechodných pneumatik na usychající trati. V té klouzací fázi jsem ztratil skoro víc pozic. Je to frustrující, ale tak to je,“ smutnil úřadující šampion.

Kromě zpackaného závodu ho mrzí i to, že ztratil vedoucí pozici v šampionátu. Na tu se vrátil holandský talent Max Verstappen, který v Turecku dojel druhý. Žebříček teď vede o 6 bodů a je jasné, že závěr seriálu bude velice zajímavý.

„Celý rok je to vyrovnané a je mi jasné, že nás v příštím závodě v Austinu čeká s Mercedesem další těsný souboj. Musíme pokračovat v tom, co děláme, dál se zlepšovat a uvidíme, kde na konci sezony budeme,“ pronesl Verstappen.

Další závod se jede 24. října v Austinu.

Velká cena Turecka vozů formule 1:

• 1. Bottas (Fin./Mercedes) 1:31:04,103, 2. Verstappen (Niz./Red Bull) -14,584, 3. Pérez (Mex./Red Bull) -33,471, 4. Leclerc (Mon./Ferrari) -37,814, 5. Hamilton (Brit./Mercedes) -41,812

Mistr designu F1 Adrian Newey z Red Bullu odchází. Připojí se ke konkurenčnímu týmu?

Adrian Newey, legendární designér vozů Formule 1, se chystá opustit Red Bull. Zpráva v závodním světě vyvolala pozdvižení. Neweyho odchod z předchozích týmů historicky vedl k poklesu jejich výkonnosti. Williams po Neweyho odchodu v roce 1997 nezískal další titul a McLaren dokázal získat pouze jedno další vítězství v roce 2008.

Garcia má problém. Testy na zakázané látky mluví jasně

Ryan Garcia, nadějný 25letý boxer, razantně odmítl jakékoli obvinění z dopingu. Výsledky ovšem mluví jinak. Testy prokázaly pozitivní nález zakázané látky zvyšující výkonnost před jeho vítězstvím nad Devinem Haneyem. Boxerský svět by se otřásl v základech, pokud by se nález potvrdil.

Dojatý Nadal na Madrid Open. Do důchodu se navzdory spekulacím nechystá

Sedmatřicetiletá tenisová legenda Rafael Nadal po svém rozloučení na Madrid Open odmítl spekulace o odchodu do důchodu. Přestože jeho závěrečný zápas na turnaji skončil porážkou 7-5 6-4 s nasazenou třicítkou Jiřím Lehečkou, Nadal je ohledně pokračování své kariéry rozhodnutý.